Modern çiftlerin çoğu, yaşam alanlarını geliştirmek için yeşillik ve bitkileri dekoratif bir öğe olarak tercih ediyor. Bunun nedeni, yeşilliklerin kişinin yaşamına huzur, dinginlik ve rahatlama getirdiği bilinmektedir ve bu yeni bitkiler, sahip olunabilecek en iyi dekor parçalarıdır. Ama farklı bitkilere uyması için farklı saksıların neler olabileceğini merak ediyor musunuz??

Bitki Saksı Çeşitleri

Pekala, tüm iç mekan veya dış mekan veya büyük bitkilerin, hatta asılı bitkilerin bile benzer bir tencere çeşidi altında tutulabileceğini merak ediyorsanız, o zaman tamamen yanılıyorsunuz! Herhangi bir flora, iyi ve uzun bir ömre sahip olmak için saksının doğru oturmasını gerektirir. İşte bugün, sadece farklı bitkilere uymayan, aynı zamanda evlerinize parlaklık katan en sevdiğimiz ve iyi bilinen süslü saksılarımıza bir göz atmak için buradayız.!

Bitki Kapları: Bitkiler İçin 9 Farklı Saksı Çeşitleri

Gündelik renkli plastik kapların her yerde yaygın ve mevcut olan tek şey olduğunu düşünüyorsanız, evdeki atmosferinizi aydınlatacak diğer şık seçenekler de burada.!

1. Hindistan cevizi:

Hindistan cevizi saksısı

Çevrenin plastik ve ilgili malzemelerle verdiği zarar göz önüne alındığında, modern gençliğin çoğunun hindistancevizi saksılarına geçtiği görülüyor. Hepsi farklı şekil ve boyutlarda gelen yeni çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilen ve uzun ömürlü bitkilerdir. Hindistan cevizi kabuğundan üretildiği için çevre dostudur..

 • Uygun bitkiler: Çiçekler veya bahçe bitkileri hindistan cevizi saksılarına çok yakışır. Çoğu, bu saksılarla da kapalı bahçe yapmayı tercih ediyor..
 • Mükemmel yer: Kapalı bahçecilik veya teras bahçeciliği

2. Seramik:

Seramik saksı

Taş eşya olarak da bilinen Seramik kaplar ince dokuludur ve açık renkli kilden yapılmıştır. Yüksek fırında pişirildikten sonra istenilen sonucu verecek şekilde şekillendirilirler. Çoğu zaman, su geçirmez ve boya benzeri bir madde ile iyi bir şekilde boyandıkları ve süslendikleri için seramik kapların çekici olduğu fark edilebilir..

 • Uygun bitkiler: İç mekan bitkileri, seramik saksı ve kaplar için en uygun bitkilerdir. Aloe-vera veya güzel, süslü bir çalı olsun; kesinlikle içlerinde harika görünecekler.
 • Mükemmel yer: Masalarda ve dekoratif parça olarak.

3. Pişmiş toprak:

pişmiş toprak kap

Pişmiş toprak oldukça benzer ve seramik çömleklere yakındır. Doğası gereği su geçirmez ve gözenekli özel pişmiş toprak kilden yapılmıştır. Aşırı sulama sorununun bu saksılarla hızlı bir şekilde çözülebileceği göz önüne alındığında, kuru toprak bitkileri için harikadırlar. Toprak hastalıklarını ve kök beşik sorunlarını önlemek için harika saksılardır..

 • Uygun bitkiler: Kaktüsler veya laleler gibi kuru toprağı tercih eden bitkiler pişmiş toprak bitkiler için en uygun olanlardır..
 • Mükemmel yer: Evin güzel köşelerinde, iç mekan. Kuru toprak-bitki bahçeciliği için dış mekan.

4. Plastik:

Plastik Saksı

Adından da anlaşılacağı gibi, plastik kaplar en yaygın olarak bulunur ve birçokları için satın almak ucuzdur. Bu nedenle plastik kullanımının dezavantajlarını ve olumsuz etkilerini hepimiz bilsek de fidanlıklarda en çok tercih edilen ve satılan üründür. Bununla birlikte, bunlar hala fidanlık saksıları olarak yaygın olarak kullanılmaktadır ve bakımı kolaydır..

 • Uygun bitkiler: Çiçekler ve herhangi bir bitki örtüsü plastik saksılara ekilebilir. Genellikle çoğu bitki türü için uygundurlar..
 • Mükemmel yer: Dış mekan, bu kapları yerleştirmek için ideal yerdir. Balkonlar ve verandalar çok uygun olabilir.

5. Ahşap:

Ahşap Saksı

Hepimiz evlerimizde süslü ve güzel bir görünüme sahip olmayı severiz ve ahşap hepimizi çeken ortak bir malzemedir. Herhangi bir ahşap parçası kolayca bir dekor parçasına dönüştürülebilir ve değiştirilebilir. Ancak olumsuz çevre koşullarından dolayı çabuk bozuldukları bilindiği için, iç mekanlarda kullanılması en iyisidir..

 • Uygun bitkiler: Konteyner küçük bitkiler, küçük ahşap saksılarda güzel olabilir..
 • Mükemmel yer: Masa üstlerine ve masa üstlerine yerleştirildiğinde en iyi şekilde görünür.

6. Metal:

Metal tencere

Parlak ve gösterişli renklerin ışıltısıyla göz önüne alındığında, metal kaplar göz kamaştırıyor. Özellikle bakır ve pirinç metal tencereler, bir tutam sofistike görünüm ve modern vurgu ile yaşam alanlarımıza eklemek için harika. Bununla birlikte, dış mekana konulduklarında çabuk ısınabilecekleri göz önüne alındığında, iç mekan bitkileri olarak en iyisidirler..

 • Uygun bitkiler: Herhangi bir iç mekan bitkisi, bakır ve pirinç metal kaplar için en uygun olabilir. Bunlar hem küçük hem de büyük saksılara sığabilir.
 • Mükemmel yer: Duvarlara ve masa üstlerine yakın olan güzel köşeler, onları iyi yerleştirmek için en iyi yer olabilir..

7. Beton:

beton saksı

Etli bitkiler için enayi iseniz, beton saksılar en uygunudur. Bunlar, suyun hızla emilebildiği veya buharlaşabildiği gözenekli bir yapıya sahiptir. Bunların yanı sıra oldukça dayanıklı, güvenilir ve uzun ömürlüdürler. Harika bir dekor parçası yapabilirler.

 • Uygun bitkiler: Kaktüs ve benzeri türler, beton saksılar için en uygun olanlardır..
 • Mükemmel yer: Evlerde iç mekanlarda harika dekoratif parçalardır..

8. Taş Kaplar:

taş kap

Çoğumuz taş kapları duymadık ve neden olmasın! Oldukça yaygın değiller, ancak bugün yeni şekil ve renkleriyle modaya giriyorlar. Yine çok güçlü ve dayanıklı olan harika iç mekan dekoratif parçalarıdır. Suya dayanıklıdırlar ve minik bitkiler için uygundurlar..

 • Uygun bitkiler: Küçük bitkiler, iç ve dış mekan; Bonsai bitkileri de bu saksılar için harika bir seçenek..
 • Mükemmel yer: Dekoratif bitki saksıları, iç ve dış mekan. Raflarda tutulursa en iyisi.

9. Sepetler:

Sepet Pot

Sepet gibi asılı saksılar günümüzün yeni trendi. Çoğu evde sahneyi sık sık görürüz ve kesinlikle harika bir dekor ekler ve yaşam alanlarına yaratıcılık getirir. Eşsiz asılı bitkiler bu noktalar için harika bir seçenek olabilir..

 • Uygun bitkiler: begonya, püskül eğrelti otu ve diğer asılı bitkiler bu sepet kaplarda en iyisidir
 • Mükemmel yer: Balkonda asılı saksılar ve verandalarda harikalar..

Geri Dönüştürülebilir ve Sürdürülebilir Ev Yapımı Saksılar:

Geri dönüşüm varken neden satın almalısınız? Sürdürülebilir yaşama inanıyorsanız, bu geri dönüştürülebilir ev DIY bitki fikirleri en iyi arkadaşınız olabilir..

1. Çaydanlık ekici:

Yaratıcıysanız ve modaya uygun bir iç mekan küçük bitki fikri arıyorsanız, bu çaydanlık ekiciyi deneyebilirsiniz. Kullanılmamış bir çaydanlık alın, iyice temizleyin, toprakla doldurun ve mükemmel minik ev bitkisini ekleyin..

2. Tencere ekici:

Mutfak tavaları ve tencereleri de bir ev saksısına eklemek için harika bir yol olabilir. Özellikle iç derinliği iyi olan tencereleriniz varsa, içlerine kaktüs, aloe vera gibi ev dostu bitkiler getirmeyi deneyin.!

3. Çalar saat ekici:

Eh, bu çalar saat ekici olasılığını henüz hayal etmediğinizden eminiz! Bu biraz zorlayıcı ve zorlayıcı olsa da, yaratıcılığınızla saate kısa bir sarmaşık getirmeyi deneyin. Bunlar küçük saksılar kadar iyidir.

4. Basketbol ekici:

Bunun için tek yapmanız gereken basketbolu ikiye bölüp içini toprakla doldurmak. Bunu bitkileri asmak için kullanın ve ayrıca bir destekle basketbola asın. Bu da harika bir kendin yap duvara asılı saksı olabilir!

5. Boyalı lastik ekici:

Eh, bu bizim favorilerimiz arasında. Bir lastiği alın ve istediğiniz renkle yıkayın. Altına bir yüzey yerleştirin ve boyalı lastiği üzerinde tutun. İçine toprak ekleyin ve böylece saksı hazır. Bunu çiçekler veya sebzeler için diğer plastik kaplar gibi kullanabilirsiniz..

6. Plastik şişe yetiştiricileri:

Kullanılmayan plastik şişeleri mutfakta çöpe atmak yerine toprakla doldurup içlerine küçük çiçekler veya iç mekan bitkileri dikmek için kolay bir numara istiyorsanız. Bir sanat eserine dönüşmesi için renkli iplerle de asabilirsiniz.!

Bu kılavuzun, yaşam alanlarınızı aydınlatmak için en iyi iç ve dış mekan bitki saksılarının ne olabileceği konusunda bir fikir verdiğini umuyoruz. Şimdi her zamanki çamur kaplarını atın ve bunları deneyin. Kesinlikle evinize renk katacaklar! Bize düşüncelerinizi söyleyin!