Yoga, ruhunuzu temizlemeye ve bedeninizi güçlendirmeye hizmet eden bir uygulamadır. Çeşitli yoga pozisyonları veya asanalar, belirli hedeflere ulaşmak için tasarlanmıştır. Doğru uygulandığında çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Hava yogası veya Unnata, son zamanlarda geliştirilen yeni bir yoga tarzıdır. Uygulayıcının bazı zor geleneksel yoga pozlarında daha fazla doğruluk elde etmesine yardımcı olmak için çeşitli aksesuarlar kullanır. ‘Unnata’, yükseltilmiş anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Burada yükseklik hem bedeninizi hem de ruhunuzu ifade eder..

Hava yogası, yaklaşık 14 yıl önce kurucusu Michelle’in 1998 yılında Yoga öğretmek için sertifika almasıyla başlayan bir uygulamadır. Hava yogasının dünyaya tanıtılmasından sonra, kendi hızını aldı..

Hava Yoga Teknikleri

Adından da anlaşılacağı gibi hava yogası, vücudunuzun bir kısmını veya tamamını havaya kaldırmanızı sağlayan bu tür yoga pozisyonlarını uygulamayı içerir. Esasen, aksi takdirde imkansız yoga pozisyonlarına ulaşmak için bir sirk hamakını bir pervane olarak kullanır. Bu ileri düzey yoga pozisyonları zordur ve genellikle ustalaşmak birkaç yıl alır. Hava yogası, bu pozisyonları nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için size daha kolay ve daha hızlı bir yöntem sunar..

Unnata veya hava yogası, öğrencilerin esnekliklerini, güçlerini ve uyumlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca diğer havadan olmayan yoga pozisyonlarını uygulamalarını sağlar. Esasen her tür yoga pratiği, dünyayı korku, öfke, üzüntü veya arzu yoluyla görmeyi bırakabilmemiz için stresli düşüncelerden kurtulmaya odaklanır. Ruh halimizi engelleyen ve çevremizdeki dünyayı oldukça hoş olmayan tonlarda renklendiren bu olumsuz duygulardan kurtulduğumuzda, otomatik olarak çok daha iyi hissederiz..

Unnata’nın öğretmenleri basit ve kullanımı kolay alıştırmalar tasarlar. Bu egzersizler öğrencilerin karmaşık yoga duruşlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve bu pozisyonlara ulaşmalarını kolaylaştırır. Unnata seanslarına dahil olan diğer fiziksel aktivitelerin uygulanması, kişinin vücudunun kas gücünü geliştirmeye yardımcı olur. Unnata teknikleri sadece basit germe egzersizleri değildir. Bundan biraz daha derine iniyorlar. Nefes egzersizleri uygulaması sakin ve dingin bir tutumu pekiştirir, bu da zihinsel esnekliğimizi arttırır ve Unnata hem fiziksel hem de ruhsal yükselme ile ilgilenirken, bunlar da rutinin önemli bir parçası haline gelir.!

Hamağın temel kullanımı, vücudunuzun belirli bölgelerindeki gerilimi serbest bırakmaktır. Ustaca tasarlanmış birkaç egzersiz yardımıyla, unnata öğretmenleri vücudunuzdaki kronik gerilim bölgelerini belirler ve ardından hamak kullanarak bu gerilimi serbest bırakır, böylece esnekliğinizi artırır. Bu kronik gerginliğin serbest bırakılması aynı zamanda zihinsel baskının azaltılmasına da yardımcı olur..

Zor görünse de, unnata yoga oldukça basittir ve spor, yoga veya başka herhangi bir fiziksel aktivite geçmişi olmayan herkes tarafından bile uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak hamile kadınlar veya yüksek tansiyonu olanlar tarafından uygulanmamalıdır..

Unnata nedeniyle yoga hamak şimdi en çok satın alınan yoga öğelerinden biri haline geldi. Oldukça güçlüdür ve ağır insanların ağırlığını da taşıyabilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, hava yogası ya da unnata sadece seçilmiş birkaç kişi için değil, tüm nüfus içindir! Her derse başlamadan önce, kişinin kendi yararı için belirli kurallara uyması gerekir. Bunlar, tüm takıları çıkarmak, ders başlamadan hemen önce yemek yememek, yine ders sırasında aç kalmamaktır. Yemeğinizi, sınıfa geldiğinizde tamamen sindirilecek şekilde yiyin. Bu önlemler dışında, gözlemlemeniz gereken çok fazla başka önlem yok..

Hava yogası, yoga öğrenmenin eğlenceli ve akıllı bir yoludur ve hızla popülerlik kazanmaktadır! Sonuçta bir yoga fanatiği iseniz, denemeye değer.

Içerik kaynağı: Hava Yogası