Kendinizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak formda tutmanın mükemmel yolu, kendinizi yoga dünyasına kaptırmaktır. Yoga, o yolda yürüdüğünüzde zihninizin elde ettiği dinginlikle uyumlu, beden sorunlarınızın baskın bir bakıcısı olmuştur. Uzun yıllardır uygulanan Yoga, son yıllarda kendinizi formda tutma çılgınlığıyla başa çıktı. Günümüz dünyası, hiç bitmeyen küçük vücut sorunlarını sona erdirmek için küçük ipuçları ve püf noktaları ararken, flab’ı kendinizden uzak tutmanın kolay yollarıyla daha fazla ilgileniyor. Bugünün makalesinde, Karnapidasana adlı böyle bir yogadan ve bize sağlayabileceği faydalardan bahsedeceğiz..

Karnapidasana

Karnapidasana (Dizden Kulağa Poz):

Karnapidasana, “karna”nın öncelikle “kulaklar” anlamına geldiği dizden kulağa poz olarak da bilinir. Yumuşak derin nefes alma ile eşleştirilmiş bir vücut kıvrımları ve esneme süreci sayesinde, yeni başlayanlar için bu yoga duruşu çocuk oyuncağı olmayabilir. Ancak, ona bağlı faydaları ortaya çıkarmaya başladığımızda, hayretler içinde şaşkına döneceksiniz..

Nasıl yapılır?

  • Başlamak için kendinizi bir yoga matına yerleştirin. Bu başlangıçta biraz zor olabilir ve denemenizin ilk gününde kendinizi mükemmelliğe zorlamamanız kesinlikle tavsiye edilir. Aslında, bu denemede size yardımcı olmak için ayrı bir çift elden de isteyebilirsiniz. Yoganın birincil duruşu esas olarak kafatası üzerindeki baskıya odaklanır ve bu nedenle dikkatli olunmalıdır..
  • Sırt üstü yatarken kollarınızı iki yana, vücudunuza paralel olarak yukarıya bakarken omurga düz ve boyun hizalı olarak yerleştirin..
  • Şimdi bacaklarınızı yukarı kaldırırken avuçlarınızı yere bastırdığınız kısım geliyor. Nefesinizi emmek ve kaldırırken tutmak işlemi kolaylaştıracaktır..
  • Şimdi kalçalarınızı kaldırarak bacaklarınızı yukarı ve başınızın üzerine sallayın. Bu noktada tek vücut dengeniz ellerinize ve boynunuza dayanıyor..
  • Diğer tarafa sallayarak dizlerinizi kulaklarınıza paralel olarak indirin..
  • Kendinizi pozisyona kilitledikten sonra, kollarınızın orijinal pozisyonunu korumasına izin verin, ancak bu sefer avuç içi yukarı bakacak şekilde.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları İçin Kulak Basıncı Pozu:

Bu pozu uygulamak için esneklik ve dengenin birlikte olması gerekir. Karnapidasana, Sarvangasana ve halasana’nın ileri seviyesidir. Yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gereken önemli ipuçları şunlardır:

  1. Dizleriniz yere kadar gelmiyorsa endişelenmeyin. Doğal olarak yere gelene kadar dizleri dik tutmak iyidir.
  2. Bu pozisyonda boyunda bir miktar ağırlık vardır, bu nedenle başınızı bir yandan diğer yana hareket ettirmek kesinlikle yasaktır..

Karnapidasana’nın Faydaları:

Sonsuza dek yoganın bize sağladığı birincil faydalardan biri vücut esnekliğidir. Sırtınızda hafif bir ağrı veya boynunuza yakın hafif bir çekme ile sertliğin hafta boyunca sizi iyileştirebileceğini biliyoruz. Bu yoga duruşu sayesinde vücudunuzun daha esnek olmasını sağlayabilirsiniz. Karnınızı çalıştırmak, sadece yumurtalıkları barındırdığı için değil, aynı zamanda bağırsakları da barındıran karınla ​​bağlantılı büyük bir sindirim sistemi olduğu için kadınlar için mükemmel olmalıdır. Bu duruşu uygularken karın bölgenizde hissettiğiniz baskı kesinlikle karnınızı güçlü ve sağlıklı tutacaktır. Bu yogayı yaparken kafatasınıza baskı uygulayarak bunun yerine tiroid bezini uyararak vücut büyümesini kolaylaştırır. ve hepsinden önemlisi sağlıklı bir tiroid kontrolü. Bu aynı zamanda, erkekler için size yardımcı olacak, üst bedeninizi ve göğsünüzü genişletecek olan omurganızın ve omuzlarınızın uzamasıyla da ilgilidir..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

Bu yoga duruşunu yeni başlayanlar için ustalaşmak son derece zordur. Karnapidasana yoga duruşu, çok fazla çekirdek gücü ve esneklik gerektirir..

Başlıca kontrendikasyonlar arasında İshal, Adet, Boyun yaralanması, Tıkanmış arterler, Yüksek tansiyon, Astım, Başlangıç ​​seviyesindeki hamile kadınlar gibi sorunları olan kişiler bulunur. Bu kişilere bu pozu uygulamaktan kaçınmaları şiddetle tavsiye edilir. Bu yoga duruşu bu kişiler tarafından yapılıyorsa, sadece bir uzmanın sıkı gözetimi altında, doktor tavsiyesi izlenerek yapılmalıdır..

Karnapidasana, “karna”nın öncelikle “kulaklar” anlamına geldiği dizden kulağa poz olarak da bilinir. Bu egzersiz düzensizlikleri ve buna bağlı sorunları olan kadınlara şiddetle tavsiye edilir, bu yogaya başladığınız için adet görmek artık kolay bir çile olabilir. Kafatasınızdaki basıncın burun boşluğunu açtığı bu egzersizi yaparak sinüs çalışması önlenebilir. doğru nefes almanızı sağlar. Yoga, her şeyden önce, sağlıklı bir uykunun en önemli katalizörlerinden biri olan huzuru getirir. Yani, hala uykusuzluğunuzu atlatamadıysanız, en iyi ne yapacağınızı biliyorsunuz..