Plank yaptın mı? Pekala, bu bir tahta gibi, tek fark dirseklerin yere değmemesi. Bu duruş aynı zamanda dört ayaklı personel pozu olarak da adlandırılır ve kollar, karın kasları vb. için iyidir. Standart tahtaların aksine, burada dirsekler dik açılı bir pozisyondur..

Adı temel olarak ‘chatur’un ‘dört’, ‘anga’nın ‘uzuv’, ‘danda’nın ‘personel’ ve son olarak ‘asana’nın ‘poz veya duruş’ anlamına geldiği Sanskritçe’den gelir. Burada eller ve ayaklar tüm vücudu destekledikleri için yerde tutulur. Bu, vücudun duruş boyunca paralel tutulduğu alçak bir tahta gibidir. Gövde indirilecek ancak yere değmeyecek.

Tombul veya şişman insanlar bu yoga egzersizini gerçekleştirmeyi biraz zor bulacaktır, ancak doğru uygulama ile ekstra vücut ağırlığına sahip kişiler için bile kolayca ustalaşabilir. Bu duruşa tam olarak göründüğü için şınav da diyebilirsiniz. Bu, kol kuvvetini artıracağı ve sizi fiziksel ve zihinsel olarak üst düzey yoga duruşlarına hazırlayacağı için karmaşık olanlara atlamadan önce yapılması gereken temel bir asanadır..

Chaturanga Dandasana Nasıl Yapılır ve Faydaları

İnsanlar, dirsek seviyelerindeki stresi kaldıramadıkları için standart dirsek seviyesinin altına düşen bu duruşu yaparken bazı yaygın hatalar yaparlar. Chaturanga Dandasana’yı gerçekleştirirken, göğsü yukarıda tutmaya çalışın. Ayaklar ve kollar arasında eşit dağılım da önerilir ve topuklarınızı da geriye doğru itin..

Chaturanga Dandasana Nasıl Yapılır:

Bu duruş, diğer büyük yoga duruşlarına geçmeden önce ustalaşması gereken bir temel duruş olarak kabul edilir. İşte bunu nasıl yapacaksın.

İlk olarak, tıpkı bir tahta gibi, omuzlarınızı düzgün bir şekilde hizalayın ve bileklerinizin biraz önünde tutun. Ayağın orta kısmından destek alın ve vücut boyunca uygun bir denge kurun. Ayağınızın yardımıyla vücudunuzu duvara doğru itiyormuş gibi ayak tabanlarınızı geriye doğru bastırın..

Topukları iterek kuadrisepsleri devreye sokun. Şimdi alt gövdeyi biraz kullanmanın zamanı geldi. Göğüs kemiğinizi öne doğru zorlamaya çalışın ve gövde boyunca ve kalçalar da dahil olmak üzere alt sırt boyunca uygun bir enerji hattı oluşturun. Kapsamlı zihin kası bağlantısı, yoga duruşunun temel gereksinimlerinden biridir. Vücudunuzun içindeki kas hareketlerini hissedebilmeniz için başın tepesinden ayak parmaklarına uygun bir enerji hattı oluşturulmalıdır..

Chaturanga Dandasana

Şimdi nefes verin ve başınızı omuz hizasına indirin. Bununla birlikte, uylukların üst kısmını yukarıda tutun ve yere değmesine izin vermeyin. Ayrıca kuyruk kemiğini zemine doğru uzatın..

Şimdi nefes verin ve dirseklerinizi yavaşça bükün, ancak onları bilek seviyesinin altına uzatmayın. Onları daima bileğin üzerinde tutun ve yanlara doğru çekin. Şimdi vücut ağırlığını bacaklara ve kollara eşit olarak dağıtarak vücudu yavaşça ve düzgün bir şekilde indirin. Göğüs kemiğine ve başın tepesine ulaşmaya devam edin ve nefes almaya devam edin.

Bunu yaptınız ve vücudunuzu orijinal konumuna geri getirebilirsiniz..

Faydalar:

  • Bu, zihin kası bağlantısı kurmanızı sağlayacak ve size kol ve bacakları kullanarak vücut ağırlığının doğru dağılımını öğretecek temel duruştur..
  • Bu duruş aynı zamanda kolları ve bacakları da güçlendirecektir..