Moringa ağacının ne olduğunu merak ediyorsanız, en sevdiğiniz baget ağacından başka bir şey değil! Hemen hemen her Hint evinde ortak bir manzara olan Moringa, doğanın insanlığa en iyi armağanlarından biridir. Sambar’a eklenen Moringa çubuklarının yanı sıra Moringa yaprakları da tüketime uygundur. Bilimsel olarak Moringa Oleifera yaprakları olarak bilinirler ve yemek pişirmek ve tıbbi amaçlar için kullanılırlar. Moringa yaprakları antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir ve bu da onları en iyi süper gıdalar yapar. Bu yazımızda Moringa ağacı yapraklarının inanılmaz faydalarını detaylı olarak tartışacağız..

Moringa'nın Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları Bırakır; Sağlık

Moringa Yaprakları Nedir??

Moringa yaprakları, Hindistan ve Afrika ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilen Moringa ağacının yapraklarıdır. Ham halde alındığında tadı biraz acıdır, ancak lezzetle doludurlar. Moringa çayının hazırlanmasında kurutulmuş Moringa yaprakları kullanılır ve toz veya tablet şeklinde bulunur. Ayrıca Telugu’da “MunagaAaku” ve Hintçe’de “SahjanKePatthe” olarak da adlandırılırlar..

Moringa Yapraklarının Önemi:

Eski Kızılderililerimiz uzun zamandır Moringa yapraklarının sağlık için önemini kabul etmiştir. Bu son derece besleyici yapraklar, diyabetin önlenmesi, iltihaplanmanın azaltılması ve hatta vitamin eksiklikleri ile mücadele dahil olmak üzere vücudumuza birçok avantaj sunar. Bu eski güzel ev ilacının kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı kanıtlanmıştır..

Moringa Yaprakları Nasıl Tüketilir?

Moringa yapraklarını diyetinize dahil etmenin sayısız yolu vardır. Taze Moringa yaprakları dals, köri yapımında ve hatta köri tozlarında kullanılabilir. Kuru Moringa yaprakları ise bitki çaylarının yapımında kullanılır. Bu yaprakların toz haline getirilmiş hali, birçok rahatsızlığın tedavisi için tüketilmek üzere kapsül haline getirilmektedir..

Kaç Moringa Yaprağı Yemeliyim?

Maksimum sağlık yararlarından yararlanmak için haftada iki veya üç kez 1 veya 2 porsiyon taze Moringa yaprağı alabilirsiniz. Moringa tozu veya tabletleri alıyorsanız, günde iki kez yaklaşık 1 yemek kaşığı alabilirsiniz. Bu yaprakların önerilen dozun üzerinde tüketilmesi hazımsızlık ve mide bulantısı gibi mide rahatsızlıklarına yol açabilir..

Moringa Yapraklarının Besin Değeri:

1 fincan taze Moringa yaprağının besin dağılımına göz atın (Servis Boyutu: 100 gr)

 • Toplam Kalori: 64
 • Toplam yağ: 1.4 gram
 • Sodyum: 9 mg
 • Toplam karbonhidrat: 8.3 gram
 • Diyet lifi: 2 gram
 • Protein: 9,4 gram
 • A vitamini: %151
 • C vitamini: %86
 • Kalsiyum: %18
 • Demir: %22

Moringa Yapraklarının İnanılmaz Sağlık Faydaları:

Moringa yapraklarında bol miktarda vitamin ve mineral bulunur ve yemeklerde uygun tüketim için her gün farklı şekillerde pişirilebilirler. Moringa yaprağı suyu da hazırlanabilir. Moringa yaprağı kullanımıyla çantanızda bulundurabileceğiniz Moringa Yapraklarının faydaları hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki bu kılavuza göz atın..

moringa yaprakları faydaları

1. Temel Amino Asitleri Sağlar:

Moringa yapraklarında vücut için gerçekten yararlı olabilecek bir sürü amino asit vardır. Yapraklarda proteinlerin oluşumuna ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olan yaklaşık 18 önemli amino asit vardır. Kesinlikle dört gözle beklemeniz gereken moringa yapraklarının en iyi kullanımlarından biridir..

2. Emziren Kadınlar İçin:

Moringa yapraklarında birçok ayurvedik özellik vardır. Emziren kadınlarda emzirmeyi ve süt üretimini artırmak için bu, düzenli olarak doğal bir ilaç olarak verilir. Genel olarak, bu emziren kadınlar için faydalı olduğu anlamına gelir..

3. Anti-inflamatuar Ajanlar:

Moringa yapraklarında demir ve antiseptik ve ayrıca anti-inflamatuar ajanlar bulunur. Bu, yaralanmaların yanı sıra kesik ve yanıkların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda eklem ağrılarını ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Demir seviyeleri anemi tedavisi için de iyidir..

4. Sinir Sistemini Güçlendirir:

Moringa yaprakları eklenerek, diyette yapılacak basit bir değişiklikle her türlü sinir bozukluğu tedavi edilebilir. Ayrıca migren, tahriş ve baş ağrısı gibi diğer sorunları da tedavi eder. Moringa yaprağı tabletleri, sinir sisteminizi güçlendirmek için taze Moringa yaprakları ile birlikte de kullanılabilir..

5. Kolesterolü Düşürmek İçin:

Moringa yapraklarının bazı zayıflama ve yağ yakma faydaları vardır. Açlık sancılarının da azalmasına yardımcı olur. Bu, enerji seviyelerini artırmaya ve aktif bir yaşam tarzı sağlamaya yardımcı olur. Düşük kolesterol seviyelerine ulaşarak, vücudu kalp hastalıklarından da korursunuz..

6. Sindirime Yardımcı Olur:

Moringa yaprakları kolay sindirilen bir besin olmasının yanı sıra diğer gıda ürünlerinin sindirimine de yardımcı olur. Bu, vücudun daha fazla besin emmesini ve kişinin sağlığı için çalışmasını sağlar. Bu, Moringa ağacı yapraklarının en iyi sağlık yararlarından biridir.!

7. Enerji Sağlar:

moringa yapraklarının kullanım alanları

Moringa yapraklarının sağlık ve esenlik ile birlikte vücuda enerji kattığı bilinmektedir. Her porsiyonun tüketimi ile enerji sağlar ve bu da şekerden arındırılmıştır. Bu, gün boyu formda olmanızı ve iyi bir konsantrasyona sahip olmanızı sağlar. Taze yapraklar ve hatta kurutulmuş moringa yaprakları tüketmek, enerji seviyenizi artırmada fayda sağlar..

8. Vücudun Detoksifikasyonu:

Moringada bulunan antioksidanlar ve vitaminler, iyi düzeyde diyet lifi ile birlikte tüm sistemi yalnızca yağ hücrelerinden değil, aynı zamanda toksinlerden ve tehlikeli sıvılardan da temizlemeye yardımcı olur. Moringa yaprağı çayı vücudun tam ve doğal detoksifikasyonuna yardımcı olur. Sağlığı teşvik eder ve vücudu herhangi bir hasardan uzak tutar..

9. Saç Sağlığını Teşvik Edin:

Moringa yapraklarının kullanımı ile saç ve saç derisi sağlıklı tutulabilir. Bunun nedeni yüksek vitamin ve mineral seviyeleridir. Saç derisinin temizlenmesine ve kepek tedavisine ve saç hasarının uygun şekilde önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kuru saç problemlerini de tedavi eder. Kan dolaşımı da saç köklerinin aktivasyonuna yardımcı olur. Bu saça güç verir ve sağlıklı olmasını sağlar..

10. Anti-Oksidanlar Açısından Zengin:

Moringa yaprakları, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı savaşabilen C Vitamini, Quercetin, Klorojenik Asit gibi antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca, bu ajanların kan basıncını düşürmede ve kan şekeri seviyelerini düzenlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Moringa yaprakları, yüksek anti-oksidasyon özellikleri nedeniyle etin korunmasında da kullanılır..

11. Diyabeti Azaltın:

Moringa Oleifera sağlığa sayısız fayda sağlar ve kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için mükemmel ilaçlardan biridir. Özellikle, Klorojenik asit adı verilen bir anti-oksidanın, yüksek şeker seviyelerini frenleme üzerinde çalıştığı gösterilmiştir. Bu nedenle Moringa diyabet hastaları için bırakır, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaları önerilir..

12. Akne Tedavisi:

Sivilceleriniz varsa, kusursuz bir cilde kavuşmak için Moringa yaprak maskesini deneyin! Moringa yapraklarındaki yağlar cildin derinliklerine nüfuz edebilir ve iltihabı azaltabilir. Ayrıca enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşırlar ve gözenekleri arındırırlar. Moringa yapraklarımızı ve suyumuzu macun haline getirip 15 dakika yüzünüzde bekletebilirsiniz. Bu sadece sivilceleri tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi herhangi bir lekeden arındırır..

Moringa Ağacı Yaprakları Yan Etkiler:

Moringa yaprağı genellikle güvenli kabul edilse de, aşırı tüketimden kaynaklanan olası sağlık komplikasyonları olabilir. Moringa yaprağının yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Hazımsızlık
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Diyabet ilacı ile etkileşim – Kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürebilir.
 • BP ilacı ile etkileşim – Düşük kan basıncı seviyelerine yol açabilir.

Hepsi bu değil! Moringa yapraklarının, modern tıbbın bilmediği 300’den fazla farklı hastalık türünü tedavi ettiği bilinmektedir. Geniş bir besin yelpazesi ile Moringa yaprakları sağlık için vazgeçilmezdir. Büyükannelerimizin, diyetlerinde çubuklarla birlikte yaprakların iyi kullanılmasını neden sağladıklarına şaşmamalı. Doğa Ana’nın inanılmaz harikalarını tanımanın ve hastalıksız, ilaçsız bir yaşam için köklerimize geri dönmenin zamanı geldi.!

Moringa Yapraklarının Sağlığa Faydaları