Hiç bir bahçeye girip devasa ağaçların minyatür versiyonlarını fark ettiniz mi? Bunlara birçok kültürde değerli mallar olarak kabul edilen Bonsai ağaçları denir. Sanılanın aksine Bonsailer genetiğiyle oynanmış ağaçlar değil, aslında sıradan ağaçlar özel bir teknikle cüce boyutunda yetiştiriliyor. Bu büyüleyici bitki türleri hakkında meraklı ruhunuzu tatmin etmek için Bonsai ağacı çeşitlerini tarihçesi ve yetiştirme yöntemleri ile listeledik..

bonsai ağacı türleri

Bonsai nedir?

“Bonsai” kelimesi, “bir kap içine ekilmiş” için Japonca bir terimdir. Eski Asya metodolojilerini kullanarak büyük ağaçların minyatür versiyonlarını büyütmenin sanatsal bir şeklidir. Bonsai aslen Çinliler tarafından icat edildi ve daha sonra Japonlar tarafından Zen Budizm ilkeleri kullanılarak geliştirildi..

Bonsai’nin Tarihi:

Bonsai’nin tarihini anlamak için yaklaşık 2000 yıl geriye, antik Çin’e gitmemiz gerekiyor. Bu süre zarfında Çinliler, orijinallerinden çok daha küçük olan minyatür manzaralar yaratma konusunda bir hayranlık geliştirdiler. “Pun-Sai” olarak adlandırıldı, burada pun, toprak bir kap anlamına gelir. Fikir, beş elementin – su, ateş, odun, metal ve toprak – büyülü özelliklerini incelemekti. Boyut ne kadar küçüldüyse, büyü gücü o kadar yüksekti..

Daha sonra, yaklaşık 700 yıl önceki Kamakura döneminde, Japonlar bu sanat formunu kopyalamaya çalıştılar, ancak bunu sadece ağaçlarla sınırladılar. Çinlilerin aksine sınırlı manzaraları vardı, bu da onları yerel ağaç türleri üzerinde Bonsai (Pun-sai’nin Japon versiyonu) tekniklerini denemeye yöneltti. Ayrıca bu cüce yaşayan ağaçları “kutsal” olarak görmüşler ve lüks hediyeler olarak kullanılmışlardır..

İlerleyen yıllarda, Bonsai ağaçları İspanyollara ve ardından dünyanın geri kalanına tanıtıldı. Yavaş yavaş, bazıları çok pahalı ve yetiştirilmesi zor olan birçok Bonsai stili ve çeşidi geliştirildi..

Bonsai Ağaçlarının Geniş Sınıflandırılması:

Bonsai ağacı türleri genel olarak iki kategoriye ayrılır – İç Mekan ve Dış Mekan.

Kapalı Bonsai Ağaçları:

Bu Bonsai, kapalı ortamlarda büyümek için yetiştirilmektedir. Bunları yetiştirmeyle ilgili teknikler, yapay bir iç mekan kurulumunda ağacın çekici ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bu ağaçlara yakın olmayı ve güzellikleriyle iç mekanlarınızın estetiğini geliştirmeyi tercih eden bahçıvanlar için mükemmel bir seçimdir..

Ancak, ev ortamınıza uygun bir ağaç türü seçmeniz gerektiğinden, iç mekan bonsai ağaçlarının yetiştirilmesi zordur. İçeride geleneksel veya egzotik bir ağaç türü getirmeyi tercih ediyorsanız, içerideki ortamı buna uyacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. Genel olarak, tropikal ve subtropikal türler, İç Mekanlar için idealdir..

İç Mekan Bonsai Ağacı Türlerine Örnekler: Hawaii Şemsiyesi, Akasya Bonsai, Para Ağacı, Brazillian Yağmur Ağacı Bonsai, Budist Çam Bonsai Ağacı, vb..

Açık Bonsai Ağaçları:

Bunlar, dış ortamda özel bir bakım veya koruma olmaksızın büyüyebilen geleneksel Bonsai’lerdir. İç Mekan Bonsai ağaçlarının aksine “gerçek Bonsai” olarak da adlandırılırlar. Bu türler doğal ortamlarında oldukları için iç mekan türlerine göre daha hızlı büyürler. Ancak, zaman zaman kısa süreler için iç mekanlara getirilebilirler..

İki Açık Bonsai ağacı türü vardır – İğne yapraklı (Dökmeyen) ve Yaprak Döken.

  • İğne yapraklı ağaçlar: Konileri ile tanımlanabilen en popüler Bonsai ağacı türlerinden biridir. Bunlar genellikle soğuk iklimlerde yaşayan yaprak dökmeyen ağaçlardır. Aralarında en popüler ve yetiştirilmesi kolay olan Ardıç çeşididir. Diğer türler arasında şimşir, açelya vb..
  • Yaprak döken ağaçlar: Bu ağaçlar yılın daha soğuk aylarında yapraklarını döker. Yaprak dökmeyen ağaçların aksine, yaprak döken ağaçların yaprakları olgunlaştıktan sonra düşer ve yenileri büyür. Ayrıca 4 türe ayrılırlar – Karaağaç, Akçaağaç, Gingkos ve Kayısı.

Dış Mekan Bonsai Ağacı Türlerine Örnekler: Yengeç Elma, Kel Selvi, Karaçam, Gürgen vb..

Resimlerle 20 Farklı Bonsai Ağacı Türü:

Dünyanın farklı yerlerinde yetişen farklı Bonsai türlerinden bazılarına göz atalım:

1. Japon Akçaağaç:

japon akçaağaç

Japon Akçaağaç, en popüler Açık Hava Bonsai ağaç türlerinden biridir. Bu ağaç, bahçıvanlar tarafından Acer Palmtum adıyla bilinir ve Japonya kökenlidir. Genç akçaağaç ağaçlarının kırmızımsı kabuklu yeşil yaprakları vardır ve ağaç yaşlandıkça yapraklar gri kabukla kırmızıya döner. Farklı renkte yapraklara sahip bu ağacın birçok çeşidi vardır..

Japon akçaağaçları açık havada güneşli ve havadar bir yere yerleştirilmelidir. Çok yüksek sıcaklıklara sahip yerlerde, konumlarını dolaylı güneş ışığı alan gölgeli yerlere kaydırmalısınız. Bu ağaçlar her gün sulanmalı ve iki yılda bir saksı değişimi yapılmalıdır..

2. Bodhi Ağacı (Ficus Religiosa):

Bodhi Ağacı (ficus Religiosa

Bodhi ağacı olarak da adlandırılan Ficus Religiosa veya kutsal Peepal incir ailesine aittir. Hindu, Budist ve Jain dinlerinde bir öneme sahip olduğu Hindistan ve Çin’e özgüdür. Ficus Religiosa, Hindistan’daki birçok yaprak döken Bonsai ağacı türünden biridir ve kalp şekilleri Mart ve Nisan aylarının daha sıcak aylarında düşmeye başlar..

Bu, bol güneş ışığına ihtiyaç duyan bir açık hava Bonsai ağacıdır. İyi drene olan geniş bir tencereye yerleştirilmelidir. Bununla birlikte, çok yüksek sıcaklıklara aşırı maruz kalmak yapraklara zarar verebilir, bu nedenle yaz aylarında dolaylı gölgeleme tercih edilir. Diğer ağaç türlerine kıyasla şekillendirmeyi çok kolaylaştıran esnek dalları vardır..

3. Şimşir:

şimşir

Buxus olarak da adlandırılan şimşir, dayanıklı, yaprak dökmeyen Bonsai ağacı türlerine aittir. Yaygın şimşir veya Buxus sempervirens ve Çin Şimşir Buxus Harlandii’nin oldukça popüler olduğu 70’den fazla alt türü vardır. Yemyeşil görünümleri ve doğal olarak bükülmüş dalları, gövdeleri onları Bonsai için ideal seçimler yapar. Ayrıca, Şimşir çok hızlı büyür, çok az bakım gerektirir ve farklı tasarımlarda şekillendirilebilir..

Sıcak, doğrudan güneş ışığı yaprakları yakabileceğinden, bu türler gölgeli bir dış ortamı tercih eder. -4 C’nin altındaki çok soğuk veya donlu sıcaklıklarda gelişemezler. Toprağın iyi drene olması ve nemli olması, ancak ıslak olmaması gerekir. Bitkilerin sağlıklı büyümesi için düzenli budama ve budama şarttır. Repotting sadece iki ila üç yıl arasında yapılabilir ve kablolama tesis henüz genç ve olgunlaşmamışken yapılabilir..

4. Ardıç:

Ardıç

Ardıçta dünyanın en popüler Bonsai ağaç türlerinden biri. Ardıç Bonsai ağaçları, selvi ailesinin yaprak dökmeyen, iğne yapraklı türlerine aittir ve yaklaşık 70 farklı çeşidi vardır. Çeşitliliğe bağlı olarak, Ardıç’ta iki ana yaprak türü görebilirsiniz – İğne ve Pul. Yaygın olarak tanınan Ardıç Bonsai ağaçlarından bazıları Çin Ardıç, Japon Shimpaku, Japon İğne Ardıç, Ortak Ardıç, vb..

Ardıç ağaçları, doğrudan güneş ışığı alacakları yerlere yerleştirilmelidir. Donda veya iç mekanlarda gelişemezler, bu nedenle onları içeri almamaya özen gösterilmelidir. Ardıçlar çok su tercih etmezler. Bu nedenle, sulamadan önce toprağın kuru olduğundan emin olun. Ağaç çok gençken yapılabilecek ağır kablolara dayanabilirler..

5. Çin Karaağacı:

Çin Karaağaç bonsai ağacı türü

Çin Karaağacı, yeni başlayanlar için en popüler Bonsai ağaç türlerinden biri olarak kabul edilir. Çift dişli yaprakları ile kolayca tanınabilen Çin ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Doğal bir ortamda, Çin Karaağacı 80 fit uzunluğa kadar büyüyebilir. Bununla birlikte, başlangıçtaki yavaş büyüme, Bonsai uygulayıcılarının büyüme modelini anlamalarını ve minyatür bir ağaca dönüşmesi için onu iyi eğitmeleri için idealdir..

Çin Karaağacı, çeşitliliğe bağlı olarak kapalı veya açık olabilir. Kapalı Çin Karaağaç ağaçları, Yaz aylarında dışarıda gölgeli yerlere yerleştirilebilirken, açık havada olanlar tam, doğrudan güneş altında gelişebilir. Bu ağaçlar, üst toprak kuruduğunda sulanabilir. Dallar hızla kalınlaştığı için budama düzenli olarak yapılmalıdır ve standart kablolama uygulamaları ile şekillendirme yapılabilir..

6. Begonvil:

begonvil

Begonvil, herhangi bir bahçeyi güzelleştirebilecek parlak renkli çiçekler yetiştiren tropikal, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Ağacın dikenleri vardır ve kırmızı, pembe, beyaz, turuncu veya çift tonlu gibi farklı renklerde gelir. Bakımı kolaydır ve bu yaygın çalıları süs Bonsai ağaçlarına dönüştürmek için iyi şekillendirilebilirler..

Begonvil bol miktarda doğrudan güneş ışığına ve ısıya ihtiyaç duyar. Sadece toprak kuru olduğunda ve aşırı sulanmaya veya ıslanmaya dayanamadığında sulanmalıdırlar. Onları budamak için, çiçekten sonra sürgünleri kesmeniz gerekir. Yaşlı bitkiler sertleşmeye ve kolayca kırılmaya meyilli olduklarından, bitki gençken bükülme gerçekleşmelidir. Ayrıca, kablolama üzerinde çalışırken keskin dikenlere dikkat edin..

7. Hint Banyan (FicusBenghalensis):

Hint Banyan (ficusbenghalensis)

Ficusbenghalensis, Hindistan alt kıtasına özgü büyük bir ağaç türüdür. Aşağıya doğru büyüyen ve yere ulaştıktan sonra sert odunsu gövdeler oluşturan hava kökleri üretirler. Bu türün ortak adı, büyük Hint Banyan veya Banyan inciridir. Bu ağaç Hinduizm ve Budizm’de kutsal kabul edilir..

Hint Banyan, çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyan bir Kapalı Bonsai ağacı türüdür. Bu nedenle, pencerenin yakınında veya evinizin iyi havalandırılan bir alanında tutulabilir. Ficus ağaçlarının daha iyi kök oluşumunu teşvik etmek için çok fazla neme ihtiyacı vardır. Bitkinin aşırı sulanması veya su altında bırakılmasına kıyasla günlük buğulanma tercih edilir. Şeklini korumak için düzenli olarak budama yapılmalıdır..

8. Zeytin:

Zeytin türü bonsai ağacı

Zeytin ağaçları, Akdeniz bölgesine özgü, yaprak dökmeyen ağaçlardır. İki tür Zeytin ağacı vardır – Olea Europea veya normal Zeytin ve Olea Europea Sylvestris veya Yabani Zeytin. Kısa yaprakları ve çok yavaş büyümesi nedeniyle Bonsai için yabani zeytin ağacı tercih edilir. Her iki ağaç da sarı çiçeklerden büyüyen minik meyveler üretir, ancak normal Zeytin daha yüksek verim sunar..

Zeytin ağaçları, tam güneş ışığına ihtiyaç duyan dış mekan Bonsai türleridir. Daha soğuk havaya dayanabilirler ancak donda yaşayamazlar. Sulama düzenli olarak yapılmalı ve kök çürümesini önlemek için toprak iyi drene edilmelidir. Ağaç olgunlaşmaya başladığında kablolama zorlaşır ve ağaç kabuğu gerçekten sertleşir. Önümüzdeki sezonda daha iyi büyümeyi teşvik etmek için daha sonraki kış aylarında budama yapılabilir..

9. Açelya:

Açelya

Açelya ağacı, büyük bir süs değeri sunan en çekici çiçekli Bonsai ağacı türlerinden biridir. Satsuki ve Kurume Azaleas’ın Bonsai için popüler seçenekler olduğu yaklaşık 1000 türü olan Rhododendron cinsine aittir. Bu nadir Bonsai ağacı, pembe, kırmızı vb. gibi farklı renklerde ve çeşitli şekil ve boyutlarda güzel çiçekler üretir..

Açelyalar, parlak güneş ışığına ihtiyaç duyan dış mekan türleridir. Ancak aşırı sıcağa dayanamazlar ve bu nedenle yaz aylarında gölgelik yerlere kaydırılması tavsiye edilir. Toprağın kurumasını önlemek için düzenli olarak sulama yapılmalıdır. Ancak aşırı sulama tavsiye edilmez. Güzel bir şekil ve yapı oluşturmak için ağacın alt kısmında budama yapılması gerekir..

10. Çam:

Bonsai Çam Ağacı

Çamlar, en popüler İğne yapraklı Bonsai ağaç türlerinden biridir. Büyük bir süs değeri sunsalar da, çamlar karmaşık yapıları nedeniyle kesinlikle yeni başlayanlar için değildir. Bu yaprak dökmeyen ağaçlar, çeşide bağlı olarak 2’den 5’e kadar demetler halinde gelen kozalaklara ve iğnelere sahiptir. 120 ve garip türler arasında, Japon Karaçam ve Japon Beyaz Çam, Bonsai için yaygın olarak kullanılmaktadır..

Bu ağaçları büyütmek için, doğal ortamlarında bir floş mu yoksa iki floş tipi mi olduklarını anlamak önemlidir. Onları tam güneşe yerleştirmeli ve yalnızca toprak kuruduğunda sulamalısınız. Daha küçük iğneleri teşvik etmek için mumlar düzenli olarak çıkarılmalıdır. İyi şekillendirmek için budamadan hemen sonra kablolama yapılabilir..

11. Bambu:

Bambu

Pek çok insan kutsal bambu ve şanslı bambuyu (hediyelik eşya dükkanlarında gördüğümüz) Bonsai Bambuları ile karıştırır. Ancak, güven, ne bonsaileri ne de Bambu olarak adlandırılamayacağıdır. Gerçek bambu bir ağaç değil, bir çim türüdür. Hızlı bir büyüme oranına sahiptir, bu da onu bir kapta bastırmayı zorlaştırır. Birçok Bambu türü arasında, Bambusa Multiplex’in nispeten daha küçük yüksekliği nedeniyle mükemmel bir Bonsai yaratma çeşidi olduğu bilinmektedir..

Bambular hem tropikal hem de ılıman Bonsai türleri olabilir. Tropikal olanlar, iyi aydınlatılmış alanlara yerleştirilmesi gereken kapalı ağaçlardır, sıcaklık olanlar ise dışarıya yerleştirilmelidir. Bambular nemli toprağa ihtiyaç duyar ve çabuk kuruyabilir. Yaprakların budanması tüm yıl boyunca yapılmalı, kökler ise boyut ve şekli korumak için yılda bir kez kesilmelidir..

12. Bonsai Para Ağacı:

Bonsai Para Ağacı

Para ağacı, Orta Amerika’ya özgü popüler bir kapalı bonsai ağacı türüdür. Genellikle doğal ortamlarında yaklaşık 65 fit büyüyen tropikal, yaprak dökmeyen, geniş yapraklı bir türdür. Bu ağaçları, yedek su depolamak için kullandıkları şişmiş gövdelerinden tanıyabilirsiniz. Ağacın zorluğu, büyük gerçek dallar üretmemesi ve ağaç gövdelerinin yaşla örülmesi ve bu süreçte birbirini ezmesidir..

Para ağaçları, iyi havalandırılan alanlarda iç mekanlara yerleştirilmelidir. Bitki ayrıca nem gerektirir ve bu nedenle düzenli buğulanmaya ihtiyaç duyar. İlkbaharda sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için kış aylarında budama yapılmalıdır. Gövdeye ve kabuğa zarar vermesini önlemek için kabloları dikkatli bir şekilde yapın..

13. Hibiskus Bonsai:

ebegümeci Bonsai

En çekici çiçek açan bonsai türlerinden biri Hibiscus’tur. Sıcak iklimlerde yetişen tropikal bir çalıdır. Farklı renk, şekil ve büyüklükte çiçekler üreten birçok ebegümeci çeşidi vardır. Bonsai ebegümeci, parlak yeşil yaprakları ve çarpıcı canlı renkli çiçekleri nedeniyle özellikle çekici görünüyor..

Bonsai Hibiscus, içeride tutulduğunda, pencere veya balkon gibi iyi aydınlatılmış bir yeri tercih eder. Dışarıda tutmayı planlıyorsanız, gölgeli ve havadar bir yer seçin. Hibiscus aşırı soğuk veya soğuk koşullarda gelişemez. Ayrıca toprağın her zaman nemli tutulması ve sağlıklı kalması için düzenli gübreleme yapılması şarttır..

14. Himalaya Sediri:

himalaya sediri

Himalaya Sediri veya CedrusDeodara, batı Himalaya dağlık bölgelerine özgüdür. Bu ağaç büyük bir süs değerine sahiptir ve Avrupa ve Batı ülkelerinde bahçeleri ve parkları güzelleştirmek için kullanılır. Doğal ortamlarında sedir 50 m yüksekliğe kadar büyür. Bu yaprak dökmeyen ağaçların, hafif mavimsi bir renk tonu ile koyu yeşil olan çam iğnelerine benzeyen kısa yaprakları vardır..

Himalaya sedir ağaçları en iyi şekilde havalandırılan iç mekanlarda yetiştirilir. Kirlilik, duman ve aşırı çevresel değişikliklerden uzak tutulmalıdırlar. Çok az su gerekir ve fazla sulama yaprakları kahverengiye çevirebilir. Gövde ayrıca çeşitli stiller oluşturmak için yapraklarla birlikte budama gerektirir..

15. Meşe Bonsai Ağacı:

Meşe Bonsai Ağacı

Avrupa, Güneybatı Asya, Kuzey Amerika vb. gibi dünyanın farklı yerlerinde yetişen yüzlerce Oaktree çeşidi vardır. Türlere bağlı olarak, Meşeler yaprak döken veya doğal ortamlarında 40 feet’e kadar büyüyebilen yaprak dökmeyen olabilir. Bu dayanıklı ağaçların güçlü gövdeleri vardır ve meşe palamudu denilen meyveler üretirler. Meşe, zikzak yapısıyla adeta bir sanat eseri gibi görünen, en çok yetiştirilen Bonsai ağaç çeşitlerinden biridir..

Bonsai Meşesinin bakımı ve bakımı çeşide bağlıdır. Genel bir kural olarak, Oaks güneşli ve havadar yerleri tercih eder. Toprağın ıslaklığını uzatmayı tercih etmezler ve sadece kuruyunca sulanmalıdırlar. Sağlıklı bitki örtüsünü teşvik etmek için büyük yaprakların ve uç tomurcukların budanması tavsiye edilir..

16. Ağlayan Söğüt:

Salkım Söğüt

Ağlayan söğüt, ilginç bir söğüt türü çeşididir. Aşağıya sarkan sarkık dallardan dolayı “ağlayan” adını alır. Bu ağaç, ideal koşullarda 200 yıla kadar 65 fit yüksekliğe kadar büyüyebilen Çin’e özgüdür. Çok tercih edilen bir Bonsai türü olmasına rağmen salkım söğüt yetiştirilmesi oldukça zordur ve uzman bakımı gerektirir..

Söğütler güneşli bir yeri tercih eder, ancak yaz aylarında gölgeli bir yere taşınmaları gerekebilir. Ayrıca çok suya ihtiyaç duyarlar ve kurumasına izin verilmemelidir. Ağacın şekline zarar veren fazla sürgünleri atmak için düzenli budama şarttır..

17. Ginkgo:

ginkgo

Ginkgo, yelpaze şeklindeki yaprakları ile tanımlanabilen yaprak döken bir Bonsai ağacı türüdür. Bu ağaç Çin’e özgüdür ve bitki üzerinde yaşayan en eski ağaçlardan biridir. Dişilerin hoş olmayan bir kokuya sahip meyveler verdiği ve erkeklerin hiç ürün vermediği hem erkek hem de dişi Ginkgo ağaçları vardır. Bu ağacın tohumları ve yaprakları yüksek tıbbi değere sahiptir ve bir dizi hastalığın tedavisinde kullanılır..

Ginkgo Bonsai ağaçları güneşli bir yere yerleştirilmelidir. Hemen hemen her iklim koşulunda gelişebilmelerine rağmen, Ginkgos dona çok iyi tepki vermez. İyi sulama gerektirirler, ancak aşırı sulama gerektirmezler. Bu ağaçların dalları oldukça esnektir ve kablolama için işbirliği yapar..

18. Yengeç:

yengeç

Yengeç elma ağaçları, normal elmanın da bir parçası olduğu Malus cinsine aittir. Bununla birlikte, yengeç elmaları, elmalardan oldukça küçüktür ve tadı ekşidir. Yengeç elma Bonsai, hasat mevsiminde güzel pembemsi beyaz çiçekleri ve küçük meyveleri için çok değerli olan yaprak döken ağaçlardır. Bu meyvelerin şekli ve büyüklüğü ağacın çeşidine bağlıdır..

Bonsai yengeç elma ağaçları güneşli ve havadar alanlara yerleştirilmelidir, ancak aşırı sıcakta olmamalıdır. Toprak kurursa meyveler düştüğü için düzenli sulama şarttır. Bu ağacın budaması, sonbaharın sonlarında tüm yapraklar düştükten sonra önerilir. Ağaç çok gençse, her yıl saksı değişimi yapılabilir..

19. Kayın:

Kayın

Kayın ağacı Fagaceae veya Kayın ailesine aittir. Ailesindeki birçok çeşit arasında Avrupa kayını ve Japon beyaz kayını oldukça popülerdir. Bu güzel görünümlü ağaçlar, geniş yapraklı, pürüzsüz ve geniş bir gövdeye sahiptir. Avrupa Kayınının özel yetiştirilmesiyle elde edilen bu ağaçlarda kırmızı yapraklar da görebilirsiniz..

Mevsime bağlı olarak, Kayın’ı gölgeli veya güneşli yerlere yerleştirebilirsiniz. Toprağın kurumasını önlemek için düzenli sulama şarttır. Ağacın iç dallarına daha fazla ışık girmesini teşvik etmek ve onları güçlendirmek için büyük dalları ve uç tomurcukları budamanız önerilir..

20. Nar:

Nar

Nar, yenilebilir tohumları olan büyük meyveler taşıyan yaprak döken bir ağaçtır. Ağacın kökenleri Hindistan ve İran’dadır, ancak daha sonra dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır. Narın birçok çeşidi arasında PunicaGratanum veya bodur çeşidi özellikle Bonsai için uygundur. “Nana” denir ve küçük bir meyve verir. Diğer çeşit “Nejikan” süs amaçlı kullanılmaktadır..

Nar Bonsai ağaçları, büyümek için sıcak, tropik iklimlere ihtiyaç duyar. Ağacın, özellikle çiçeklenme döneminde düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Budama ve kablolama en iyi, yaprakların döküldüğü ve dalların çıplak olduğu dökülme mevsiminde yapılır..

Bunlar, dünyadaki kültivatörler tarafından yetiştirilen en popüler Bonsai türlerinden bazıları. Bir Bonsai evine sahip olduğunuzda, sadece bir ağaç değil, yaşayan bir sanat eseri aldığınızı unutmayın. Bu yüzden, varlığını takdir edin ve doğaya yakın demek için ağaca iyi bakın..

SORUMLULUK REDDİ: Makale tamamen bilgi amaçlı yazılmıştır ve yazar, yayınlanan içeriğin doğruluğundan tek başına sorumlu tutulamaz. Makalede sunulan veriler, doğru veya yeterli olabilecek veya olmayabilecek birden fazla kaynaktan alınmıştır..

SSS:

S1. Bonsai bitkileri yetiştirmek için ideal toprak karışımı nedir??

Cevap: Hemen hemen tüm Bonsai ağacı türleri iyi drene olan toprağı tercih eder. Bu, kök çürümesine ve nihayetinde bitkinin ölümüne yol açan su birikmesini önleyebilir. Bonsai için ideal saksı malzemeleri hindistan cevizi turbası, nehir kumu, ince çakıl, pomza ve organik saksı kompostudur..

S2. Bonsai’mi ne sıklıkla sulamalıyım??

Cevap: Bonsai ağaçları narindir ve sele tahammül edemez. Bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek için parmağınızı toprağa sokun. Kuru ve hafif bulursanız, sulayın. Aksi takdirde, biraz nem vermek için hafif bir sis püskürtün. Hava ve sıcaklığa bağlı olarak, iç mekan bitkilerinin 3-4 günde bir, dış mekan bitkilerinin ise 2 günde bir sulanması gerekir..

S3. Herhangi bir ağacı Bonsai’ye dönüştürmek mümkün mü??

Cevap: Çoğu ağaç özel teknikler kullanılarak Bonsai’ye dönüştürülebilir. Dev bir ağacı minyatür versiyonuna dönüştürmek için budama, budama, kablolama tekniklerinin farkında olmalısınız. Ağacın büyüme modelinin tam olarak anlaşılması, onu korumak için bir zorunluluktur..