Bu günlerde egzersiz yapmanın harika bir yolu sıcak yoga yapmaktır. Vücudunuzdaki tüm zararlı toksinleri atacak ve sağlıklı ve parlak bir cildi teşvik edecek farklı pozlar denemenizi sağlar. Ayrıca Hot Yoga sayesinde hem kilo verecek hem de aktif ve sağlıklı bir hayat yaşayacaksınız. Bu uygulama, seans sırasında ısıtılmış bir odada kalmanızı gerektirir. Bazı araştırmacılar, sıcak yoganın eklem ve omurga ağrısı, obezite ve kas ağrısı gibi sağlıkla ilgili çeşitli problemlerden muzdarip olanlar için çok faydalı olduğunu söylediler. Hot Yoga’nın gerçekte ne olduğu hakkında temel bir fikir edinmek ve anlamak için, sadece sizin yararınıza tasarlanmış bu makaleye başvurabilirsiniz..

Sıcak Yoga Pozları ve Faydaları

Sıcak Yoga Pozlarının Faydaları:

1. Tam Çekirge Pozu:

Full Locust Pose, Salabhasana olarak da bilinir. Bacaklarınızı ve gövdenizi aynı anda kaldırmanızı gerektirdiğinden, bu hareket yeni başlayanlar için yapılması en kolay hareket olmayabilir. Herhangi bir yaralanmadan kaçınmak için bunu bir profesyonel gözetiminde uygulamanızı öneririz. Bu pozdan birkaç şekilde yararlanacaksınız. İlk olarak, üst kollarınızda, uyluklarınızda ve hamstringlerinizde çok fazla güç alacaksınız. Bu aynı zamanda terapötik değerlere sahiptir ve vücudunuzun çekirdek bölümlerini tonlamanıza yardımcı olur. Rahatlamadan önce birkaç saniye beklemelisiniz..

2. Çekirge Pozu:

Çekirge pozundan bahsetmişken, bu hareket kollarınızı, parmaklarınızı ve baldırlarınızı güçlendirmek için harikadır. Tüm yoga seansınız boyunca bunu birkaç kez yaparsanız, üst bedeniniz sıkılaşacak ve kesinlikle çok kilo vereceksiniz. Disk kayması, gut ve siyatik gibi çeşitli sağlık sorunları sonsuza kadar ortadan kalkacaktır. Tenisçi dirseği çekiyorsanız, çekirge pozu yapmayı düşünün. Sadece birkaç gün içinde seni iyileştirecek. Kalçalarınız da şekillenecek ve kalça döndürücüleriniz de öyle olacak..

3. Kobra Duruşu:

sıcak yoga kobra pozu

Hot Yoga’nın size sunduğu en iyi üçüncü poz Cobra Pose’dur. Triseps, deltoid ve trapez kaslarınızı güçlendirecektir. Karaciğerinizin ve dalağınızın işleyişi de iyileşecektir. Ayrıca mide ağrısı, sırt ağrısı ve kramp gibi adet problemlerinden de kurtulabilirsiniz. Kobra, genel sağlıklarını iyileştirmek ve daha esnek ve formda olmak isteyenler için de harikadır. Artrit, romatizma, lumbago ve bel ağrısından kurtulmalarıyla bilinirler. Gerçekten de bu poz, hayatında herhangi bir vücut ağrısına tanık olan herkes için en iyisidir..

4. Yay Pozu:

Yay pozu faydalarla doludur. Yeni başlayan biriyseniz hiç kolay olmayabilir, bu nedenle sabırlı olun ve yapmadan önce hareketi iyi öğrenin. Bu, karaciğerinizin, ince ve kalın bağırsaklarınızın, böbreklerinizin ve dalağınızın düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır. Her türlü sırt ağrısını, ciğerleri, oksijen alımını giderir ve duruşunuzu iyileştirir. Sindirim sisteminiz de önemli değişiklikler görecek ve üst kollarınız, uyluklarınız ve kalçalarınız şekillenecektir. Yay pozu uygularsanız, sağlığınızı kesinlikle birkaç şekilde iyileştireceksiniz..

5. Sabit Firma Pozu:

Sabit sert duruş, romatizma, gut veya siyatik hastalarına yardımcı olur. Tüm prosedür boyunca esnemenizi gerektirdiğinden vücudunuzdaki esnekliği artırır. Alt omurganızda, sırtınızda, dizlerinizde, kalça fleksörlerinizde ve kuadrisepsinizde biraz güç hissetmeyi bekleyin..

6. Yarım Kaplumbağa Duruşu:

Yarım kaplumbağa pozu için vücudunuzda çok fazla rahatlama hissedeceksiniz. Bu hareket, gerginlikten kurtulmak isteyenler için harika. Karın ve uylukları sıkılaştırır ve sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. Kan dolaşımınız artacak ve ciğerleriniz de genişleyecektir. Bu poz ile doğru şekilde nefes almayı öğreneceksiniz. Kalça eklemleri, triseps, skapula, dorsi kasları ve deltoidlerinizdeki esnekliği de artıracaktır..

7. Deve Duruşu:

Yenilikçi deve pozunu yaparak zinde ve sağlıklı olun. Ustrasana olarak da bilinen bu poz, karın kaslarınızı germenize ve kabızlık olasılığını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Karnınız ve bel çizginiz sıkılaşacak ve incelecek, ayrıca boğazınızı ve tiroid bezinizi de esnetebileceksiniz. Sırt ağrısı kalıcı olarak geçecek ve bununla çok güçlü ve aktif bir hayat yaşayabileceksiniz..

8. Tavşan Pozu:

Tavşan Duruşu tiroid bezleri için harikadır. Vücudunuzdaki tüm kasların esnekliğini koruyacak ve ayrıca sinir sisteminizi iyileştirecektir. Sindirim düzelecek ve bundan faydalanacağınız sağlık yararları nedeniyle çok fazla besin alabileceksiniz. Sinüs veya bademcik iltihabı olan kişiler kesinlikle tavşan pozu yapmayı denemelidir..

9. Omurga Büküm Pozu:

sıcak yoga

Bu, omurgayı aynı anda yukarıdan aşağıya doğru büken tek egzersizdir. Vücudunuzdaki kan dolaşımı artacak ve kalça eklemlerinizde çok fazla esneklik göreceksiniz. Uyluklarınız, kalçalarınız ve karın kaslarınız gerilecek ve sıkılaştırılacaktır. Bel fıtığı ve romatizması olan kişiler, önemli değişiklikleri görmek için kesinlikle omurga büküm pozu yapmayı denemelidir..

10. Sert Pozda Üfleme:

Bu, Sıcak Yoga seansınızı bitirmeden önce yapmanız gereken son ve son egzersizdir. Seansınızı sonlandıracak, vücudunuzu serinletecek, kan dolaşımını artıracak ve ayrıca vücudunuzdaki her türlü toksini dışarı atacaktır. Beliniz ve karın organlarınız da güçlenecek. Bu son poz olduğundan, bitirmek için acele etmeyin. Sakin olun ve bu pozu iyi yapmak için biraz zaman ayırın. Ayrıca çevrenizdeki şeylerin keskin bir gözlemcisi olmayı da öğrenin..

Görüntüler Kaynağı: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.