Parivrtta Trikonasana veya ters üçgen pozu, en popüler yoga pozlarından biridir ve sırt ağrısını gidermek için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu kolay bir duruş değil. Aksine diğer yoga duruşlarına göre biraz zorlayıcıdır. Bu poz, omurga, bacaklar, göğüs ve akciğerler gibi bir dizi vücut parçasını içerir..

Parivrtta Trikonasana (Ters Üçgen Duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Sanskritçe’de ‘Parivrtta’, ‘etrafta koşmak’ anlamına gelir ve ‘trikon’, ‘üç farklı açı’ anlamına gelir. Önce üçgen pozu olan Trikonasana yapılır. Ancak bundan sonra ters üçgen poz gerçekleştirilir. Yeni başlayanlar için bu duruş biraz zorlayıcı olabilir ama buna bayılacaklar. Bu pozu günlük olarak uygulamak sizi kolayca profesyonel seviyeye getirecektir..

O zamana kadar, odak ve konsantrasyon seviyeniz çizelgelerin en üstünde olacak. Hareket, bu duruşun en önemli parçasıdır. Sadece doğru hareketle bu duruş faydalı olacaktır, aksi takdirde sadece zaman ve emek kaybı olacaktır. Bu duruş, bacaklar çok fazla stres almak üzere olduğu için vücut dengenizi arttırmada da etkilidir. Sırt ve bacakları güçlendirecek ve bu kısımlardaki esnekliği artıracaktır. Bu mükemmel ayakta duruş hakkında biraz ayrıntıya girelim.

Ters Üçgen Pozu Nasıl Yapılır??

İlk olarak, aşağı bakan köpek pozuna veya Adho Mukha Svanasana’ya gelmelisiniz. Ardından sağ ayağınızı biraz önünüzde hareket ettirin. Ellerinizi öndeki ayağa paralel tutun ve öndeki ayağın vücut ağırlığını taşımasına izin verin. Sırt düz olana kadar üst gövdeyi kaldırın ve bu şekilde tutun.

Şimdi, bu duruşu bozmadan dikkatli bir şekilde, sol ayağınızı topuk üzerinde çapraz olarak yere çevirin. Sağ elinizle alt bacağınızın veya ayak bileğinizin alt tarafını tutun, böylece alt sırt ağırlığı taşır ve sağ el üzerinde çok fazla baskı olmaz, aksi takdirde duruşu bozabilir..

Vücudunuzu bükmeden veya sırtınızı bükmeden öndeki bacağınızı uzatın. Sırt neredeyse duruş boyunca sert olmalıdır. Şimdi kalçanızı kullanın ve sırtınızı düz bir şekilde bükün ve doğru şekilde nefes alıp vermeye başlayın. Şimdi sol elinizi bacağınıza doğru itin ve üst bedeninizi sağa çevirin..

Yine elinize çok fazla baskı uygulamayın ve sırtınızın vücut ağırlığınızı desteklemesine izin verin. Yeni başlayanlar vücutlarını artık döndüremeyebilirler, bu noktada sağ ellerini tavana doğru uzatabilirler. Şimdi başınızı sağa çevirin ve boynunuzu yukarı doğru uzatın. Kollarınız ve bacaklarınız öne dağılmış olarak yanlarınız arasında bir üçgen oluşacaktır..

Tamamlandığında sol bacağınızı öne getirin ve bu egzersizi tekrar yapın..

Ters Yoga Duruşunun Faydaları:

Ters Üçgen Duruşunun aşağıda tartışılan bazı nefes kesici faydaları vardır:

  • İlk olarak, bu yoga duruşu ayak bileklerinde, bacaklarda ve uyluklarda esnekliği uzatabilir ve güçlendirebilir..
  • İkincisi, ters üçgen yoga duruşu omurga, göğüs, omuzlar, kasıklar, hamstringler, kalçalar ve baldırlar için de çok iyidir..
  • Üçüncüsü, bu yoga duruşu, vücutta doğru nefes almayı ve yeterli oksijen akışını teşvik eder..
  • Dördüncüsü, karın organları bu duruşun kuvvetli bir şekilde gerilmesiyle uyarılır..