Herhangi bir canlı organizmanın bu dünyada hayatta kalabilmesi için proteinlere, besinlere ve oksijene ihtiyaçları vardır. Bu maddelerin vücudun tüm hücrelerine taşınması için bir miktar taşınmaları gerekir. Kan vücutta taşıyıcı görevi görür. Yetişkin için ortalama yoğunluğu 1060 kg/m3 olan insan vücut ağırlığının %7’sini oluşturur ve ortalama kan hacmi beş litredir. Plazma ve farklı hücre tiplerinden oluşur. Kan, içinde farklı türde korpüsküller oluşturur. Kırmızı kan hücreleri, lökositler ve trombositler olarak bilinirler. İnsan vücudunda kaç çeşit kan grubu olduğunu bilmek isteyenler için:

kan grubu türleri

Kırmızı kan hücreleri kanın %45’ini oluşturur; plazma yaklaşık %54,3 ve lökositler %0,7’dir. Kanın rengi kırmızıdır, içinde bulunan hemoglobin adı verilen bir maddeden elde edilir. Kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki antijenlerin varlığına göre bir kana karar verilir. Kan türleri kalıtsaldır ve her iki ebeveynin katkılarıyla temsil edilir. Şimdiye kadar Uluslararası Kan Transfüzyonu Derneği 35 insan kan grubu sistemini tanımıştı. İşte ana kan grubu ve kan grubu

Kan Grupları Neden Farklıdır:

Kan, kırmızı ve beyaz kan hücreleri, plazma ve proteinlerden oluşur. Plazma, içinde vücuda bağışıklık sağlamaktan sorumlu yüzen antijenlere sahiptir. Antijenler, hastalığa neden olan mikroplarla savaşmak için farklı antikorlar üreten A ve B olmak üzere iki tiptir. O kan grubuna sahip kişilerde her iki antikor da bulunur. Antikorlardaki bu farklılık, bazı hastalıklara karşı direnç ve diğerlerine karşı savunmasız hale gelir..

Hindistan’daki Kan Gruplarının Yüzdesi:

Çalışmaya göre, Hindistan’daki en yaygın kan grubu, nüfusun% 37.12’si ile O’dur. İkinci en yaygın kan grubu %32,26 ile B, ardından %22,8 ile A’dır. AB, Hindistan alt kıtasında en az bulunan kandır..

Hindistan’daki En Nadir Kan Grubu:

En nadir kan grubu, Hindistan nüfusunun sadece %0.01’inde bulunan Bombay Kan grubudur. Büyük olasılıkla Mumbai yerlilerinde bulunur ve bu nedenle adı. Bunlar arasında, negatif kan grubu, oluşumda pozitiften daha nadirdir. Hindistan genelinde bu kan grubuyla yalnızca 15 bağışçının tanımlandığı tahmin edilmektedir..

Kan Grupları Antijenlerine Göre Dörde Ayrılır:

  • Kan grubu A.
  • Kan grubu B.
  • Kan grubu O
  • AB kan grubu.

Kan grubu, içinde bulunan Rh faktörüne göre pozitif mi yoksa negatif mi olduğuna karar verilir. Kırmızı kan hücrelerinde Rh antijeni varsa o kan pozitif, Rh yoksa negatiftir. Aşağıda kan grubu türleri ve önemi listelenmiştir..

1. Kan Grubu AB:

kan grubu 1

Bu grup insanlar, özellikle AB tercihli herhangi bir gruptan kan alabilirler. Ancak bu kan grubundan kişilerin kan bağışlama şansı yoktur. Bu insan grubuna evrensel alıcılar veya alıcılar denir..

2. Kan Grubu AB+:

kan grubu 2

AB+ kan grubu dünya çapında nadir görülen bir gruptur. Sadece %4 prevalansı vardır. Kan grubu, et, günlük, deniz ürünleri, tahıllar, fındık, yağ, meyve ve sebze gibi diyetler alarak kanlarını iyileştirebilir. AB pozitif evrensel alıcı olduğu için tüm kan grupları transfüze edilebilir.

3. Kan Grubu AB-:

kan grubu 3

Donör popülasyonlarının sadece %1’inde AB negatif kan mevcuttur. Plazma üretimi için erkekler için daha fazla gereklidir. Aynı AB +ve diyeti AB –ve için de izlenir. AB- O negatif, A negatif, B negatif ve AB negatiften kan alabilir.

4. Kan Grubu A:

kan grubu 4

Kişilerin kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde A antijeni varsa, bu A kan grubu olarak karakterize edilir. Bu grup, B antijenine karşı serum Igm antikorlarına sahiptir. Bu kişiler sadece A ve AB kan grubuna sahip kişilere kan bağışında bulunabilirler. A kan grubu için diyet, etsiz bir diyettir, ancak tam vejeteryan olmaları gerekir. Organik olarak taze fasulye, bakliyat, meyve, sebze, kepekli tahıllar almak zorundadırlar. Bu grup hassas bağışıklık sistemine sahiptir..

5. Kan Grubu A+:

kan grubu 5

Pozitif, hastaların çok ihtiyaç duyduğu ikinci kan grubudur. A pozitif, A negatif, O pozitif ve O negatiften kan alabilirler. Yaklaşık üç kişiden biri bu grubun %35,7’sini oluşturmaktadır..

6. Kan Grubu A-:

kan grubu 6

Dünyada insanların sadece %6,3’ü bu gruba sahiptir. Nadir bir gruptur. Bunlar sadece A negatif ve O negatiften kan alabilir.

7. Kan Grubu B:

kan grubu 7

Kırmızı kan hücrelerinde B antijeni bulunan kişiler B kan grubu altında toplanır. Bu grupta A antijenine karşı serum Igm antikorları bulunur. B veya O grubundan kan alırlar. B veya AB grubu bireylere bağışta bulunabilirler. Otçul olmalılar ve tavuk, yer fıstığı, susam, domates, mercimek, buğday, mısır ve karabuğdaydan kaçınabilirler..

8. Kan Grubu B+:

kan grubu 8

B pozitif dünyadaki üçüncü donördür. Nüfusun ortalama %8.5’inde 12 kişiden biri B pozitif kana sahiptir..

9. Kan Grubu B-:

kan grubu 9

Bu nadir kan grubudur ve benzersizdir. Anket yapıldığında 67 kişiden sadece birinin B negatif kan grubuna sahip olduğu ortalama %1,5 olduğu bilinmektedir..

10. Kan Grubu O:

kan grubu türleri 10

Kan grubu O, bazı ülkelerde kan grubu sıfır olarak adlandırılır. Bu grup, kırmızı kan hücrelerinde antijen A ve antijen B’ye sahip değildir. Kan serumu bile A ve B antikorlarını içermez. Yani O grubu, sadece O kan grubuna sahip kişilerden kan alabilir. Bu grup kişiler, hiçbir zaman antijen ve antikor içermediği için diğer gruplardaki tüm kişilere kan bağışlayabilirler. Bu nedenle O kan grubuna evrensel verici denir. O kan grubu tüm gruplara uyumlu olduğu için.

O kan grubuna sahip bireylerin uyması gereken diyet yüksek proteinli diyettir. Yağsız et, balık, kümes hayvanları ve sebzeler, hafif tahıllar, süt ürünleri ve fasulye içerir..

11. Kan Grubu O +:

kan grubu 11

O pozitif vericidir. İhtiyacı olan tüm hastaların ihtiyaç duyduğu en yaygın kandır. Ortalama olarak üç kişiden biri O kan grubunun %37.4’üne sahiptir. O pozitif sadece O grubu kişilere bağışta bulunabilir..

12. Kan Grubu O-:

kan grubu çeşitleri 12

O negatif evrensel donör olarak adlandırılır. Tüm kan gruplarına transfüze edilebilir. Dünyada insanların sadece %6,6’sı O negatif kana sahiptir. O negatiflerin travma veya ciddi durumdaki hastalar için tıbbi helikopter olduğu duyuluyor. 15 kişiden birinde O negatif kan var. O negatif bir kişinin kana ihtiyacı varsa yine O negatif verici sadece kan bağışlamalıdır..

Sadece kan grupları değil, plazmanın da uyumluluğu vardır. Yani bu şekilde kan gruplara ayrılır. Hastanın bazı antijenleri, bağışıklık sistemini transfüze edilen kana saldırması için tetiklediğinden, uygun olan bir kan transfüzyonu yapmak daha güvenlidir. Dolayısıyla ihtiyaç olduğu zaman ihtiyaç sahiplerine kan bağışlamak kişinin bireysellik görevidir. İnsan vücudu her üç ayda bir yeni kırmızı kan hücreleri üretir. Yılda iki kez kan vermeyi alışkanlık haline getirin.