Janu Sirsasana, Sanskritçe “diz” anlamına gelen Janu ve “kafa” anlamına gelen sirsa ve “poz” anlamına gelen asana kök sözcüklerinden gelir. Diğer birçok öne eğilme gibi, Janu Sirsasana da sakinleştirici etkisi nedeniyle onarıcı bir poz olarak kabul edilir. Ayrıca vücuda yeniden enerji verdiği, stres ve kaygıyı azalttığı da söylenir. Sabah 6’da uyanmak ve spor salonuna gitmek zorunda kalmak, özellikle ofisiniz veya okulunuz için tam zamanında geri dönmeniz gerektiğinde gerçekten zor bir iştir. Şu anda, gerçekten sadece bugünlük spor salonunu atlamayı dilersiniz, ancak yeni nesil, ülkeyi şaşırtan bir veba olan sağlıklı yaşam ve vücut geliştirmeye daha fazla odaklandı. Bu saatlerde spor salonunuzu sabah yogası ile değiştirmek gayet iyi olur. Aslında, yavaş tempolu bir nefes egzersizi olan Yoga, sadece vücudunuzu değil, zihninizi de enerjilendirir ve tatmin eder. Bugünün makalesinde, böyle bir yogadan ve ondan elde edebileceğiniz faydalardan bahsedeceğiz..

Janu Sirsasana Nasıl Yapılır ve Faydaları

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları (Tek bacakla öne eğilme):

Janu Sirsasana (Tek Ayak öne eğilme) özellikle yeni başlayanlar için zorlu bir pozdur. Kalçaların, belin ve hamstringlerin bu asanalarda tam hareket aralığına izin verecek kadar açılması biraz zaman alabilir. Bu asanaları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, belirli bir sabır seviyesi geliştirmektir, çünkü bu egzersizlerin uygulanması sırasında gösterilen her türlü saldırganlık sadece geri tepecek ve yaralanmalara neden olacaktır..

Janu Sirsasana (Dizden Başa Yoga Duruşu):

Janu Sirsasana

Janu Sirsasana yoga, yoga duruşunun yapısından türetilen baştan diz pozu olarak da bilinir. Bu, çoğunlukla sadece dış bedeniniz için değil, aynı zamanda vücudunuzun iç kısımları için de bir esneme egzersizidir. Bununla birlikte gelen bir ana sorumluluk reddi, en iyi sonuçları elde etmek için bu yogayı aç karnına kesinlikle uygulamanız gerektiğidir..

Nasıl yapılır?

 • Bir yoga matı sererek ve bacaklarınızı önünüzde uzatarak üzerine oturarak başlayın..
 • Omurganızın düz olduğundan ve boynunuzun iliğinizle hizalandığından emin olun. Bacaklarınızı uzatarak otururken, bacağınızı düzeltirken ayak parmaklarınız yukarıyı göstermelidir..
 • Şimdi bir bacağınızı bükün, doğru olanı kasıklarınıza kadar söyleyin. Ayaklarınızı tamamen geri çekerken sağ diziniz dışarı çıkmış olmalı..
 • Gerilmiş bacağa uzanarak nefes verirken ayak parmaklarınızı sol bacağın iç uyluğuna değdirin..
 • Şimdi, dizlerinize kadar eğilirken avucunuz ayak parmaklarınızdayken alnınız sonunda dizlerinize değiyor..
 • Kişi bu noktada nefesini tutabilir veya derin nefeslerle devam edebilir..
 • Bir kez bittiğinde pozisyondan geri çekilin ve derin bir nefes aldıktan sonra diğer bacakla başlayın..

Janu Shirsasana Yoga’nın Faydaları:

Uzun boylu olmak uğruna savaştığınız bir şeyse, bu vücudunuz için mükemmel bir egzersizdir. Bu egzersizi yaparken hissedeceğiniz bu ince esnemeler ve çekmeler kaslarınızın gerilmesine yardımcı olacak ve bu da yapınızı uzatacaktır. Bu baştan diz yoga duruşu aynı zamanda alt sırtın gerilmesine yardımcı olur, karın kaslarına masaj yapar ve gevşetir ve ayrıca omuzların tonlanmasına yardımcı olur. Her türlü hazımsızlık, gaz ve asitlik bu yoga ile yanınızda. Diğer bacağınızı zorla içeri çekerken eğilirken, mideniz, özellikle karın ve barsaklar, herhangi bir toksini temizleyen veya hazımsızlığa neden olan bir kan akışından geçer. Aynı şey nefesinizi tuttuğunuzda mideye de olur ve oksijen anlık olarak kesilir ve boşluğu kan akışıyla değiştirir..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

 • Bu yoga duruşunu yaparken uyulması gereken en önemli önlem, sakrumunuzu geriye (arka) ve omurganın çevresine düşürmekten kaçınmaktır. Uzatılmış bacak ayağına rahatça ulaşamıyorsanız, bir kayış kullanın..
 • Ayak tabanının etrafına dolayın ve kollarınız tamamen uzatılmış halde tutun. Kayışı kullanırken kendinizi öne çekmediğinizden emin olun..
 • Kollarınızı ve gövdenizin ön kısmını uzatırken ellerinizi kayış boyunca hafifçe yürüyün.
 • Başlıca kontrendikasyonlar şunları içerir:
 • Hamile kadınlar ve Astım ve İshal olan kişilerin, uzmanların sıkı gözetimi altında olmadıkça bu yoga duruşlarını uygulamaktan kaçınmaları tavsiye edilir..
 • Diz yaralanmaları ve kırık kemikleri olan kişilerin de bu duruşları uygulamaları tavsiye edilmez..

Janu Sirsasana, birçok öne eğilme gibi, sakinleştirici etkisi nedeniyle onarıcı bir poz olarak kabul edilir. Ayrıca vücuda yeniden enerji verdiği, stres ve kaygıyı giderdiği söylenir. Vücudunuzdaki sertlik, hepimizin zaman zaman karşılaştığı yaygın bir sorundur. Duruşlarımıza dikkat etmediğimiz her seferinde bir tendonu buraya, bir siniri oraya çekiyoruz. Bu egzersiz, kasları esneterek onlara esneklik kazandırarak vücut sertliğini giderecektir. Bu yoga aynı zamanda bu duruşu gerçekleştirerek kalp problemlerinin uzak tutulabileceği kalp ile de ilişkilendirilmiştir. Ancak bu sefer eğildiğinizde, kalbiniz çok hızlı atmaya başlayana kadar bir süre nefesinizi tutmanız gerekir. Karın aynı zamanda yumurtalıkları da barındırır ve bu nedenle bu yoganın aynı zamanda adet düzensizliklerini ve problemlerini düzeltmede de bir rolü vardır. . Bu, özellikle bu sorunlardan sürekli olarak acı çeken kadınlar için faydalıdır. Sonsuza dek yoganın vücudunuzla birlikte zihninizi de sterilize ettiği bilinmektedir ve bu, bu yoganın size sağlayabileceği birçok faydadan sadece bir diğeridir..