Dişlerimizi diş fırçasıyla fırçalamak, onsuz güne başlamanın imkansız olduğu temel bir ritüeldir! Ancak diş fırçasının günümüzün bir icadı olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz! Bu mütevazı fırça, 5000 yıl öncesine dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Değişen zamanla birlikte, müşterilerin artan taleplerini karşılamak için farklı tipte diş fırçaları ortaya çıktı..

Basit bir çiğneme çubuğu ve domuz kılı fırçasından günümüzün elektrikli fırçalarına kadar, bir diş fırçasının yolculuğu oldukça inanılmazdır.!

Bu yazıda, 10 farklı diş fırçası türü ve faydaları hakkında bazı ilginç bilgileri bir araya getirdik:

7 Farklı Diş Fırçası Çeşitleri ve Faydaları:

Şimdi piyasada bulunan farklı diş fırçası çeşitlerinin her birinin faydalarına göz atalım:

1. Manuel Diş Fırçası:

en iyi manuel diş fırçası

Manuel diş fırçaları, en popüler ve yaygın diş fırçası türlerinden biridir. Bir sap üzerinde sıkıca paketlenmiş kıllardan oluşan bir kafaları var. Bu tek kullanımlık fırçalar, kıl sertliğine, kafa şekline, dokuya, desene ve sap tasarımına göre çeşitli modellerde gelir. Sert, orta ve yumuşak kıllar arasından seçim yapma seçeneğiniz vardır ve bunların sertliği diş etlerinize zarar verebilir. Diş ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, ağzınızın tüm bölgelerine rahatça ulaşan ve iyi temizleyen uygun bir fırça tasarımına gidebilirsiniz..

2. Elektrikli Diş Fırçası:

en iyi elektrikli diş fırçası

Küçük kafa ve otomatik dönüş ile Elektrikli diş fırçaları, manuel olanlardan çok daha iyi performans gösterir. Fırça iki parçadan oluşur – bir sökülebilir başlık ve bir motor. Güç düğmesine basmak, kılların saat yönünde ve saat yönünün tersine hızla hareket etmesini sağlar. Bu otomatik hareketler sayesinde fırça, ulaşılması zor yerler de dahil olmak üzere ağzın tüm bölümlerinden plakları etkili bir şekilde çıkarabilir. Bu şarj edilebilir veya pilli fırçalar, çeşitli hızlarda çalışan normal, sonik ve ultrasonik diş fırçaları olmak üzere 3 tipte gelir..

3. Dişler Arası Diş Fırçası:

yeni tip diş fırçası

Dişler arası fırçalar, çoğu normal ve hatta elektrikli fırçaların bile ulaşamadığı dişlerinizin arasını temizler. Bu fırçalar ağız diş ipinden daha az agresiftir ve yuvarlak şekilli başlıkları ile diş arası boşlukları nazikçe temizler. Uzmanlar, ağız problemlerini azaltmak için normal fırçalar ve bir gargara ile birlikte dişler arası fırçaların kullanılmasını önermektedir. Bu fırçalar, plastik saplı tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir bir kafaya sahiptir. Diş çürüklerini, ağız kokusunu vb. önlemek için diş tellerindeki biyofilm birikimini gidermek için de idealdirler..

4. Sulca Fırçası:

akıllı diş fırçası

Sulca fırçası, diş etlerine zarar vermeden dişeti kenarındaki plağı çıkarabilen tek tutamlı bir diş fırçasıdır. Diş ipi kullanmayı zor bulan kişiler Sulca fırçasından faydalanabilir. Bunu kullanmak için, fırçanın ucunu diş eti çizgisinin kenarına yerleştirmeli ve plakları parlatmak için bir dalga hareketi kullanmalısınız. Doğru kullanırsanız Sulca fırçaları diş etlerine masaj yapabilir ve uzun vadede diş etlerini güçlendirebilir. Bu fırçalar ayrıca diş implantlarının, kronların, köprülerin ve ortodontik bantların temizliğinde de faydalıdır..

5. End-Tuft Diş Fırçası:

en iyi diş fırçası 2021

Uç tutam diş fırçası, ağzınızın arka tarafını temizlemek için tasarlanmış benzersiz bir fırçadır. Fırça, sıkıca paketlenmiş yedi tutam naylon kıl içeren küçük bir yuvarlak kafadan oluşur. Kıllar, ağzınızın dar bölgelerine ulaşmak için merkezde kısa kesilir. Ergonomik, esnek bir tutamağa sahip uç tutam fırçalar, yirmi yaş dişleri gibi normal fırçaların erişemediği ulaşılması zor bölgelerin temizlenmesi için idealdir. Ayrıca diş eksikliği olan diş eti yüzeylerini, ağzın arkasındaki çapraşık dişleri ve hatta kron gibi diş aletlerini temizlemek için de idealdirler..

6. Çiğnenebilir Diş Fırçası:

çiğnenebilir diş fırçası

Çiğnenebilir diş fırçası, eller serbest temizlik kolaylığı sunan tek kullanımlık bir fırça türüdür. Başı ve sapı olan normal fırçalardan farklı olarak, çiğnenebilir bir fırça, bir kabuk içine alınmış yumuşak kıllardan oluşur. Geleneksel fırçalama sürecinden geçmek zorunda kalmadan ağızlarını tazelemek isteyen yolcular veya çalışanlar için idealdir. Fırçayı ağzın içine yerleştirebilir ve kılların tüm bölgeleri temizlemesini sağlamak için düzgün bir şekilde çiğneyebilirsiniz. Çiğnenebilir fırçalar nane, ciklet gibi farklı tatlarda gelir..

7. Çevre Dostu Diş Fırçası:

çevre dostu diş fırçası

Çevre dostu veya Sıfır atık diş fırçaları, plastik fırçalara karşı sürdürülebilir, dünya dostu bir alternatiftir. Ekolojik fırçalar tek kullanımlık olmalarına rağmen normal fırçalar gibi çevreye zarar vermez ve çevreyi kirletmezler. Bambu ya da neem ağacı gibi ayrışabilen malzemelerden, kılları bambu tellerinden ya da domuz kılı ile yapılırlar. Bu fırçalar, temizleme verimliliği açısından normal diş fırçanızla aynı faydaları sunar. Bununla birlikte, fırçalar küflenmeye karşı hassastır ve bu nedenle her kullanımdan sonra iyice kurutulmalıdır..

Doğru Diş Fırçasını Nasıl Seçerim?

Piyasada pek çok çeşit diş fırçası mevcut olduğundan, hangisinin sizin için ideal olduğu konusunda doğal olarak kafanız karışacaktır. Üzülme! İhtiyaçlarınız için doğru diş fırçasını seçmenize yardımcı olacak şu ipuçlarını takip edin:

  1. İlk olarak, dişleriniz için hangi kıl sertliğinin ideal olduğunu anlayın. Yumuşak kıllar diş etlerinize karşı nazik olabilir ancak derin köklü plakları çıkarmada etkisizdir. Öte yandan, orta veya sert kıllar plak oluşumunu kaldırabilir ancak diş minesine ve diş etlerine zarar verebilir. Öyleyse, bir kez deneyerek hangisinin sizin için iyi çalıştığını görün!
  2. Ardından, manuel mi yoksa elektrikli diş fırçası mı alacağınıza karar verin. Manuel olanlar ucuzdur ve kolayca temin edilebilir. Ancak, iyi temizlemek için iyi fırçalama teknikleri gerektirirler. Elektrikli diş fırçaları pahalıdır, ancak ağzınızın birçok bölgesinden plakları etkili bir şekilde çıkarabilir. Manuel çaba gerektirmediğinden elektrikli fırçalar çocuklar, yaşlılar veya engelliler için idealdir..
  3. Manuel fırçaları seçtiyseniz, kılların ve tutamağın şekline de dikkat etmelisiniz. Dalgalı, çapraz, konik vb. farklı kıl desenleri dişleriniz için çeşitli faydalar sunar. Ayrıca düz, kaymaz tutuş, esnek, açısal vb. gibi çeşitli açılardan seçim yapma seçeneğiniz de vardır. En rahat ettiğiniz fırçayı seçin.!
  4. Malzemeyi göz ardı etmeyin! Ucuz plastik diş fırçaları sadece çevreye değil vücudunuza da zararlıdır. Plastik nanoparçacıkları sisteminize girebilir ve uzun vadede sisteme zarar verebilir. Ahşap veya diğer çevre dostu diş fırçaları, bizim gibi gezegende de güvenli ve naziktir.!
  5. Son olarak marka da çok önemli! Uzmanlar, Oral-B, Colgate vb. gibi kalite ve işlevsellik vaat eden güvenilir bir marka satın almanızı tavsiye ediyor..

Bunlar, farklı diş fırçası türlerinden bazıları ve faydaları. Bu makalenin, bu diş fırçası çeşitleri arasındaki temel farkları anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Seçimle ilgili daha fazla sorunuz varsa, bu oral fırça tiplerinden bir veya daha fazlasının bir kombinasyonunu önerebilecek bir diş hekimi ile konuşmanızı öneririz..