Ananda Yoga, Kriya Yoga’nın inceliklerini öğretmek için Batı’ya yerleşen ünlü Hintli Yogi Paramahansa Yogananda’nın öğretilerinden doğrudan gelen bir yoga şeklidir. Yoganın ruhsal özünü geri getirir. Yoğun yoga pozlarını içermez. Aksine, Ananda Yoga’nın yoga pozları içe dönüktür ve yüksek içsel benliğinizle uyumlanmanıza yardımcı olur. Pozlar zihni, bedeni ve ruhu uyumlu hale getirmek ve bilincinizi yükseltmek için tasarlanmıştır. Detaylı öğrenmek için burayı okuyun.

Ananda Yoga Asanaları ve Faydaları

Ananda Yoga Nedir??

Ananda Yoga, Yogananda’nın öğretilerini, düşüncelerini ve uygulamalarını sistemleştiren ve onu Ananda Yoga olarak vaftiz eden Paramahansa Yogananda’nın öğrencisi Swami Kriyananda’dan gelir. Ananda Yoga genel olarak 4 gruba ayrılabilir:

  • asana
  • Pranayama
  • Yogik meditasyon teknikleri
  • Uygulamalı yoga felsefeleri

Ananda Yoga’daki duruşlar asla çok yoğun veya aerobik gibi değildir. Aksine, çok naziktirler ve vurgu şu noktalardadır:

  • Güvenlik ve doğru hizalama
  • Her zaman rahat kalmak
  • Vücudun süptil enerjisiyle çalışmak
  • Pozlarla bilincinizi yükseltmek
  • Uygulayıcıyı ideal pozu elde etmeye zorlamak yerine, her pozu uygulayıcının yeteneklerine uyacak şekilde uyarlamak.

Ananda Yoga’yı uygulamak, ilahi doğanızın ve yüksek içsel benliğinizin daha fazla farkında olmanızı sağlayacak ve aynı şeyle bir olmanıza yardımcı olacaktır..

Ananda Yoga gerçekten insanlık için bir nimettir. Vücuda esnekliği artırması, hastalıkları iyileştirmesi, solunum sistemini iyileştirmesi, kan ve lenf dolaşımını artırması gibi çeşitli faydaları ile bilinir. Aşağıda referans olarak tartışılan Ananda yoganın çeşitli pozları ve yönleri vardır..

1. Lotus Duruşu:

ananda yoga

Lotus Pose, yoga yaparken öğrenmeniz gereken en temel pozdur. Daha iyi meditasyon yapmanıza yardımcı olur ve konsantrasyon seviyenizi artırır. Bunun için bacak bacak üstüne atarak yere oturmanız gerekir. Ellerinizi dizlerinizin üzerinde tutun ve yavaşça nefes alın. Lotus pozunu yapmak gerçekten çok kolay ve herkes yapabilir. Bu, bilincinizi yükseltebilecek en iyi meditatif poz..

2. Çocuğun Duruşu:

Bunun için yoga matına ayaklarınız kalçanıza değecek şekilde bacaklarınızı katlanmış şekilde oturmalısınız. Şimdi öne eğilin ve yere dokunmaya çalışın. Kollarınızı önünüzde uzatın ve rahatlayın. Ellerinizin arkası yerde olmalıdır. Çocuğun pozu, bedeni tamamen gevşetmenize ve bilinç seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir..

3. Kobra Pozu:

Kobra pozu için kollarınız iki yanda uzanmalısınız. Avuç içlerinizi yere koyun ve kalçalarınızı yoga matının üzerinde düz tutmaya çalışırken vücudunuzu kaldırın. Bu pozisyonda vücudunuzun üst kısmı yukarı kaldırılmalı ve omuzlarınız bir süre gevşetilmelidir. Başınız tavana dönük olmalıdır. Ananda Yoga’da kobra pozu 8 kez tekrarlanır ve derin nefes alma teknikleri ve sessiz olumlamalar eşlik eder..

4. Ağaç Duruşu:

Ağaç pozu için dik durun ve kollarınızı yanınızda tutun. Bir bacağınızı yukarı kaldırın ve ayak bileğine dayayın. Asla dizinizin üzerine koymadığınızdan emin olun. Kollarınızı kaldırın ve avuçlarınızın birbirine bakmasına izin verin. Bu poz, daha iyi konsantre olmanıza ve meditasyon yapmanıza yardımcı olacağı için en fazla beş dakika yapılmalıdır. Ağaç pozu yaparken vücudu daha iyi dengeleyebilmek için gözlerini açık tutmalı..

5. Sfenks Duruşu:

Sfenks Duruşu, kobra duruşuna çok benzer. Bunun için bir mindere yüz üstü uzanmanız gerekir. Ardından göğsünüzü yerden kaldırmalısınız ve dirsekler yerde destek için durmalıdır. Bu pozisyonda karnınız yere değmeli ve alt kollarınız yere düz basmalıdır. Bakışlarınız da yere paralel olmalı.

6. Kaoshiki Dansı:

Ananda yoga asanalarından sonra beden, zihin ve ruh için en iyi olan Kaoshiki dansını yapmanız önemlidir. Uzuvlarınızı çalıştıracak, adet ve doğumu kolaylaştıracak ve kırışıklıkları ve uyuşukluğu giderecektir. Ayrıca size çok fazla güven verir ve cildinizin dokusunu ve tonunu iyileştirir. Kaoshiki dansı, potansiyelinizi geliştirmek için en iyisidir ve Ananda Yoga’nın önemli bir parçasıdır..

7. Çift Nefes:

Kollarınızı omuz hizasına getirin ve çift nefes alın. Dizlerinizi bükün ve avuçlarınız birbirine değene kadar kollarınızı öne getirin. Tekrar iki kez nefes alın, kollarınızı geri çekin ve bacaklarınızı düzeltin. Vücudunuzu tekrar çift nefes vererek gevşetin. Bunu yaklaşık üç ila beş kez yapın. Bu, vücuttaki enerji akışını anlamanıza yardımcı olacak mükemmel bir rahatlama pozudur..

8. Vücut Şarjı:

Düz durun ve nefes alın. Vücudu titreşecek şekilde yavaşça gerin. Kaşlarınızın arasından yukarıya bakın ve vücudunuzdan akan enerjiyi hissedin. Gerginliği tutun ve sonra gevşemesine izin verin. Bu egzersizi yaklaşık bir ila üç kez tekrarlayın. Her adımda rahatlamayı ve hissetmeyi unutmayın.

9. Gerilimsiz Çift Nefes:

Bunun için tamamen rahatlamanız gerekir. Dirseklerinizi bükün ve göğsünüze doğru çekin. Yavaşça nefes verin ve ardından kollarınızı önünüze doğru uzatın. Gözlerini kapat ve zihninin içinde şunu söyle: “Özgürüm. Boşum.” Bunu altı ila on kez yapın.

Bu nedenle yukarıda bahsedilen Ananda Yoga’nın ayrıntılı açıklaması ve ayrıca Ananda Yoga’nın ayrılmaz bir parçasını oluşturan çeşitli Ananda Yoga pozlarıdır. Ananda Yoga, egzersiz yapmak ve düzeltme pozu vermekten ziyade meditasyon ve bilinç düzeyini yükseltmekle ilgilidir. Öyleyse, gerçek doğanızı tanımlamaya ve ilahi benliğinizle birliği deneyimlemeye istekliyseniz, izlemeniz gereken yol bu mu? Ananda Yoga uygulayıcısı mısınız? Aşağıdaki yorumlarda deneyiminizi bizimle paylaşın.

Sıkça sorulan soru:

Soru 1: Ananda Yoga’yı Benzersiz Yapan Nedir??

Cevap 1: Ananda Yoga’da, pozların düzeltilmesine değil, enerji verici egzersizlere ve olumlu ve sessiz onaylamalara odaklanılır. Ananda Yoga, Paramahansa Yogananda tarafından geliştirilen, odağı artırmanıza ve yaşam gücünü kontrol etmenize yardımcı olan benzersiz bir şekilde tasarlanmış 39 enerji kontrol egzersizine sahiptir. Ayrıca bu pozun her biri, uygulayıcının bu pozları uygularken sessizce yaptığı kendi olumlamaları ile eşleştirilir..

Soru 2: Ananda Yoga’nın Kurucusu Kimdir??

Cevap 2: Ananda Yoga, Paramahansa Yogananda’nın yakın müritlerinden Swami Kriyananda tarafından kurulmuştur. Yogananda, Kriya Yoga’nın öğretilerini yaymak için Batı’ya yerleşen ilk büyük yogasana ustasıdır. Yogananda aynı zamanda bir Yogi’nin Otobiyografisi adlı ünlü yoga kitabının da yazarıdır. Swami Kriyananda, Swami Yogananda’nın öğretilerini, düşüncelerini ve uygulamalarını sistemleştirdi ve ona belirli bir biçim verdi ve ona Ananda Yoga adını verdi.

Soru 3: Ananda Yoga’nın Hatha Yoga’dan Farkı Nedir??

Cevap 3: Ananda Yoga, Hatha Yoga’nın, uygulayıcıların deneyimlerini yükseltmek amacıyla birkaç ek fırfırla birlikte bir uzantısıdır. Ananda Yoga, içsel benliğiniz ve gerçek ruhunuz hakkında farkındalığınızı artırmayı amaçlar. Bilinciniz farkında olduğunda, üzgün veya kasvetli kalmanız neredeyse hiç mümkün değildir. Her zaman mutlu ve enerjiksiniz ve Ananda Yoga’nın amacı budur..