Her birimiz uzun, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteriz. Saçın sağlığı, yönettiğimiz yaşam tarzını ve uyguladığımız rejimi gerçekten ortaya koyuyor. Ancak artan kentleşmeyle birlikte stres kaybıyla uğraşıyor, abur cuburla şımartılıyor, uygunsuz zamanlarda uyuyor ve yemek yiyoruz. Tüm bu faktörler saçlarımıza zarar verir ve saç dökülmesi, düşük büyüme gibi çeşitli saç hastalıklarına neden olur..

Saç Dökülmesi Kontrolü İçin Farklı Yoga Pozları

Saç dökülmesi sorunlarıyla mücadele etmek için saçınıza çeşitli kozmetik kimyasallar uygulayarak parlaklığını ve parlaklığını geri kazandırıyoruz. Ancak çoğu zaman kozmetiklerin bize anlık ama geçici sonuçlar sağlayabileceğini unutuyoruz. Cildimizin ve saçımızın sağlıklı olması için sağlıklı olması gereken içimizdir..

Yoga kesinlikle çok güvenli ve güçlü bir çözümdür. Sadece saç dökülmesi problemleriyle baş etmede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dökülen saçların yeniden büyümesine de yardımcı olur. Günlük hayatımıza birkaç yoga asanasını dahil etmek, uzun vadede çok etkili olabilir..

Tek yapmanız gereken günde en az yarım saat yoga yapmak ve kendinizi daha iyi ve sağlıklı bir geleceğe yönlendirmek..

Saç Dökülmesi Kontrolü için Çeşitli Yoga Asanaları:

Öne eğilmeyi içeren asanalar, taç bölgesindeki kan dolaşımını arttırdığı için saç dökülmesi sorunlarına iyi gelir. Kan dolaşımı saç köklerini besler ve sonuç olarak bir ay kadar bir süre boyunca saç büyümesindeki değişiklikleri ve saç dökülmesindeki azalmayı gözlemleyebilirsiniz. Sağlıkla ilgili çeşitli saç faydaları elde etmek için bu yoga asanalarını günlük olarak dini olarak gerçekleştirmelisiniz. İşte denemeniz gereken birkaç yoga pozu!!

1. Balayam Yoga Veya Ovma çivileri:

Balayam Yoga veya saç dökülmesi için tırnakları ovma

Adımlar:

 • İsteğinize göre oturarak veya ayakta yapılabilir ve günün herhangi bir saatinde yapılabilir..
 • Bir streçte 5-7 dakika yapılmalıdır..
 • Aşağıdaki resim nasıl gerçekleştirileceğini gösterir.

Faydalar:

 • Bu, ağır saç dökülmesini hızla azaltmak için kullanılabilir. Birkaç hafta içinde anında sonuç gösterir.

2. Kapalbhati Pranayam:

saç dökülmesi tedavisinde Kapalbhati Pranayam

Adımlar:

 • Pranayam nefes alıp veriyor.
 • İşlem birkaç kez tekrarlanmalıdır.
 • Günde 20 ile başlayın ve istendiğinde artırılabilir.
 • Aşağıdaki resim nasıl gerçekleştirileceğini gösterir.

Faydalar:

 • Saç dökülmesini kurtarmanın yanı sıra kilo kaybı ve diyabette de yardımcı olur..

3. Uttanasana:

Saç dökülmesi için Uttanasana

Adımlar:

 • derin nefes al.
 • Aşağıdaki resimde gösterilen duruşta durun.
 • Bir dakika veya 40 saniye pozisyonda tutun.
 • Nefes verin ve normal pozisyona geri dönün.
 • Yeni başlayanlar yere dokunmaya çalışmalıdır. Ancak bunu yapamıyorlarsa, sorun değil. Zamanla doğru duruşa ulaşacaksın.

Faydalar:

 • Baş aşağı sarkarken, uygun kan dolaşımı gerçekleşir ve bu da uygun saç büyümesine neden olur..
 • Kendini üzmek için iyi bir poz.

4. Ustrasana:

Saç dökülmesi için Ustrasana

Adımlar:

 • Omurga dik olmalı.
 • Geriye doğru eğilirken derin nefes almak.
 • Asanayı resimde belirtildiği gibi yapın.
 • Poz yaklaşık 30 ila 60 saniye tutulmalıdır..
 • Performans sırasında normal nefes alın.
 • Orijinal duruşunuza geri dönerken yavaşça nefes verin.

Faydalar:

 • Saç köklerinin yenilenmesi sonucunda beyne kan akar..

5. Uttanpadasana:

Saç dökülmesi için Uttanpadasana

Adımlar:

 •  Asana resimde görüldüğü gibi yapılmalıdır..
 •  Normal solunum yapılmalıdır.
 • Bu asanalar en iyi sonucu almak için her gün aç karnına yapılmalıdır..

Faydalar:

 • Saç köklerinin yeniden büyümesinde çok etkilidir..

6. Sasangasana:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Sasangasana

Sasangasana terimi, tercüme edildiğinde tavşan pozu anlamına gelir. Sasangasana, saç dökülmesi kontrolü için faydalı yoga asanalarından biridir. Artık tavşanların neden yumuşak ipeksi tüyleri olduğunu biliyoruz. Saç dökülmesini önlemek için yapılan yoga, sasangasana’yı içerir çünkü kafa derisine daha hızlı kan akışına yardımcı olur, bu nedenle saç dökülmesi olasılığını azaltır ve ayrıca kafa derisini besler. Ne yazık ki bu, kel insanların saçlarını yeniden büyütmelerine yardımcı olmaz..

7. Adho Mukha Svanasana:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Adho Mukha Svanasana

Adho Mukha Svanasana aslında oldukça eğlenceli ve sanki bir tepeyi taklit ediyormuşsunuz gibi görünüyor. Bu asana, avuç içi ve ayaklarınızla zemini iterken kalçanızı yukarı itmenizi gerektirir. Bu asana ayrıca kafa derisine kan akışını arttırır ve dolayısıyla saç köklerini besler. Ve saç dökülmesi kontrolü için yoga yapmak eğlenceli görünüyor, değil mi? Bu, saç dökülmesini kontrol etmek ve saç büyümesini geri getirmek için en iyi yoga pozlarından biridir..

8. Matsyasana:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Matsyasana

Bir balığı taklit etmenin sonsuz miktarda saç telinin düşmesini engelleyebileceğini kim bilebilirdi. Saç dökülmesini azaltmak için yoga yapmanın gerçekten işe yaradığı yaygın olarak kabul edildiğinden, Matsyasana saç dökülmesini önlemek isteyen insanlar arasında popüler hale geliyor. Matsyasana, saç derisindeki kan akışını düzenlemeye yardımcı olur ve ayrıca saç köklerini besleyerek dökülmelerini önler.

9. Apasana Yoga:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Apasana

Apasana, saç dökülmesi sorunu için en mükemmel yoga pozlarından biridir. Apasana, tüm zararlı gazların salınmasına ve dolayısıyla sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olan bir asanadır (not: diğer insanların yakınında herhangi bir gaz salmadığınızdan emin olalım, çünkü bu onları çok rahatsız edebilir). sindirim kan saflaşır ve bu saflaştırılmış kan saç köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur.

10. Sarvangasana:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Sarvangasana

İnsanlar için bir nimet olan sarvangasana, saç dökülmesini önlemek için en iyi yoga şeklidir. Bu asana, sırt ağrısı veya diğer herhangi bir kronik ağrıdan muzdarip insanlar için tasarlanmamıştır. Sarvangasana, vücudunuzu omzunuzun altından yere dik olarak kaldırmanızı ve sırtınızı iki elinizle desteklerken vücudunuzun tüm ağırlığını omuzlara vermenizi gerektirir. Bu asana’nın erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik ile saç dökülmesini azalttığı kanıtlanmıştır..

11. Anulom Vilom:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Anulom Vilom

Bu bir asana değil, bir nefes alma tekniği, saç dökülmesini azaltmak için bir yoga şeklidir. Kaslarını hareket ettirmeyi sevmeyen ve yine de saç dökülmesini durdurmak isteyen tüm tembel insanlar için, anulom vilom tam size göre çünkü bu işteki tek zor şey nefes alıp vermek. Bu nefes egzersizi akciğerleri sağlıklı tutar ve ayrıca vücuttaki oksijenli kan akışını uyarır, bu da saç derisini besler ve sağlıklı bir saç büyümesi elde edersiniz..

12. Bhastrika Pranayama:

Saç Dökülmesi İçin Yoga - Bhastrika Pranayama

Pranayama, yoganın bir parçasıdır ve bhastrika pranayama, pranayama’nın aşırı yüklü modudur. Bhastrika pranayamda bir burun deliğinden nefes alırken diğer burun deliğini başparmağınızla kapatmalısınız. 20 defa çok hızlı nefes alıp vermelisin ve karın duvarın bir körük gibi içeri ve dışarı hareket edecek. Bhastrika pranayama, saç dökülmesi için yoganın önemli bir parçasıdır; akciğerleri sağlıklı tutar ve tüm vücutta kan dolaşımını iyileştirir, bu da iyi görüşe ve ayrıca saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur..

13. Sirsasana:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Sirsasana

Yukarıda bahsedilen asanaların birçoğunun yapılması kolaydır ve daha az çaba gerektirir, ancak sirsasana günlük olarak uygulamanız gerektiği ve vücudu zorladığı için zordur ancak aynı zamanda düzenli olarak sirsasana yapmanın sonuçları vücutta görülebilir. . Bu, saç dökülmesi kontrolü için en iyi yoga asanalarından biridir. Sirsasana bir başucundan başka bir şey değildir. Elinizi dirsekten içe doğru bükmeniz ve vücudunuzu yukarı doğru çekmeniz ve tüm ağırlığı ellerinize vermeniz gerekir. Bu asana, saç köklerinin yenilenmesine yardımcı olan ve ayrıca kafa derisini besleyen kafaya kan akışını arttırır.

14. Pawanmuktasana:

Saç Dökülmesi İçin Yoga Asanaları - Pawanmuktasana

Bunun saç dökülmesi için yogada en iyi asana olduğu kanıtlanmıştır. İnsanlar saçlarının kalitesindeki farkı ve saç dökülmesindeki azalmayı hissettiler. Pawanmuktasana sırt üstü yatarken dizleri çeneye yaklaştırarak yapılır. Bu asana, saç dökülmesinin en büyük nedeni olarak kabul edilen stresi azaltmaya yardımcı olur..

Yukarıdakiler saç dökülmesi kontrolü için yoga asanalarıdır. Kişi bu asanaların sonucunu almak istiyorsa çok sabırlı olmalıdır. Çünkü yogada sonuçlar asla bir gecede elde edilemez. Saç dökülmesini durdurmak için kimyasal tedavilere gitmek yerine, saç dökülmesini önlemek için yogaya dönülmelidir..