Halasana yoga pozu veya saban pozu, vücudunuzu bir takım iç ağrılardan kurtarmak ve sinir sisteminizi canlandırmak için en faydalı yoga duruşlarından biridir. Bu tür asana vücudunuzu çevik ve esnek hale getirecek ve aynı zamanda rahatlamanıza da yardımcı olacaktır. Stresli bir ortamdan geçerken bu asanayı gerçekleştirmenin aşırı stresi etkili bir şekilde azaltabileceği ve size gönül rahatlığı ve güven sağladığı kanıtlanmıştır..

Uzmanlar, sağlıklı ve zarif bir yaşam sürmek için diğer yoga pozlarının yanı sıra pulluk duruşunun da günlük olarak yapılmasını önermektedir. Diğer pozlarla karşılaştırıldığında halasana gelişmiş bir pozdur..

Halasana (saban duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

‘Hala’, ‘saban’ anlamına gelir ve ‘asana’, ‘duruş veya poz’ anlamına gelir. Bu nedenle halasana, saban yoga duruşu veya pozu olarak da adlandırılır. Bu özel yoga duruşu, vücudu içeriden canlandırabilir ve kan hücreleri için de iyidir. Büyük bir hastalığınız varsa bu yoga pozunu yapmak sizi tekrar sağlıklı yapabilir..

Halasana Nasıl Yapılır??

Bu, en gelişmiş yoga pozlarından biridir ve tamamen dürüst olmak gerekirse, kolay değildir. Bir halıya, bir çift streç pantolona ve esnemenin acısına dayanacak kadar istekli bir zihne ihtiyacınız olacak..

Her şeyden önce, kollarınız yanlardan sınırlı olacak şekilde halının üzerine yatın. Bacağınızı 90 derecelik bir açıyla kaldırın. Ardından avuç içlerinizi öne doğru itin ve bacak açısını sabit tutarak beli yavaşça kaldırın. Belinizi bükün, böylece ayak parmaklarınız başınızın arkasına kadar yere değsin ve bir süre dinlendirin..

Hareket yavaş olmalı, yoksa yeni başlayan biriyseniz, kendinize zarar verebilirsiniz. Bu yoga duruşunu gerçekleştirirken bacakları düz tutmak çok önemlidir. Bacaklarınızı başınızın karşısındaki zemine doğru uzatırken, ayak başparmağınızı çok yavaş yere değdirmek için kullandığınızdan emin olun..

Uygun bir dengeyi koruyabilmek için belinize ve ellerinize iyi baskı uygulayın. Vücut ağırlığını dengelemek için kürek kemiğini kullanın ve iki elinizi de başınızın üzerine kaydırın. Parmakları birleştirin ve dirsekleri gevşetin.

Şimdi, vücudunuzu biraz öne doğru hareket ettirin ve baş parmaklarınızı öne doğru uzatın. Bu pozisyonu korurken 1’den 100’e kadar sayın ve bu 100 sayımdan sonra harika bir yanma elde edeceksiniz. Sayımı tamamladıktan sonra parmakları başın üzerine koyun ve avuç içlerinizi yere bastırın ve tüm vücudu yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna getirin..

Halasana’nın Faydaları:

Bu yoga duruşu, kabızlığı ve diğer birçok mide rahatsızlığını başarıyla giderebilir. Bu hareket, göbek yağını da etkili bir şekilde azaltabilir. Halasana tiroid, pankreas, dalak, böbrek gibi vücudun iç organlarını besler. Yüksek tansiyonunuz varsa, bu yoga duruşu kan şekeri seviyelerini başarılı bir şekilde dengeleyebilir..

Kadınlar için halasana adet bozukluklarını tedavi edebilir.

Bu asana hafızayı ve hatırlama yeteneğini geliştirebilir. Omurgayı esnetir ve sırtın yaşla birlikte gelebilecek sorunlardan kurtulmasını sağlar. Akciğer kapasiteniz de artar.

İpucu – Halasana ile uygun şekilde nefes alıp verme yapılmalıdır..