Stres aslında tüm sorunların köküdür, çünkü stres diyabet, yüksek tansiyon, eklem sorunları ve zihinsel rahatsızlıklar gibi sorunların yanı sıra işlevselliğinizi yavaş ve istikrarlı bir şekilde bozan diğer birçok küçük sorunla birlikte gelir. Yoganın stresle ve onun tüm yan sorunlarıyla başa çıkma konusunda çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yoga, evde kendi başına uygulanabilen çok kişisel bir huzur deneyimidir..

Mukta hasta sirsasana

Yoga, size günlük yaşamınızda normalde elde edemeyeceğiniz dinginlik seviyeleri vermek için meditasyon ve derin kademeli nefes alma eşliğinde vücudun birçok farklı duruşundan oluşur..

Mukta Hasta Sirsasana’nın Faydaları:

Bugünkü yazımızda Mukta hasta sirsasana duruşu ile birlikte nasıl yapılacağı ve sunduğu faydalardan bahsedeceğiz..

Nasıl yapılır?

Mukta hasta sirsasana, ismine çok benzeyen karmaşık bir yogadır. Hem kolunuzun hem de başınızın harekete geçirilmiş bir derlemesi olan bu yoga, zor olsa da elde edilmesi zor bir duruş olmayan temel bir baş duruşudur. Tabii ki, başlamadan önce elinizdeki bazı yardımları tercih etmek isteyebilirsiniz..

Örneğin, çile içinde kendinizi zorlamak istemiyorsanız başınızın altına bir yastık koyabilirsiniz. Aynı şey, duruş sırasında veya duruş sırasında dengenizi kaybetmeniz durumunda düşüşünüzü engellemek için bazı yan minderler veya yakındaki bir duvar desteği için de geçerlidir. Sonra tekrar, ilk günlerde size rehberlik eden, yanınızda güvenli bir çift eli tavsiye ederiz..

  • Daha sonra pratik yaparak yogayı kolaylaştırabilirsiniz..
  • Başlamak için, düz bir yüzeye bir yoga matı yayın. Denge bu noktada çok önemli.
  • Boynunuzu ve iliğinizi düz bir çizgide hizalarken kollarınız yanınızda durarak düz durarak başlayın. Derin bir nefes alın ve bırakın.
  • Bir kez bittiğinde, vücudunuzu aşağı doğru bir köpek pozuna gerin.
  • Şimdiye kadar dört ayak üzerinde olmalı, vücudunuzla ters bir V oluşturmalısınız, önünüze doğru eğilirken uzuvlarınız arkanızda gerilmiş olmalıdır..
  • Dirseklerinizi yavaşça yere yaslayın ve karnınızı gererek alt poponuzu yukarı kaldırın.
  • Yeni başlayanlar için, fazladan bir çift el sizi yukarıya kadar yönlendirebilir, bundan sonra kendi başınızasınız..

El yerleşimi kişiye ve rahat bölgelerine bağlıdır. Bazıları için dirsek desteğini tercih edebilir, bazıları ise kartalın açık kanatlarını taklit ederek kollarını açarak ağırlığını eşit olarak dağıtabilir. Bu noktada tüm vücudunuz, baş aşağı olmak, vücudunuzun oldukça kırılgan bir parçası olan boynunuz tarafından iyice desteklenir. Orijinal konumuna geri dönmek için bir destek kullanmadan önce konumu birkaç saniye kilitleyin..

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

Bu egzersizi deneyene kadar vücudumuzun kontrolü asla tam olarak elimizde değildir. Baş aşağıyken beyin vücut koordinasyonunuzu kontrol etmek, yalnızca bir yarasanın uzmanlaşabileceği bir şeydir ve şu anda aynısını yapmak zorunda kalmanız size zarar verebilir. Ancak, doğru uygulama ile zihin ve beden kontrolünün mükemmel dengesine ulaşabilirsiniz..

Bu, cildiniz için iyi bir egzersizdir, baş aşağı asılı durursanız beyninize kan hücum eder ve normal bir zamanda böyle takılmak sizin için ölümcül olur ama birkaç saniyelik bir zehir sizi her zaman güçlendirir. Sizi kan akışından kurtaran cildiniz artık o mükemmel pembe parıltıya sahip olacaktı..

Bu yoga aynı zamanda saç büyümesi için kanıtlanmış bir duruştur, burada bir kez daha damara akan kan saç derisini ve saç foliküllerini besler ve yeniler, böylece büyümeyi kolaylaştırır. Bu yoganın bir başka harika yararı da, baş aşağı duruşun kalp ventriküllerinizdeki tüm tıkanıklıkları veya engelleri temizleyerek sağlıklı bir kalple sonuçlanmasıdır..