Balık, parafiletik organizmalar grubunun bir üyesidir. Bu, uzuvları ve parmakları olan solungaç taşıyan suda yaşayan kafatası hayvanlarından oluşur. Balıkların çoğu hagfish, kıkırdaklı, kemikli balıklar ve lampreylerdir. Balıklar soğukkanlı anlamına gelen ektotermiktir. Balık, su kütlelerinin çoğunda bol miktarda bulunur. Balıklar, su kütlelerinde kaldığı için birçok mineral, vitamin ve protein içerdiğinden, özellikle gıda olarak dünya çapında insanlar için önemli bir kaynaktır. Bunlar dini semboller olarak sunuluyor.

Akciğerlerimizle aynı işlevi gören solungaçlardan nefes alırlar. Kemikli balıkların tek solungaçları vardır. Balıklarda kapalı döngü dolaşım sistemi vardır. Su kütlelerinin bitkileri ve diğer küçük deniz hayvanları ile beslendikleri için omnivor bir gruptur. Balıklar azotlu ve amonyak salgılar. Balıklar sadece açık su sütununda yüksek oranda çoğalırlar. Yumurtaların ortalama çapı sadece bir milimetredir..

Dünyadaki Balık Türleri ve Gerçekleri

Dünyada oldukça yaygın olan bazı balık türleri listesine bir göz atın. Hepsi benzersiz ama bir olmanın güzelliğini paylaşıyorlar.

İçindekiler:

  • Balık Çeşitleri ve İsimleri
  • Yemek İçin En İyi Balık Çeşitleri
  • Akvaryum Balıkları Türleri

Her Türlü Balık İsimleri:

Dünyada bulunan geniş balık çeşitlerinden bazıları şunlardır:

1. Siyam Mücadele Balığı:

Balık türleri 1

Bilimsel ad:

Siyamla savaşan balıkların bilimsel adı betta splendens olarak bilinir..

Aile ve Tarih:

Bu balık, betta sınıflandırması altında sınıflandırılır. Akvaryum balığıdır. Gurami ailesinin bir ailesine aittir. Bu balığın diğer isimleri pla-kad ve trey kremdir. Diğer balıklarla karışabilirler. Balığın vücut uzunluğu yedi santimetredir ve kırmızı, yeşil, opak, albino, turuncu, sarı ve mavi vb. renklerde görünür..

Ömür:

Bu balığın ömrü sadece 2 yıldır. Su sıcaklığı 23 derece – 27 derece civarında olmalıdır..

2. Ortak Sazan:

Hindistan Sazan Balık Türleri

Bilimsel ad:

Sazan balığının bilimsel adı Cyprinus Carpio’dur. Bu tür balıklar alevli bir geçit rezervuarında, Mohave Gölü’nde, Aral Denizi’nde ve daha birçok yerde bulunur..

Aile ve Tarih:

Cyprinus altında sınıflandırılır. Bu balığın vücut kütlesi yaklaşık 2-14 kilogramdır. Bunlar tatlı su göllerinde yetiştirilir. Çoğunlukla Asya ve Avrupa’daki su kütlelerinde bulunur. Düşük oksijen seviyelerini tolere edebilirler.

Bunlar omnivordur. Tek bir yumurtlamada 300.000’e kadar yumurta bırakabilir. Bu balık tüm dünyada insanlar tarafından besin olarak alınır..

Ömür:

Sazanların ömrü 47 yıla kadar.

3. Japon Balığı:

Balık türleri 3

Bilimsel ad:

Japon balıklarının bilimsel adı Carassius auratus’tur. Carassius’un daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır. Çoğunlukla Utah Gölü’nde bulunur..

Aile ve Tarih:

Akvaryum balığıdır. Bu balık yerli Doğu Asya’da. Çin’de evcilleştirildi ve daha sonra ırklar gelişti. Bu balığın boyutu 19 inç.

Goldfish, güçlü öğrenme, sosyal öğrenme becerilerine sahiptir. Japon balıkları sürü halindedir. Böcekler ve bitkilerle beslenirler. Japon balığı yumurtaları 48-72 saat içinde yumurtadan çıkar..

Ömür:

Japon balıklarının ömrü yaklaşık 30 yıldır. Hepimiz görmedik mi?

4. Oscar:

Balık türleri 4

Bilimsel ad:

Oscar’ın bilimsel adı Astronotusoscellatus’tur. Astronotus’un daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır. Oscar’ın diğer isimleri kaplan Oscar, mermer çiklit ve kadife çiklittir..

Aile ve Tarih:

Bu türler Güney Amerika, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de bulunur. Akvaryum balığı olarak görülür. Oscar’ın vücut uzunluğu yaklaşık 36 cm ve vücudun kütlesi 1.4 kg’dır. Hızlı büyürler ve etoburdurlar..

Ömür:

Bunlar bölgesel davranışlara sahiptir. Bu balığın ömrü yaklaşık 10-13 yıldır..

5. Wels Yayın Balığı:

balık türleri 5

Bilimsel ad:

Wells yayın balığının bilimsel adı Silurusglanis’tir. Silurus sınıflandırması altında sınıflandırılır. Köfte balığı olarak da adlandırılır.

Aile ve Tarih:

Bu balık çoğunlukla Konstanz Gölü’nde bulunur. Bunlar ayrıca Baltık, kara ve Hazar Denizi havzalarında da bulunur. Bu balığın boyu yaklaşık 13 ft, yani 4m. Maksimum ağırlık yaklaşık 400 kg’dır. Bunlar çoğunlukla tatlı su yerlerinde bulunur. Su kütlelerinde yaşayan diğer hayvanlarla beslenirler..

Kullanmak:

Bunlar insanlar tarafından besin olarak alınır. Proteinler ve besinler açısından zengindir.

Ömür:

Bu balığın ömrü yaklaşık 60 yıldır.

6. Zander:

Zander

Bilimsel ad:

Zander’ın bilimsel adı Sander lucioperca’dır..

Aile ve Tarih:

Bu balık Sander sınıflandırması altında sınıflandırılmıştır. Çoğunlukla Aral Denizi ve Konstanz Gölü’nde bulunur. Ayrıca levrek olarak da adlandırılır. Batı Avrasya’daki tatlı su ve acı yaşam alanlarından Zander balığı türleri.

Kullanmak:

İnsanlar tarafından yenir ve besin açısından zengindir. Vücudun kütlesi 20 kilogramdır. Bu balıklar melez olabilir.

Ömür:

Bu tür balıkların ömrü genellikle çok daha kısadır..

7. Avrupa Levrek:

balık türleri 7

Bilimsel ad:

Avrupa levreklerinin bilimsel adı Dicentrarchuslabrax’tır..

Aile ve Tarih:

Dicentrarchus’un daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır. Bunlar öncelikle okyanusa giden balıklardır. Bunlar acı ve tatlı sularda da görülür. Deniz dansı olarak da bilinir. Bunlar loup de mer, robalo, spigola, brinzino, Akdeniz levrek ve Branzino tarafından pazarlanmaktadır. Sofra balığı olarak kabul edilir. Çoğunlukla gece avcısıdır ve kabuklular, kafadanbacaklılar ve poliketler gibi küçük balıklarla beslenir..

Ömür:

Yaklaşık 25 yıllık bir ömrü vardır.

8. Kuzey Pike:

Kuzey Turna

Bilimsel ad:

İngiltere, Kanada, İrlanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde basitçe bir turna olarak bilinir..

Aile ve Tarih:

Bu balık, Esox sınıflandırması altında sınıflandırılmıştır. Kuzey Dakota’nın sembolü olarak kabul edilir. Fort Peck Gölü, George Gölü ve Woods Gölü ve daha birçok yerde kurulmuştur. Su kütlelerinde yaşayan büyük av hayvanları ile beslenirler..

Ömür:

Bu balığın ömrü vahşi doğada yaklaşık yedi yıldır..

9. Kılıç Balığı:

Balık türleri 9

Bilimsel ad:

Kılıç balığının bilimsel adı Xiphias gladius’tur..

Aile ve Tarih:

Xiphias’ın daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır; Kılıç balığı, bazı ülkelerde geniş fatura olarak bilinir. Bunlar bir yerden diğerine göç eder ve çoğunlukla Hint Okyanusları, Pasifik Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun tropikal ve ılıman bölgelerinde bulunur. 550 m derinlikte bulunurlar. 9,8 ft uzunluğa ve 650 kilo gram kütleye ulaşırlar. Avını öldürmek ve yemeyi kolaylaştırmak için kılıç benzeri bir mızrağı olduğu için kılıçbalığı olarak adlandırılır. Bunlar güçlü savaşçılar.

Kullanım ve Ömrü:

İnsanlar tarafından avlanır ve yiyecek olarak alınır ve yaklaşık dokuz yıl yaşar..

10. Kadife:

Kadife çiçeği

Bilimsel ad:

Tench’in bilimsel adı Tincatinca’dır. Kadife, Almanya’da Schlei olarak adlandırılır. Bu balık, Tinca’nın daha yüksek bir sınıflandırması altında sınıflandırılmıştır. Çoğunlukla Konstanz Gölü ve Garda Gölü’nde bulunur. Sadece tatlı ve acı sularda bulunur..

Aile ve Tarih:

Cyprinid’in bir aile üyesidir. Ailesi daha çok Avrasya ve Batı Avrupa’da görülür. Baykal Gölü’nde bile bulunur. Bunlar, insanlar için kopyalar için en iyi kaynaklardır. Daha iyi bir ekonomi için kullanılır.

Ömür:

15 yıla kadar yaşar ve esaret altında 30 yıl yaşayabilir..

11. Atlantik Morina balığı:

Balık türleri 11

Bilimsel ad:

Atlantik morinasının bilimsel adı Gadusmorhua’dır. Bentopelajik olarak bilinir. Gadus sınıflandırması altında sınıflandırılır..

Aile ve Tarih:

Gadidae ailesinin bir üyesidir. Bu balık Biscay Körfezi’nde, Arktik Okyanusu’nun kuzeyinde, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nde vs. yaygın olarak bulunur ve 2 metreye kadar büyüyebilir ve vücut ağırlığı 96 kilogramdır..

Kullanım ve Ömrü:

İnsanlar tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. Ticari olarak morina veya morina olarak adlandırılır. Morinanın ömrü yaklaşık 25 yıldır. İki ile dört yaşları arasında cinsel olgunluğa ulaşır. Renkleri kahverengiden yeşile değişecektir..

12. Atlantik Uskumru:

Atlantik uskumru

Bilimsel ad:

Atlantik uskumrusunun bilimsel adı Scomberscombrus’tur. Scomber sınıflandırması altında sınıflandırılır..

Aile ve Tarih:

Bunlar Kuzey Atlantik Okyanusu’nun her iki tarafında bulunur. Atlantik uskumru türleri uskumru veya Boston uskumru olarak adlandırılır. Bir ailenin yaklaşık on türü İngiliz sularında yakalandı. Bu balık, yaz aylarında küçük balıklar ve karideslerin beslenmesi için kıyıya doğru göç eder. Soğuk ve ılıman raf alanlarının yüzeyine yakın büyük okullar oluşturur. Su sıcaklıkları 11-14 derece arasında değiştiğinde kıyıya hareket ederler..

Ömrü ve Kullanım:

Uskumru ömrü yaklaşık 20 yıldır. İnsanlar için en iyi yiyecek olacak.

13. Ortak Çipura:

çipura

Bilimsel ad:

Çipuranın bilimsel adı Abramisbrama’dır. Yaygın olarak çipura sazan, bronz çipura, tatlı su çipura ve Abramis çipura olarak bilinir..

Aile ve Tarih:

Bu, Abramis sınıflandırması altında sınıflandırılır. Cyprinidae familyasına aittir. Aral Gölü ve Konstanz Gölü’nde bulunur. Çipura boyu yaklaşık 30-55cm, kütlesi ise 2-4 kg civarındadır. Kaydedilen uzunluk 0cm ve ağırlık 9,1 kg’dır. Bu bir omnivordur. Denizin larvalarını ve planktonlarını yerler. Genellikle Nisan-Haziran aylarında yumurtlarlar..

Kullanım ve Ömrü:

Hem spor hem de ticari amaçla kullanılan bu balık türü yaklaşık 29 yıl yaşar..

14. Başa Balığı:

Balık türleri 14

Bilimsel ad:

Basa balığının bilimsel adı Pangasiusbacourti’dir. Pangasius sınıflandırması altında sınıflandırılır..

Aile ve Tarih:

Bu yayın balığı türüdür. Pangasildae ailesine aittir. Basa’nın anavatanı Endonezya’daki Chao Phraya ve Mekong havzalarındadır. Bunlar Avustralya ve Kuzey Amerika’da basa, panga, swai ve bocorti vb. olarak etiketlenir. Basa balıklarının gövdesi ağır ve sağlam olacaktır. Vücut uzunluğu 120 santimetredir. Bitkilerle beslenirler. Ortalama 5 cm boyunda olan sel mevsiminde Haziran ayında yumurtlarlar..

Kullanım ve Ömrü:

Bazı ülkelerde dondurulmuş gıda olarak kullanılır. Proteince zengin, nehir balığıdır ve ömrü henüz belirlenemeyen uzun ömürlüdür..

15. Avrupa Balığı:

Balık türleri 15

Bilimsel ad:

Avrupa balıklarının bilimsel adı Percafluviatilis’tir. Kızıl yüzgeçli levrek, İngiliz levrek ve levrek olarak bilinir. Levrek’in daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır..

Aile ve Tarih:

Bunlar kuzey Asya ve Avrupa’da görülür. Balığın vücut uzunluğu 60 cm ve ağırlığı 2,8 kg olacaktır. Levrek yumurtası, Nisan ayının sonunda ve Mayıs ayının başında su bitkilerine yumurta bırakır. Yumurtalar kuşun bacaklarına yapıştığı için kuşlar aracılığıyla diğer sulara göç eder..

Ömür:

Bunlar çoğunlukla akvaryum balıklarıdır ve 22 yıldan fazla yaşarlar..

16. Gökkuşağı Alabalığı:

gökkuşağı alabalığı

Bilimsel ad:

Gökkuşağı alabalığı olan bu balık türünün bilimsel adı Oncorhynchus mykiss’tir. Oncorhynchus sınıflandırması altında sınıflandırılır..

Aile ve Tarih:

Bunlar somon türleridir. Washington sembolü olarak temsil edilir. Flaming Gorge Rezervuarı, Watauga Gölü ve Mohave Gölü ve daha pek çok yerde bulunur. İki-üç yıl okyanuslarda yaşarlar ve yumurtlamaya geçerler. Bu balıkların yumurtlamalarına çelik baş denir. Bir vücudun maksimum kütlesi yaklaşık 9 kg.

Kullanım ve Ömrü:

Dünyada yaklaşık 45 ülkede gıda ve spor olarak tanıtılmaktadır. Ömrü genellikle yaklaşık 11 yıldır ve diyetinize dahil edilecek en sağlıklı yiyeceklerden biridir..

17. Okyanus Güneş Balığı:

Balık türleri 17

Bilimsel ad:

Okyanus güneş balığının bilimsel adı Mola mola’dır. Mola sınıflandırması altında sınıflandırılır.

Aile ve Tarih:

Dünyanın en ağır kemikli balığıdır. Ay balığı diyeti esas olarak Denizanasından oluşur; nedeni ise besin değeri düşük olmasıdır. Bunlar deniz aslanı, katil balıklar vb. gibi yırtıcı hayvanlar için yiyecek olacak. Bunlar tropik sulara özgüdür ve dünyadaki her okyanusa ılımandır. Günde 26 km’ye kadar yüzüyorlar.

Kullanım ve Ömrü:

Güneş balıklarından lezzetli yemekler yapılabilir ve genellikle 10 yıl kadar esaret altında yaşarlar, ancak doğal ortamlarındaki ömürleri bilinmemektedir..

18. Kabarcık Balığı:

Deniz Balığı Çeşitleri

Bilimsel ad:

Blobfish’in bilimsel adı Psychroulutesmarcidus’tur..

Aile ve Tarih:

Balık, Pdychrolutes sınıflandırması altında sınıflandırılır ve bir derin deniz balığıdır. Psychrolutidae’nin bir aile üyesidir. Avustralya, Yeni Zelanda ve Tazmanya’nın deniz suyunda bulunur. Blobfish uzunluğu tipik olarak 30 cm’den daha kısadır. 600 ile 1200 m arasındaki derinliklerde yaşarlar. Kabuklularla beslenir.

Ömür:

ömürleri belli değil.

19. Mavi Balık:

Balık türleri 19

Bilimsel ad:

Lüferin bilimsel adı Pomatomussaltatrix’tir..

Aile ve Tarih:

Bu balık, Pomatou sınıflandırması altında sınıflandırılır ve bir Pomatomidae ailesine aittir. Illawarra Gölü, Karadeniz ve Macquarie Gölü bu balığın görülmesi gereken yerleridir. Ilıman ve subtropikal sularda bulunan deniz pelajik balıktır. Avustralya’da terzi olarak da bilinir. Lüfer, çatallı kuyruklu, orta orantılı bir balıktır. Vücut uzunluğu 20 -60 cm arasında değişir ve vücut ağırlığı 14 kg olacaktır. Gruplar halinde yaşarlar ve hızlı yüzücüdürler..

Ömür:

Bu balığın ömrü yaklaşık dokuz yıldır.

20. Doktor Balık:

Balık türleri 20

Bilimsel ad:

Doktor balığın bilimsel adı Garrarufa’dır..

Aile ve Tarih:

Garra sınıflandırması altında sınıflandırılır. Doktor balıkların diğer isimleri kemikli balık, Kangal balığı ve kemirgen balıktır. Türler Türk nehir sistemlerinde yetiştirilmektedir..

Kullanım ve Ömrü:

Bunlar, cilt hastalarının sedef hastalığını tedavi etmesi için bir kaplıca tedavisinde kullanılır. Orta Ortadoğu ve Kuzey Suriye, Türkiye, Umman, İran ve Irak’ın nehir havzalarında bulunurlar. Bu tür balıklar yaklaşık 6-7 yıl yaşar..

21. Zebra Balığı:

Balık türleri 21

Bilimsel ad:

Zebra balığının bilimsel adı Danio rerio’dur..

Aile ve Tarih:

Danio sınıflandırması altında sınıflandırılır. Zebra balığı tropikal tatlı suda bulunur ve Cypriniformes takımının minnow ailesine aittir. Yerli Himalaya bölgesindendir. Bu popüler bir akvaryum balığıdır. Zebra danio ticari adı altında satılmaktadır. Zebra balığı, bilimsel araştırmalarda model organizma olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Klonlanan ilk omurgalıdır. Hindistan, Bangladeş, Nepal, Burma ve Pakistan gibi bölgelerde bulunur. Bunlar daha çok Ganj bölgelerinde görülür. Bunlar omnivordur. Bu, avlarının Phyto ve hayvanat bahçesi planktonlarını içerdiği anlamına gelir. Bunlar akvaryumda görülür.

Ömür:

Ömürleri genellikle 5.5 yıldır ve zamanla yaşlanma belirtileri gösterir..

22. Kum Steenbralar:

Balık türleri 22

Bilimsel ad:

Kum Steenbras’ın bilimsel adı Lithognathusmormyrus’tur..

Aile ve Tarih:

Lithognathus sınıflandırması altında sınıflandırılır. Bir deniz balığıdır ve Sparidae ailesine aittir. Kum steenbraları, Akdeniz’deki sığ sularda ve Fransa’dan Güney Afrika’ya kadar Doğu Atlantik Okyanusu’nda bulunur. Kızıldeniz’de ve Hint Okyanusu’ndaki Mozambik kıyılarında bile görülür. Vücudun uzunluğu yaklaşık 55cm olacak ve ağırlığı 1 kg civarında olacak.

Ömür:

Ömürleri henüz bilinmiyor.

23. Nil Tilapia:

Nil Tilapia

Bilimsel ad:

Nil tilapiasının bilimsel adı Oreochromis niloticus’tur..

Aile ve Tarih:

Oreochromis sınıflandırması altında sınıflandırılır. Victoria Gölü’nde bulunur. Anavatanı Afrika ve Gambiya’dır. Mango tilapia olarak da adlandırılır. Vücudun uzunluğu 6o cm olacak ve 4,3 kg’a kadar çıkacak. Bu bir omnivordur. Hem planktonları hem de karbondioksit, amonyak ve hidrojen sülfür gibi zararlı gazları besler. Kırmızı melez Tay dilinde plathaptim olarak alınır. Nar balığı veya yakut balığı olduğu anlamına gelir. Hindistan’da farklı balık türlerinde bir tane olacak.

Ömür:

Ömürleri genellikle dokuz yıldır.

24. Düz Başlı Kefal:

Tatlı Su Balığı Listesi Yassı Kefal

Bilimsel ad:

Yassı kefalın bilimsel adı Mugil Cephalusi’dir. Farklı tatlı su balığı türleri listesinde yer alır..

Aile ve Tarih:

Mugil sınıflandırması altında sınıflandırılmıştır. Kızıldeniz ve Awoonga Gölü’nde bulunan yassı kefal. Dünya çapında kıyı tropikal ve subtropikal sularında bulunur. Vücut uzunluğu yaklaşık 30-75 santimetredir. Zorba kefal, gri kefal, adi kefal, kefal ve deniz kefali olarak bilinir. Tatlı suda yosunlarla beslenirler..

Kullanım ve Ömrü:

Dünyanın her yerindeki insanlar için özel bir besindir. Mısır’da feseekh yapmak için tuzlanır, kurutulur ve salamura yapılır. Ömürleri yaklaşık 11-16 yıldır.

25. Avrupa Yılan Balığı:

Balık türleri 25

Bilimsel ad:

Avrupa yılanbalığının bilimsel adı Anguilla Anguilla’dır..

Aile ve Tarih:

Anguillidae’nin daha yüksek sınıflandırması altında sınıflandırılır. Yılan gibi bir balıktır ve katadrom balıktır. Gövde uzunluğu 1,5 m’ye kadar ulaşır ve nadiren 1 m’ye ulaşır. Vücudun kütlesi 3.6 kg olacak.

Kullanım ve Ömrü:

Zengin bir besin kaynağı olarak bir insan tarafından yenir. Türleri yok oluyor ve yaklaşık 60 yıldır yaşıyor.

26. Neon Tetra:

neon tetra

Bilimsel ad:

Neon tetra’nın bilimsel adı Paracheiodoninnesi’dir..

Aile ve Tarih:

Paracheirodon sınıflandırması altında sınıflandırılır. Characin familyasından tatlı su balığıdır. Yerlisi kara sulardadır. Peru ve Brezilya gibi bazı ülkelerde görülür. Tetralar omnivordur. Aynı tankta tutulur, çünkü tankın etrafında yüzdüklerinde sürünün etkisi zevklidir..

Ömür:

Bir akvaryum balığıdır ve yaklaşık beş yıl yaşar..

Yenilebilecek Balık Türleri:

Su ekosisteminde pişirebileceğiniz farklı balık türleri olsa da, hepsi yemek pişirmek için uygun değildir. Doktorlar, besinlerinden en iyi şekilde yararlanmak için haftada üç kez balık yemeyi önerir. İstiridye, istiridye, ıstakoz, karides yüksek oranda cıva içerir ve bu balıkların aşırı alımı güvenli kabul edilmez. İşte en güvenli bahisler.

1. Somon

Somon balığı, yüksek oranda omega-3 içeriğine sahiptir. Omega 3’ün kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir ve iyi bir protein kaynağıdır..

2. Ton balığı

Ton balığı, omega 3 açısından zengin bir başka balık türüdür. Özellikle hamile kadınlar ve büyüyen fetüs için iyidir. Mükemmel bir hayvansal protein kaynağıdır.

3. Sardalya

Balıklarda genel olarak inme, depresyon ve ayrıca bazı kanser riskini azaltan omega 3 bulunur. Tilefish’teki DHA ve yağ asidi beyni besler ve diyetinize dahil etmek için sağlıklı bir seçenektir..

4. Morina

Morina, kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri için iyi bir kaynaktır ve özellikle yağsız protein ve B-12 vitamini açısından zengindir. Yıl boyunca mevcuttur, her yerde 1,5 ila 100 pound ağırlığındadır. Birçok kültür yanakları ve dili lezzet olarak kabul eder..

5. Ton balığı

Konserve ton balığı, ton balığı bifteği ve suşiden daha düşük cıva seviyelerine sahiptir ve haftada iki konserve ton balığı yemeği vücut için iyidir. Hamile kadınlar konserve beyaz ton balığı yememeli ve konserve hafif ton balığı alımını sınırlandırmalıdır. Kötü olmasının nedeni, içlerindeki yüksek cıva seviyeleridir. Bu cıva oranı yüksek balıkların ve kabuklu deniz hayvanlarının büyük miktarlarda alınması, insan vücudunda yüksek cıva seviyelerine neden olabilir. Bir fetüste veya küçük bir çocukta bu, beyne ve sinir sistemine zarar verebilir..

Akvaryum Balıkları Türleri Türleri:

Akvaryuma ilk kez geliyorsanız, bunun için seçebileceğiniz bazı balıklar burada..

Dikkat: bazılarının süper güçleri var!

1. Altın Balık:

Japon balığı birçok boyut ve renkte gelir. Birçok kişi tarafından tercih edilen seçenek, kabarcıklı kafaları ve fanlı kuyrukları olan meraklı çeşididir. Isıtılmamış bir akvaryumu olan yeni başlayanlar için harikalar. Bu balıklar 62-74 derece Fahrenheit arasındaki sıcaklıkları tercih eder. Süper güçleri, iyi bakıldıklarında daha yavaş yaşlanmaları ve daha uzun yaşamalarıdır..

2. Kan Yüzgeçli Tetralar:

Bu balık türü gümüş bir gövdeye ve çarpıcı olan yüzgeçlere sahiptir. 10 yıla kadar yaşarlar ve çok aktiftirler. Genellikle bir grup halinde yaşamayı tercih eder ve neredeyse her zaman barışçıldır. Aksi takdirde, tecrit altında tutulduklarında utangaç balıklardır. Hasta olduklarında genellikle saklanırlar ve okuldan uzak durmaya meyillidirler. Uzmanlıkları aşırı zıplamalarıdır, bu yüzden tankınızı kapalı tutmayı unutmayın..

3. Beyaz Bulut:

Bu, küçük ve soğuk sıcaklıkları tolere eden başka bir balık türüdür. Bazı insanlar bunları yaz boyunca açık havuzlarda tutar. 60 derece Fahrenheit’e kadar düşük sıcaklıkları tolere ederler. Tankın orta ve üst bölgelerinde yaşama eğiliminde olan dayanıklı bir balıktır. Grup halinde yaşamayı tercih ederler. Bir özelliği, bakımının kolay olması ve genellikle barışçıl bir mizaca sahip olmalarıdır..

4. Danios:

Danios, ısıtılmış bir tank gerektiren bir balık türüdür. Isıtmalı bir tank, birçok çeşidini saklamanıza izin verecektir. Bu balık dayanıklıdır ve çeşitli koşullarda başarılıdır ve bu nedenle mükemmel bir ilk tercihtir. Danios aktif ve küçüktür. Su yüzeyine yakın bir grup halinde olmayı tercih ederler. Onların iyi yanı, seçici yememeleri ve pul balıklarla iyi geçinmeleridir..

5. Kara Molly:

Kara Molly barışçıl bir balıktır. Birkaç tür balık içeren bir topluluk tankı istiyorsanız, bu iyi bir seçimdir. Bu balığı seçmenin en büyük avantajlarından biri de taze, acı ve tuzlu suya uyum sağlayabilmesidir. Böylece, bir tank kurmanız gerektiğinde rahatlayabilirsiniz. Bu balıklar, 70 ila 82 derece Fahrenheit arasında değişen bir sıcaklığı tercih eder..

6. Siyah Etek Tetra

Siyah etek tetra, bir çift veya daha büyük bir grup halinde tutulması gereken bir başka huzurlu balıktır. Bunlar dayanıklı balıklardır ve harika yiyicilerdir. Sadece hazır yiyecekleri yiyecekler. Tankın ortasında yüzmeye eğilimlidirler ve yüzleşmekten nefret ederler. Saklanmalarına izin verecek bitkileri etrafta tuttuğunuzdan emin olun..

7. Kuhli Çorbası

Kuhli Loach, tankınıza harika bir katkı olacak dayanıklı balıklar olan yılan balığı benzeri bir balıktır. Gündüzleri saklandığı için benzersiz bir dip sakinidir. Çakıl altında tüneller açtığını veya bir mağarada saklandığını gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle, bu balık için saklanma yerleri önermek iyi bir fikir olacaktır. Bu balığın özelliği, akvaryumun dibinden düşen yiyecekleri yiyerek tankı temiz tutmalarıdır..

8. Kılıç Kuyruğu

Bunlar, yeni başlayanlar için mükemmel kılan dayanıklı ve uzun ömürlü balıklardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli renkler ile, çeşitlilik için onları tankınıza eklemek isteyebilirsiniz. Onların özelliği, tankınıza bir miktar parlaklık katmaları ve böylece çekici kalmalarıdır..

9. Beta

betta(1) çekici bir flaş ve renk ile birlikte gelir. Hindistan’da bu tür balıklar tanklarda oldukça yaygındır. Tankta türünün tek örneği olması tavsiye edilir. Aksi takdirde, birbirleriyle kavga edebilirler. Uzmanlıkları, mükemmel dövüşçü olmalarıdır..

10. Platiler

Platiler yeni başlayanlar için harika çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla çeşit var. Farklı renklerde gelirler. Ayrıca yeni bir renk kombinasyonu oluşturmak için seçici olarak yetiştirilirler. Onların özelliği, hemen hemen her zaman herhangi bir pul veya kuru gıda olmalarıdır. Bu yüzden onları ne besleyeceğinizi düşünmenize gerek yok..

[Daha fazla gör: Öpüşme Stilleri ve Türleri]

Bir akvaryum evinize iyi bir ektir. Buna rağmen, bazı balıklar vücut için mükemmel protein ve omega 3 kaynaklarıdır. Bazıları tüketime uygun olmasa da, diğerleri besinlerin iyiliği ile doludur. Yemek için doğru olanı ve tankınıza eklemek için doğru olanı seçtiğinizden emin olun..