Kahkaha yogasının ne olduğunu merak ediyor musunuz? ‘Gülmek en iyi ilaçtır’ diyen eski bir atasözü vardır. Bu sadece bir atasözü değil, pratikte doğrudur. Sadece 10 dakikalık gerçek göbek kahkahası vücut üzerinde anestezik bir etkiye sahiptir ve en az 2 saatlik ağrısız sağlıklı uykuyu teşvik eder. Kahkaha Yogası tam da bu prensibe dayanmaktadır. Dr Madan Kataria tarafından başlatılan bu yoga, Dr Madan Kataria Kahkaha Yogası olarak da bilinir..

Doktorlar genellikle gülmenin en iyi ilaç şekli olduğunu söylerler. Dr Kataria buna gerçekten inandı ve dozlarını vermeye başladı. Kahkaha yogası yapmanın ilk adımı bir grup oluşturmaktır. Bu tür yoga her zaman bir grupta daha faydalı olduğunu kanıtlar. Sizinle aptal gibi davranan ve gülen diğer insanlara baktığınızda, kahkahalarınız kısa sürede oldukça gerçek hale gelir..

Her şeyden önce, tüm öz bilincinizi unutmanız ve sebepsiz yaşamın gerçekten bir delilik işareti olmadığını anlamanız gerekir. Gülmek için asla bir nedene ihtiyacınız yok ve demek istediğim gerçek gülüş, patronunuzun sadece üzücü olan şakalarına gülmek zorunda kaldığınız ofislerde kullandığınız sahte gülüşler değil..

Kahkaha yogası hasya yoga olarak da bilinir. Yoga, fizyolojik faydalar sağlayacak uzun süreli istemsiz kahkahalar olması anlamında oldukça basittir..

Kahkaha Yogasının Temelleri:

İşte kahkaha yogasının önemi. Gülmenin stres için en iyi tedavi olduğu bilinmektedir. Sahte mi gerçek mi, vücudunuz bunu ayırt edemez ve bu nedenle vücudun bunu kabul etmesi daha kolay hale gelir ve böylece vücudun iyi olmasına katkıda bulunur. Kahkaha yogası terapi seansları birçok şirkette, okulda ve hatta yaşlılık evlerinde yapılmaktadır..

Kahkahaların bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve aynı zamanda iyi hissettiren endorfin salgıladığı bilinmektedir. Ayrıca kan basıncını düşürür. Kahkaha yogası da derin nefes alma ile birlikte gelir. Derin nefes almak kanın oksijenlenmesini sağlar ama hepsinden önemlisi gülmek stresi azaltır ve sizi daha enerjik ve pozitif yapar..

Yeni Başlayanlar İçin Kahkaha Yogası: Bilmeniz Gerekenler

Ciddiye almadan önce, işte yeni başlayanlar olarak bilmeniz gereken bazı şeyler var. Kahkaha yogası egzersizleri yeni başlayanlar için o kadar kolay değil ve ilk başta bunun bir değişiklik yaratacağını yürekten kabul etmek gerekiyor..

 • Bir ısınma şarttır. Önce ellerinizi çırpın veya hareketinizi senkronize edecek daha küçük egzersizler yapın. Ellerinizi çırparak başladığınızda, (her ikisi de) ellerinizdeki akupunktur noktalarını harekete geçirecektir. Bu da enerji seviyesinde bir artışa yol açacaktır..
 • Aslan kahkahası egzersizini deneyin. Dilini dışarı çıkar ve ağzını açık tut. Ellerinizi bir aslanın pençelerine benzer şekilde yavaşça uzatın. karnından gülmek.
 • Derin nefes almayı teşvik edin. Bu, büyük göbek kahkahaları üretmeye yardımcı olacaktır. Seans boyunca derin nefes alıştırması yapın. Bu, derin kahkahalara erişmek daha kolay olacak.

Kahkaha Yogasının Faydaları

Artık gülerken deneyebileceğiniz birçok poz var. İşte kahkaha yogası egzersizlerinden bazıları ve kahkaha yogası nasıl yapılır. Kahkaha yogası görüntülerinden daha fazlasını öğrenin.

 • Kahkahalarda önce, yoga mutlu olmak için adım atar. Ardından, kalp çakranızın önünde ellerinizi çırpın ve içten bir kahkaha atın. Karnına odaklan ve gül. Sonra kalbine odaklan ve gül. İkisi arasında geçiş yapmaya devam edin ve kahkaha akışını karnınız ve kaburgalarınızdan hissedin!
 • Ardından, onları yere vururken ayaklarınıza konsantre olun ve yüksek sesle bir “huhuhu” bırakın.!
 • Başınız ağrıdığında veya herhangi bir iş yapamayacak kadar stresli olduğunuzda, sadece ellerinizi başınızın üzerine koyun ve yüksek sesle gülün. Tüm gerginliği ve stresi ortadan kaldıran o kahkahayı kafanızın içinde hissedin. Bu, stres için de harika bir kahkaha yogası olabilir..
 • Ardından elleriniz yere doğru eğilebilir ve sonra ellerinizi gökyüzüne doğru hareket ettirirken yüksek sesle ‘hahaha’ diyebilirsiniz. Buna gülme dalgası denir. Beş veya altı kez yapabilirsiniz. İçinde hafif hissetmeni sağlar.
 • Ardından hoşgeldin kahkahası geliyor. Bu bir tür davetkar gülümsemedir. Bir gruptaysanız, herkesin gözünün içine bakın ve onlara sıcak, hoş bir gülümseme verin. Evdeysen aynaya bak ve kendine gülümse!
 • Cennet gülüşü, kollarınızı gidebildikleri kadar yukarıya doğru uzatmak ve sonra yüksek sesle ‘hahaha’ gülmek. Gülerken, cennetin pozitif enerjisiyle bağlantı kurduğunuzu hissedin..

Laughing Buddha Yoga, uzman öğretmenlere ev sahipliği yapan ünlü bir yoga stüdyosudur. Mizah ile istikrarlı bir şekilde uygulama boyunca size rehberlik edecekler. Onların deneyimi ve bilgisi, uygulamanın zihinsel ve ruhsal yönlerini deneyimlemenizi sağlayacaktır. Bu uygulama ile hayata bakışınız değişecek. Bunlar çocuklar için kahkaha yogası olarak bile denenebilir..

İşte bu eşsiz yoga hakkında bilmek isteyebileceğiniz ilginç bir şey. MadanKatria kahkaha yoga, Dünya Çapında Kahkaha Yogası Hareketi’nin kurucusudur. Sertifikalı bir kahkaha yoga uzmanı olmak için en iyi koçluklardan birini sunuyor. Bu, kahkaha kulübünüzün kahkaha yogasının temellerini takip etmesini ve bunlara uymasını sağlayacaktır. Halk arasında “neşeli tıp adamı” olarak bilinir. Kısa bir süre sonra bir dizi kahkaha kulübü yükselmeye başladı. Kısacası, o, yoganın başarısının arkasındaki adamdır..

Kahkaha yogasının ana mantrası “Bütün varlıklar mutlu olsun. Bir dünya gülmesi olsun.” Bu yüzden iyimser olun! Olaylara iyi tarafından bakın, etrafınızdaki havada dolaşan pozitif enerjiyi hissedin ve başkalarının da varlığını hissetmesine yardımcı olun.!

Kahkaha yoga rutininiz bittiğinde, rahat bir pozisyon alın ve bir dakika boyunca ‘om’ deyin. Bu, vücudunuzu sakinleştirmeye ve tekrar yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. İşiniz bittiğinde, gençleşmiş ve taze hissedeceksiniz, çünkü sadece iyi bir kahkaha sizi hissettirebilir..

Kahkaha Yogası Pozları

Kahkaha Yogasının Sağlığa Faydaları:

Gülmenin vücudunuz üzerinde ciddi bir olumlu etkisi vardır. İşte kahkaha yogasının faydalarından bazıları:

 • Oksijen alımını ve kan akışını arttırır, bu yoga hakkında iyi bir şeydir..
 • Kan damarı fonksiyonunu iyileştirir ve kan basıncınızı düşürür..
 • Enerjinizi artırır ve kalbinizi korumaya yardımcı olur..
 • Kahkaha yogası stresi azaltmaya yardımcı olur ve odaklanmanızı sağlar..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

Bu sağlığınız için iyi olsa da, kahkaha yogasının getireceği bazı önlemler ve çelişkiler var..

Önlemler:

 • Tansiyonunuz varsa uzak durun.
 • Kalp hastalığınız veya buna bağlı problemleriniz varsa, kahkaha yogası yapmadığınızdan emin olun..
 • Herhangi bir nefes darlığı hissederseniz, hemen yapmayı bırakın..

Kontrendikasyonlar:

 • Fıtığınız varsa gülme yogası yapmayın..
 • Kalıcı öksürük ve nefes darlığı, yapmayı bırakmanız gereken başka bir işarettir..

Kahkaha, kendiniz ve dünya hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Tüm endişelerinizi bir anlığına unutturur ve sadece hayatta olmanın tadını çıkarır. İyi şeyler görmenizi ve üzücü olanları bir anlığına unutmanızı sağlar ve bu size umut vermeye ve böylece gününüzü daha iyi hale getirmeye yeterlidir.!

Kahkaha en iyi ilaçtır ve şimdiye kadar siz bile bu ilkeye inanmaya başlamış olabilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi, kahkaha yogası gruba fayda sağlar ve bu nedenle, önce bir grup oluşturup tanıtmanız ve ardından kahkahanın gerçek faydalarından yararlanmanız sadece idealdir. O halde yazımızı arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla paylaşın ve stresten kurtulmak için gülme yogası denen bu basit yoga formunu uygulayarak stresten kurtulun. Dr Madan Kataria kahkaha yogası hakkındaki bu kılavuz hakkında ne düşündüğünüzü bize söyleyin.

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. Kahkaha yogası nedir? Kahkaha Yogası Nasıl Yapılır??

Cevap: Kahkaha Yogası veya Hasyayoga, gönüllü gülmeyi içeren uygulamadır. Kahkaha Yogası, gönüllü kahkahanın, kişinin spontane gülmede elde edeceği aynı fiziksel ve psikolojik faydaları sağladığına olan güven ve güvene dayanır. Kahkaha Yogası genellikle gruplar halinde yapılır. Kahkaha yogası yapmak için bir gruba girin, katılımcılarla göz göze gelin, şaka yapın veya gönüllü olarak gülmeye başlayın. Yakında zorla kahkahaların gerçek ve bulaşıcı kahkahalara dönüştüğünü göreceksiniz..

S2. Çeşitli kahkaha yoga tekniklerini listeleyin.

Cevap: Aşağıdakiler çeşitli kahkaha yoga teknikleridir:

Tebrik kahkahası: Bu kahkahada Namaste duruşunda kolları olan farklı kişilerin arasında dolaşıp gülmeye başlıyorsunuz. Bu kahkahayı yaparken karşınızdaki kişiyle göz teması kurduğunuzdan emin olun..

Aslan Gülüşü: Bu kahkahada dilinizi dışarı çıkarmanız, ellerinizi uzatmanız ve gülerken gözlerinizi genişletmeniz gerekir..

uğultu gülüşü: Ağzının kapalı olduğu yerde gül ve sadece mırıldanıyorsun.

Sessiz Kahkaha: Ağzınızı geniş açın ve hiç ses çıkarmadan gülün. Diğer kişinin gözlerine bakarken komik suratlar ve hareketler yapın.

Gradyan Gülüşü: Gülümseyerek başlayın ve ardından yavaşça gülmeye başlayın. İçten bir kahkaha elde edene kadar gülümsemenizin yoğunluğunu artırın. Kahkahaların yoğunluğunu yavaş yavaş azaltın ve tekrar gülümsemeyle bitirin.

Kalpten Kalbe Kahkaha: Diğer kişiye yakınlaşın, el ele tutuşun ve kahkahalarla gülün. Eğer rahatsan o kişiye gülerken bile sarılabilirsin..

S3. Ne gülüyor Buda Yoga Stüdyosu?

Cevap: Laughing Buddha Yoga Studio, yoga yapmak için ideal, sıcak bir sıcaklığa sahip bir yerdir. Mekanın sıcaklığı 78-80 derece sabit ve vücudu strese sokacak kadar sıcak değil. Yoga yapmak için ideal sıcaklıktır..