Dünya çikolatalar sayesinde daha mutlu bir yer! Bunu inkar edemeyeceğinize bahse gireriz. Çikolata, kakao tohumlarının kavrulup öğütülmesiyle yapılan bir çeşit tatlı yiyecektir. Yapılan çikolataya bağlı olarak tatlı olabilirler veya olmayabilirler. Şekerleme olarak yenir. Katı bloklar, toz ve hatta macun olarak yapılırlar. Bu formlardan bazıları, kek veya sıcak çikolatalı süt yapmak için malzemelerdir ve tipik olarak diğer birçok gıdada aroma maddesi olarak kullanılır..

Çikolata Günü'nde Denemeniz Gereken Çikolata Çeşitleri

Ilımlı bir çikolata tüketiminin ruh halinizi iyileştirdiği ve ayrıca sizi daha mutlu hissettirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda birçok antioksidan özelliği vardır ve bu nedenle vücut için faydalıdır. Bilişsel yeteneklerinizi geliştirdiği ve kardiyovasküler sorunları azalttığı da bilinmektedir. Fakat bekle! Çok fazla çikolata tüketimi diyabet, koroner kalp hastalığı ve bazen hipertansiyon gibi çeşitli riskleri karşılayabilir. Hafif miktarlarda tüketmenizde kesinlikle sakınca yoktur. Bitter çikolatanın diğer türlerden daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Mevcut çikolata çeşitlerine bir göz atın.

Çikolata Çeşitleri ve Gerçekleri:

Çikolatalar birçok çeşit ve şekilde gelir. Çoğumuzun karanlığa, bazılarımızın da sütlü çikolataya özel bir düşkünlüğü vardır ve onları sevmemizin kesin sebepleri vardır. İşte çoğumuzun hayatımızın en az bir noktasında denediği çikolata çeşitleri….

1. Sütlü Çikolata:

Sütlü çikolata, bazı ekstra dozlarda kakao yağı ve şeker eklenmiş yaklaşık %10 saf çikolata içerir. Başlangıçta kakaoya alerjisi olan ve daha fazla vanilya aroması içeren kişiler için yapılmıştır. Genellikle ağızda erirler ve çoğunlukla fırınlanmış ikramlar için sos yapımında veya dolgu ve krema olarak kullanılırlar. Canınız tatlı çekiyorsa sütlü çikolata tam size göre..

2. Beyaz Çikolata:

Beyaz çikolata daha çok kakao yağı, şeker ve diğer süt katılarından oluşur. Sarı veya fildişi rengine sahiptirler ve hiç kakao katısı içermezler. Bitkisel yağdan yapılmıştır ve aromasıyla birlikte kakao kokusuna sahiptir. Beyaz çikolata daha çok kurabiye ve çörekler üzerinde buzlanma ve diğer dekoratif amaçlar için kullanılır. Muadil görünümlü bir çikolatadan rahatsız olursanız, beyaz çikolata tam size göre. Çikolata gibi görünmeleri dışında gerçekten çikolata olarak kabul edilmiyorlar..

3. Bitter Çikolata:

Bitter çikolata, bitter çikolata olarak da bilinir. İçinde çok az miktarda şeker bulunan %35 saf çikolatadır. Karanlık görünümlüdürler ve genellikle yarı tatlıdan daha az tatlıdırlar. Bitter çikolata, birçok tür arasında sağlıklı bir seçenektir ve sağlıklı bir kalbi teşvik edecek yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Daha iyi bilişsel işlev sağlar ve flavonoidler içerir. Kakao flavonoidlerinin kan basıncını ve hatta kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Tavsiye edilen bitter çikolata dozu yaklaşık 30 ila 60 gramdır. Keklerde, yer mantarlarında ve hatta köpüklerde kullanılırlar. Hem bir şeyler yemek hem de sağlıklı kalmak istiyorsanız, bitter çikolata önerilir..

4. Şekersiz Çikolata:

Şekersiz çikolata şimdiye kadarki en basit çikolatadır. Yaklaşık %55 kakao çekirdeği içeren kakao katıları ve kakao yağı ile yapılır. %0 şeker içerir. Şekersiz çikolata tozu çoğunlukla kek ve kurabiyelerde kullanılır. Şekersiz çikolatanın beyin gücünü artırdığı ve ayrıca arter sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir. Yani, eğer tıkınırcasına yemek yemek istiyorsanız, bu suçluluktan arınmış bir seçimdir..

5. Kuvertür Çikolata:

Coverture, yüksek oranda kakao yağı ve hafif dozda çikolata likörü içeren yüksek kaliteli bir çikolatadır. Temperlenmesi gerekir ve bu nedenle hazırlanması sırasında daha fazla dikkat gerektirir. Düzgün temperlenmemişse, çikolata iyi donmaz. Mükemmel yapıldığında parlak bir parlaklık yayar ve kelimenin tam anlamıyla ağzınızda eriyebilir. Temperleme, ideal olarak sürekli karıştırırken sıcaklığı yükseltip alçaltmaktır. Choco fudge kuvertür kullanır ve bu nedenle daldırma, kaplama ve süsleme için idealdir..

6. Gianduja Çikolatası:

gianduja çikolata, fındıkların bir macun haline getirilmesinden elde edilen zengin pürüzsüz şekerlemedir. Kakao, şeker ve kakao yağı ile karıştırılır. Yarı katı krem ​​benzeri bir dokuya sahiptir ve istediğiniz şekillerde kolayca kesilebilir. Daha çok ekmeklerin üzerine sürme (reçel benzeri) olarak kullanılır. Nutella’yı hepimiz bilmiyor muyuz? Daha çok benziyor ama Nutella sadece çikolata-fındık ezmesinin bir markası. Gianduja bademden de yapılabilir..

7. Şeker Kaplama Çikolata:

Gördüğünüz şeker kaplaması, bitter, sütlü veya beyaz çikolatadan yapılan çikolatadır. Temel fark kakao yağıdır. Şeker kaplama çikolata, hurma yağı gibi yağlar içerebilir. İsimleri gibi, kaplama için kullanılırlar ve şeker için doğru dozda çikolata verirler..

8. Yarı Tatlı Çikolata:

Bunlar bir fırıncının mutfağında göreceğiniz standartlardır. Çikolatalı kurabiye yapmak için kullanılırlar. Kakao katıları, şeker ve diğer emülgatörlerle yapılan bitter çikolatadır. Ancak tatlılık markalara göre farklılık gösterecektir. Bir tane satın almadan önce malzemeleri kontrol ettiğinizden emin olun..

9. Bitter Çikolata:

Bittersweet çikolata tipik olarak çikolata likörüdür. Şeker (çok daha az), daha çok kakao yağı, vanilya özü ve lesitin içerir. Bu nedenle şekerin üçte birinden daha az olması nedeniyle daha az tatlıdır. Ayrıca pişirme için kullanılır ve yarı tatlı çikolata yerine değiştirilebilir..

Bu nedenle, bir daha pişirmeye başladığınızda kendinize doğru çikolatayı kullanıp kullanmadığınızı sorun. Ayrıca onları sık sık yediğiniz için kendinizi suçlu hissetmenize de gerek yok. Birçoğunun vücut için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, çikolatanın türüne ve ne kadar yediğinize dikkat edin. Endişelenmen ve endişelenmen gereken tek şey bu!

çikolata çeşitleri