Orissa’da her yıl binlerce ziyaretçi ve yerli tarafından ziyaret edilen çok sayıda turistik yer bulunmaktadır. Bu eyalet mimarisi, tapınakları ve doğal güzelliği ile ünlüdür. Orissa’ya bir gezi yapmayı planlıyorsanız, burada bulunan en iyi noktalar ve yerler hakkında temel bir fikre sahip olmalısınız. İşte onların bir listesi.

Orissa’da Gezilecek Harika Turistik Yerler:

Orissa, turistler için en ünlü turistik yerlerden biridir. Bu makale, tur planlamanız için Orissa’da ziyaret edebileceğiniz 15 harika turistik yerin bir listesini hazırladı..

1. Konark Güneş Tapınağı:

konark-sun-temple_orissa-turist-yerler

Orissa Konark Güneş Tapınağı 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde ve on iki büyük tekerlek üzerinde duruyor. Khajurao tapınaklarında görülen erotik oymalar burada oldukça popüler ve ilginç bir özellik. Huzurlu ve sakin atmosfer bu tapınak hakkında seveceğiniz şeydir ve öğleden sonra buraya gelmek kesinlikle en iyi zaman olacaktır..

2. Puri:

puri_orissa-turist-yerler

Orissa’ya geldiğinizde mutlaka Puri’ye gelmelisiniz. Bu heyecan verici bir plaja sahiptir ve tüm turistler için cennet olarak kabul edilmiştir. Bozulmamış sular, berrak gökyüzü ve uzun kumlar, ilk görüşte bu yere aşık olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca burada görkemli mutfağı deneyin. Yenilebilir, lezzetli ve dikkat çekicidir. Puri, Orissa’nın ziyaret edilecek en güzel ve en romantik turistik yerlerinden birinde.

3. Bhubaneswar:

bhubaneswar_orissa-turist-yerler

Bhubaneshwar, Orissa’nın başkentidir ve en çok tapınaklarıyla tanınır. Her biri çok sanatsal, güzel ve bakmak için çarpıcı. Burada düzenlenen müzik ve dans festivallerine, hatta adivasi kabilesi melaslarına bile katılmalısınız. Kesinlikle seyahatinizi uzun süre eğlenceli ve unutulmaz kılacaklar..

4. Chilika Gölü:

chilika-lake_orissa-turist-yerler

Doğa ile vakit geçirmek istiyorsanız, Orissa’daki Chilika Gölü destinasyonunu ziyaret etmelisiniz. Orissa’da bulunan ve vahşi yaşam, balık ve kuşlarla dolu bir tatlı su kütlesidir. Buranın en iyi yanı, kış aylarında en egzotik göçmen kuşların burada toplandığını göreceksiniz. Manzara nefes kesici ve kesinlikle pitoresk.

5. Raghurajpur El Sanatları Köyü:

raghurajpur-el sanatları-köy_orissa-turist-yerler

Raghurajpur El Sanatları Köyü en çok tabloları, ahşap oyuncakları, taş oymaları ve ahşap oymaları ile tanınır. Burada çok çeşitli el sanatları bulacaksınız ve her biri o kadar güzel dokunmuş ve yaratılmıştır ki, şaşıracaksınız. Puri’ye 15 kilometre uzaklıkta ve size harika bir deneyim sunuyor..

6. Chandipur Plajı:

chandipur-plaj_orissa-turist-yerler

Orissa’nın Chandipur Plajı, ülkenin en güzel ve en eşsiz plajları olarak kabul edilmiştir. Burada ılık havaya, berrak köpüklü sulara, uzun deniz tabanına ve olağanüstü altın kuma hayran kalacaksınız. Ayrıca küçük balıklar, deniz kabukları ve hatta yengeçlerle dolu küçük su birikintileri bulacaksınız. Bu plaj, gezi için görülecek en güzel Orissa turistik yerlerinden biridir..

7. Khandagiri Mağaraları:

khandagiri-caves_orissa-turist-yerler

Orissa’nın Khandagiri Mağaraları, Orissa’nın tarihi ve kültürünün güçlü bir temsili olarak duruyor. Eskidir ve Bhubaneshwar’dan yaklaşık altı kilometre uzaklıktadır. Bu noktada, daha önce çeşitli Jain bilginlerinin yaşadığı toplam on beş mağara var. Bazı duvarlar, Jain dininin kutsal okumalarını ve yazılarını bile taşıyor..

8. Udayagiri Mağaraları:

udayagiri-caves_orissa-turist-yerler

Bu, Orissa’da ziyaret etmek için ideal ve harika turistik yerlerden biridir. Udayagiri Mağaraları, Orissa’nın Udayagiri Tepeleri’nde bulunur ve toplamda on sekiz mağaraya sahiptir. Her birinin ayrı bir adı vardır ve kralların kötü düşmanlarına karşı kazandığı zaferi tasvir eden oymalara sahiptir. Buraya gelmek, bilginizi genişletmenize ve Orissa hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır..

9. Mahendragiri:

mahendragiri_orissa-turist-yerler

Mahendragiri, Orissa’nın Gajapati semtinde bulunur ve pitoresk ve muhteşem bir çevre ile çevrilidir. Yeşil ormanlar, egzotik dağlar ve küçük perçinler, kendine has özelliklerinden bazılarıdır. Huzur ve sükunet arıyorsanız Mahendragiri’ye mutlaka gelmelisiniz..

10. Jagannath Tapınağı:

jagannath-temple_orissa-turist-yerler

Jagannath Tapınağı, Orissa’nın en önemli turistik yerlerinden biridir. Tapınağın kökeni 11. yüzyıla kadar uzanır ve Hinduların dört uğurlu ‘Char Dham’ından biri olarak bilinir. Tapınak, Balabhadra ve Subhadra’nın eşlik ettiği Lord Jagannath’a adanmıştır. Jagannath Tapınağı’nın tanrıları, duruma veya mevsime bağlı olarak süslü bir şekilde giyinir. Lordların büyük bir tören alayı içinde tapınaktan çıkarıldığı yıllık Rath Yatra, Hindistan’ın dört bir yanından binlerce adanmışın tanrılarını bir anlığına görmesiyle büyük bir kalabalık çekicidir..

11. Nandankanan Zooloji Parkı:

nandankanan-zoolojik-park_orissa-turist-yerler

Nandankanan Zooloji Parkı, Orissa yakınlarındaki bir başka popüler ziyaret yeridir. Bhubaneshwar kasabasında bulunan bu hayvanat bahçesi, Chandaka ormanının içinde yer alır ve Kanjia olarak bilinen güzel bir gölle çevrilidir. Nandankanan Zooloji Parkı, nesli tükenmekte olan beyaz kaplanlar da dahil olmak üzere 166’dan fazla çeşitli hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yanınızda çocuklarınız varsa, onları biraz eğlenmek için bu hayvanat bahçesi parkına götürün..

12. Lingaraja Tapınağı:

lingaraja-tapınak_orissa-turist-yerler

Lingaraja Tapınağı, Bhubaneshwar’ın antik ve aynı zamanda en büyük tapınağından biridir ve Orissa’daki başlıca ziyaret yerleri arasındadır. Tapınak, tüm yıl boyunca turistler tarafından kalabalık olan önemli bir simge yapıdır. Lingaraja Tapınağı, Lord Shiva ve Lord Vishnu’nun birleşik bir şekli olan ‘Harihara’ya adanmıştır. Shivratri, Tapınakta kutlanan büyük bir olaydır ve 2 yüz binden fazla adanmış tarafından tanık olunur..

13. Bhitarkanika Milli Parkı:

bhitarkanika-milli-park_orissa-turist-yerler

Bhitarkanika Ulusal Parkı, Asya’daki en etkileyici vahşi yaşam koruma alanlarından biri olarak kabul edilir ve onu mutlaka ziyaret edilmesi gereken Orissa turistik yerleri yapar. Kutsal alan, Kendrapara semtinde 672 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Bhitarkanika Ulusal Parkı, yoğun mangrov ormanları ve dev tuzlu su timsahları ile ünlüdür. Ayrıca, doğa tutkunları için ideal bir yer olan kutsal alanda bol miktarda flora ve fauna da bulunmaktadır..

14. Ardhasani Tapınağı:

ardhasani-temple_orissa-turist-yerler

Ardhasani Tapınağı, Orissa’da görülmesi gereken başlıca dini yerlerden biridir. Puri’deki ana Jagannath Tapınağı’ndan 3 km uzaklıkta bulunur ve çok büyük bir yapıya sahip değildir. Ardhasani Tapınağı, efsanelere göre esas olarak Subhadra’ya adanmıştır. Bir zamanlar Puri kasabasını selde boğulmaktan kurtarmıştır. Bu tapınağı ziyaret etmek için en iyi zaman, üç tanrının ana tapınağa dönerken Ardhasani Tapınağı’nda durduğuna inanıldığı için yıllık Rath Yatra alayı sırasında. Bu gün pirinçten ‘poda pitha’ olarak bilinen özel bir bhog hazırlanır..

15. Kabile Köyleri:

kabile-köyler_orissa-turist-yerler

Orissa, kabile kültürüyle ünlü bir eyalettir ve 600’den fazla kabile topluluğuna sahiptir. Kabile halkı, mistik yollarıyla, çoğunlukla eyaletin güney batı bölgesinde, Orissa çevresindeki tepelik bölgelerde ve uzak ormanlarda yaşar. Bu eski insanların günlük aktivitelerini ve sıra dışı yaşam tarzlarını izlemek canlandırıcı bir deneyim olabilir. Ancak, bu konumların çoğuna erişilemediğinden ve yasal izinlere ihtiyacınız olduğundan, organize turlardan geçmelisiniz. Orissa’da kaldığınız süre boyunca, aşiret işinin büyüleyici biçimlerini öğrenmek için haftalık olarak düzenlenen aşiret pazarlarını ziyaret ettiğinizden emin olun..

Orissa, Hindistan’ın büyüyen turizm merkezi olarak yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bunlar, her gezginin listesinde bulunan Orissa’nın en sık ziyaret edilen turistik yerleriydi. O halde bu büyüleyici diyarda bir tatil planı yaparken biraz zaman ayırın..

Görüntü Kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15.