Sırt ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda yoga duruşu vardır. Ama çakrasana gibisi yoktur. Bu, şimdiye kadar icat edilen en iyi sırt bükme duruşlarından biridir. Bu temelde, üst gövdenin belden başlayarak arkaya doğru büküldüğü, yüzün yere dönük olduğu ve avuç içlerinin zemini ittiği bir tekerlek duruşudur. İdeal çakrasana duruşunu elde etmek için çok sayıda adım vardır ve tamamlandığında bir tekerlek gibi görünür. Bu, omurgayı esnek hale getirmek için harika bir harekettir..

Chakrasana (Tekerlek Duruşu) – Nasıl Yapılır ve Faydaları

Chakrasana Tekerlek Asan anlamına gelir, burada Çakra tekerlektir ve Asana koltuk veya duruş anlamına gelir..

Çakrasana Nasıl Yapılır:

Chakrasana çok karmaşık bir yoga duruşu değildir. Ama yine de bu yoga duruşuna geçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Her şeyden önce, ellerinizi gevşetmeniz ve gevşetmeniz gerekecek. Kaslarınızın deneyimlemek üzere olduğu çekme ve yırtılmayı alabilmesi için biraz gerinmeyi deneyin..

Genel olarak, bu yogayı düzgün bir şekilde yapmak için, karın yukarı bakacak şekilde eller ve ayaklar yere yerleştirilmelidir. Sırtınızı düzgün bir şekilde bükebilmeniz için sırtüstü veya omurgasız bir pozisyondan başlayın. Bu yogayı yapmanın en kolay yollarından biri dik durmak ve sırtınızı yere indirmektir. Ama her zaman dikkatli ol yoksa kendine zarar verebilirsin.

Yaralanmayı önlemek için, yere doğru eğilirken ellerinizi ve avuçlarınızı üst bedeninizi desteklemeye hazır tutun. Başlangıç ​​seviyesindeyseniz, ilk etapta üst bedeninizi düşürmenize gerek kalmayacağı, arkanızdaki duvarın avantajını kullanarak, sırtınızı alt bedeninize doğru yavaşça bükebileceğiniz duvar yardım tekniğini uygulamalısınız..

Bu asan kesinlikle esnekliği artıracak ve sizi çekirdekten güçlü kılacaktır. Düzgün yapıyorsanız, izleyen biri size vücudunuzun yukarıya bakan bir yay gibi göründüğünü hatırlatacaktır..

Chakrasana’nın Faydaları:

Sırt ağrılarını tedavi etmek için oldukça etkili olan bu egzersiz aynı zamanda beden, ruh ve zihin açısından da bir takım faydalar sunar. Sayısız çakrasana arasında en önemlileri aşağıda tartışılmaktadır..

İlk olarak, bu yoga duruşu vertebral kolonu güçlendirir ve uzatır. Sırt kaslarının elastikiyetini ve esnekliğini arttırır, omurganın kompresyon gibi yaş problemlerine karşı korunmasını sağlar. Dik durmak için, bu duruşla elde edilebilecek, omurgalar arasında belirli bir miktar boşluk gereklidir..

İkincisi, çakrasana kolların, bileklerin, önkolların vb. kuvvetini arttırdığı için kollar için etkilidir. Bunun dışında göğüs, bacaklar, omuz vb.’deki esnekliği de arttırır ve bu bölgelerdeki kasları güçlendirir..

Üçüncüsü, çakrasana akciğerleri güçlendirir ve göğüs kafesine doğru oksijen akışını sağlar. İster inanın ister inanmayın, bu özel yoga duruşu solunumu da artırabilir. Bu yoga duruşunu gerçekleştirirken doğru nefes almak, çekirdekten sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir..

Dördüncüsü, çakrasana yoga duruşu, fiziksel gücün yanı sıra zihinsel gücü de artırabilir ve stresi, aşırı kaygı ve depresyonu ortadan kaldırabilir..

Beşincisi, bu özel yoga duruşu tüm vücut için faydalıdır ve osteoporozun gelişini önleyebilir..