Bir egzersiz aracı olarak yoga, çok sayıda insanın kalplerine ve zihinlerine dokunarak yavaş ve istikrarlı bir şekilde tüm dünyaya yayıldı. Asırlık bir sanat formu olduğu için yoganın temelinin kesin bir kökeni yoktur. Kişisel yoganın nasıl olabileceğini gösteren her gün yeni ve geliştirilmiş duruşlar detaylandırılır. Evinizde her gün yoga yapmak, muhtemelen kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir..

Mayurasana Tavus Kuşu Pozu Nasıl Yapılır ve Faydaları 3

Yoga, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için her gün izlenmesi gereken bir rejim gibidir. Yoga, özellikle derin ve sürekli bir nefes ile çeşitli kıvrımlar ve dönüşler tarafından takip edilen yavaş ve kademeli tempolu bir egzersizdir. Bu süreç, en iyi yoga duruşunu elde etmenin ayrılmaz bir parçasıdır..

Bugünün makalesinde Mayurasana duruşunu ve çeşitli faydalarıyla birlikte nasıl etkili bir şekilde yapılacağını tartışacağız..

Mayurasana Nasıl Yapılır ve Faydaları:

Nasıl yapılır:

Mayurasana, tavus kuşundan ‘mayur’, duruş anlamına gelen ‘asana’ olarak bahseder. Ancak, bu duruşun tavus kuşu ile hiçbir ilgisi yoktur, ancak yeni başlayanlar için gerçek bir mücadele olabilir. Bu, esas olarak, vücudunuzu dikey olarak ellerinizle dengelediğiniz ağır ağırlık pozu üzerinde bir dengedir. Kulağa ürkütücü gelse de, pratik yaparak ve Nasıl Yapılır’a ilişkin uygun bir kılavuzla bunda mükemmelliğe kolayca ulaşabilirsiniz..

  • Başlamak için, taban olarak bir yoga matına ihtiyacımız var..
  • Minderinizde, kalçalarınız topuklarınızın üzerinde olacak şekilde dizlerinizin üzerine çökün.
  • İki diz arasındaki boşluğu genişletirken dizler yere değmelidir..
  • Omurganızı düzeltirken ve derin bir nefes alırken, kolunuzu, avuç içi geriye doğru bükülmüş olarak, iç uyluklarınızı işaret edecek şekilde yerleştirin..
  • Bu kolay kısımdı ama şimdi duruşların en önemlisi geliyor.
  • Öne eğilin, böylece bükülmüş bacağınızı arkaya kadar uzatabilirsiniz, yaptığınız gibi düzeltin.
  • Karın kaslarınızı gererken, alt bedeninizi yukarı kaldırırken dirseğinizi yanlara doğru itin..
  • İlk aşamalar fazladan bir çift el gerektirebilir ve dengenizi kaybetmeniz durumunda destek olarak bir minder kullanmak her zaman daha iyidir..
  • Alt bedeninizi yukarı kaldırırken gerdiğinizde, vücudunuz dirseğiniz tarafından desteklenen yatay bir çizgi oluşturacak ve bu hala bir katalizör görevi görmesi gereken.
  • Vücudunuzu mümkün olduğunca düz tutmaya çalışın ve birer birer bırakmadan önce pozisyonu beş saniye kilitleyin..

Yüksek tansiyon veya fıtık problemleriniz varsa bu egzersizi tercih etmeyin. Duruşu bitirdikten sonra, kendinizi adım adım, hepsi bir arada değil, teker teker açın. Oradayken derin bir nefes alıp birkaç saniye içinde tutmak isteyebilirsiniz..

Daha fazla gör:  Mandalasana’nın Faydaları

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

1. Karnınızı yatay pozisyonda tutmaya çalışırken düzleştirirken, terleyen kalorileri hissedeceksiniz. Alt bedeninize baskı uyguladığınızda yağınızın döküldüğünü hissedebilirsiniz..

2. Diğer yoga sadece üst veya alt bedene odaklanırken, burada tek taşla iki kuş alırsınız. Bu yoga sadece kalçalarınızı ve uyluk kaslarınızı sıkılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ön kollarınız ve omuzlarınız için de yardımcı olur..

3. Mide bulantısı, sizi her zaman aşağı çeken tüm uygunsuz hazımsızlıkla ilgilenen bu egzersize kendinizi kaptırırsanız, sizin için sadece bir masal olacak..

Görüntüler Kaynağı: 1.