Ağaçlar doğamızın en önemli canlı bileşenidir. Ağaçlar ekosistemde bir dengenin korunmasına yardımcı olur. Çevreye yeterli serinliği sağlarken ortamın gür ve yeşil görünmesini sağlarlar. Ne yazık ki, kesilme oranları oldukça endişe verici ve üzücü. Ancak bazı dev ağaçların unutulması veya fark edilmemesi zordur. Hindistan’daki farklı ağaç türlerinden bazılarına bir göz atın.

Ağaç Nedir:

Botanik bilimlerine göre, dalları ve yaprakları destekleyen, gövdesi veya gövdesi gerilmiş çok yıllık bir bitkiye Ağaç denir. Tanım, bitkilerin belirli bir yüksekliğin üzerinde büyüdüğü kereste şeklinde ikincil büyümeye sahip odunsu bitkileri içerir..

Herkes doğayı sever! Herhangi bir ağacın temel özelliği, birbirlerinden ne kadar farklı olduklarıdır ve benzer özelliklere sahip ağaçlar veya bitkiler familyalara ayrılır. Bazı bitkiler, bazı sorunların üstesinden gelmek için diğer bitkilerle birleşir. Ağaçların sınıflandırılması herhangi bir sayıda değişkene göre yapılabilir..

  • Bunları biyolojik sınıflarına göre sınıflandırın: Angiosperm ve Gymnosperm.
  • Bunları yapraklara göre sınıflandırabilirsiniz: Yaprak Döken ve Yaprak Dökmeyen.
  • Kabuğa göre sınıflandırma.

Farklı Ağaç Türleri ve Faydaları

Ağaçların Sınıflandırılması:

Ağaç çeşitlerine sahip olmanın birçok yolu vardır..

1. Yapraklara göre:

Ağaçları yapraklara göre tanımladığınızda iki alt kategori vardır ve bunlar Yaprak Döken ve Herdem Yeşildir..

Yaprak döken ağaçlar:

Mevsimsel olarak yaprak döken ağaçları ifade eder ve geniş yapraklı ağaçların çoğu yaprak dökendir. Yaprak desenlerinin şekli ve dizilişi nedeniyle yüksek bir fotosentez oranına sahiptir. Dökülen yapraklar onları kışa hazırlar ve iyi su muhafazasına sahiptir. Mevsimsel dökülme olduğu için bu ağaçlar kış hava koşullarından etkilenir..

Örnekler: Yaprak döken ağaçlar için bazı modeller Meşe, Akçaağaç ve Karaağaç’tır..

Dört mevsim yeşil kalan ağaçlar:

Bu ağaçlar yaprak döken ağaçların tam tersidir. Mevsimsel dökülme olmadığı için yapraklar yıl boyunca ağaçta kalır. Bu ağaçlar yaşlandıkça, eski yapraklar yeni büyüme ile değiştirilir. Çoğu tropik yağmur ormanı, çoğunlukla sıcak ve ılıman iklimleri tercih ettikleri için yaprak dökmeyen olarak kabul edilir..

Örnekler: Hemlock, Cycads ve Okaliptüs, yaprak dökmeyen ağaçların bazı örnekleridir..

2. Tohuma göre:

Ağaçları tanelere göre sınıflandırmanın iki yolu vardır. Bunlar Angiospermler ve Gymnospermlerdir..

Anjiyospermler:

Çiçek açan ağaç türleri genellikle anjiyospermler olarak adlandırılır. Bu bitkilerin tohumları, genellikle bir meyve olan bir yumurtalık içinde bulunur. Bunlar tipik olarak üreme sistemi çiçeklerde bulunan ve tek eşeyli veya biseksüel olabilen mevsimlik bitkilerdir. Anjiyospermler üremek için hayvanlara bağlıdır.

Örnekler: Elma, mango, guava bazı anjiyosperm örnekleridir..

Gymnospermler:

Yapraklarda, pullarda veya kozalaklarda bulunan, korumasız tohumlu, çiçeksiz veya meyvesiz ağaçlar. Endosperm üretimi döllenmeden önce yapılır ve tek eşeylidir. Gymnospermler üreme için çoğunlukla rüzgarla tozlaşmaya bağımlıdır ve yumuşak ağaç bitkileridir..

Örnekler: Gymnosperm örneklerinden bazıları Çam, Ladin ve Kürk’tür..

Hindistan’da Resimli ve İsimli Ağaç Türleri:

İşte kesinlikle fark etmiş olabileceğiniz en iyi 25 ağaç türü listesi.

1. Banyan Ağacı:

1. Banyan ağacı

Banyan ağaçları daha çok ülkenin farklı bölgelerinde görülen ve Hindistan’ın özel bir toprak tipinde yetişen milli ağacıdır. En eski Banyan ağacı Kalküta’da bulunur. Bu devasa ağaç türü, kendisine destek sağlamak için geniş dallara sahiptir ve yüksekliği 21 m’den fazladır. Yapraklar 10-20 cm uzunluğundadır. Yapraklar Hindistan’da tabak olarak kullanılır. Ahşap mobilya, kapı vb. yapımında kullanılır. Yaprak, tohum ve ağaç kabuğu çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara faydalıdır..

2. Neem Ağacı:

2. Neem ağacı

Muhtemelen her evin en yaygın ve popüler ağacı, parlak yaprakları olan ve 100 fit yüksekliğe kadar çıkan neem ağacıdır. Neem ağaçlarında düz ve kaba bir gövde görülür. Neem ağaçlarının her bir parçası farklı amaçlar için gereklidir. Suçiçeği tedavisinde kullanılırlar ve çeşitli ilaçlarda kullanılırlar. Ahşap, Güney Hindistan’da mobilya yapımında da kullanılmaktadır. Neem farklı bitkiler için gübre olarak kullanılabilir.

3. Peepal Ağacı:

3. Peepal ağacı

Büyük bir taç ile kalp şeklinde yaprakları olan hızlı büyüyen bir ağaçtır. Mart ve Nisan aylarında yapraklarını döker. Peepal ağacı kulak damlası olarak, yaraları iyileştirir, kök kabuğu ülserleri temizler, diş eti hastalıklarını önler, idrar rahatsızlıklarını önler, meyvesi astıma iyi gelir ve daha pek çok amaç için kullanılır. Yaprakları dekoratif eşya olarak da kullanılır..

4. Aloe Vera Ağacı:

4. Aloe Vera ağacı

Aloe Vera bitkisi genellikle yaklaşık 12 ila 16 inç yüksekliğe kadar büyür. Keskin kenarlı kalın ve etli yaprakları vardır ancak gövdesi yoktur. Uzun yapraklar çoğunlukla üçgen şeklindedir ve içinde aloe vera jeli bulunur. Güneşli bir yerde kumlu topraklarda yetişir, ancak düzenli olarak sulanması gerekir. Aloe Vera, kepek ve kaşıntılı etkiyi gidermek için saçlara faydalıdır. Kozmetik ürünlerde gerekli olmalarına rağmen, gıda endüstrisi için eşit derecede önemlidirler..

5. Tulsi Fabrikası:

5. Tulsi bitkisi

Tulsi bitkisi Hindistan’da kutsal ve dini bir bitki olarak kabul edilir. Yükseklik yaklaşık 75 cm ila 90 cm’ye ulaşır. Yapraklar, uçucu yağlar içeren yuvarlak oval şekillidir. Tıbbi değeri yüksektir. Ateş, soğuk algınlığı ve öksürükte rahatlama sağlar, uykusuzluk, hazımsızlık vb. rahatsızlıklara karşı etkilidir..

6. Amla Fabrikası:

6. Amla bitkisi

Amlaki’, amla için çok yaygın olarak kullanılan ev adıdır. Bu ağaç türü, yaklaşık 8-18 metre yüksekliğinde orta yaprak döken bir bitkidir. Yayılan dallar ve çarpık gövde bu bitkinin öne çıkan özellikleridir. Tüylü ve doğrusal dikdörtgen şekilli yapraklar çoğunlukla limon gibi kokar. Aşırı sıcakta sarar ve parçalanır. Amla, C vitamini açısından oldukça zengindir, bu nedenle soğuk algınlığında kullanılır. Bu vücudumuzun bağışıklığını arttırır ve sağlıklı saçlar için faydalıdır. Bunun dışında şampuan ve jöle, turşu gibi birçok gıda maddesinde amla kullanılmaktadır..

7. Okaliptüs:

7. Okaliptüs

Bu yaprak dökmeyen ağaç türünün yaprakları yetişkin olduklarında 6-12 inç uzunluğunda ve 1-2 inç genişliğindedir. Yükseklik yaklaşık 300 fit veya daha fazladır. Yaşlandıkça belirgin kabuk görünür. Meyve bir kapsül içinde gelir. Bu tür ağaçların başlıca kullanım alanlarından biri de kağıt yapımında kullanılan kontrplak olup, direkleri de evlerin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca kandaki şeker seviyesini düşürür ve arındırır. Antiseptik görevi görür ve ayrıca astım hastaları için bir çare sağlar..

8. Mahagoni:

8. Maun

Maun kabuğundan elde edilen yaralar için büzücü olarak kullanılır. Bu, kansızlık, ateş, dizanteri ve diğerleri gibi hastalıklarda çare olarak kullanılır. Mobilya, kayık, tabut, müzik aletleri genellikle maun ağacından yapılır. Hint maun ağaçları çoğunlukla Hindistan’ın her yerinde bulunur. 30-40 feet yüksekliğe kadar büyüyen simetrik yuvarlak taçları vardır..

9. Hint Gül Ağacı:

9. Hint gül ağacı

Gül ağacı, yaklaşık 25 m rakıma kadar sıra sıra sıralanan ve yaklaşık 3 m çapında bir ağaç türüdür. Bu gül ağacı düz büyüyen yaprak döken bir ağaçtır. Çiçekler beyaz ve pembe renklerdedir. Meyve kahverengi renkli olup çok kuru ve serttir. Taç kısmı ovaldir. Bu ağaç yakacak odun olarak çalışır. Mobilya yapımında, kontrplak, müzik aletlerinde vb. kullanılır. Akne tedavisine devadır, yağlı ve kuru ciltlerin dengelenmesine yardımcı olur. Gül ağacı yağı yeni bir hücrenin büyümesini uyarır..

10. Lale Ağacı:

10. Lale ağacı

Hint Lalesi, alt kuru ila ıslak ormanlarda bulunur. Hint lale ağacının yüksekliği genellikle 40 fitten fazladır. Çiçekler fincan şeklinde, yapraklar kalp şeklindedir. Bu yaprak dökmeyen ağaç çok hızlı büyüyor. Lale ağacının ana dalları, kalın kabuğu ile birlikte düz büyür. Ağaç yaşlandıkça incelir, gençken gür olmasına rağmen. Çiçekler, meyveler ve genç yapraklar yenilebilir. Kereste, kağıt, kürek yapımında ve ayrıca sakız ve yağ yapımında kullanılır. Yapraklar ayrıca şişmiş eklemler için de kullanılır..

11. Sal Ağacı:

11. Sal ağacı

Sal ağaçları, çoğunlukla Hindistan’ın Bengal, Assam ve diğerleri gibi doğu bölgelerinde bulunan nadir bir ağaç çeşididir. 30 m yüksekliğe kadar yaprak döken bir ağaçtır. Bu Sal ağacının sert bir dokusu ve kösele yaprakları vardır. Asla tamamen yapraksız gitmezler. Büzücü olarak ilaçlar reçineden alınır ve dizanteri ve ishal gibi hastalıklarda da verilir. Ayrıca cilt hastalıkları ve ayak kremi için merhem olarak kullanılır. Güçlendirilmiş tohumlar temel olarak diş sorunları için kullanılır. Kabile halkları yaprakları kaseler, sepetler, tabaklar vb. yapmak için kullanır. Tohumlardan çıkarılan Sal yağı yenilebilir.

12. Mantar Ağacı:

12. Mantar ağacı

Hindistan’da mantar ağacı esas olarak Orta Hindistan’da yetişir. Bu uzun yaprak döken ağaç yaklaşık 25 metreye kadar büyüyebilir. Çiçekler beyaz boru şeklindedir ve kokudan oluşur. Bunun karakteristik özelliği, çiçeğin gece büyümesi ve sabahın erken saatlerinde kendi kendine dökülmesidir. Mantarlı kabuğu ve güçlü gövdesi esas olarak tıbbi değeri için kullanılır. Akciğer ve öksürük hastalıklarına devadır.

13. Zerdeçal Ağacı:

13. Zerdeçal ağacı

Halk arasında yaygın olarak kullanılan diğer bir isim ise Haldi’dir. Hint safranı olarak da adlandırılır ve Hindistan’da yaygın olarak yetiştirilir. Zerdeçal bitkisinin gövdesi 60-90 cm olan çok kısadır. Çiçekler sarı-beyaz ve pembedir. Yüksek oranda antiseptiktir, bu nedenle iç yaralanmalarda, yaralarda, sivilcelerde vb. kullanılır. Soğuk algınlığına ve öksürüğe devadır ve ayrıca sarılıkta da verilir..

14. Tik Ağacı:

14. Tik ağacı

Tik ağaçları çok uzundur ve yaklaşık 30 metreye yakın bir yüksekliğe sahiptir ve her zaman yeşildir. Daha büyük yapraklar tütün ağaçlarının büyüklüğündedir. Çiçekler beyazdan mavimsi renge, meyve kağıtsı ve açık kahverengi renktedir. Normalde düz büyüyerek düzensiz bir dokuya sahiptirler ve hafif bir parlaklığa sahiptirler. Tik, bir evin mobilya, tekne, kapı ve pencerelerinin yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kabuğu baş ağrısı, mide rahatsızlığı, ateş ve sindirim için çok faydalı kabul edilir..

15. Kara Söğüt Ağacı:

15. Kara söğüt ağacı

Kara söğüt, söğüt ağacının türlerinden biridir. Kara söğüt için kullanılan bir diğer isim de bataklık söğütüdür. Daha önce kinin için bir alternatif olarak kullanılan acı tadı olan kökler. Bileşik aspirine benzer salisilik asit mevcuttur. Soğuk algınlığı ve öksürük, ateş ve baş ağrısı tedavisinde kullanılırlar..

16. Akçaağaç Ağacı:

16. Akçaağaç

Akçaağaç yaygın bir çalı türüdür. Doğada bulunan 125 kadar akçaağaç türü vardır. Ana akçaağaç türleri şeker akçaağaç, kırmızı akçaağaç, gümüş akçaağaç, Japon akçaağaç, Norveç akçaağaç ve paperbark akçaağaçtır. Ağaçlar yaprak döken ağaçlardır, yani her sonbaharda yapraklarını kaybederler, ancak bazılarında yaprak dökmeyen vardır. Kanada bayrağı üzerinde bir akçaağaç yaprağı tasvir edilmiştir. Bir bonsai sanatı olarak kullanılır ve farklı canlı renkleri nedeniyle süs ağacı olarak yaygın olarak kullanılır..

17. Meşe Ağacı:

17. Meşe ağacı

Oaktree, çiçekli bitkiler grubuna girer. Doğada bulunan farklı meşe türleri vardır. Basitçe spiral olarak düzenlenmiş yapraklara sahiptir. Bazı yaprakların loblu kenar boşlukları vardır ve diğerlerinin tırtıklı yaprakları veya düz kenar boşlukları vardır. Ak meşe ağacının kabuğu genellikle kurutulur ve tıbbi amaçlar için kullanılır. El yazması mürekkepleri daha önce yüzyıllar boyunca meşe mazılarından yapılmıştır. Mantar meşesinin kabuğu şişe tıpası olarak kullanılır. Bu ağacın odunu değerli kereste olarak kullanılır..

18. Salatalık Ağacı:

18. Salatalık ağacı

Salatalık, yaygın olarak bir gıda maddesi dünyası olarak kullanılır ve çeşitli isimlerle bilinir. Yaprakları dikdörtgen şeklinde ve altları aşağı doğru olan yaprak döken bir ağaçtır. Yapraklar ince ve pürüzsüz kenarlara sahiptir. Manolya grubuna dahildir ancak manolyadan farklı olarak hıyar ağacında çiçekler gösterişli değildir. Bu ağaç temel olarak olgunlaşmamış meyveyi ifade eder. Mükemmel bir gölge sağlarlar ancak bu sokak ağacını dikmek için tercih edilmezler. Genellikle doğada hafif asidik olan derin nemli toprakta büyür.

19. Siyah Ceviz:

19. Siyah ceviz

Siyah ceviz çoğunlukla ticari olarak kullanılmaktadır. Bu ağaç türü aynı zamanda yaprak döken bir ağaç türüdür. Ağaçlar genellikle ceviz ve meyve için yetiştirilir. Öte yandan, bu ağaçların tıbbi önemi yüksektir. İyileştirilmiş ahşap ve kuruyemiş kalitesi dünyanın çeşitli yerlerinde yüksek talep görmektedir. Kara ceviz, otlara ve bitkilere zarar verdiği için bazen istenmeyen bir durumdur. Yapraklar, en büyük yaprakçıkları merkezde olan ve sivri uçlu ve yuvarlak tabanlı birçok yaprakçığa sahiptir. Meyve, ekim ve kasım aylarında düşen yarı etli bir kabuğa sahiptir. Olgunlaşan meyveler sonbahar mevsiminde görülür..

[Daha fazla gör: Hindistan’da İsimli Kuş Türleri]

20. Sedir:

20. Sedir

Yukarıdaki ağaç görüntüsü, yaprak dökmeyen bir ağaç olan beyaz bir sedir ağacını göstermektedir. Sedir ağacı esas olarak her yerde Sedir ağacı olarak bilinir. Bu ağaç dallı gövdeli konik bir şekle ve düz yapraklara sahiptir. Bu ağaç soğuk algınlığı, grip ve ateş durumlarında ilaç görevi görür. C vitamini yüksek çay yapmak için sedir ağacının yaprakları kullanılır..

21. Kayın Ağacı:

21. Kayın ağacı

Bu resim kayın cevizli eski bir kayın ağacını göstermektedir. Kayın ağaçlarının kuruyemişleri ve yaprakları yenilebilir. Yakacak odun için de kullanılabilir ve çok iyi bir kaynak görevi görebilir. Bu ağaç büyüdükçe çok büyüktür ama bu ağacın ahşabı yeterince güçlü değildir. Sonuç olarak, büyük kayınların parçalandığı tespit edildi. Yeni kayın yaprakları ilkbaharda tomurcuklardan çıkar ve yenilebilir ve tadı farklıdır. Bunlar çiğ olarak yenebilir, ancak pişmiş ürün daha fazla besin değerine sahiptir..

22. Elma Ağacı:

22. Elma ağacı

Elma, meyve olarak tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmekte ve yetiştirilmektedir. Bu tür ağaçlar yaprak döken bir ağaç olarak büyür. Esas olarak tohumlardan büyürler, ancak aşılı küçük kısımları ekerek aşılama işlemi kullanılarak da yetiştirilebilirler. Elma vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Bu ağacın kökünün kabuğu ateş için kullanılır. Boğaz ağrısı için yenebilecek elmalar pişirilir. Düzenli olarak elma yemek vücut metabolizmasını kontrol eder ve dinlendirici bir uykuya yardımcı olur. Elma şarabı tıbbi özelliklere sahiptir ve piyasada yaygın olarak bulunan bir antibiyotik görevi görür..

[Daha fazla gör: Kahve İçecek Çeşitleri]

23. Ela:

23. ela

Fındık ağacı yenilebilir fındık sağlar ve bu nedenle ortak bir yol kenarı ağacıdır. Genellikle birden fazla gövdeye sahip bir çalı türüdür. Ela yaprakları, kaba bir doku ile şekillendirilmiş raket gibi görünen şekilde uzundur. Bu ağacın meyveleri kolayca tanımlanabilir. Normalde düz ve engelsiz bir şekilde büyür. Ayrıca yapraklar büyüdükçe ve düzgün bir yapı aldıkça güzel bir yapı oluşur. Kullanımlarından bazıları kamp aletleri, güçlü düz direkler ve çadır kazıkları yapımındadır..

24. Ortak Kül:

24. Ortak Kül

Bu, tüm ağaçlar arasında neredeyse en uzun ağaçtır. Bu ağacın kullanımları eski dönemlerden iyi bilinmektedir. Yay-okta yay yapmak için kullanılır, sadece yakacak odun için mükemmeldir ve ayrıca birçok çeşitli alet ve kulpları için kullanılır. Dişbudak ağacı diğer ağaçlara göre nispeten daha yüksek bir çapa sahiptir. Görünümü basık ve yoğun kümeler oluşturan tohumlara sahiptir. Ağacın her bir alt dalı, genellikle bu ağacın temel özelliği olan çok sayıda zıt broşür çiftinden oluşur..

25. Alıç:

25. Alıç

Alıç, kırsal alanlarda çit yapımında yaygın olarak kullanılan bir ağaçtır. Dikenli ve dikenli bir karaktere sahip olduğu adından anlaşılmaktadır. Ağaç, yaz aylarının ikinci yarısında karakteristik kırmızı parlak meyvelere sahiptir. Derin loblu yapraklar bu ağacın belirgin özelliğidir. Bu ağacın yakacak odun için kullanıldığı gibi çeşitli kullanımları vardır; dikenler balık kancası ve çitlerin çiftlik hayvanlarının önlenmesi için kullanılır ve ayrıca yapraklar, çiçekler ve meyveler hayatta kalmak için yenilebilir.

[Daha fazla gör: İlişkide Öpücük Çeşitleri]

Farklı ağaç türlerinin olması ve her birinin kullanımımıza nasıl katkıda bulunması büyüleyici değil mi? Eh, sadece kullanım için maddi maddeler sağlamakla kalmıyorlar, aynı zamanda birçok egzotik ve yaygın kuşa da ev sahipliği yapıyorlar. Ortamınıza renk katarlar ve güzel ekosisteminizi tamamlarlar. Onlar birçok küçük kuş ve diğer organizmalar için geçim araçlarıdır. Resimli ve isimli farklı ağaç türleri, ekosistemimizde var olan farklı ağaç türlerinin sadece bir küçüğüdür..

Doğayla ilgili her gün yeni bir şey öğreniyoruz! Bu makale size ağaç türleri ve bunların farklı türlere nasıl sınıflandırıldığı hakkında temel bir fikir vermektedir. Ağaçlar insan dünyamıza çeşitli avantajlar sağlar ve onları korumak bizim sorumluluğumuzdur. Makaleyi ne kadar yararlı bulduğunuzu bize bildirin.

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler, araştırma literatüründen toplanan ağaçlar hakkında yapılan araştırmalardır. Gerekli bilgilere sahiptir ve daha kapsamlı bilgi için daha fazla araştırma yapabilirsiniz..