Dünyada on bir ila on iki binden fazla karınca türü olduğunu biliyor musunuz? Eh, hem heyecan verici hem de şok edici. Günlük hayatımızda ve çevremizde gördüklerimiz hemen hemen hiçbir şey ve çok sayıda karınca türü. Bu türler ve içlerinde nasıl çeşitli tür ve çeşitler olduğu hakkında her şeyi bulmakla ilgileniyorsanız, bugün onları bir araya getiriyoruz.!

Bugün, burada farklı karınca türleri ve türleri, türleri, çeşitleri ve daha fazlası hakkında her şeyi öğrenelim..

karınca türleri

Karınca Türleri, Özellikleri Hakkında Her Şey:

Karıncaları ne kadar iyi tanıyorsunuz? Karıncalar, Formicidae ailesine ve Hymenoptera takımına aittir. Bu sırada arılar ve eşekarısı gibi benzer canlılarımız da var. Bu düzen içerisinde 12000’den fazla karınca türü ve bunlarda 300 cins bulunmaktadır. Farklı karıncaların bilimsel isimleri, çeşitlerine göre değişir. Örneğin, en yaygın siyah karınca bilimsel adı lasius niger, beyaz karınca ise Isoptera’dır. Karıncaların çoğu kırmızı veya siyahtır ve çeşitliliğe bağlı olarak uzunlukları yaklaşık 1/3 “ila ½” olabilir. Altı bacakları ve üç eklemleri var ve güçlü çeneleri var.

Dünyadaki Farklı Karınca Türleri:

Şimdi devam edelim ve dünyada etrafımızda bulunan tüm karınca türlerini keşfedelim. Ama önce, etrafta sıkça rastlanan en popüler karınca türleri ve çeşitleri listesini göreceğiz..

1. Arjantin Karıncaları:

Arjantin

Adından da anlaşılacağı gibi, bu Arjantinli karınca türleri Arjantin bölgelerine özgüdür ve Brezilya daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Karıncalar yaklaşık 1/16 “ila ¼” uzunluğundadır ve oval şekildedir. Koyu kahverengi ve siyah renkli parlak bir gövdeye sahiptirler. Bununla birlikte, bu Arjantinli karıncalar, yiyecekler için tatlı maddeleri tercih ederler, ancak et ve yağlar da dahil olmak üzere buldukları her şeyi yiyebilirler. Böylece sadece yiyecek toplamak için değil aynı zamanda yiyecek toplamak için de çalışırlar. Çoğu durumda, Arjantinli karıncalar, besin kaynağı olan ıslak yerlerde ve ortamlarda bulunur..

2. Marangoz Karıncaları:

marangoz karınca

Marangoz türleri dünya çapında oldukça yaygın olan karıncalardır ve tahmin edilebileceği gibi yuvaları ve ahşaba yakın alanları tercih ederler. Bu marangoz karıncalar, odunla beslendikleri ve konut içindeki çevreye ve nesnelere zarar verdikleri için evleriniz için tehlikelidir. Bunlar bir koloni gibi hareket eder, burada işçi karınca türleri bir kolonide kraliçe karıncaları takip eder ve besin arzını arttırır. Çok sayıda birlikte hareket ederler. Marangoz karıncaların rengi yaklaşık kırmızıdan siyaha kadar değişir ve yaklaşık 5/8 ″ uzunluğundadır..

3. Çılgın Karıncalar:

Deli

Çılgın karıncalar koyu kahverengi renktedir ve yaklaşık 2,5 mm uzunluğundadır. Çok kalabalıktırlar ve özellikle sıcak ve nemli ortamlarda koloniler halinde birlikte hareket ederler. Yuvaları nemli bölgelerin çevresindedir ve tohumlar veya bitki salgıları veya meyveler ve ev artıkları ile beslenirler..

4. Kokulu Ev Karıncaları:

kokulu ev

Adından da tahmin edilebilir – kokulu ev karıncaları, isimlerini ezildiklerinde bıraktıkları güçlü koku ve kokudan alırlar. Kokulu ev karıncaları evlerin içinde yuva yapar ve Amerika Birleşik Devletleri’ne özgüdür. Bu boyutlar 1/6 ″ civarında değişir ve kahverengi veya siyah renkte gelir. Bu tür ev karıncaları şeker, tatlı ve ölü böcekleri yemeyi tercih eder. Toprak, enkaz, malç veya zemin ve duvar çatlaklarının etrafına yuva yapmayı severler..

5. Kaldırım Karıncaları:

kaldırım karınca

Kaldırım karıncaları, yuvalarını çatlakların altına veya kaldırımların içine yaparlar ve bu nedenle adını alırlar. Kaldırım karıncaları, başta 3000 ila 5000 üyeden oluşan gruplar olmak üzere çok sayıda hareket eder. Bu karınca çeşitleri koyu kahverengi veya siyah renklidir ve böcekler, tatlı özsu, yağ, tohum, ekmek ve fındık yerler..

6. Ateş Karıncaları:

Ateş karıncaları

Ateş karıncalarının türleri, oldukça koyu bir karın rengine sahip bakır-kahverengi renk aralığında bulunan oldukça yaygın bir karınca türüdür. Ateş karıncaları, kütüklerin ve zeminin etrafına yuva yapmayı, insanları ısırmayı veya agresif bir şekilde çok kaşıntılı ve ağrılı sokmaları tercih eder. Böcekler, solucanlar, tatlılar ve yağlar ile beslenirler. Bu karıncalar, farklı ortamlarda yaşamak için yaygındır ve hem iç hem de dış mekanlarda çevreyi bile yok edebilir..

7. Yaprak Kesen Karınca:

yaprak kesici

Yaprak kesici karıncalar yalnızca tropik bölgelere aittir, öncelikle tarım ve tarım arazilerinde bir sorundur. Bununla birlikte, yaprakları kaldırarak bir tehdit oluşturabilirler ve hatta birkaç çerçevecinin yıllık verimini düşürme haberlerine aşinadırlar. Çoğu durumda, bu karıncalar kolonilerin ve toprakların altında yaşar ve yaprak kırpıntıları, haşereler, mantarlar ile beslenirler..

8. Gezici Karınca:

gezici

Gezici karıncalar, diğer habitatların yanı sıra doğal ortamlarda da yuva yapan koyu renkli karıncalardır. Saksı bitkileri de dahil olmak üzere yeraltı alanları, taşlar, tuğlalar, keresteler vb. Gezici bitkilerin istilası, büyük gruplar halinde hareket ettikleri için kontrol edilmesi zordur. Doğada küçük ve çok istilacıdırlar ve düzensiz şekilli vücutları vardır. Şeker, toprak, zararlılar ve böceklerle beslenirler..

9. Firavun Karıncaları:

Firavun

Firavun’un karınca türleri çok küçük ve boyut olarak minimaldir; yaklaşık 1,5-2 mm uzunluğa kadar zorlukla değişirler. Sarı ve kahverengi karın bölgesinde gelirler ve fark edilmeleri çok zordur. Çoğu, firavun karıncalarının daha sıcak iklimlerde Afrika’dan geldiğine ve çeşitli bölgelere yayıldığına inanıyor. Ancak zamanla sıcak ve nemli ile ideal hava koşullarında da yaşayabilirler. Bu karıncalar ölü böcekler, et ve diğer yiyeceklerle beslenir ve nemli koşullarla ilişkili ısıtılmış binaların çevresinde yuva yapar..

10. Akrobat Karıncalar:

akrobat karınca

Akrobat karıncaları yaklaşık 1/16 ila 1/8 inç arasındadır, küçük ve küçüktür, fark edilecek kadar büyük değildir. Bu karıncalar, gerektiğinde savunmak ve saldırmak için yanlarında zehir taşıdıkları için ünlüdür. Ancak bu zehirli karınca türleri, deriyi delerek insanlara zarar veremezler. Akrobat karıncalar açık havada yaşar ve esasen kahverengi renktedir. Ormanda veya hasarlı yapılarda yaşarlar ve saldırgandırlar..

11. Kurşun Karınca:

kurşun karınca

Mermi karıncaları, ısırıldığında inanılmaz ve muazzam derecede acı verir. Bir kurşun onları vurmuş gibi hissedince isim böyle geldi. Ancak, aynı zamanda çok ölümcül değildir. Bu, 24 saate kadar sürebilen saf, yoğun ağrı verebilen, acıtan bir karıncadır. Bu karıncalar ağaçların etrafında yuva yapar ve ağaç özsuyu, küçük böcekler vb. ile beslenirler. Siyah veya kahverengi renktedirler.

12. Bulldog Karınca:

buldog karınca

Bulldog karıncaları diğerlerine göre biraz daha büyüktür ve Avustralya’ya özgüdür. Daha büyük çenelerle gelirler ve acı veren yoğun bir acı verebilirler. Bu karıncalar kırmızı ve turuncu renklidir, esas olarak ormanlık alanlarda ve ormanlık alanlarda yaşarlar ve evlerini yerin altına yaparlar. Avustralyalı karınca türleri saldırgandır ve bulldog karıncaların enjekte ettiği zehir, reaksiyonlara alerjisi vardır..

13. Afrika Karıncası:

Afrikalı

Afrika karıncaları, çeşitli türlerde ve renklerde bulunan en büyük tür-cinsidir. Orta ve doğu Afrika bölgelerine özgüdürler. Bu karıncalar parlak renklidir ve 14 mm’ye kadar daha küçük ila orta boyuta gelebilirler. Bu dev karınca türleri, hem iç hem de dış mekanlarda yerin altında veya ahşap işlerde yuva yapabilir. Esas olarak zararsızdırlar ve incitmezler.

14. Sekoya Karıncası:

sekoya karınca

Redwood karınca, ahşabın içinde ve çevresinde yuva yapan Avrupa ve Kuzey Amerika’ya özgüdür. İnsanlar için tehlikeli olmasa da, sekoya türü karıncalar çevreye zarar verebilir. Bu karıncalar büyük ölçüde böcekler ve yaprak bitleri ile beslenirler. Çok sayıda hareket ederler, kalabalıktırlar ve hasarı sona erdirmek için kontrole ihtiyaçları vardır..

15. Biçerdöver Karıncası:

biçerdöver karınca

Hasat makinesi karıncaları, tohum toplayan ve evlerini açık havada yapan bir tür tarım karıncalarıdır. Öncelikle tohumlayan avcılardır ve özellikle sıcak ve kuru bölgelerde yaşarlar. Bu tür karıncalar evleri istila etmezler, içeriye girmeyi tercih etmezler ve genellikle bahçelerde, avlularda ve çiftliklerde yuva kurarlar..

Karıncalar Hakkında İlginç Gerçekler:

Karıncalar hakkında da bilmediğiniz birkaç ilginç ve eğlenceli gerçek var..

  • Karıncaların ne kulakları ne de akciğerleri vardır. Bunu biliyor muydunuz?
  • Karıncalar yüzebilir. Suyun yumuşak bir yüzeyinde bırakırsanız hemen ölmezler..
  • Karıncaların iki midesi vardır!
  • Ateş karıncaları, içinde ve çevresinde ağır hasara neden olan çeşitler arasındadır. Ateş karıncalarının her yıl milyonlarca ABD doları zarara neden olduğu tahmin edilmektedir..
  • Karıncalar 30 yıla kadar yaşayabilir, bu da onları en uzun yaşayan böcekler yapar..
  • Antarktika hariç her yerde, her bölgede ve kıtada karıncalar bulunur..
  • Şimdiye kadar bulunan büyük karınca yuvalarından biri 3700 mil genişliğindeydi. buna inandın mı?!

Karınca türleri ve türleri hakkındaki bugünkü rehberden yeni bir şeyler keşfettiğinizi ve öğrendiğinizi umarız. Karınca türlerinde çeşitli türlerin varlığını gerçekten bilmiyorduk. Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarınızı bize bildirin.

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca bilgi amaçlı, yalnızca karınca türleri hakkında bir rehberdir. Bu makaledeki görüşler ve genel bakış, web’deki çeşitli kaynaklardan sağlanmaktadır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..