Trikonasana, birçok iç vücut ve kas ağrısını etkili bir şekilde azaltan popüler bir asana veya yoga duruşudur. Bu ünlü asana çağlardan beri uygulanmaktadır ve aslında nefes alma prosedürünü içsel olarak geliştirmek için en etkili pozlardan biridir. Adı, ‘Trikona’nın ‘Üçgen’ ve ‘asana’nın ‘duruş’ veya ‘oturma’ anlamına geldiği iki Sanskritçe kelimeden gelmektedir..

Bu asana, sola dönük veya sağa dönük vb. çeşitli pozisyonlarda gerçekleştirilebilir. Üçgen duruşu, vücut duruşunuzu korumak için gözlerinizi açık tutmanız gerekeceğinden diğer yoga duruşlarından farklıdır. Bu asana’yı düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları göz önünde bulundurmanız gerekecektir..

Üçgen Pozu Nasıl Yapılır:

Üçgen yoga duruşunu gerçekleştirmek için önce dik durun ve kendinizi rahatsız hissedene kadar ayaklarınızı birbirinden ayırın. Denge, bu asanadaki en önemli şeylerden biridir. Bu yüzden her iki bacağınıza da eşit vücut basıncı uygulamayı unutmayın. Şimdi sağ ayağınızı 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde çevirin ve sol ayağınızı da 15 derecelik uygun bir açı oluşturacak şekilde çevirin. Bu duruşun başarılı olması için uygun nefes alma ve nefes verme gerekli olacaktır. Şimdi sağ ayağınızın ortasını, kemerinizin merkeziyle doğru hizaya getirin. Her iki ayağınızın da yere eşit şekilde bastığından ve vücudunuzun dengeli olduğundan emin olmalısınız..

Şimdi derin bir nefes alın ve sol eli yukarıya kaldırarak belinizi düz tutarak vücudunuzu sağa doğru bükün, böylece eliniz yere doğru insin. Bu asanayı gerçekleştirirken kollarınızı düz tutmayı unutmayın. Eller ayak bileğinize, yere veya kaval kemiğinize yaslanmalı ve bel duruşu bozmamalıdır. kafanı kilitleme. Gerektiğinde çevirebilmeniz için nötr bir konumda tutun. Gerekli vücut duruşunu korumak için gözlerinizi açık tutun ve avucunuza bakmaya devam edin..

Ayrıca vücudunuzun öne veya arkaya değil, yana doğru büküldüğünden emin olmanız gerekecektir. Ayrıca pelvisinizin ve belinizin tamamen açık olduğundan emin olun. Mümkün olduğu kadar gerin ama aynı zamanda sabit kalın ve kuvvetli bir şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Şimdi, nefes alırken kollarınızı yanlara doğru kaldırın ve bacaklarınızı ve ayaklarınızı düzeltin..

İpuçları – Vücudunuzla birlikte olun. Hareketi hissedin. Bundan nefret etme, gerginliğin tadını çıkar. Bu zihniyetler, bu asana’yı doğru bir şekilde gerçekleştirmenize izin verecektir..

Trikonasana’nın Faydaları:

Üçgen poz bacakları, kolları, kalçaları, göğsü, ayak bileklerini vb. düzeltir. Baldırları, hamstringleri, göğsü ve omurgayı esnek hale getirir. Zihinsel ve fiziksel dengeniz ve beden üzerindeki kontrolünüz artacaktır. Hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarını gidermek istiyorsanız, bu asanayı her sabah yapın. Bu yoga duruşu aynı zamanda kaygıyı etkili bir şekilde azaltabilir ve ayrıca sırt ağrısı siyatiğine yardımcı olabilir..

Birçok rahip ve eski guru, bu üçgen yoga duruşunun sinir sistemini uyarabileceğini ve sinir depresyonunu ortadan kaldırabileceğini iddia etti. Pelvik bölgeyi güçlendirecek ve esnek hale getirecektir. Bununla birlikte, bu duruş üreme organlarını tonlayacaktır. Bu yogayı yapmak sizi bir dizi önemli hastalıktan da kurtarabilir..