Bu dünyadaki her insan uykusunda bir şey hayal edecek. Bazı hayaller gerçek olabilir ve bazıları sadece hayal olarak gidebilir. Genellikle insanlar, uykudan önce ne düşünürsek rüya gibi görünebileceğini veya sabahtan beri ne iş yapıyorsak aynı işlemleri uykuda da yaptığımızı söylerler. Birçok rüya türü vardır ve anlamları bazen gerçekle bağlantılıdır veya sadece anlamsızdır..

Neden Rüya Görüyoruz?

Hızlı Göz Hareketi sayesinde rüyalar yaratılır. Derin uykudayken bile beynimiz aktif durumda olmasa da çalışmaya devam eder. Bu nedenle, çoğu zaman içsel ve bilinçsiz olarak sahip olduğumuz duygu, duygu ve deneyimlerimizi geri çeker. Esasen zihnimizde rastgele düşündüğümüz şeylerin bir görüntüsüdür ve ilgisiz hikayeler olabilir..

Rüyalar genellikle uyku evresinde zihinde istem dışı yapılan duygu, duyum, fikir ve imgelerden oluşur. Rüyalar uykunun hızlı göz hareketi evresinde ortaya çıkar. Bazı rüyalar unutulmaz ve canlıdır. Rüyanın uzunluğu 20-30 dakika arasında değişmektedir. Ortalama olarak bir kişi gece 3-5 rüya görebilir ve bazıları yedi rüya görme yeteneğine sahiptir. Çoğunlukla rüyalar çabuk unutulur. Sekiz saatlik bir uykuda rüyanın uzunluğu iki saat olacak.

Rüyaların heyecan verici, büyülü, korkutucu, maceracı, cinsel ve melankolik gibi farklı doğaları vardır. Hızlı göz anını sadece insanlar değil, memeliler gibi bazı hayvanlar da yaşar. Bazı rüyalar doğasına göre sınıflandırılır. İşte birkaç yaygın rüya türü:

1. Günlük Rüyalar:

Rüyaların Farklı Türleri 1

Ortalama olarak, bir kişi 70-120 dakikalık bir uyanıklık evresi rüyasında görebilir. Gündüz rüyalarında insanlar yarı uyanık olacaklardır. Bu, gerçekte tam olarak uyuyamayacakları anlamına gelir. Bir gündüz rüyası, kaçan fantezi ve hayallerin anısıyla başlar. Bir gün ne kadar uzun bir rüya görürse, bir kişi özel fantezi dünyasına dalacaktır. Bir kişi için bir gün rüyasına beden mevcut zihnin yokluğu denir. Bir hayal, olumlu bir sonucun provasını yapmak için iyidir. Endişeler ve derin endişeler de gündüz rüyalarıyla sonuçlanır. Zihin gezinmeye başladıkça, fiziksel görünümün farkındalık düzeyi düşecektir..

2. Lucid Rüyalar:

Farklı Rüya Türleri 2

Lucid rüya, fiziksel uyku ile rüya olarak tanımlanır. Bu rüya yöntemine araştırma rüyası denir. Bir aşamada kişi bu hayali gerçekleştirebilir. Rüya görenler rüya gördüklerini anlarlar. Rüya görenler rüyalarında aktif olurlar, rüyalarında kendi kararlarını verirler. Rüyalar canlı ve olaylı olacak, karakterler genellikle çok abartılıyor. Lucid rüya, farkına varmamıza izin vererek kötü rüyayı deşifre etmemize yardımcı olur..

3. Kabuslar:

Farklı Rüya Türleri 3

Kabuslar, kişiyi çok rahatsız eden rüyalardır. Bu rüyalar korkutucu olabilir. Birey üzüntü, öfke, korku ve terör yaşayabilir. Bu, kişi derin stres altındayken veya endişeli olduğunda olur. Bu tür kabuslar, travma sonrası Stres kabusu olarak adlandırılan kategoriye girer. Kabuslarda kişi farklı türlerde ağrılar hissedebilir. Bazı gece kısrakları, duyu sisteminin tetiklendiği konusunda canlıdır. Kabuslar evrimsel korkuyu temsil eder. Unutulmamalıdır ki tüm rüyalar, kabuslar bize yardım etmek için bilinçaltındadır..

4. Yanlış Uyanış Rüyaları:

Rüyaların Farklı Türleri 4

Yalancı uyanış rüyaları, aklımız olmadan işimizi yapan rüyalardır. Bu, uyanık olduğumuzda yaşadığımız farklı bir rüyadır. Çoğunlukla çocuklarda görülebilir. Örneğin, yataklarını ıslatırlar. Demek ki kendilerini banyoda sanıyorlar. Bu, insanların zaten uyandıklarını ve günlük rutin işlerini yapmaya başladıklarını düşündükleri anlamına gelir. Ama gerçekte uyuyorlardı. Bazı insanların uyku sırasında uykuda yürüme alışkanlığı vardır, hatta bu yanlış uyandırma olarak da kabul edilir. Bu tür senaryolar, sahte uyanma uykusunda görülür..

5. Tekrarlayan Rüyalar:

Farklı Rüya Türleri 5

Aynı rüyanın birden çok kez tekrarlanması, tekrarlanan rüyanın kapsamına girer. Olumlu veya olumsuz bir işaret olabilir. Bu tür mesajların göz ardı edilmesi, çözülmemiş sorunlara yol açar. Bu, bir hayalperestin, bir sorun rüya olarak uygulanmadan önce bir sorunu çözmek için birden fazla yol izlediği anlamına gelir. Bilinçaltı, bunun kırıldığına ve tekrarın gerçekleştiğine inanır ve inanır. Ve bu rüya göz ardı edilmiş ve çözümlenmemiş olarak kalır. Sorunumuz çözüme kavuştuktan sonra bu tür rüyalar sona erecektir. Kişi herhangi bir sorun yaşıyorsa ve son zamanlarda çözülme şansı varsa, o zaman birden fazla çözümü olan sorun hayalperest tarafından hayal edilir..

6. Şifa Rüyaları:

Rüyaların Farklı Türleri 6

Adından da anlaşılacağı gibi bu rüyalar sorunları iyileştirir. Eski zamanlarda bu rüyalara prodromik denir. Bu rüyalar sağlıkla ilgili mesajlara hizmet edecek. Bu tür rüyaların hastaları iyileştiren ve keder veren olası sağlık sorunlarından kaçınmaya yardımcı olacağına inanılır. Yapılan araştırmalarda vücudun beyinle rüya yoluyla iletişim kurduğu bilinmektedir. Rüya dili anlaşılırsa yaşananlar rüyayı gören için daha kolay olacaktır. Bu rüyalar olumsuz değildir çünkü sorunun üstesinden gelmeye ve iyileştirmeye yardımcı olurlar..

7. Uçan Rüyalar:

Farklı Rüya Türleri 7

Uçan rüyalar canlandırıcı, mutlu ve keyiflidir. Bu rüya, bir aşamada gerçekte bir kişi tarafından hissedilebilir. Her insan hayatında bir şey olmak ister. Hayatlarında başarmak isterler. Gerçekte, yaşamın amaçları ve amaçları olarak adlandırılır. Bu tür rüyalar uçan rüyaların altına girer. Hayatımızdaki düşüncelerimizi nasıl hissettiğimiz ve kontrol ettiğimiz anlamına gelir. Yere doğru süzülürken hayal edilebilir olacak. İnsanlar gerçek hayatta yapmaya çalıştıklarında ve hiç olmazsa, bir insan için hayal olarak daha uzun süre kalacaktır..

8. Gıda:

Farklı Rüya Türleri 8

Yemek yemeyi seven bazı insanlar da yemek için rüya göreceklerdir. Duygular, akıl ve maneviyat için doğrudan ihtiyaç duyulan enerjiyi, beslenmeyi sembolize eder. Yeni düşüncelerimiz için açlığın ortaya çıkması olarak alınır..

9. Düşen Rüya:

Rüyaların Farklı Türleri 9

Günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkar. Düşen rüyalar olumsuz ve korkutucudur. Ancak tüm rüyalar olumsuz ve korkutucu olmayacak. Rüyanın yavaş düşmesi, dinginliği bırakma eylemini gösterir. Geriye gerçek hayatta bir şeylerin kontrolden çıktığını hissettiğimiz kalıyor. Bir kişi stresli olduğunda ve hayatta bir şey kaybettiğinde ortaya çıkar. Gerçek hayatta bazı problemlerin üstesinden gelmek için bir işaret olarak alınır..

10. Destansı Rüyalar:

Epik rüyalar, bir dizi rüyada meydana gelen sürekli hikayelerdir. Birbirleriyle bağlantılıdırlar ve genellikle kapsamlı ayrıntılarla ortaya çıkarlar. Destansı rüyaların arkasında güçlü bir anlam vardır ve genellikle kişiyi pozitif enerjiyle uyandırır. Destansı rüyalardaki detaylar o kadar canlıdır ki, uzun bir süre ve bazen de tüm hayatımız boyunca hatırlamamızı kolaylaştırır. Destansı rüyalar ayrıca hayata bakış açımızı değiştirmemize yardımcı olabilir ve bir bakış açısı sunabilir..

11. Dişlerle İlgili Rüyalar:

Birçok hayalperest genellikle dişlerin düştüğü rüyasını yaşar. Düşen diş rüyaları, kişinin gerçek hayatta hissedebileceği endişe ve stresi temsil eder. Genellikle bir kişi hayatında radikal bir değişiklik yaşadığında ve sonuçtan endişe duyduğunda ortaya çıkar. Ayrıca, kişinin hayatında yeni bir aşamaya başlamak ya da çok zor bir karar vermek gibi faktörler de dişlerin düşmesine neden olabilir..

12. Çocukluk Düşleri:

Çocukluk, masumiyeti ve kaygısız yaşamı temsil eder. Bir kişi çocukluğunun rüyasını gördüğünde, genellikle hayatınızın o aşamasına geri dönmek için içsel isteğinizi gösterir. Çocukluk hayalleri, size çocukken en mutlu günlerinizi hatırlatabilir ve çoğu zaman tutkularınızı geri getirebilir. Ayrıca çocukken yaşanan travmanın anılarını da geri getirebilirler..

13. Katartik Rüyalar:

Katartik rüyalar, hayalperesti iç korkularından, stresinden ve kaygısından arındıran rüyalardır. Bu rüyalar sırasında rüyayı gören kişiye istediği hayatı yaşama ve kendi kararlarını verme özgürlüğü verilir. Katartik rüyalar, bir kişi hayalperestin özgürlüğünü sürekli olarak tehlikeye atan ve gerçek hayatta baskın olan biri nedeniyle stresli olduğunda ortaya çıkar..

14. Rüyaları Büyütmek:

Büyüleyici rüyalar, hikayelerin dikkat çekmek için can atan kısımlarını anlatır. Gerçek hayatta gözden kaçırmış olabileceğiniz küçük ayrıntılardır. Bu rüyaların bir amacı var. Sizin tarafınızdan görmezden gelinebilecek, ancak başka yerlerde etkisi büyük olabilecek bu olayları ilgi odağı haline getirdiler. Örneğin, sevdiklerinizi dikenler ve kanlar içinde görmüş olabilirsiniz. Bu, kişiyi incitmiş olabilecek sözlerinizi veya eylemlerinizi sembolize eder..

15. Geçmiş Yaşam Düşleri:

Hiç hikayenin başı, ortası veya sonu yokmuş gibi görünen garip rüyalar gördünüz mü? Geçmiş yaşamınızla ilgili ayrıntıları anlatabilecek bir geçmiş yaşam rüyası anlamına gelebilir. Uyuduğumuzda, bilinçaltı zihni aktive olur, bu da kişinin geçmiş yaşamıyla ilgili ayrıntıları toplayabilir ve bunları size iletmeye başlayabilir. Genellikle hiç ziyaret etmediğiniz yerlerin veya hiç tanışmadığınız kişilerin ayrıntılarıyla doludurlar..

16. Psikolojik Rüya:

Psikolojik rüyalar anormal veya sıra dışı olan rüyalardır. Genellikle bir kişi zihinsel bir bozukluk veya endişe ve stres durumu yaşadığında ortaya çıkar. Bu rüyaların hiçbir anlamı yoktur ve kafalarındaki kaosu simgeleyen kaosla doludur..

17. İnanç Düşleri:

İnanç rüyaları, doğaüstü unsurlara ve tanrılara aşırı inançtan kaynaklanır. Hayalperesti, bir tür gücün kendileriyle geçmişleri veya gelecekleri hakkında iletişim kurmaya çalıştığına inandırırlar. İnanç rüyaları, rüya görenlerin yargı kapasiteleri uykularında büyük ölçüde azaldığında ortaya çıkar..

Rüyaları Hatırlamak Neden Zordur??

Rüyalara REM veya Hızlı Göz Hareketi neden olur. Uyuduğumuzda beyin faaliyetlerimiz kapanır ve bu nedenle rüyalar hatıra oluşturmaz. Ancak rüyayı kısmen veya uyanmadan hemen önce, bazı beyin fonksiyonlarının aktif hale geldiği bir zamanda gerçekleştiğinde hatırlayabiliriz..

Rüyaların Sağlığımız İçin Önemi:

Araştırmalar, rüya gören kişilerin genellikle iyi bir zihinsel sağlık yaşadıklarını kanıtlamıştır. Ayrıca rüyaların iyi bir uykuyu simgelediği de ileri sürülmektedir. Bir deneyde, insanlar rüya görmeye başlamadan hemen önce uyandırıldı. Rüyaları bozmak için bu tür birçok girişimden sonra, artan kaygı, gerginlik, huzursuzluk varsanıları, ağır başlılık ve odak eksikliği yaşadıkları söylendi. Ayrıca birçok durumda insanların sorunlarına rüyalarında çözüm buldukları da söylenmektedir..

Kabuslar Neden Görülür??

Kabuslar, içsel korkular nedeniyle oluşan rüyalardır. Son derece rahatsız edicidirler ve korkudan titreyen bir insanı uyandırabilirler. Genellikle sabahın erken saatlerinde REM uykusu sırasında ortaya çıkarlar. Çoğu kabus, kişinin hayatındaki travmatik deneyimlerin anıları veya iç korkuları veya hatta aynı konuyla ilgili tekrarlayan kabuslar nedeniyle ortaya çıkar. Örneğin, bir köpek tarafından ısırılan bir kişi, hayatı boyunca sürekli olarak köpekleri kovalayıp ısırdığına dair kabuslar görebilir..

Kabustan Sonra Yapılması Gerekenler?

Kabuslar korkutucu olabilir ve panik atak yapabilir. Çoğu durumda, insanlar yoğun ter, soğuk ayaklar yaşadılar ve tekrar uykuya dalmakta zorlandılar. Kaygımızı kontrol etmek için sakinleşmek ve rüyanın anılarını temizlemeye çalışmak önemlidir. Meditasyon, düşünce sürecinizi yavaşlatmanıza ve sinirlerinizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca yatıştırıcı müzik dinlemek, odayı değiştirmek, yürüyüş yapmak da sizi kabuslarınızı düşünmekten alıkoyabilir..

Rüyalardan Nasıl Kaçınılır??

Hoş rüyalar görmek iyi olsa da, kabuslar eğlenceli değildir. Bir insanda fiziksel ve duygusal stres yaratabilirler. Aynı konuyla ilgili tekrarlanan kabuslar, genellikle bir kişinin güven seviyelerini düşürebilir ve onu depresyona itebilir. Bir doktorun korkularınızı gidermek için terapi önerebileceği profesyonel yardım almanıza yardımcı olur. Ayrıca, yatmadan önce şiddet içeren faaliyetler hakkında konuşmanız, izlemeniz veya okumanız tavsiye edilmez. Araştırmalar ayrıca yatmadan önce olumlu deneyimler yazan ve bu deneyimler hakkında düşünen kişilerin kabusların oluşumunu yavaş yavaş engellediğini kanıtlıyor..

Yukarıdakilerin tümü, buna göre kategorize edilen rüyalardır. Düzenli olarak meydana gelen çeşitli rüyalar vardır. Bu yüzden rüyalar, gerçekte karşılaştığımız sorunlarımız için ele alınan gerçek hayatımızın işaretleri olarak kabul edilir. Böylece bir kişi, rüyalar aracılığıyla birden fazla çözüm elde ederek sorunu çözebilir. Yani rüyalar sağlık için iyidir.

Yukarıdakilerin tümü, buna göre kategorize edilen rüyalardır. Düzenli olarak meydana gelen çeşitli rüyalar vardır. Bu yüzden rüyalar, gerçekte karşılaştığımız sorunlarımız için ele alınan gerçek hayatımızın işaretleri olarak kabul edilir. Böylece bir kişi, rüyalar aracılığıyla birden fazla çözüm elde ederek sorunu çözebilir. Yani rüyalar sağlık için iyidir.

Görüntüler Kaynağı: 1, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17.