Gomukhasana Yoga:

Gomukhasana veya İnek Yüzü Duruşu, Hatha Yoga’da kaydedilen en iyi ve en yaygın duruşlardan biridir. Gomukha, İnek Yüzüne deşifre edilir’, bu, uzmanın bu duruşu yaptığında yüzünün İnek’in yüzünün peşine düştüğünü ima eder..

Aslında ayaklarınız Hinduizm’de olağanüstü bir öneme sahip olan ve en sevilen yaratık olan İnek’in kulaklarına benzeyecektir. Bu, bu asana’nın da aynı şekilde manevi boyutlara sahip olduğunu göstermektedir..

Gomukhasana Yoga (İnek Yüz Pozu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Bu yoga asananın ihtişamı, özellikle ağrı ve sıkıntıya en duyarlı bölgeler olan kalça ve omuzlarınıza odaklanmasıdır. Buna göre omuzları sıkı olanlar bu duruşu başlangıçta sıkıntılı görebilirler; her durumda, ilerledikçe, uygulamalarıyla büyük kazançlar elde etmeleri muhtemeldir..

Gomukhasana – Adımlar Nasıl Yapılır, Faydaları ve Yeni Başlayanlar İçin İpuçları:

Burada, Gomukhasana yoga için adım adım talimatların yanı sıra yeni başlayanlar için faydalar ve ipuçlarından bahsediyoruz..

Gomukhasana Yoga Veya İnek Yüzü Poz Adımları:

Gomukasana

 •  Personel duruşunu gerçekleştirin.
 •  Sol bacağınızı bükün, topuğunuzu sağ uyluğunuzun altına, sağ kalçaya yakın bir yere getirin.
 •  Sağ bacağınızı sol dizinizin üzerine doğru bükün ve sağ topuğunuzun sol kalçanıza değmesine izin verin. Sağ diziniz doğrudan sol dizinizin üzerine yerleştirilmelidir..
 •  Avuç içlerinizi ayaklarınızın üzerine koyun.
 •  Yerdeki oturma kemiklerini bastırın ve başın tepesini çatıya doğrultun..
 •  Sol önkolunuzu arkanıza getirirken sol dirseğinizi bükün.
 •  Sol elinizin arkasını sırtınızın ortasına yerleştirin; omuz kemiklerini yaklaştır. Sol alt kol ve sol elin parmakları yukarıyı göstermelidir..
 •  Sağ kolunuzu başınızın üzerine uzatırken nefes alın.
 •  Sağ dirseği bükerek, sağ dirseğinizi omuz kemikleri arasında tutun. Sağ elin avuç içi sırtınıza dönük olmalı ve sağ elin parmakları aşağı doğru işaret edilmelidir..
 •  Sağ elinizle sol elin parmaklarını yakalayın.
 •  Omuzlardaki gerginlik ve orta bölümün açılmasıyla karşılaşmak için omuzlarınızı birbirinden uzaklaştırın..
 •  Personel duruşuna geri dönmek için ellerinizi boşaltmadan önce 10 saniyeden yarım dakikaya kadar bu duruşta kalın..
 •  Vücudun diğer tarafı için yukarıda belirtilen adımları prova edin.

Gomukhasana Yoga veya İnek Yüzü Pozunun Faydaları:

 • Gomukhasana, depresyon, gerginlik veya stresi gevşetmek ve kökünden sökmek için olağanüstü bir duruştur..
 • Taşıyıcının böbrek hastaları için de faydalı olduğu bilinmektedir..
 •  Gomukhasana aynı şekilde cinsel sorunlar, diyabet ve hipertansiyonda onarıcıdır..
 •  Gomukhasana, sırtınızı meşru bir şekilde uzattığı gerekçesiyle siyatik, omurilik ağrısı ve sertliğin tedavisinde de faydalıdır..
 • Bu inek yüzü pozu düzenli olarak yapıldığında ayrıca üreme organlarını uyarır ve masaj yapar..

Yeni Başlayanlar İçin Gomukhasana İpucu:

Çıraklar, oturma kemiklerini sürekli olarak yerde tutmanın zor olduğunu tekrar tekrar görüyorlar. Bu da onların dizlerini eşit bir şekilde birbiri üzerine istiflemelerini engelleyecektir. Bu sorunu aşmak için yapmanız gereken tek şey, oturma kemiklerinizi yerden kaldırmak için çökmüş bir battaniye kullanmaktır. Bunu yaptığınız gibi, istikrar takip edecek.

Gomukhasana Yoga (İnek Yüzü Duruşu) Varyasyonları:

Gomukhasana Varyasyonu

Kendinizi daha fazla test etmek için vücudunuzu bu duruştan öne doğru itin ve orta bölümünüzün ön kısmını üst uyluğun üzerinde tutmaya çalışın. Bunu yaparken, bu arabayı yaklaşık 30 saniye basılı tutun. Bu noktada, vücudunuzu kaldırırken nefes alın..

Gomukhasana veya İnek Yüzü Duruşu İçin Önlemler:

Boyun, kalça ve diz veya omuz sorunlarınız varsa bu aktiviteyi yapmayın. Ellerinizi arkadan bağlayamıyorsanız, bir kayışı ellerinizle mümkün olduğunca birbirine yakın tutun..

Çekirdekteki Faydalar:

1. Daha önce liste formunda belirtildiği gibi, gomukhasana yoga hakkında yardımcı olduğu, depresyonu olan bir kişiyi rahatlatmasıdır. Bunun temel nedeni, bu duruşu uyguladığınızda, vücudun çekirdek kaslarının gerilmesi ve öyle hissetmeseniz de çok fazla sakinlik elde etmenizdir. Ancak vücutta çok fazla çalışmayan birçok kas olduğu ve sırayla onları çalıştırmayı da sevmediğimiz çok doğru. Bu durumda tüm vücut, daha az kullanışlı kaslarla birlikte gerilir..

2. Gomukhasana’nın birçok faydası vardır, ancak en önemlilerinden biri elbette bu asana’nın böbrekle ilgili sorunları olan insanlar için çok ama çok yardımcı olmasıdır. Gomukhasana’nın en önemli faydalarından birinin nedeni, aynı hareketi yaparken belinizin her iki tarafının da mükemmel bir şekilde gerilmesi ve böbreklerin iyi bir şekilde çalışmasını sağlamasıdır. Bu, organlar için çok ihtiyaç duyulan bir egzersizdir ve bu nedenle böbreklerinizi iyi korumaya yardımcı olur..

3. Stres seviyeniz daha az olursa, cinsel yaşamınızın yanı sıra sağlığınızın da iyi olabileceği birçok kişi tarafından bilinmektedir. Diyabetik bir hasta için bile vücuttaki şeker seviyesini kontrol etmek için stres seviyelerini düşük tutmak çok önemlidir. Gomukhasana yoga, ilk noktada daha önce belirtildiği gibi stres ve yorgunluğu kontrol altına alırsa çok yardımcı olur ve bu nedenle her ikisi de el ele çalışır..

4. Siyatik günümüzde çok yaygın bir rahatsızlıktır ve esas olarak kadınlar için çok yaygın bir sorundur. Bu rahatsızlığın esas olarak kimyasalların oluştuğu eklem ve kasların hareket edememesinden kaynaklandığı ve dolayısıyla ağrıya neden olduğu söylenmektedir. Gomukhasana adımları, eklemlerin ve işe yaramaz kasların hareketi için defalarca söylendiği gibi çok faydalıdır, bu nedenle hiçbir kimyasal oluşmaz. Bu seni acıdan kurtarır.