Yoga depresyona yardımcı olabilir mi? Yoga uygulaması yeni değildir ve sağlıklı beden ve zihin için eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Bu sadece kilo vermek veya formda kalmak için değil, aynı zamanda iyi bir zihinsel sağlığa ve esenliğe sahip olmak içindir. Öfke, depresyon, anksiyete, yorgunluk ve hayal kırıklığı gibi hafif ila şiddetli zihinsel durumlar olsun, bu duygudurum bozuklukları hızlı bir şekilde tedavi edilebilir ve depresyon için yoga ile sonlandırılabilir. Bu yazıda, depresyon için yoganın ne kadar sihirli olduğunu tartışacağız ve ayrıca duygudurum bozuklukları üzerinde olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ve bunlardan kurtulmaya yardımcı olan çeşitli pozları öğreteceğiz..

Depresyon ve Anksiyete İçin Yoga Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda zihinsel bozuklukların ve hastalıkların endişe verici oranı oldukça dikkat çekti ve yoga ve depresyonla ilgili bu rehber, birçoğumuzun zihinsel sağlığına dikkat etmesine ve koşulları doğal olarak ve başlangıç ​​aşamalarında iyileştirmesine yardımcı olacak..

Depresyon nedir?

Depresyon, nasıl hissettiğinizi, ne düşündüğünüzü ve belirli bir duruma nasıl tepki verdiğinizi ciddi şekilde etkileyen yaygın ancak ciddi bir tıbbi durumdur. Kendinizi düşük hissetmenize ve bir zamanlar zevk aldığınız etkinliklere olan ilginizi kaybetmenize neden olur. Bir kişinin hem ofiste hem de evde çalışma kapasitesini büyük ölçüde azaltabilir, ancak neyse ki, bu durum tedavi edilebilir ve bu da ilaçsız, sadece uygun yoga asanaları yaparak tedavi edilebilir..

Depresyon Belirtileri:

Depresyon belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve aşağıdakileri içerir:

 • Her zaman düşük veya üzgün hissetmek
 • Bir zamanlar zevk alınan etkinliklere ilgi kaybı
 • Uyumakta veya çok fazla uyumada sorunla karşılaşmak
 • Yorgun hissetmek
 • Suçlu veya değersiz hissetmek
 • İntihar veya intihar eğilimi gösterme gibi düşünceler
 • Konsantre olma veya karar vermede zorlukla karşılaşmak.

Depresyona Neden Olan Nedir??

Depresyon çok karmaşık bir hastalıktır. Depresyonun kesin nedenini kimse bilmiyor. Ancak depresyona neden olabilecek birkaç faktör vardır; bunlardan birkaçı aşağıda gösterilmiştir:

 • Uzun süreli tıbbi hastalık
 • İzotretinoin, kortikosteroidler ve interferon-alfa içeren bazı ilaçlar, bir kişinin depresyona girme riskini artırabilir.
 • Geçmişteki suistimaller kişiyi gelecekte depresyona karşı savunmasız hale getirebilir
 • Genetik veya ailede depresyon öyküsü

Depresyonun Tedavisi Olarak Yoga:

Araştırmalar, yoganın depresyona yardımcı olduğunu gösteriyor. Depresyon için çok güçlü bir tedavidir. Yogayı ilaçla birleştirmek, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve bir kişiyi depresyondan kurtarabilir. İlaçlar kişiyi şimdiki ana getirmeye yardımcı olurken, yogadaki kontrollü ve odaklanmış hareketler beden-zihin bağlantısını güçlendirmeye ve dolayısıyla depresyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, en iyi sonuçları elde etmek için bu yoga egzersizlerini depresyon için deneyin..

Hangi türün ve yoganın depresyona nasıl yardımcı olduğunu ayrıntılı olarak öğrenmek için daha fazla okuyun. Depresyon için birkaç yoga pozu aşağıda belirtilmiştir. Bunlar depresyonu tedavi etmek için iyi yogalar arasındadır..

Depresyon için Yoga ile Ruh Halinizi Nasıl Artırırsınız:

Depresyon için yoga asanaları hakkında daha fazla bilgi edinin ve burada nasıl işlem yapacağınızı adım adım öğrenin.

1. Urdhva Mukha Svanasana (Yukarı bakan köpek pozu):

Depresyon için Yoga

Bu, yorgunluğu ve depresyonu hızla iyileştirebilen güçlü bir asanadır. Bu asana, vücudunuz üzerinde genel olarak gençleştirici bir etkiye sahiptir, çünkü sırtınızda sıkışan tüm stres anında kaybolur. UrdhvaMukhaSvanasana’da üst bedenimiz uyandırılır ve güçlendirilir ve bu nedenle depresyon için en iyi yogalardan biri olarak kabul edilir..

Yöntem:

 • Ayak parmaklarınız aşağı bakacak ve ikisi arasında birkaç inç mesafe olacak şekilde karnınızın üzerine düz bir şekilde yatın..
 • Avuç içlerinizi göğsünüze yaklaştırın ve üst vücudunuzu kaldırın..
 • Ayak parmaklarınızın üst kısmını yere bastırarak kollarınızı ve bacaklarınızı düzeltin.
 • Düz veya yukarı bakın ve göğsünüz yükselirken omuzlarınız kulaklarınızdan uzakta olmalıdır..

2. Adho Mukho Svanasana (Aşağı bakan köpek pozu):

Depresyon için Yoga

Depresyon için bu yoga egzersizini yaparak, vücut zihinde ve vücutta taze kanla dolar ve böylece kişiyi sakinleştirmeye ve depresyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca karın kaslarını da güçlendirerek sindirimi iyileştirir. Bu, anksiyete ve depresyon ve Bikram yoga depresyonu için en çok aranan yogalardan biridir..

Yöntem:

 • Vücudunuzla, ellerinizin ve bacaklarınızın masanın bacakları olduğu ve sırtınızın masa üstü olduğu bir masa yapın..
 • Şimdi kalçalarınızı yukarı doğru iterek bacaklarınızı dizlerinizden ve kollarınızı dirseklerinizden düzeltin. Son duruş ters bir V gibi görünecek.
 • Ellerinizin omuz genişliğinde ve bacakların kalça genişliğinde ve ayak parmakları düz işaret ettiğinden emin olun..
 • Kulaklar kolunuza değecek ve gözleriniz göbeğe bakacak şekilde boynunuzu düzeltin..

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: Adho Mukha Svanasana

3. Halasana (Saban Duruşu):

Halasana (Saban Duruşu)

Halasana yaparak, kişi beyinde sakinlik yaşayabilir. Vücut duruşunu düzeltir ve sırttaki baskıyı azaltır. Depresyonun yaygın bir belirtisi olan uykusuzluk ve baş ağrısı, beyne artan kan akışı olduğu için bu asana yaparak uzak tutulabilir. Sinir sistemini sakinleştirebilen en iyi anti-depresyon yogalarından biri olarak kabul edilir. Bu da depresyon için baba ramdev yoga önerilir..

Yöntem:

 • Kollarınızı vücudunuzun yanında tutarak düz bir şekilde sırt üstü yatın.
 • Şimdi bacaklarınızı zeminle 90 derecelik bir açı yapacak şekilde kaldırın..
 • Elinizin desteğini alarak vücudunuzu kalçalarınızdan kaldırın ve göğsünüze doğru itin..
 • Bacakları yavaşça indirin ve başınızın üzerinden geçirin ve dizlerinizi düz tutarken başınızın ötesindeki yere dokunmaya çalışın..
 • Desteği ellerinizden serbest bırakın ve kollarınızı düzeltin ve avuç içi aşağı bakacak şekilde yere koyun..

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: Halasana

4. Uttanasana (Ayakta öne katlama pozu):

Uttanasana (Ayakta öne katlama pozu)

Anksiyete ve depresyon için bu yoga yapmak kolaydır ve sizi de esnek kılar. Uttanasana yaparak sırt, boyun ve omuzdaki gerginlik giderilir ve böylece sinir sisteminin işleyişi iyileştirilir. Ayrıca, kaygıyı da azaltarak sizi sakinleştirir. Vücuttaki, özellikle beyindeki kan dolaşımı düzelir ve bu nedenle depresyonu azaltmak için bu yogayı uygulamak gerekir..

Yöntem:

 • Kollarınız vücut boyunca ve ayaklarınız omuz mesafesinde olacak şekilde düz durun.
 • Kolları kalçalarınıza koyarak kalçalardan öne doğru eğilin.
 • Daha fazla aşağı inin, göğsünüze uyluklarınıza dokunmayı deneyin ve dizlerinizi düz tutarken dizlerinize doğru ilerleyin..
 • Ellerinizi ayak parmaklarınızın yanına getirin veya ayak bileklerinizin arkasında tutun.

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: Uttanasana

5. Salabhasana: (Çekirge Duruşu):

Salabhasana: (Locust Pose)

Bu basit geriye eğilme pozu, tüm sırtı güçlendirir ve sırt ağrısı, duruş sorunu, halsizlik gibi çok çeşitli problemlerde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Özellikle depresyon durumunda, enerjiniz azaldığında vücuda enerji verilmesine yardımcı olur. Aşağıdaki adımları uygulayarak depresyonla savaşmak için bu yogayı deneyin..

Yöntem:

 • Karnına yat ve ellerini yanlarda ve alnı yerde tut.
 • Hem ellerinizi hem de bacaklarınızı kaldırın.
 • Bu, vücudun oksijen almasına yardımcı olur ve onu depresyon, gaz, mesane ve sırt ağrılarından kurtarır..
 • Bu aynı zamanda stres ve depresyon için iyi bir yogadır..

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: salabhasana

6. Balasana: (Çocuk Pozu):

Balasana: (Çocuk Pozu)

Tamamen stresli olduğunuzda veya kendinizi çok düşük hissettiğinizde, balasana yapmak sizi depresyondan çok çabuk kurtarabilir ve ruhu gençleştirebilir. Daha karmaşık asanalar arasında sıralanabilen dinlendirici bir asanadır. Depresyon tedavisi için en iyi yoga pozlarından biridir..

Yöntem:

 • Ayak parmaklarınız birbirine değecek ve dizleriniz kalçalarınız kadar geniş olacak şekilde yere diz çökün
 • Nefes verin ve gövdenizi uyluklarınızın arasına yerleştirmek için öne doğru eğin ve yere değecek şekilde kafa.
 • Avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde ellerinizi başınızın yanına koyun.

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: Balasana

7. Setu Bandhasana: (Köprü Duruşu):

Setu Bandhaasana: (Köprü Duruşu)

Sırt kaslarını güçlendiren ve sırtta sıkışan stresi azaltan harika bir asanadır. Stres ve depresyon için en iyi yoga egzersizlerinden biri olarak kabul edilir. Setu Bandhasana uygulayarak beyni sakinleştirebilir ve böylece stres kaygısını ve depresyonu azaltabilir. Ayrıca vücudun sindirimini iyileştirmeye yardımcı olur. Depresyon için bu yoga terapisini bu şekilde yapabilirsiniz..

Yöntem:

 • Dizleriniz bükülü ve ayağınız kalçadan ayrı olacak şekilde yere sırt üstü yatın. Ayak bileklerinin ve dizlerin düz bir çizgide olduğundan emin olun.
 • Vücudunuzun yerleştirdiği kollarınızın desteği ve avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde sırtınızı yerden kaldırın..
 • Çeneniz göğsünüze değecek şekilde omuzlarınızı yuvarlayın. Omuzlarınız, kollarınız ve ayaklarınızın vücudunuzun ağırlığını desteklemesine izin verin.

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: Setu Bandhasana

8. Viparita Karani: (Ters Göl Duruşu):

Viparita Karani: (Ters Göl Duruşu)

Yoga depresyona yardımcı olur ve bu denenecek diğer pozdur. Bu poz aynı zamanda duvardaki bacaklar pozu olarak da adlandırılır. Stres ve kaygıdan kurtulma gibi birçok faydasının yanı sıra bu pozun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır. Bu asanayı yaparken destek için battaniye, yastık, minder gibi bir destek kullanabilirsiniz. En iyi anti depresyon yogalarından biridir..

Yöntem:

 • Ayaklarınız yerde ve vücudunuzun sol tarafı duvara değecek şekilde duvarın yanına oturun..
 • Bacaklar duvara baskı yapacak ve ayak tabanları yukarı bakacak şekilde sırt üstü yatın..
 • Vücudunuz 90 derecelik bir açı yapacak şekilde kalçalarınızı duvara ve bacaklarınız duvara değecek şekilde bastırın..
 • Şimdi kalçalarınızı yavaşça kaldırın ve desteği onların altına kaydırın. Alternatif olarak, alt bedeninizde bu eğriyi oluşturmak için ellerinizi kullanabilirsiniz..

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: Viparita Karani

9. Savaşana (Ceset Duruşu):

Savasana (Ceset Duruşu)

Savasana, nefesinizi normalleştirmenize, vücudunuzu rahatlatmanıza ve böylece sizi gençleştirmenize yardımcı olur. Kan basıncını düşürür ve böylece önceki tüm pozların etkisinin daha iyi çökmesine yardımcı olur. Böylece Savasana’nın sonunda yapılması gerekir, bu da iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bu asana aynı zamanda depresyon yoga meditasyonu olarak da kabul edilir..

Yöntem:

 • Ayaklarınız birbirinden birkaç santim uzakta olacak şekilde sırt üstü yatın.
 • Avuç içleri yukarı bakacak şekilde kollar vücudun yanında olsun.
 • Birkaç set karın solunumu yapın.
 • Gözlerini kapat, rahatla ve vücudunun yenilenmesine izin ver.

Asana hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: savaşana

İhtiyacınız olan tek şey, depresyon teknikleri için yogadır ve bunların kendisi, stres ve kaygı bozukluklarından kurtulmanıza yardımcı olacak herkes için iyidir. Bu yoga asanaları ile sağlıklı, fiziksel ve zihinsel olarak formda kalın. Bu asanalar, hem fiziksel hem de psikolojik bedende derinlere kök salmış duygusal yaraları ve travmayı salıverecek kadar güçlü olduğundan, bunları aksatmadan düzenli olarak takip edin. Ancak, tüm teknikler konusunda olumlu olmak ve en iyi sonuçları elde etmek için bunları düzenli olarak takip etmek gerekir..

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. Yoga depresyona nasıl yardımcı olur??

Cevap: Aşağıdakiler, depresyon için yoganın çeşitli faydalarıdır:

 • Yoga zihninizdeki ve vücudunuzdaki stresi azaltır.
 • Meditasyona benzer kendi kendini yatıştırıcı bir tekniktir ve vücuttaki enerjiyi artırır.
 • Ayrıca vücuttaki kaygıyı gidermeye yardımcı olur..

S2. Yoga depresyonu tedavi edebilir mi??

Cevap: Nörobilim araştırma raporuna göre, yoga egzersizleri, beyin/vücut stres tepkisini azaltmaya yardımcı olan, vücutta galanin adı verilen bir nörokimyasalın üretimini artırmak için genleri çalıştırabilir. 15-20 dakikalık esneme ile yapılan basit yoga pozları depresyonu %30 oranında azaltabilir ve düzenli uygulama ile depresyon durumundan bile çıkabilirsiniz..

S3. Kundalini Yoga’nın depresyona etkisi nedir??

Cevap: Kundalini yoga, depresyon yoga tedavisi olarak da bilinir. Kundalini, omurganın tabanında bulunan ruhsal enerji anlamına gelir. Kundalini yoga uygulayarak, 6 çakradan geçen ve Taç Çakraya nüfuz eden temel çakradan Kundalini Shakti’yi uyandırabilirsiniz. Depresyon için Kundalini yoga, bağlılık, güç ve zihinsel kontrolün bir birleşimidir ve bu nedenle Kundalini Shakti’yi uyandırarak kişi muazzam bir huzur yaşayabilir ve böylece depresyondan hızla çıkabilir..

S4. yoga depresyona iyi gelir mi?

Cevap: Düzenli yoga yapmak vücuttaki pranayı arttırır ve böylece kişinin rahat ve enerjik hissetmesini sağlar. Tıp bilimindeki son araştırmalar bile yoganın depresyonu tedavi edebileceğini doğruladı ve bu nedenle yoga ve depresyon el ele gidemez. Düzenli bir yoga uygulayıcısı depresyon hastası olamaz ve yogaya başlayan bir depresyon hastası kesinlikle depresyon durumundan çıkacaktır..

S5. Depresyon için yoga Nidra nedir?

Cevap: Meditasyon ve yoga, depresyon, ağrı, kaygı, korku ve diğer psikosomatik sorunlardan muzdarip olanlar için bir nimettir. Depresyon akut hale geldiğinde, vücudumuzun onlara söyleyecek bir şeye ihtiyacı vardır, her şey yoluna girecek ve rahatlayabilirsiniz. Yoga Nidra’nın depresyondaki rolü burada devreye girer, Yoga Nidra, nefes alma konsantrasyonunu değiştirmeye yardımcı olan ve kişiyi derin bir meditatif aşamaya sokan sistematik, çok aşamalı bir gevşeme tekniğidir. Bu nedenle, kişinin durumundan hızla çıkmasına yardımcı olabilecek bir zihin ve beden dengeleme tekniğidir..