Biz insanlar başkaları için bir şeyler yapmayı bıraktık, değil mi? Yapsak bile, sadece ondan bir şeyler çıkarmak içindir. Bunun için bir Hindu kavramı olan karma yoga, topluma karşı görevimizi göstermek için geliştirildi. Karma yoga, en iyi insan olmak için özverili bir şekilde hareket etmeye inanır. Karma yoga, hareketinizden kopmanıza ve yüksüz bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Bu, her zamanki rutininize kolayca sığabilir, verimli ödüller almanıza ve başkalarına gülümseme yaymanıza yardımcı olabilir..

Karma yoga, doğumdan ölüme kadar amacınızın anlamını bulmanıza yardımcı olan “eylem” yogası olarak bilinir. Karma yoga, insan, hayvan, bitki veya cansız bir nesneye hizmet etmek için egonuzdan vazgeçmenize yardımcı olan özverili hizmet anlamına gelir. Bu aynı zamanda kişinin kişisel dharma’sını takip etmek ve memnuniyet, isim, zenginlik veya şöhrete yol açan kaderi olduğu gibi kabul etmek anlamına gelir..

Karma yoga, Hinduizm’e göre kurtuluşa giden yollardan biridir. Aynı zamanda, öğrenciye bilgelik veren, dharma’ya göre hareket eden bencil olmayan eylemin yolu olarak karşılanır. Zevk veya kişisel kazanç gibi dünyevi işlerden kopmak ana mottodur. Herhangi bir eylem özverili veya fedakarca, sadece odak ve dikkatle yapıldığında özgürlük ve tatmin elde edilir..

Karma Yoga Asanaları ve Bilmeniz Gereken Faydaları

Karma Yoganın Önemi:

 1. Gerekli olan ego, kin, kıskançlık vs. gibi şeylerden vazgeçerek kalbinizi arındırır..
 2. Bencilliği bırakmak sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Karma Yoga bunu elde etmenize yardımcı olur.

  Kendinin tam bilincinde ol.

 3. İç ruhsal gücü ve gücü geliştirin ve geliştirin.
 4. Sevgi ve insani özellikler, Karma Yoga uygulamasıyla güçlendirilir.
 5. Önünüzdeki tek adımın harekete geçmeniz gerektiğini ve iyi ya da kötü sonuç beklememeniz gerektiğini gösterir..
 6. Yaptığınız işe hepsini verebilme yeteneği, Karma Yoga uygulamasından gelir. Eylemin faydalarından yararlanmak için elinizden gelenin en iyisini nasıl yapmanız gerektiğini gösterir. Bu aynı zamanda Karma Yoga’nın ilkelerinden biridir..

Karma Yoga Türleri:

Üç çeşit Karma Yoga vardır;

 1. Sanchita Karması: Aptal veya cahil olmaktan kaynaklanan bir şey. Genellikle bilinçsizce oluşturulur.
 2. Prarabdha karması: Prarabdha şimdiye odaklanır. Şimdi ne yaptığınız, eylemleriniz ve sonuçları, şimdiki yaşamınızın neyle ilgili olduğudur..
 3. agami: Diğer tür ise Agami’dir. Gelecekte gerçekleşecek eylemler, şimdiki eyleminizin sonucudur. bu Agami.

Bu yoga doğru yollarla yapıldığında dharma yasasında olan kimseye zarar vermez. Bu, ilahi aşka yaptıklarınızın meyvesini almanıza yardımcı olur ve yardım etmeyi, iyileştirmeyi ve paylaşmayı anlamanızı sağlar..

Aşağıdakiler gibi çeşitli yoga türleri aracılığıyla karma yoga yapabilirsiniz:

1. Aşağı Köpek:

 • Yoga matına otur.
 • Ellerini ve dizlerini aşağıda tut.
 • Ellerinizi düz bir şekilde omuzlara hizalayın.
 • Ayak parmaklarınızı dizlerinizin altına alın. dizlerini kıpırdatma.
 • Doğru yönde olduğunuzda matı itin.
 • Vücudun “v” şeklini oluşturmak için bacağınızı yukarı doğru hareket ettirin.
 • 5 nefes alana kadar bu adımda olun.
 • Yavaş yavaş normal pozisyona geri dönün.

2. Akciğerler:

 • Ayakları üzerinde durun, onları bir arada tutun.
 • Yürümek istiyormuş gibi ilerle.
 • Arka bacağınızı indirin.
 • Arka bacağınız ayak bileğinizin üzerinde olmalı.
 • Vücudunuzu düz tutun.
 • Bunu alternatif ayaklarla tekrarlayın.

3. Hatha Yoga:

Ha “güneş”, tha ise zıt çiftleri birleştiren “ay” anlamına gelir. Bu aynı zamanda “güçlü yoga” olarak da bilinir, çünkü çok fazla fiziksel çaba gerektirir. Hatha yoga, nadilere enerji vermeye yardımcı olan duruşları ve nefes kontrolünü uygulamaya odaklanır. Bu, herhangi bir gerçek meditasyon uygulamasıdır ve bedene ve zihne sağlık ve enerji getirir. Aynı zamanda iradenin gücünü ve duyularla konsantrasyonu güçlendirmeye yardımcı olur. Hatha yogada Pranayama, kundalini enerjisini harekete geçiren nefes alma tekniğinde ustalaşmak için önemlidir..

Hatha Yoga Çeşitleri:

Hatha yoga çeşitleri

 • Keşmir yogası,
 • ıyengar yoga,
 • Ashtanga vinyasa yoga,
 • Shrishti krama hatha yoga
 • rakshana krama hatha yoga
 • Adhyatmika krama hatha yoga
 • Chikitsa krama hatha yoga
 • Shakti krama hatha yoga

4. Bhakti Yoga:

Bhakti yoga, Hindu felsefesini sevgiyi, inancı yaymak ve tanrıya teslim olmak için tanımlar. Bu yoganın anlamı, insan-insan ilişkileri yaratarak tanrıyı idrak etmektir. Bu arkadaş-arkadaş, ebeveyn-çocuk, sevgili-sevgili ve usta-hizmetçi olabilir. Aynı zamanda kişisel Tanrı’ya olan bağlılığı işaret eder. Hinduizm’deki birçok manevi yol arasında Bhakti yoga bir yoldur. Kendini gerçekleştirmenin bir yoludur.

5. Jnana Yoga:

Karma Yoga Asanaları ve Faydaları-jnana yoga

Jnana’nın anlamı bilgelik veya anlayıştır. Jnana meditasyonu, kişinin hayatından zihnini ve duygularını çekmesine ve gerçeklikte ya da ruhta yaşamasına yardımcı olur. Jnanan yogada zihin çok önemli bir rol oynar. Zihin, doğasını araştırmak ve zihnin ego ve kendi düşünceleriyle özdeşleşmesini aşmak için yapılmıştır. Bu, dünyanın gerçek ve gerçek olmayan şeylerini ayırmak için zihnin gücünün kullanıldığı, kendini gerçekleştirmenin başka bir yoludur..

6. Raja Yoga:

Karma Yoga Asanaları ve Faydaları-Raja yoga

Raja yoga, birçok stili nedeniyle “kraliyet yogası” olarak da bilinir. Kendini gerçekleştirme için meditasyonun faydalarını teşvik etmeye yardımcı olur ve bilince yol açar. Bu, öz disipline ve uygulamaya giden bir yoldur. Yoga sekiz yola ayrılmıştır. Sadece ona ulaşmak değil, samadhi olan yoga hedefine yöneliktir. Raja yoga bazen Kraliyet yoga olarak bilinir.

Karma Yoganın Bazı Önemli Unsurları:

Derin nefes alıştırması yaparak başlayın

 • Zihninizi sakin bir durumda tutun.
 • Neşe, nefret, rüşvet gibi aklınıza gelebilecek her türlü olumsuz düşünceden uzaklaşın..
 • Karma yoga yaparken biraz sosyal hizmet etkinliği yapın.
 • Başkalarına yardım etmek için her zaman orada olun.

Karma Yoga Vivekananda:

Karma yoga Vivekananda, genellikle el ele gider. Karma Yoga veya Eylem Yogası, Swami Vivekananda’nın ders kitabıdır. Joseph Josiah Godwin tarafından yazıya geçirildi ve 1896’da New York’ta yayınlandı. Kitabın ana teması, Bhagvat Gita’daki Karma kavramı etrafında dönüyor. Bunu, işi veya görevi bir asker olarak dünyaya taşımamızı sağlayacak zihinsel bir disiplin olarak tanımlıyor. Öne çıkan bölümlerden bazıları ‘Karakter Üzerindeki Etkisinde Karma’, ‘Çalışmanın Sırrı’, ‘Görev Nedir’ vb..

Karma Yoga Bhagavatgita:

Karma Yoga Bhagavat Gita, Karma Yoga’yı ‘görevinizi elinizden gelenin en iyisini yapın’ olarak tanımlar. İşin özü, zihni Tanrı’ya adamak ve endişe ve bencillikten kurtulmaktır. Zihnin bu sakinliği, Karma Yoga’nın neyle ilgili olduğudur. Bireye görevlerini ve eylemlerini yapması için tüm yetki verilmiş olsa da, kişiye sonuçları seçme gücü verilmemiştir. İyi veya kötü sonucu kabul etmeye tam olarak hazır olmak, başarılı ve sağlıklı bir yaşam için mutlak bir zorunluluktur..

Yaşarken gelişmesi gereken en temel özellik, kopukluk duygusudur. Bu, birçoğumuz için zor olsa da, Karma Yoga’nın arkasındaki tüm fikri ve Karma Yoga’nın ilkelerini anlayabilen ve anlayanlarınız için, ihtiyacınız olanı aramaya başlamak çok önemlidir. Maneviyata ve kendini gerçekleştirmeye giden yol, aşırı odaklanma ve bağlılık gerektirir. Bu uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinin ve daha iyi bir bilgelik ve anlayış kazanmak için onları tanıyın..