Bhujapidasana veya omuza basma pozu bir yoga asanası veya egzersizidir. Sanskritçe’de Bhuja ‘omuz veya kol’, ‘Pida’ ‘basınç’ ve ‘Asana’ ‘poz veya duruş’ anlamına gelir. Bu, kollarda olduğu kadar omuzlarda da güç oluşturmak için mükemmel olan kol destekli bir asanadır..

Bhujapidasana (Kola Bastırma Duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Üst vücudu rahatlatacak ve içindeki kan akışını iyileştirecektir. Avuç içi, bacaklar öne doğru uzatıldığında ve omuzların yanından geçirildikten sonra birleştirildiğinden üst gövdeyi desteklemek için kullanılır. Bu yoga pozunda ustalaşmak için sabır ve disipline ihtiyacınız olacak. Bhujapidasana’nın üstesinden gelmek söz konusu olduğunda, denge en önemli gereksinimlerden biridir..

Bu yoga duruşu genellikle Malasana uygulandıktan sonra yapılır. Malasana yoga duruşunu gerçekleştirmediğiniz sürece Bhujapodasana’nın üstesinden gelemezsiniz. Omuzu stabilize etmek ve gövdede uygun bir denge oluşturmak çok önemlidir. Bu yoga egzersizi aynı zamanda kalça kaslarını da gerecek ve alt sırt kaslarını güçlendirecektir. Bu egzersizi düzgün bir şekilde yapmak istiyorsanız nefes almak da en önemli bileşenlerden biridir..

Bhujapidasana Nasıl Yapılır:

Bhujapidasana veya omuza baskı yapan yoga duruşu aşağıdaki şekilde yapılmalıdır..

Bu poz Malasana ile yapıldıktan sonra yapılmalıdır. Malasana’yı zaten yaptığın için, elleriniz ağrıyacak. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, ellerinizi yere koymak ve dirsekleri yavaşça bükmek. Her iki tarafta da eşit baskı oluşturmaya çalışın. Ayrıca omuz kuşağını sabitlemeniz ve kalçaları yukarı kaldırmanız gerekecektir..

Şimdi, ayakları yavaşça omuzların etrafından geçirin ve öne getirin ve vücudun neredeyse tüm ağırlığını ellerinize koyun, böylece gövde düzgün bir şekilde dengelenirken bacaklar öne doğru uzatılır..

Ayakları birbirine doğru hareket ettirmeye devam edin ve sonunda onlara katılın. Sağ açıyı sola koyarak da bacak bacak üstüne atabilirsiniz, ancak dirseklerdeki bükümü korumayı unutmayın. Uygun dengeyi koruyun, aksi takdirde bu noktada acı verici olacak şekilde sırt üstü düşersiniz. Bu pozisyonu beş nefes boyunca koruyun.

Bacaklar çapraz olduğuna göre artık kaldırabilirsiniz. Avuç içlerinizle zemini itin, güç toplayın ve zeminin çapraz bacaklarını yavaşça kaldırın. Bu, ellerinizin gövdenizin ve yükseltilmiş bacakların ağırlığını aldığı bu asananın en önemli kısmıdır. Ellerinizin artık kaldıramayacağını düşünüyorsanız, dirseklerinizi hafifçe bükün, ancak kalçalarınızı her zaman yukarıda tutun. Dengenizi daha iyi kavramak için alt pelvik kasları ve alt karın kaslarını kullanarak belinizi ve kalçalarınızı yukarıda tutun..

Faydalar:

Bhujapadasna’nın aşağıdaki sağlıklı faydaları vardır.

İlk olarak, gelecekte kavrama gücünü artıracak olan kolları güçlendirecek ve bileği tonlayacaktır. Bu duruş aynı zamanda alt göbeği güçlendirir ve sindirim sürecini iyileştirir..

Tıpkı diğer yoga pozları gibi, Bhujapadasna da güven seviyelerini arttırır ve uygulayıcının bazı konulara daha iyi odaklanmasını sağlar. Zihni de tüm vücudu sakinleştirir. Bu duruş, hem gençler hem de bunu gerçekleştirebilecek kadar yetenekli yaşlılar için uygundur..