Kediler, birçok evde en yaygın evcil hayvanlar arasındadır. Ama biliyor musunuz, bu minik kürklü yaratıkların hepsinin evcil ve evcilleştirilmiş olması gerekmiyor mu? Evet, doğru duydunuz! Dünya çapında farklı kedi türleri ve türleri vardır ve tüm kediler aynı değildir. Hepsi aynı ailenin sınıflandırmasına ait olsa da, ırklara göre farklı özellik ve özelliklere, davranış ve görünüşlere sahiptirler..

Kedi Türleri Hindistan'daki En Şirin Kedi Irkları

Kedi türleri ve farklı kedi türleri hakkında bu bilgilendirici rehber, görüntüleri ve kısa açıklamalarıyla size dünyanın en ünlü ve en iyi kedi ırkları hakkında genel bir fikir verecektir..

Kedi Türleri ve Özellikleri:

Kediler, Felis catus türüne ait küçük etçil memelilerdir. Onlar evcil türlerdir ve tüm Felidae familyasında evcilleştirilebilen ve eğitilebilen tek türdür. Bununla birlikte, kediler ya evcil ya da ev kedisi ya da vahşi kediler olabilir..

Diğer Felidae familyası türleri gibi, kedilerin de sağlıklı vücutları, keskin dişleri ve geri çekilebilir pençeleri vardır. Hızlı refleksleri vardır ve küçük avları öldürmekle yaşadıkları bilinmektedir. Kedilerin güçlü bir gece görüşü ve koku alma duyusu vardır. İletişim ve seslendirme süreçleri, miyavlama (çoğu durumda gözlenir) ve titreyerek, tıslayarak, hırlayarak, homurdanarak ve mırıldanmayı içerir..

Kediler Hakkında İlginç ve Bilinmeyen Gerçekler:

Dünyanın dört bir yanındaki birçok hane, evcil hayvanları olarak kedilere sahip olsa da, çoğumuz bu hayvanlarla ilgili büyüleyici ve heyecan verici gerçekleri bilmiyoruz. İşte karşılaştığımız birkaç ilginç şey.

  • Kedilerin hayatlarının çoğunu uyuyarak geçirdiğini biliyor musunuz? Evet, bizi doğru duydunuz. Zamanlarının yaklaşık yüzde 70’i uykuda ve günde yaklaşık 13-14 saat uyuyorlar..
  • Kaydedilen bugüne kadarki en uzun kedi yaklaşık 48.5 inçtir. Evlerimizde veya mahallelerimizde bu kadar uzun evcil kedi görmüyoruz ama bu en uzun kedi kesinlikle dünyanın en büyükleri arasında olmalı..
  • Kediler önce iki sağ ayakla, sonra iki sol ayakla yürürler. Bu desen zürafalara ve develere benzer. Bunu biliyor muydun?
  • Bir keresinde bir kedi uzaya gitti! Şaka yaptığımızı düşünüyorsan, hayır! 1963 yılında kedi uzaya gönderildi. Tıpkı bir köpek ve maymun gibi, bir kedi de seyahat etti!
  • Çoğunuz kedilerin süper hızlı olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Sadece reflekslerinde değil, hızlarında da. En rahat ve tembel yürüyen kedileri gözlemlemiş olabilirsiniz, ancak erişim hızları 30mph’ye kadar çıkabilir..
  • Kediler çok net duyabilir. Pekala, bunu zaten bildiğini düşünüyor olmalısın. Ancak sadece bu değil, bu hassasiyet yetişkinlerden yaklaşık beş kat daha fazladır..
  • Günlük hayatta gözlemlediğimiz kedilerin çoğunda kirpik yoktur..
  • Hatta gözlerini 180 derece döndürebilirler. Duyma hassasiyetleri bu gerçekle açıklanabilir, biz ne düşünüyorsunuz??

Dünyada En Ünlü Ve Bilinen Kedi Türleri ve Çeşitlerinin İsimleri:

Şimdi ilerleyelim ve dünya çapında bilinen en popüler ve en iyi kedi türlerini resimlerle birlikte inceleyelim. İşte başlıyoruz!

1. Siyam:

Siyam

Siyam kedisi, Tayland kökenli bilinen bir evcil kedi ırkıdır. Siyam konuşkan, aktif ve beyaz ve siyah şık görünümleriyle zarif görünüyor. Yaklaşık on ila on beş yıllık bir ömre sahip olan kedi, ortalama olarak sadece 18 ila 20 inç arasında büyüyebilir. Kedi, pürüzsüz refleks krem ​​gövdeli ince bir dokuya sahiptir. Kaslı vücut ince ve uzun bacaklarla eşleştirilmiştir. Onlar çocuk dostu, sevecen yaratıklardır, zekidirler ve bakımı kolaydır. Genel olarak sağlık açısından iyidirler ve tüy dökmeleri diğer kedilere göre çok yüksek değildir. Siyam kedi ırklarının popüler türleri arasındadır..

2. Farsça:

Farsça

İran kedisi ırkları, kedi ailesinin en eski ırkları arasındadır. Uzun saçları ve ipeksi kürkleri, tombul yanakları ve yüzleri ve küçük bir kafaları var. Fars kedilerinin daha sakin ve uysal oldukları bilinmektedir; sessizdirler, insanlara karşı tatlıdırlar ve varlıklarda rahattırlar. Ömürleri on ila on beş yıl arasında değişir ve en fazla 18 inç’e kadar büyüyebilir. Tahmin ettiğiniz gibi, Farsça kedi adı, günümüz İran’ı olan Pers kökenli olmalarıdır. En fazla on ila on iki pound ağırlığındadırlar. Günlük bakım rejimine ihtiyaçları vardır – her gün fırçalanmaları ve taranmaları gerekir.

3. Maine Rakun:

Maine Coon'u

Maine Coon, kedinin İngiltere’nin Mine bölgesinden olduğunu ve 19. yüzyılda çiftlik kedileri olarak daha popüler olduğunu öne sürüyor. Büyük uzun tüylü kedi türleridir ve boyutları inanılmaz derecede uzayabilir. Aslında, kaydedilen dünyanın en uzun ev kedisi bir Maine Coon’dur. İlginç değil mi?! İnsanları seven ve her zaman en sevdikleri kişiyi takip ettiği bilinen basit kedilerdir. Ömürleri yaklaşık on ila on beş yıldır ve 40 inç’e kadar büyüyebilir. Yaklaşık 15 ila 18 kilo ağırlığındalar. Bu Maine Coons en popüler kedi ırkları arasındadır..

4. Ragdoll:

bez Bebek

Ragdoll kedileri, Kaliforniya, ABD kökenli sevimli tombul ve tüylü kedilerdir. Uysal, tatlı, sakin ve tombul bir görünüme sahip iyi görünümlüdürler. Birçoğumuzun bez bebekleri gördüğünde düşündüğü ilk şey, iyi bir kucaklaşma seansıdır. Onlar çok evcil hayvan dostu kedilerdir, aileye karşı sevecendirler ve aynı zamanda çok zekidirler. Ragdoll’lar tımar seanslarını severler, ancak bu, düzenli olarak günlük tımarlamaya ihtiyaçları olduğu anlamına gelmez. Haftada iki kez taramak bu kediler için uygundur. Ömürleri yaklaşık 12 ila 17 yıldır ve maksimum 18 ila 21 inç arasında büyüyebilirler. Ağırlıkları 10 ila 20 pound arasında değişebilir.

5. Bengal:

Bengal

Bengal kedisi, bir Asya kedisi ile yerli bir ABD kedisini geçerek yaratılan bir cins olan atası Felis Bengalenis’ten gelmektedir. Birçoğu bunu bir Hint kedi ırkı olarak kabul eder. Kaslı bir vücuda sahip büyük boyutlu kedilerdir ve çok belirgin vahşi ve cesur bir görünüme sahiptirler. Büyük gövdesinin etrafında küçük kulakları olan, kalın bir kuyruğu olan mermer bir ceketi vardır. Bu kediler son derece sosyal ve aktif yaratıklardır. Ağır bakıma ihtiyaç duymazlar. Ancak, seanslarını severler. Bengal kedileri 12 ila 15 yıl kadar yaşayabilir ve vücut uzunluğu 46 cm’ye kadar büyüyebilir..

6. Habeş:

Habeş

Habeş kedileri, İngiltere’den gelen Viktorya döneminin sonlarından kalma kadar eskidir. Zeki, zeki ve zeki kedilerdir, çevreleri hakkında meraklıdırlar ve oldukça gözlemcidirler. Yüksekliği seven, her ne kadar daha sert tırmanıp zıplamayı seven hızlı yaratıklardır. Habeş kedileri meraklıdır. Ancak, zariftirler ve ilgiyi severler. Bakımı ve bakımı kolaydır, sadece haftalık taramaya ihtiyaç duyar. Ortalama büyüklükleri altı ila on pound arasında değişir ve ömürleri yaklaşık 10-15 yıldır. Uzunlukları 12 ila 15 inç arasındadır..

7. Birman:

Birman

Bu güzel kedi, Birman cinsi, Burma’nın kutsal kedisi olarak bilinir. Ancak, Persler ve Siyam melezleridir. Bununla birlikte, kökenleri ve tarihi bilinmemektedir ve kurulmamıştır. Bu Birman kedileri yavaş ve sakin bir sese sahiptir ve zarif ve çok güzel görünürler. Bu sevimli yaratıklar, görünüşleri kadar sevimli ve aynı zamanda meraklı ve zeki varlıklardır. İlgiyi severler ve ipeksi dokulu vücutları genellikle onlara aşık olmamızı sağlar. Aile ve çocuk dostu kedilerdir ve çok oyuncudurlar. Birmans’ın ömrü yaklaşık 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir ve uzunlukları 15 ila 18 inç arasında herhangi bir yerde olabilir. Birmans maksimum 6 ila 12 pound ağırlığında.

8. Oryantal Kısa Saç:

oryantal stenografi

Oryantal stenografi kedi ırkları, vücut çevresindeki uzun çizgiler, pürüzsüz vücut ve ipeksi tüylerle benzersiz görünürler. Kedi ne çok zayıf ne de çok ağırdır ancak mükemmel bir güçlü kas alt tonuna sahiptir. Kulakları keskin ve sivridir, taban çizgisinde geniştir. Bu kedilerin ince dokulu ve parlak tüyleri vardır. Doğulu stenografi kedileri zekaları ve akıllılıkları ile bilinirler ve sahiplerine ve sevdiklerine karşı çok sevecendirler. Oynaktırlar, ancak hiç bağımsız değildirler, insanların dikkatine ve bakımına ihtiyaç duyarlar. Diğer evcil hayvanlar ve insanlarla nispeten iyi arkadaştırlar, ancak uysal değildirler. Bu kedilerin bakım gereksinimleri de daha az ve minimaldir. Kediler on ila on iki yıl arasında herhangi bir yerde yaşayabilir ve 14 inç’e kadar büyüyebilir. Ağırlık maksimum 10-14 lb’dir..

9. Himalaya:

Himalaya

Himalaya kedileri Fars ve Siyam’dır; tıpkı ebeveynin vücudu gibi mavi gözleri ve renk noktaları vardır. Amerika Birleşik Devletleri kökenlidirler. Bu kediler çok uysal, tatlı ama ağırdır. Diğer kedilerden farklı olarak ayırt edici ve üstün niteliklere sahiptirler. Her ne kadar sevecen olsalar da, bu kedilerin insanlara yaklaşma ve gitme konusunda da çekinceleri vardır. Sadece sevdiklerine yönelirler. Bu kediler ortalama 10-12 kilo ağırlığında ve yaklaşık 9 ila 15 yıllık bir ömre sahip. Amerikan kedi ırklarının uzunluğu yaklaşık 17 ila 19 inçtir..

10. Bali dili:

Bali dili

Balililer, Siyam kedilerine benzeyen uzun tüylü versiyonlardır. Ancak melez olup olmadıkları bilinmiyor. ABD ve Tayland kökenli olmalarına rağmen, Balililer bu kedileri, bu kedilerin özellikleri ve davranışları göz önüne alındığında Endonezya’nın Bali kentindeki güzel danslardan sonra adlandırdılar. Bali kedileri yardımsever yaratıklar olarak bilinir ve insanlara karşı son derece sevecen ve şefkatlidir. Her zaman kedilerin sevdikleriyle birliktedir, insanları takip eder veya onlarla otururlar. Bu kediler oynamayı sever, akıllı ve gözlemcidir. Çevrelerinden öğrenirler ve olayları oldukça çabuk kavrayabilirler. Bali kedilerinin ömrü yaklaşık 10 ila 15 yıldır ve sadece 18 inç’e kadar büyüyebilirler. Bu kediler maksimum yaklaşık 10 pound ağırlığındadır..

11. Mısır Mau:

Mısır Mau

Mısırlı Mau, vücudundaki belirgin gümüş veya bronz kaplamasıyla kolayca tanınan dikkate değer bir evcil kedidir. Adından da anlaşılacağı gibi, Mısır kökenlidirler ve Mau, Mısır dilinde kedi anlamına gelir. Bu evcil kedi ırkları, her zaman mutlu olan ve boş zamanlarını yalnız başına oturmaktan hoşlanan çok aktif kedilerdir. 30 mil / saate kadar çok hızlı koşabilirler, eğlenceli ve yine de çok sessizdirler. Ancak sahiplerine karşı şefkatlidirler. Bu kedilerin bakımı ve bakımı da kolaydır; Ömürleri diğer kediler gibi ortalama 12-15 yıldır. En fazla 14 kilo ağırlığındalar.

12. Sfenks:

Sfenks

Bu eşsiz ve oldukça farklı kediler olan Sphynx, Kanada kökenlidir. Bunlara, tüysüz çıplak vücutları nedeniyle Kanada tüysüz kedileri de denir. Görünüşleri ve davranışları bakımından oldukça sıra dışı bir ırktırlar, heykelsi vücutları ile tanınırlar. Ancak bu Sphynx kedi ırkları ilgiyi sever ve gittiği her yerde insanları kendisine çeker. Ayrıca gözlemcidirler, her zaman hatırlarlar ve içinde bulundukları çevreyi bilirler. Bu sosyal varlıklar genellikle birlikte olmayı severler. Sphynx’in ömrü yaklaşık 8 ila 14 yıldır ve yalnızca maksimumda 12 pound’a kadar çıkabilir. Uzunlukları 13 ila 15 inç arasında değişir.

13. Savannah:

savana

Savannah güzel bir kedidir. Ancak evcilleştirilmiş ve vahşi bir Afrika kedi ırkının melezidir. ABD’de üretilir ve üretilirler ve enerjileri çok düşüktür ve her zaman çevrede yattıkları gözlenen tembel kedilerdir. Ancak hayattan zevk alırlar ve belirli zamanlarda aktiftirler ve uyarıldıklarında yoğun bir şekilde tırmanıp zıpladıkları bilinmektedir. Yabancılara karşı da zeki ve arkadaş canlısıdırlar. Savannah’nın yaşam süresi diğer akran kedilerden daha fazladır, yaklaşık 17 ila 20 yıl arasında değişmektedir. Yaklaşık 8 ila 20 pound ağırlığındadırlar ve sadece 15-20 inç kadar büyüyebilirler..

14. İngiliz Kısa Saç:

İngiliz Kısa Saç

Britanya ile ilgili stenografi İngiltere kedisine özgüdür ve kedi severler tarafından birkaç kedi melezinin mümkün kılındığı Viktorya döneminde ortaya çıkmıştır. Uysal kedilerdir ve ılımlı bir şefkatten hoşlanırlar, ancak her seferinde yalnız yatmayı seven kibirli bir tavır sergilerler. Britanya ile ilgili stenografi tamamen seslidir ve sevgi ve arkadaşlık konusunda iddiasızdır. Bu tür yaratıkların etrafında çok tırmanıp zıplamıyorlar, yıkıcı değiller ve mürebbiye hissi veriyorlar. Cins ömürleri yaklaşık 12-17 yıl arasında değişir ve yaklaşık 22-25 inç uzunluğundadır. Bunlar evcil kedi türleri arasında popülerdir ve aralarında herhangi bir yerde yaklaşık 8 ila 17 pound ağırlığındadır..

15. Cornish Rex:

Cornish Rex

Cornish Rex kedileri Britanya bölgesinden gelir ve bu köpeklere çok benzer. Dikkat çekmeyi ve ilgi odağı olmayı seven bilgili ve akıllı kedilerdir. Cornish Rex kedileri kucaklanmaktan, öpülmekten ve evcilleştirilmekten hoşlanır. Karşılaştığı her insana karşı çok sevecendirler ve doğası gereği çok oyuncudurlar. Ayrıca diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinirler. Bu kedilerin bakımı ve bakımı da kolaydır. Cornish Rex’in yaşam süresi yaklaşık 11 ila 15 yıl arasında değişir ve boyut ve görünüm olarak çok küçüktür. Ağırlıkları yaklaşık 8 ila 10 pound arasında değişmektedir. Çok küçük kedi ırkları arasındadırlar..

Bahse gireriz çoğumuz bu farklı türdeki kedileri bilmiyorduk ve türleri dünya çapında var olmuştur. yaptın mı? Hakkında bilgi edinmeye hayran olduğunuz belirli türler hangileridir? Lütfen düşüncelerinizi buradan bize bildirin.

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca bilgi amaçlı kedi türleri hakkında yalnızca bir kılavuzdur. Bu makaledeki görüşler ve genel bakış, web’deki çeşitli kaynaklardan sağlanmaktadır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..