Yoga, sağlık bakımının ve vücut düzeltmesinin baskın bir parçası olmuştur. Çoğu zaman insanlar, yoğun ofis işlerinden önce sadece bazı antrenmanlara yetişmek için sabahın erken saatlerinde spor salonuna koşmaktan şikayet ederler. Bazıları için bu bir zevk olabilir, ancak çoğu için eve daha yakın bir şeyler olmasını dilediler. Yoganın her yaştan ve her kesimden insana tavsiye edilmesinin temel nedeni budur. Yoganın nimeti sadece yağ dökülmesini sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda vücut bakımında da büyük rol oynar. Bugünün makalesi Kukkutasana denilen böyle bir yoga hakkında, burada poz yapısı, nasıl yapılacağı ve bundan elde edilen faydalar hakkında konuşacağız..

Kukkutasana

Nasıl yapılır?

Bu, günlük olarak pratik yaparsanız yeterince kolay olan oldukça eğlenceli bir duruş. Bu aynı zamanda duruştan türetilen horoz pozu olarak da bilinir. Poz öncelikle vücut ağırlığınızı kollarınıza vererek üst uzuvlarınız arasında kendinizi dengelemenizi ister. Yavaş hareketler, bazı esnemeler ve bükülmeler yoluyla bu yoga, birçok küçük bedensel sorunun meyvesi olabilir. Her şeyden önce, yoğun nefes alma ile birlikte, zihinsel kişilik de yoga yoluyla artar. Başlamak için, üzerine kendinizi koyacağınız, dizlerinizi büküp çaprazladığınız bir mindere ihtiyacımız var. Buna padmasana veya lotus pozu denir. Omurganız, boynunuza göre düz bir şekilde hizalanmalıdır. İleriye bakın ve yoga süreci boyunca iliğinizin bu katı katılığını koruduğunuzdan emin olun. Bu önemlidir, çünkü duruşlardan birinde hafif bir kayma, dikkatli olunmazsa kötü bir çekişe veya kas düğümlenmesine neden olabilir..

Kendiniz oturduktan sonra, kolunuz şimdi iç uyluklarınız ve baldırlarınız arasında kalacak şekilde kolunuzu iç uyluğunuzdan aşağıya yere doğru sürün. Diğer elinizle de aynısını yapın ve şimdi avuç içlerinizin baskısını kullanarak kendinizi yavaş yavaş kaldırın. Kollarınız düz olana kadar yerden yükselmeye devam edin, kendinizi kaldırırken tüm vücudunuzu dengeleyin. Kaldırırken, şimdi vereceğiniz nefesi alın.

Tüm yoga pozu boyunca, dümdüz yukarı bakmanız tavsiye edilir. İlk günler kollarınızda gerginliğe neden olur, bu yüzden artık rahat hissetmiyorsanız asla bu pozisyonda kalmayın..

Nasıl yapılır?

♦ Bu yogadan elde edilen ilk ve en önemli fayda, özellikle kolların üst kısmının güçlendirilmesidir. Bu aslında pazılarını göstermek isteyen erkekler içindir. Bu, genişliğe geçmeden önce kolunuzda güç oluşturmaya çalıştığınız o yola sadece bir basamak taşıdır. Kadınlar için bile, bu, üst kolu güçlendirmenin, temelde sıkılaştırmanın iyi bir yoludur, böylece sarkık kollarla gösteriş yapmaktan endişelenmenize gerek kalmaz..

♦ Görünmez bir kaideye kendinizi kaldırıp kollarınızla tutarken, artık dik durabilmek için çatırdayan karnınıza baskı uyguluyorsunuz. Bu nedenle hazımsızlık ve buna bağlı sorunlarla ilgilenmenin iyi bir yolu olan karın güçlendirme ile ilişkilendirilmiştir..

♦ Çoğu zaman bireyin sinir sistemi, beklendiği gibi vücutla koordineli olmayabilir. Bu nedenle bu egzersizle beden dengemiz ve zihin-göz koordinasyonumuz üzerinde çalışıyoruz. Bu yogayı yaparken, vücut dengenizi görme ile koordine edebilmeniz için, odağı oraya aktaran bir yöne doğrudan bakmanız kesinlikle tavsiye edilir..