Samasthiti veya Tadasana (Dağ Duruşu) en dini yoga pozlarından biridir ve aslında eski günlerde yoga duruşları hakkında popüler bir kitaptan türetilmiştir. Samasthiti, temelde ‘mülkiyetin sınırlandırılması’ anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Uzmanlar, bu duruşun kendimizi içimizde var olan yerçekimi çizgisine bağlamanın yolu olduğunu söylüyor. Bu özel yoga duruşu aslında hiç de zor değil.

Aksine, şimdiye kadarki en uygun yoga duruşlarından biridir ve bu muhteşem pozda ustalaşmak için çok fazla pratik yapmanıza gerek yoktur. İşin püf noktası, zihin-beden bağlantısı olduğu da söylenebilecek iç yerçekimi ile bağlantıyı sürdürmektir. Bu bağlantıyı sağlamadıkça ve sağlamadıkça, bu duruşun bize hiçbir faydası olmayacaktır..

Samasthiti (tadasana) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Samasthiti, istikrar, rahatlık ve dinginlik elde edebileceğimiz yoga pozlarından biridir. Bu yoga duruşu, ofis kıyafetlerinizi veya okul üniformanızı rastgele atlamadan önce zihnimizi ve vücudumuzu temelden rahatlatacaktır. Bu duruş kavramının bu dünyada barışı geri getireceği uzun zaman önce söylendi..

Samasthiti Yoga Pose nasıl yapılır:

Bu yoga duruşunu gerçekleştirmenin en etkili ve profesyonel yolu aşağıdadır. Yani, yeni başlayan biriyseniz, izleyin.

1.İlk olarak, ayak parmaklarına dokunarak başlamanız gerekecek, ancak topukları birbirinden biraz uzak tutmayı unutmayın. Şimdi ayağın kemerini dava edin ve ayak parmaklarınızı yere veya zemine yavaşça yayın. Artık uygun bir topraklama yapmak size kalmış. Dengeniz ne kadar iyi olursa bu duruş sizin için o kadar etkili olacaktır. Vücuttan geçen enerji yalanını özellikle bacaklarda hissetmek zorunda kalacaksınız..

2. Şimdi, uyluklarınızı yavaşça döndürün ve alt karın bölgesinde hafif bir harekete neden olacak kuyruk kemiğini itin..

3. Üçüncü adım omuzlarla ilgilidir. Omuzları kulaklara doğru yuvarlayın ve tekrar aşağı kaydırın. Bu hareket göğüs kafesini açacak ve nefes almayı da kolaylaştıracaktır. Ancak bunu yaparken alt kaburgalara baskı uygulamayın ve sırtınızı germeyin..

4.Dördüncü olarak, kollarınızı yanlara doğru hareket ettirin ve başınızı merkezinizin üzerine birleştirin ve parmaklarınızı da açın. Parmaklarınızı ve avuç içlerinizi uyluklarınıza bakacak şekilde gerin. Ayrıca çenenizi yere paralel tutun ve öne bakmaya devam edin. Bu pozu bir süre koruyun. İç çekim hattınızla bağlantıyı sürdürmeyi unutmayın..

Bu duruşu başarılı kılmak için en hayati bileşenlerden biri olduğu için nefes almayı unutmayın. 30-35 dakika sonra orijinal duruş pozisyonunuza geri dönün ve birkaç tekrar yapın..

Samasthiti veya Tadasana (Dağ Duruşu)

Samasthiti Yoga Duruşunun (Tadasana) Faydaları:

1. Samasthiti, vücudun duruşunu ve dengesini etkili bir şekilde geliştirir. Bu yoga duruşu aynı zamanda uylukları, ayak bileklerini ve dizleri de güçlendirir..

2. Siyatik ve diğer büyük sırt problemlerini gidermek için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Nefes alma probleminiz varsa, bu, gerçekleştirilmesi gereken doğru duruştur. Samastitihi ayrıca konulara ve konulara odaklanma yeteneğinizi de artıracaktır..

3. Samasthiti ayrıca kalçaları ve göbek kaslarını gevşetir ve bu bölgelerdeki esnekliği artırır..