Yoga, belirli duruşları, kasları germeyi ve aynı zamanda gevşeme tekniklerini içeren bir uygulamadır. Sadece kasların güçlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun duruşunu iyileştirir ve sert vücut kısımlarını sabitler. Özellikle Skolyoz gibi bir durum için Yoga’nın son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Skolyoz, omurganın yana doğru büküldüğü bir omurga bozukluğudur. Bu genellikle ergenlikten sonraki spinal büyüme sırasında olur ve skolyozdan kas distrofisi ve serebral palsi gibi faktörler sorumludur. Skolyoz için Yoga, doktorlar ve terapistler tarafından en çok önerilen tedavidir.

Skolyoz Tedavisi İçin En İyi Yoga Asanaları

Yoga Skolyoz İçin İyi mi??

Skolyoz 10-15 yaş arası çocuklarda görülür ve omurgada eğrilik eğriliği vardır. Omuriliğin bükülmesi olan skolyoz fiksasyonu, düzenli yoga uygulaması ile düzeltilebilir. Yoga, esas olarak omuriliğin kendisine odaklanan belirli özel duruşlara ve germe egzersizlerine sahiptir. Bu asanalar, omurganın yeniden hizalanmasına yardımcı olur ve hastayı ağrı ve omurga sertliğinden kurtarır. Yoga ayrıca kişinin durumla başa çıkması ve güven aşılaması için zihinsel güç kazanmasına yardımcı olur. Doktor tarafından reçete edilen ilaçların yanı sıra bir fizyolog veya bir yoga eğitmeni bu konuda çok yardımcı olabilir..

Yoga, Skolyoz veya Omurga Eğriliğini Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olabilir??

Doğru duruş ve egzersizleri yapmak, gevşeyen kasların kasılmasına, zayıf olanların ise omuriliği yeniden doğru yerinde tutacak kadar güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bu da vücudun kasları değil kemiği kullanarak omuriliğe yardım etmesini sağlayacaktır. Düzenli uygulama, kişiyi o kadar alıştırır ki, bir daha zorluk çekmez. Yoga sayesinde kişi eğrilikten tamamen kurtulamayacak ama kesinlikle bu dengesizlikle yaşamayı öğrenecektir. Ağrı azalacak ve vücut bu duruşla rahatlayacaktır..

Vücudun bu problemden kurtulmak için konsantre olabileceği belirli bölümleri vardır:

1. Nefes:

Yoga yaparken düzgün nefes almaya devam etmek gerekir. Nefes alma kapasitesini otomatik olarak artıracak ve nefesin omurga ve göğüs içinde ve çevresinde sağlanmasına yardımcı olacak çökmüş göğüs kafesine gönderilmelidir. Bu işlem otomatik olarak kişinin kendini zinde hissetmesine yardımcı olacağı gibi istenmeyen kramplardan da uzak tutacaktır..

2. Bacaklar:

Kişi düz yürümeye çalışmalı ve omurga yerine bacaklara ve ayaklara baskı yapmalıdır. Bu, omurganın serbest ve hafif olmasına yardımcı olacak ve ayrıca bacakları güçlendirecektir. Bu uygulama işin yarısını azaltacak ve omurgadaki fazla yükü hafifletecektir..

3. Omuz kemiği:

Omuz kemikleri birbirine paralel ve kulak memeleri ile aynı hizada tutulmalıdır. Omuzlar temelde biraz öne eğilmelidir. Bu, omurganın garip bir şekilde bükülmemesine yardımcı olacak ve aynı zamanda herhangi bir stresten uzak tutacaktır. Kişinin duruşu da iyileşecek ve ağrı da azalabilir..

4. Omurga:

Ana unsur, omurganın düzeltilmesi gerekiyor. Omurga doğru pozisyonda değiştirilmelidir. Eğri azaltılmalı ve bunu yapmak için günlük yaşamda egzersizler yaparak ve doğru duruşlar benimseyerek onu düzeltmeye çalışmalıdır..

5. Karın:

Karında bulunan kaslar sıkı olmalı ve çok zayıf olmamalıdır. Olması beklenenin tersi olursa omurilik için bir zorlanma ile sonuçlanabilir. Kordonun yanında bulunan kaslar ve ayrıca kordonun kendisi gereksiz yere gereğinden fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu basınç sırayla kabloya zarar verebilir.

Yukarıdaki tüm açıklamalar, vücut bölümlerinin doğru konumlandırılması ve kullanılması gerektiğini tamamen açıklamaktadır. Bazı vücut parçalarının çalıştırılması otomatik olarak ona zarar verecektir. Kordon vücudun önemli bir parçasıdır ve ona bakmak bizim sorumluluğumuzdur. Ağır hasar tüm vücudumuza zarar verir. Genellikle omurilikte oluşan ağrı kötüdür ve günlük normal işlevi engeller..

Skolyoz İçin En İyi 6 Yoga Pozu:

Düzenli yoga asanaları uygulaması ve duruşların düzeltilmesi skolyoz için çok yardımcı olabilir. Skolyoz için en iyi yoga dizisine göz atın:

1. Balasana veya Çocuk Pozu:

Bu asana, bir çocuğun anne karnındaki konumuna benzediği için çocuk pozu olarak adlandırılır. Bu, Skolyoz için kolay bir yoga asanasıdır..

Nasıl yapılır:

 • Kalçalarınız tabanlara yerleştirerek yere diz çökün
 • Yavaşça öne eğilin ve alnınız ile yere dokunun
 • Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde kollarınızı yavaşça geriye doğru uzatın
 • 30 saniye pozisyonda kalın
 • Yavaşça orijinal konumuna geri dönün

Bu Poz Skolyozu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olur??

Bu duruş, omurganızın eğriliğini düzeltmenize ve yeniden hizalamanıza yardımcı olur. Sırt kaslarını gerebilir ve omurgayı uzatabilir.

2. Trikonasana:

Trikonasana’ya Üçgen Duruşu da denir. Bu ayakta duruş, kaburgaların ve gövde bölgesinin etrafındaki kasların gerilmesine yardımcı olur..

Nasıl yapılır:

 • Ayaklarınız birbirinden ayrı olacak şekilde yerde durun
 • Kollarınızı uzatın ve yanlara doğru bükün
 • Bir kol yere değmeli ve diğer kol havada olmalıdır.
 • Boyun pozisyonunuz ellerinizle aynı hizada olmalıdır.
 • Asana’yı diğer tarafta tekrarlayın

Bu Poz Skolyozu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olur??

Trikonasana, sırt kaslarındaki stresi azaltmaya yardımcı olur. Sertliği serbest bırakabilir ve omurga eğriliğini düzeltebilir. Bu aynı zamanda zihinsel stresten kurtulmak için de harikadır..

3. MarjariAsana:

Bu asana, bir kedinin vücudunu germe şeklini andırdığı için Kedi germe pozu olarak adlandırılır. Bu, Skolyoz hastaları için en iyi Yogalardan biridir..

Nasıl yapılır:

 1. Kalçalarınız tabanlarda olacak şekilde diz çökmüş bir pozisyonda oturun
 2. Vücudunuzu yavaşça öne doğru itin ve avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde ellerinizi yere koyun..
 3. Ellerinizi dizlerinizle, kollarınız ve uyluklarınız yere dik olacak şekilde hizalayın..

Bu Poz Skolyozu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olur??

Bu asana, omurgayı esnek hale getirmeye ve sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Sırt ağrısı ve sertlikten kurtulma sağlayabilir.

4. Şalabhasana:

Bu poz, çekirge şeklini andırdığı için çekirge pozu olarak adlandırılır. Bu, omurga eğriliğini düzeltmek için son derece faydalıdır. Aşağıdaki adımlara göz atın:

Nasıl yapılır:

 1. Avuç içleriniz ellerinizin altında olacak şekilde yüzüstü yatın
 2. Yavaşça nefes alın ve dizinizi bükmeden bacaklarınızı yukarı kaldırın.
 3. Çenenizi yerde dinlendirin
 4. 20 saniye pozisyonda kalın
 5. Pozisyonu serbest bırakın

Bu Poz Skolyozu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olur??

Bu asana, sert kasları serbest bırakır ve vücudunuzun yorgunluktan kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca bel ağrısının tedavisinde ve omurga eğriliğinin düzeltilmesinde yardımcı olur..

5. Setu-Bhandasana:

Bu asana, Köprü pozu olarak adlandırılır. Özellikle Skolyoz için omurga sorunlarının tedavisinde mükemmel bir asanadır. Ayrıca vücudunuzu güçlendirebilir ve gerginliği serbest bırakabilir..

Nasıl yapılır:

 • Yere düz bir şekilde sırt üstü yatın.
 • Boyun ve kol pozisyonlarını olduğu gibi korurken arka kısmı yavaşça yukarı kaldırın.
 • 10 saniye pozisyonda kalın ve bırakın

Bu Poz Skolyozu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olur??

Bu asana sırt kaslarını esnetir ve omurga duruşunu düzeltir. Skolyozun neden olduğu rahatsızlığınızı hafifletebilir ve omurganızı güçlendirebilir..

6. Adho Mukha Svanasana:

Bu asana, omurgayı uzatmak ve Skolyoz gibi sırt rahatsızlıklarını tedavi etmek için harika bir şekilde çalışır. Ayrıca sizi bel ağrısından kurtarabilir.

Nasıl yapılır:

 • Vücudunuzu eller ve bacaklar üzerinde duracak şekilde konumlandırın
 • Yavaşça nefes verin ve kalçalarınızı yukarı doğru itin
 • Omurganızı bükün ve başınızı kollarınızın arasına yerleştirin
 • Yüz aşağı

Bu Poz Skolyozu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olur??

Bu poz, omurga duruşunu düzeltebilir ve kemikleri uzatabilir. Sertliği azaltabilir ve kasları güçlendirebilir. Bu asana boyun ve omuz kaslarına da fayda sağlar..

Skolyoz, tedavisi zor bir spinal durumdur. Ancak Yoga bu durumu düzeltmede ve omurganın doğal şeklini korumada bir mucize gibi çalışır. Doğru duruş eksikliği, çarpık yürüme, rahatsızlık ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Skolyoz, bir kişinin yürüme, koşma, oynama gibi normal aktiviteleri yapmasını engelleyerek engelli olabilir. Ancak Yoga ile problemle başa çıkmak imkansız değildir. İyi bir kararlılık ve azim ile bu durumun üstesinden kolayca gelinebilir..