Hanumanasana, vücudunuzu gençleştirmenize yardımcı olan birçok yogik duruştan sadece biridir. Yoga, derin nefes alırken ve zihniniz huzur ve yapı ile rezonansa girerken, vücudunuz bir egzersiz sürecinden geçerken, bazıları kolay, bazıları zor olan duruşlardan geçen yumuşak, yavaş tempolu bir süreç boyunca kendimizi sağlıklı tutma sanatı olmuştur. Bugünkü yazımızda Maymun Duruşundan, faydalarından ve bu yoganın doğru şekilde nasıl yapılacağına dair içsel bir bakıştan bahsedeceğiz..

Hanumanasana’nın Faydaları:

Nasıl yapılır?

Hanumanasana (maymun Duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Sokak kelimesindeki Hanumanasana adı, maymun pozu yoga olarak da adlandırılır. Bu, temel olarak, egzersizde telkin edilen nefes ile yavaş bir hızda yapılan bir bölünmeden başka bir şey değildir. Başlamak için, yoga matını yerleştirin ve duruşu başlatmak için dizlerinizin üzerine çökün. Yeni başlayanlar için, bununla başa çıkmak biraz zor olabilir, ancak pratikle duruş kolaylaşacaktır..

Diz çöktüğünüzde, bir bacağınızı uzatın, sağa söyleyin, diğeri hareketsiz kalır. Önünüze doğru uzatın ve şimdi sol bacağınızla düz bir şekilde geriye doğru germeye başlayın. Ellerinizi erken aşamalarda kullanmak isteyebilirsiniz, ancak pratikte mükemmellik hakim olur. Yakında kendinizi iki tarafa da uzanmış bulacaksınız. Bir kez alındığında, el desteğinizi çıkarın ve ellerinizi göğsünüze kadar getirin, ilerledikçe katlayın..

Ortada bir yerde hafif bir hamstring çekimi hissedebilirsiniz. Biraz çekme, esneme için iyidir, ancak asla aşırıya kaçmasına izin vermeyin, bu da kas ağrısına veya sinir çekilmesine neden olabilir. El desteğinizi çıkarmadan önce vücut ağırlığınızı eşit olarak dengeleyin ve ardından omurganızı boynunuza hizalayarak düzeltin..

Bunu daha önce yapmış olan profesyoneller için, boynunuzu geriye doğru eğerek ve kolunuzu göz seviyenize uygun şekilde yukarı kaldırarak baskı oluşturmak için üst bedeninizde hafif bir geriye eğilmeyi bile tercih edebilirsiniz. İstediğiniz pozisyona geldiğinizde, pozu tutun ve doğru nefes aldığınızdan emin olun. Birkaç derin nefes ve bir zihin sayımı ve pozu bırakabilir ve orijinal duruşa geri dönebilirsiniz..

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

Maymun pozu, karın bölgenize, bölünmüş ve üst bedeninizin tam ortasındaki alana çok fazla baskı uygular. Bu, karın kaslarınızı güçlendirmek ve sağlam ve dayanıklı hale getirmek için iyi bir egzersizdir..

Genellikle adet sorunları yaşayan bayanlar için bu, karnınızı güçlendirmenin iyi bir yoludur ve böylece ağrıları atlatmanıza yardımcı olur. Ancak, adet döngüsünden geçerken bunu tercih etmeyin..

Bu yoga aynı zamanda sırt iliği de dahil olmak üzere alt vücut kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Öyle olur ki, basınç yaşayan alt uzuvlar, içlerindeki kan akışını arttırır. Hafif eğim, ilik ve bel kuşaklarınızın bir bükülme ve esnetme sürecinden geçmesini sağlar. Bunları birlikte özetlersek, bu kas güçlendirme için iyi bir yardımcıdır..

Çinliler, zihninizde ve vücudunuzda dengeyi korumak için vücuttaki serbest qui (chi) veya vücut enerjisi akışına inanıyorlardı. Çoğu zaman, rahatsız bir zihin sadece uykusuz geceler ve yorgun sabahlar biriktirirdi. Hanumanasana, vücudunuzu daha sonra stres ve depresyon faktörleri haline gelecek olan toksinlerden arındırır, sabah erken yoga seansının uykusuzluktan kurtulmanıza yardımcı olmasının nedeni.