Ardha Navasana, genellikle Yarım Tekne pozu olarak bilinir. Sanskritçe Ardha ve Nava kelimelerinden türetilmiştir. Ardha yarım, Nava ise tekne demektir. Bu özel duruşta vücut bir tekne şeklini alır ve tüm denge kalçalara verilir. Yarım bot pozları sağlık sorunlarının tedavisinde gerçekten çok faydalıdır. Birçok insan bu pozu düzenli olarak uygular.

Ardha Navasana Nasıl Yapılır ve Faydaları

Streslerini hafifletmelerine ve sindirim büyümelerini iyileştirmelerine gerçekten yardımcı olur. Bu yoga asana, vücutlarını şekillendirmelerine yardımcı olduğu için genç kızlar ve erkekler arasında çok popülerdir. Günde bir veya iki kez bu asana yaparak kendilerini zihinsel ve fiziksel olarak zinde tutarlar. Kalçalarınızı ve kalçalarınızı şekillendirmek için aşağıda verilen basit adımları izleyin..

Ardha Navasana Yapmak İçin Adımlar

1. İlk olarak, her iki bacağınız önünüzde olacak şekilde mindere oturun..

2. Poz boyunca gözlerinizi açık tutun. Avuç içlerinizi yerde tutarken kollarınız yanlarda sıkıca tutulmalıdır..

3. Derin bir nefes alın ve dizlerinizi yavaşça bükmeye başlayın. Dizlerinizin yerde olmasına izin verin. sadece rahat ol.

4. Şimdi, sırtınızı dik tutarak göğüs kemiğinizi yavaşça yukarı kaldırın ve vücudunuzun geriye yaslanmasına izin verin..

5. Şimdi, ayaklarınızı dikkatlice dizinizin yüksekliğine kadar kaldırın. Baldır kaslarınızı yere paralel tutun ve uylukların dizinize dik kalmasına izin verin..

6. Kollar aynı seviyede tutulmalı ve ayak parmakları ile aynı hizada olmalıdır..

7. Mümkün olduğu kadar son pozisyonda kalın. Son pozisyondayken nefesini tutmaya devam et.

8. Ardından nefes verin ve yavaşça sırtüstü pozisyona dönün. Sadece tüm vücudunu gevşet.

9. 3 ila 4 tur uygulayın. Her turdan sonra shavasana’da rahatlayın.

Bu asanayı tam olarak elde ettiğinizde yapılan varyasyonlar olabilir. Ardha Navasana’dan sonra tam navasana’yı deneyebilirsiniz. Ardha Navasana çok faydalı olsa da yine de bazı insanlar bundan tamamen kaçınmalıdır. Düşük tansiyon, adet ve baş ağrısı çeken kişiler bu pozu yapmaktan tamamen kaçınmalıdır. Uygulayıcı herhangi bir diz yaralanması veya boyun yaralanması yaşadıysa, lütfen bu asanayı yapmaktan kaçının..

Astım hastasıysanız veya kalp problemleriniz varsa, bu asanadan tamamen kaçınılmalıdır. Ardha Navasana, gövde boyunca gücünüzü ve gücünüzü geliştirmenize kesinlikle yardımcı olur, ancak bu asanayı sınırlarınız dahilinde yaptığınızdan emin olun. Tıbbi bir endişe durumunda, sizi çok daha iyi yönlendirebilecek fizyoterapistlere danışın..

Faydalar

Ardha Navasana, uygulayıcısı üzerinde uzun süreli etkileri olan birçok faydaya sahiptir. Ardha Navasana, yalnızca vücudunuzun esnekliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda özüne istikrar kazandırmaya da yardımcı olur. Karın organlarınızın uyarılmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur..

Vücudunuzun metabolizma hızını uyarır ve ayrıca dengenin korunmasına yardımcı olur. Bu poz aynı zamanda kalça fleksörlerinin güçlendirilmesine de yardımcı olur. Omurganızı esneterek vücudunuzun hizasını da artırabilirsiniz. Bu duruş aynı zamanda vücudunuzun kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca pankreasınızın ve böbreğinizin işlevini de düzenler..

Bu asanayı bugünden uygulamaya başlayın. Bu pozu her gün yapmanız gerektiğinden emin olun. Sabahın erken saatlerinde bu asanayı 3-4 kez tekrarlamak sadece enerjinizi canlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda gün boyu sağlıklı ve zinde kalmanızı da sağlayacaktır. Sabah programınız yoğunsa akşam saatlerinde bile başlayabilirsiniz..