Yoga, fiziksel zindelik ve her şeyi kapsayan esenliğin yaşlı bir Hint düzenlemesidir. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı desteklediği için sıralamak veya sınıflandırmak zordur ve aynı şekilde olağanüstü bir gevşeme prosedürüdür. Ek olarak, duruşların büyük bölümleri, organların kullanışlılığını ve gücünü canlandırmaya yönelik olarak uyarlanmıştır..

simhasana

Simhasana Yoga (Aslan Duruşu):

Aslan Duruşu, vücudun herhangi bir bükülmesini veya uzamasını gerektirmediği için son derece dikkat çekici bir yoga duruşudur. Stresi azaltmaya yardımcı olan bir duruştur. Sanskritçe’de “simha”nın her şeyi zorlayıcı ima ettiği ve genellikle bir aslanı belirtmek için kullanılan bir terim olduğu gerekçesiyle Simhasana olarak bilinir. Çocuklar için aslan pozu, duruşun tutulma şeklinin bir sonucu olarak son derece yaygındır. Gerçekten de, gençlerin aslan pozu yogasını yetişkinlerden daha iyi yapma eğilimi var..

Simhasana Yoga (Aslan Duruşu) Nasıl Yapılır Adımları, Faydaları ve Önlemleri:

Bugün, yeni başlayanlar için ipuçları ile birlikte simhasana yoga adımlarını, sağlık yararlarını ve önlemlerini anlatacağız..

Simhasana Adımları İçin Talimatlar:

Aslan duruşunu uygulamak gerçekten çok kolay. Çeşitli adımlar olabileceği gerçeğine rağmen, bu duruş gerçekten hiçbir çaba gerektirmez. Aslan duruşu adımları aşağıdaki gibidir:

 • Bacaklarınız altınızda olacak şekilde oturun, böylece ayak parmaklarınız tam arkanızı gösterecek ve topuklarınızın üzerine tünemiş olacaksınız..
 • Omurganızı düz ve makul bir şekilde beklendiği kadar gevşek tutun.
 • Gözlerini kapat ve üçüncü gözüne bak. (Üçüncü göz, tapınağın odak noktasındaki tipik bir gözdür. Eski Hindistan’da, şimdi farklı bildiğimiz gerçeğine rağmen, hipofiz organının burada görülmesi beklenirdi)
 • Ağzını kapat, paletine diliyle dokun.
 • Diliniz hala paletinize dokunurken burnunuzdan tam bir nefes alın..
 • Dilinizi dışarı çıkarırken ve beklendiği kadar çenelerinizi açarken tek bir şiddetli hareketle nefes verin. Ek olarak, kollarınız dışarı atılmalı ve parmaklarınız açık şekilde uzatılmalıdır..
 • Nefes verirken mümkün olduğunca yüksek sesle gök gürültüsü. Gök gürültüsü bir “Haa” sesiyle olmalı ve uzun sürmemelidir. Aksine, akla gelebilecek en kısa sürede ciğerlerinizi tüketen şiddetli bir nefes patlaması olmalıdır..
 • Bu duruşu 20 ve 30 saniye civarında bir yerde tutun.
 • Bu duruştan sonra hızlı nefes almayın; belirlenen 20 ila 30 saniye sonra nefes alın.
 • 5 veya 6 kez prova yapın.

2. Simhasana Yoga (Aslan Duruşu) İçin Alınacak Önlemler:

Aslan Duruşu temelde bir kaygı gidericidir ve her zaman ve herkes tarafından yapılabilir. Vücudun herhangi bir karışık hareketini gerektirmediği için normalde bu duruşun provasıyla ilgili hiçbir sorun yoktur. Her ne olursa olsun, herhangi bir kalıcı rahatsızlığın veya fiziksel sorunun olumsuz etkilerini yaşıyorsanız, herhangi bir yoga duruşunu denemeden önce uzmanınızla bir muayene olmanız en iyisidir..

3. Simhasana Yoga (Aslan Duruşu) İçin Yeni Başlayanlar İçin İpuçları:

Yogaya göre, günlük hayatımızda karşılaştığımız sayısız sorun, sıkıntı ve küçümsemenin çürümesi nedeniyledir. Aslan Duruşu, bu olumsuz canlılık için size başarılı bir çıkış sağlar. Bu duruş daha çok negatif canlılığın bir salıverilmesidir, bu da şiddetli bir şekilde nefes verdiğiniz sürece, gereken tek şeyin bu olduğunu ima eder. Kollar ve omuzlar, iç antagonizmanın serbest bırakılmasının bir dış göstergesi olarak vahşice ve esnek olmayan bir şekilde dışarı atılır. Meşru bir şekilde yapılırsa 5 ila 6 kez yeterli olmasına rağmen, duruş istediğiniz kadar tekrarlanabilir..

4. Simhasana Yoga (Aslan Duruşu) Faydaları:

Fiziksel olarak aslan duruşu, diğer yoga duruşlarında tipik olarak yararlanılmayan yüz ve boğaza fayda sağlar. Yüz ve boğaz kaslarının şiddetli bir şekilde gerilmesi basıncı azaltır. Ayrıca boğaz ve solunum yollarındaki herhangi bir kontaminasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu kabul edilmektedir. Dil de tamamen ağzın dışına çıktığı için alışılmamış bir faaliyete girer..

İyileştirici Uygulamalar şunları içerir:

 • kekemelik tedavisi.
 • Kür diş granülasyon.
 • Kavramalı çenelerin kürlenmesi.
 • Kırışıklıkları boşaltmak.
 • Gözlerde yanmanın azalmasına yardımcı olur.
 • Sırt ağrısını gidermek.
 • Endişeli boyun kaslarını gevşetmek.
 • Sesin tonunu geliştirmek.

Yoga Aslanı pozu veya simhasana da aynı şekilde, boğazın ön tarafında, ağzın köşelerini aşağı çeken ve ayrıca boğazı kırışan düz, yetersiz bir kas olan platisma’yı canlandırır. Bu aktivitenin yaşla birlikte boğazın listelenmesine yardımcı olacağı kabul edilmektedir. Ayrıca, bu duruş harika duruşun reklamını yapmaya yardımcı olur ve böylece güven seviyelerini arttırır..

Simhasana Yoganın Terapötik Faydaları (Aslan Duruşu):

Simhasana’nın sağlık yararlarının çoğunun zaten farkında olsak da, şimdi bu duruşun terapötik avantajlarından birkaçını tartışacağız. Bunlar aşağıdaki gibidir-

1. Simhasana yoga duruşu uygulaması ağız kokusu sorununu tedavi edebilir. Ağız kokusu sorunu sizi her durumda utandırabilir ve daha sonra insanlarla konuşmak istediğinizde depresyona girebilirsiniz. Çünkü simhasana yaparken ağzınızı açmanız gerekir ve bu, nefesin temizlendiği andır..

2. Simhasana duruşu veya aslan duruşu da kekemeliği çok kısa sürede ve çok iyi bir şekilde tedavi eder. Yoganın gerçekte sahip olabileceği etkileri görünce şaşıracaksınız. Buradaki tek madde, hepsini içtenlikle ve düzenli olarak yapmanız gerektiğidir. Ayrıca yoga, konfor seviyenize göre istediğiniz şekilde değil, doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kişi için bir yandan rahatlık düzeyi önemliyken, duruşu doğru şekilde yapmak daha da önemlidir..

3. Diş gıcırdatma sorunu yaşayan birçok insan vardır ve bu sorun çoğunlukla çocuklarda olur. Çocuklarda bu sorunu gördüğümüzde, muhtemelen bunun, çocukların vücudunda bulunan çok sayıda solucandan kaynaklandığını biliyoruz. Büyüdükten sonra bile sorun devam ederse, o zaman kesinlikle bir tür rahatsızlığa doğru ilerliyorsunuz ve simhasana yoga pozu uygulaması sizi kesinlikle iyileştirebilir..

4. Çeneleri kenetlenmiş insanları görmüşsünüzdür. Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık değil, sadece her iki çenenin kenarlarının birbirine kenetlendiği bir yapıdır. Bu herhangi biri için bir problem gibiyse, simhasana yoga faydalarını elde etmek için gerçekleştirebilirsiniz. Bu da bu durumda işe yarar.

5. Kırışıklıklar genellikle yaşlı kadınlar ya da yaşlandıklarını fark eden kadınlar için bir sorundur. Şimdi yaş veya zaman gerçekten durdurulamaz ama yapabileceğiniz şey, düzenli olarak simhasana uygulayarak onu yavaşlatmaktır. Bu yoga duruşunun uygulanması, yüzdeki kırışıklıklardan ve ince çizgilerden kurtulmaya yardımcı olur. Kan dolaşımı sürecindeki iyileşme cildinizin parlamasını sağlar ve böylece çok daha genç görünmenizi sağlar..

6. Gözlerde yanma hissi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir ve başlıca iki neden elbette her türlü alerji veya gözlerdeki basınç veya güçteki dalgalanmadır. İlki hemen bir doktora ihtiyaç duyar, ikincisi ise bir miktar tedavi ve güç kontrolü ile birlikte simhasana yoga yardımı ile kontrol edilebilir..

7. Aslan duruşu yaparken sırtınızı çok düzgün bir şekilde germeniz gerekir ki aslan oturur gibi görünebilesiniz. Bu esneme çok önemlidir çünkü sırt ağrıları ve sorunları için tedavi edicidir. Bu esneme, sırttaki her türlü ağrıyı veya gerginliği gidermeye yardımcı olur ve böylece sizi rahatlatır..

8. Sırttan sonra boyun ve boyun kasları sorunu gelir. Simhasana, sırt ve boyuna da güzel bir masaj yaparak onu da iyileştiriyor..

9. En şaşırtıcı kısım, aslan pozunun sesinizin tonunu da iyileştirmesidir..

Simhasana yoga, yoga rejiminin gelişmiş duruşlarından biridir ve bunu dikkatli ve doğru bir şekilde yapmak size birçok fayda sağlayabilir. Bunların çoğu yukarıda belirtilmiştir ve tüm bunları okuduktan sonra motive olmalısınız..