Kabul etsek de etmesek de atalarımızın dünya ve işleyişi hakkındaki bilgileri bizimkinden çok daha üstündü. Eski metinler, zaman içinde bir yerde kaybolan ve bugün entelektüel tartışmalarda yeniden gündeme getirilen felsefeleri içerir. Dünyanın yanı sıra atalarımız da insan vücudunu bizden daha iyi biliyorlardı. Tedavisi olmayan hastalıkları biz daha düşünmeden çok önce iyileştirmek için yoga ve zihin gücü tekniklerini kullanıyorlar..

Yoganın hem fiziksel hem de psikolojik yönleri vardır. Vücudumuzun sistemlerini, modern bilimin kimyasallar ve ilaçlar yardımıyla asla hayal edemeyeceği şekilde dengelemeye yardımcı olur. Hem fiziksel hem de zihinsel rahatsızlıkları iyileştirmek için yoga kullanmaya yoga terapisi denir..

Yoga Terapi Nedir?

Birçok insan, yoga terapistlerinin etkinliğini vaaz edenlerin çoğunlukla düzmece olduğuna inanmak istese de, bu doğru değil. Özveri ve gayretle doğru bir şekilde uygulandığında yoga harikalar yaratabilir. Kendi bedeninizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur ve böylece zihninizin herhangi bir dış yardım olmadan kendi kendine iyileşmesine yardımcı olur.!

Yoga teorisi, hastalıklarımızın bir tür enerji tıkanıklığından kaynaklandığına inanır. Yoga terapi ile, yoga ustaları veya guruları bu tıkanıklığı ortadan kaldırır, böylece enerjinizin veya yaşam gücünüzün bir kez daha engellenmeden akmasına izin verir. Şüpheciler, bunların eski büyü hikayelerine dayanan mantıksız teoriler olduğunu söyleyebilirler. Ancak bugün bilim, sonunda bu evrendeki her şeyi birbirine bağlayan bir tür enerjinin varlığını kabul etti. Bu enerjinin hayatımızın yakıtı olduğu kabul edildi.

Yoga, çeşitli asanaları ile yaşam gücünüz olan bu enerjinin gücünü arttırmayı amaçlar..

Yoga ayrıca zihninizi sakinleştirmeye veya yatıştırmaya yardımcı olur. Hızlı tempolu hayatımızda hepimizin özlemini duyduğu, ancak her zaman bizden kurtulmayı başaran iç huzurunu size verir. Çeşitli nefes egzersizleri ve meditasyon teknikleri, zihninizi tüm gerilim ve endişelerden birkaç saniyeliğine boşaltmanızı sağlar. Bu, vücut sisteminizi birkaç saniyeliğine kapatıp, çok tıkandığında yeniden başlatmak gibidir. Yoga terapisi düzgün bir şekilde uygulandığında harikalar yaratır. Kas ağrısı, sertlik gibi basit problemlerin yanı sıra kanser veya AIDS gibi zor problemlerin tedavisinde kullanılır..

Yoganın içinde, her birinin farklı bir amacı veya hedefi olan birkaç farklı dalı vardır. Yoga terapi, tüm bu dalların bilgisini birleştirir ve ardından durumunuzu tedavi etmek için gerekli olan prensipleri kullanır. Çoğu yoga ustası önce genel gücünüzü ve yeteneklerinizi tahmin eder. Daha sonra durumunuzu değerlendirirler ve tedavisi için bir plan yaparlar. Yoga terapistleri daha sonra sizin için bir “sadhna” veya rutin hazırlar..

Düzenli uygulama ile bu sadhnada gelişirsiniz ve terapistiniz onu güncellemeye devam edecektir. Yakında sadece sadhna’nızın en yüksek seviyesinde değil, aynı zamanda sizi rahatsız eden rahatsızlıkta da ustalaşacaksınız..

Yoga son derece zor egzersizler içerse de, fiziksel olandan daha çok ruhsal alemle ilgisi vardır. Vücudunuza çok daha yüksek bir seviyede davranır. Yoga, vücudunuzu anlamanıza yardımcı olan ve böylece ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmenizi sağlayan bir arınma sürecidir. Yoga terapisi en çok yoganın bu yönünü kullanır..

İnsanlar uzun zamandır terapötik amaçlarla Yoga yapıyorlar ve oldukça fazla sayıda takipçi topladılar. Açık olan bir şey var – yoga, ilaçlar ve doktorlar kadar etkilidir. Eğer durum böyle olmasaydı, pek çok insan vergilendirici ama özgürleştirici rejimlere girmeye istekli olmazdı..

Yoga sadece bir tedavi yöntemi değildir. Bir yaşam biçimidir. Bir kere tadına varınca vazgeçemeyeceğiniz bir bağımlılık..