Yoga uygulaması ülkemizde, Hindistan’da Vedik öncesi zamanlarda başladı. Yoga, en yaygın olarak uygulanan egzersiz şeklidir. Yoga egzersizleri sadece vücut üzerinde çalışmakla kalmaz, aynı zamanda zihni ve ruhu da stabilize ettiği için yoğun spor salonu rutinlerine tercih edilir..

O halde spor salonundaki o sıkıcı makineleri bir kenara bırakın ve doğal egzersiz şekli olan yogaya başlayın. Günlük pratikle hayatınızdaki pozitifliği hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi yogada sayısız duruş vardır ve şimdi bahsedeceğimiz ise oldukça zor bir duruş olan EkaPadaKoundinyasana 1’dir..

Eka Pada Koundinyasana (koundinya'nın Duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

EkaPadaKoundinyasana, tek bacaklı Sage Koundinya’nın pozu anlamına gelen Sanskritçe bir terimdir. Bu poz Koundinya adlı bir bilgeye ve dolayısıyla isme ithaf edilmiştir. Bu alıştırmanın iki varyasyonu vardır, ancak şu anda tartışılan ilkidir. Oldukça karmaşık ve zor bir yoga duruşu olduğu için sabırlı olmanız ve doğru yapmak için yavaşlamanız önerilir..

Nasıl yapılır

Bir mat veya battaniyenin üzerine göğsünüze düz bir şekilde yatın. Şimdi ellerinizi matın üzerine ileriyi gösterecek şekilde yerleştirin ve çömelme pozisyonuna gelin. Dirseklerinizi bükerken elleriniz omuz genişliğinde olmalıdır. Şimdi, gövdenizi, özellikle kalçanızı kaldırın. Göğüs kemiğine minderin önüne doğru ulaştığınızda, ağırlığınız öne doğru kaydırılmalı, böylece ayaklarınız hafiflesin ve onları kalçalarınıza doğru çekebilesiniz..

Dizlerinizi mümkün olduğunca sağ koltuk altına çekmeye çalışın ve sol kol ağırlığını serbest bırakın. Nefes verin.Bacaklarınızı düzeltmeye başlayın. Döndürülmüş bir üçgen pozu yapmalısınız. Sağ ayak başparmağı tümseğine bastırırken sağ uyluğunuzu geriye doğru itin. Bununla birlikte, sol ayak başparmağınız ile ileri doğru bastırın. Nefesinize konsantre olun ve pozu birkaç saniye tutun.

Bu egzersizi yapmadan önce küçük bir uyarı, adımlar hassas bir şekilde izlenmezse göğsünüzün ve omuzlarınızın çökebileceğidir. Zor bir egzersiz olduğundan, doğru yapmak için sabırlı olun.

Bize Nasıl Yardımcı Olur?

Bu duruşu mükemmelleştirmeyi bitirdikten sonra, ondan çok fazla pozitif kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Şimdi EkaPadaKoundinyasana’nın faydalarını tartışalım.

Karın Organlarına Masaj Yapar:

Bu asanada bacakların karın üzerinde oluşturduğu basınç karın organlarına masaj yapılmasına yardımcı olur..

Omurgayı Güçlendirir ve Gençleştirir:

Sırt ağrınız varsa veya omurganız yeterince güçlü değilse, bu sizin için doğru egzersizdir. Bu yoga duruşu, sonuçta omuriliği güçlendiren, genişleten ve gençleştiren bir omurga bükülmesini içerir..

Güçlü Bir Çekirdek, Omuzlar ve Bacaklar Oluşturur:

Kusursuz yapılması zor ve meşakkatli bir duruş olduğu için başarılı olanlar için gerçekten çok faydalıdır. Bu egzersizlerin ana odak noktası vücudun bu hayati kısımlarında olduğundan, güçlü bir çekirdek, omuzlar ve bacaklar oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kolları ve boynu da güçlendirir..

Göbek Tonlaması:

Çıkıntılı bir göbeğiniz varsa ve daha fazla övünmesini durdurmak istiyorsanız, bu egzersizi günlük yoga rutininize dahil edin. EkaPadaKoundinyasana uygulamak, göbeğinizi sıkılaştırmanıza ve forma sokmanıza yardımcı olacaktır..

Genel Vücut Farkındalığı ve Kontrolü:

Yukarıda bahsedilen tüm faydaların yanı sıra, bu yoga egzersizi genel vücut farkındalığı yaratmaya yardımcı olur ve aynı zamanda vücudunuz üzerinde bir kontrol sağlar..