Jamun meyveleri özellikle çocuklar tarafından çok sevilir. Hint kara eriği lezzetli ve son derece besleyicidir! Mor rengi, tatlı ve ekşi tadıyla birleştiğinde, onu birinci sınıf meyveler listesine ekler. Jamun, zengin bir temel vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu meyvelerde bulunan antioksidanlar, hastalığa neden olan toksinleri temizler ve çeşitli hastalıkları önler. Bunların yanı sıra, beslenme gerçekleri ve yan etkileri ile birlikte en iyi 18 Jamun meyve faydasını derledik..

Jamun Meyve Faydaları

Jamun Meyvesi Nedir??

Bilimsel adı veya botanik adı SyzygiumCumini olan Jamun, Hindistan alt kıtasına özgü tropikal jamun ağacının etli meyvesidir..

Hindistan’daki çeşitli bölgesel dillerde insanlar Jamun’dan jambolan, nagapalam, naaval, allaneredu, java erik, kalo reçeli, jambunerale, nagapazham olarak bahseder. Olgun meyve oval şekilli ve koyu mor renkli olup, neredeyse küçük bir eriği andırır. İri çekirdekli sulu ve tatlı-ekşi bir tada sahiptir. Jamun çok besleyicidir ve birçok tıbbi özellik içerir..

Bu çok sevilen yumuşak meyve mevsimseldir ve Hindistan’da sadece yazları hazirandan ağustosa kadar bulunur. Son birkaç yüzyılda, jamun ağacı çeşitli Asya bölgelerinde, Amerika alt kıtasında vb. popüler hale geldi. Artık dünyanın farklı yerlerinde yetiştiriliyor ve birçok sağlık yararı nedeniyle hızla popülerlik kazanıyor..

Jamun Meyve Çeşitleri:

Jamun dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilse de sadece iki çeşidi vardır. Her iki çeşit de aynı renk ve şekle sahiptir. Görüntülerine bakarsanız, ikisi de benzer görünüyor, ancak meyvenin iç etiyle ilgili olarak aralarında bazı farklılıklar var. İlk çeşit, büyük bir tohum ile açık mor veya beyaz renkli bir ete sahiptir. İkinci çeşit tohumsuz beyazımsı ete sahiptir; bu çeşit, ilk çeşitten daha fazla pektin, doğal bir nişasta içerir..

Jamun Sağlık İçin İyi mi?

Siyah erik, Java eriği ve Malabar eriği olarak da bilinen jamunların kalorisi düşüktür ancak sağlığa sayısız faydaları vardır. Hindu mitolojisinde yüksek oranda sözü edilen ‘Tanrıların meyvesi’ olarak adlandırılırlar. C vitamini, A vitamini, B vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum gibi mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır..

Jamun’daki fitokimyasallar, polifenolik bileşikler ve diğer bileşikler, çeşitli tıbbi özelliklerine katkıda bulunur. Jamuns, gaz giderici etkileri, idrar söktürücü ve anti-skorbutik özellikleri ile bilinir..

Artrit, astım, kalp rahatsızlıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, kan temizleme, göz rahatsızlıkları, cilt rahatsızlıkları vb. gibi sağlık durumlarını tedavi etmek için eski Hint ve Çin tıbbının önemli bir parçasıdırlar. Halk arasında yüksek kan basıncını kontrol altına almalarıyla bilinirler. alkaloidler ve hipoglisemik özellikler açısından zengin oldukları için glikoz seviyeleri.

Jamun Meyvesinin Besin Değeri:

Jamun, zengin besin içeriğine sahip birkaç meyveden biridir. 100 gram jamun’da bulunan besin maddelerine bakalım:

 • Enerji: 251 kJ (60 kcal).
 • Karbonhidratlar: 14 gr.
 • Diyet lifi: 0,6 g.
 • Yağ: 0.23 gr.
 • Protein: 0.995 gr.
 • Tiamin (B1): (%2) 0.019 mg.
 • Riboflavin (B2): (%1) 0.009 mg.
 • Niasin (B3): (%2) 0,245 mg.
 • B6 Vitamini: (%3) 0.038 mg.
 • C vitamini: (%14) 11.85 mg.
 • Kalsiyum: (%1) 11,65 mg.
 • Demir: (%11) 1.41 mg.
 • Magnezyum: (%10) 35 mg.
 • Fosfor: (%2) 15.6 mg.
 • Potasyum: (%1) 55 mg.
 • Sodyum: (%2) 26,2 mg.
 • Su: 84.75 gr.

Jamun Yemek İçin En İyi Zaman:

 • Eski Hint tıbbı Ayurveda’ya göre, reçel tüketmek için doğru zaman güneşin en tepede olduğu zamandır – 12.00 – 15.00 arası..
 • Bu sırada reçel tüketmek, olumlu etkileri artırır ve olası olumsuz etkileri azaltır..
 • Diğer meyveler gibi, reçeller de aç karnına, yemeklerden birkaç saat sonra alınırsa iyidir..
 • Meyveleri aç karnına tüketmek antioksidan aktiviteyi destekler ve toksinlerin daha iyi atılmasına yardımcı olur..

Evde Jamun Tozu Nasıl Yapılır?

Jamun tohumu tozunun, özellikle diyabet tedavisinde, kadınlarda PCOS koşullarında, sindirimi iyileştirmede vb. vücuda oldukça faydalı olduğu bulunmuştur. Evde jamun tohumu tozu veya jamun tohumu churna yapma sürecine bakalım..

İçindekiler:

 • Bir Kg. taze jamun meyveleri.

Hazırlama Yöntemi:

 • Jamunları iyice temizleyin ve posayı sıkın ve tohumları toplayın. (İnsanlar posayı evde Jamun suyu hazırlamak için kullanırlar).
 • Toplanan tohumları iyice yıkayın.
 •  Bu tohumları 4-5 gün güneşte kurutun ve ardından dış kabuğunu soyun..
 • Tohumların yeterince kurumuş olup olmadığını kontrol edin. Parmaklarınızın arasına bastırırsanız tohumlar ikiye bölünmelidir..
 • Yeterince kuru değillerse 4-5 gün daha güneşte bekletin..
 • Tohumlar iyice kuruduktan sonra, ince bir toz yapmak için bir öğütücüde ezin..
 •  Bu tozu hava geçirmez bir kapta saklayın.
 • Bu tozu bir çay kaşığı suya karıştırıp sabahları aç karnına içerek tüketebilirsiniz..

Araştırmaya Dayalı Jamun Meyve Faydaları:

Burada cilt, saç ve sağlık için 18 kanıta dayalı jamun meyvesi faydasını listeledik.

Jamun'un Faydaları

Jamun Meyvesinin Sağlığa Faydaları:

İşte jamun meyvesinin en iyi 13 sağlık faydası. Onlara bir göz atalım.

1. Diyabet için Jamun Meyvesi:

Jamun, Ayurveda’da diyabet tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Oleanolik asit, jambolin ve jambosin gibi hipoglisemik özelliklere ve anti-diyabetik bileşenlere sahiptir. Bu bileşenler, glikozun kana salınma sürecini yavaşlatarak kandaki glikoz seviyelerinin korunmasına yardımcı olur..

Ayrıca nişastanın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur ve insülin seviyelerini arttırır. Jamunlar, diyabetin yaygın bir yan etkisi olan idrara çıkma sıklığını azaltmada çok etkilidir. Jamun tohumu tozu, jamun kabuğu çayı ve jamun yaprakları da diyabet tedavisinde ve yönetiminde çok etkilidir..

2. Mide Rahatsızlıklarını Tedavi Eder:

Jamunlar sindirim sağlığı için çok faydalıdır. Sıkılaştırıcı ve antibakteriyeldirler. Bu, çeşitli mide enfeksiyonlarının tedavisinde ve ishali kontrol etmede yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenlemede ve kabızlığı tedavi etmede etkilidirler..

Jamuns, karaciğer koruyucu özellikler içerir. Karaciğeri detoksifiye etmeye ve karaciğere zarar verebilecek fazla karaciğer enzimlerini temizlemeye yardımcı olurlar – böylece yapısını ve sağlıklı işleyişini desteklerler..

3. Kan Arıtmada Yardımcı Olur:

Jamuns, onları doğanın en iyi kan temizleyicilerinden biri yapan anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özelliklerde yüksektir. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin sağlığını iyileştirmeye ve sayılarını artırmaya yardımcı olan zengin bir demir içeriğine sahiptirler. Jamunlar, hemoglobin sayısını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olduklarından anemi, kan kaybı, yorgunluk, aşırı adet kanaması vb. tedavisinde en iyi ilaçtır..

4. Kanseri Önler:

Jamunlar, kanseri önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olan zengin anti-kanser ve kemo-önleyici ajanlardır. Kansere neden olan toksinleri ve serbest radikalleri vücuttan atmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Jamunlar, kanser ve kanserojen aktivite riskini azaltmaya yardımcı olan fitokimyasallar, flavonoidler, polifenoller, antosiyanin ve gallik asit gibi bileşenlere sahiptir.1).

Jamun, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önleyen anti-inflamatuardır. Çeşitli çalışmalar, jamunların vücuttaki kanserli tümörlerin boyutunu küçülttüğünü kanıtlamıştır..

5. Kilo Kaybı İçin Jamun Faydaları:

Son derece besleyici olmanın yanı sıra, reçeller düşük kalorili ve sağlıklı liflerde yüksektir. Bu lifler vücuttaki kötü yağların atılmasına yardımcı olur ve daha iyi sindirim ve emilime yardımcı olur. Jamuns, yemek yerken çabuk doymanızı sağlar. Bu kontrollü yeme ve kilo kaybına yardımcı olur.

Vücut metabolizmasını arttırmada çok etkilidirler. Metabolizma hızlı olduğunda yağlar birikmeden hızlı bir şekilde yakılır. Jamunlar, vücuttaki suyun tutulmasını azaltmaya yardımcı olan ve böylece sağlıksız kilo alımını azaltan farmakolojik özellikler içerir..

6. Kalp Sağlığını Korur:

Jamunlar potasyum ve triterpenoid bakımından zengindir, her iki bileşen de kalbe çok faydalıdır. Potasyum, kalp hastalığına neden olan kalpteki atardamarların sertleşmesini önlemeye yardımcı olan doğal bir vazodilatördür.2).

Yüz gram jamun meyvesi 79 mg potasyum içerir. Potasyum, yüksek kan basıncını çok etkili bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olur, böylece kalp krizlerini ve inmeyi önler. Triterpenoid vücutta kolesterol birikimini önlemeye yardımcı olur; bu, kalp hastalığının tedavisinde ve sağlıksız kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur.

7. Dişlere ve Diş Etlerine İyi Gelir:

Siyah erik diş ve diş eti sorunları için mükemmel bir çözümdür. Bu ağacın yaprakları, ağızda üreyen bakteri ve diğer mikroplarla savaşmaya yardımcı olan yüksek antibakteriyel özellikler içerir. Kurutulmuş siyah erik yapraklarının tozu çok güçlü bir diş temizleyicidir. Taze yaprak ezmesi ağız ülserlerinin tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır..

Ağacın kabuğu ayrıca anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Kabuğundan yapılan çay, genellikle diş eti iltihabı gibi diş eti problemlerini tedavi etmek için ağız gargarası olarak kullanılır. Jamun meyvesinin büzücü özellikleri, ağız kokusu ve boğaz enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur..

8. Bağışıklığı Artırır:

Siyah eriğin anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özellikleri vücudu çeşitli enfeksiyonlardan korur. Jamun’un bu özellikleri vücudun bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirmeye yardımcı olur(3).

Ayrıca, çeşitli toksinlerin ve serbest radikallerin vücudunu temizlemeye yardımcı olan ve böylece bağışıklığı güçlendiren C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından da yüksektir. Araştırmalar, jamun meyvesinin kabuğunun en yüksek antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir; bu nedenle meyvenin bütün ve taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir..

9. Hamilelikte Jamun Meyve Faydaları:

Sanılanın aksine jamun hamilelik ve emzirme döneminde çok faydalıdır. Yüksek besin içeriği mükemmel beslenme sağlar ve doğmamış bebeğin daha iyi gelişmesine yardımcı olur. Kalsiyum, potasyum, C vitamini, B vitaminleri gibi vitaminler ve mineraller, daha güçlü kemikler ve bağışıklık için gereklidir. Jamunlar kan şekeri seviyelerini düzenlediğinden, gestasyonel diyabeti olan anneler için mükemmeldir..

Bebeğin uygun gelişimi için hayati bir mineral olan magnezyum açısından zengindirler ve erken doğumları önlemeye yardımcı olur. Jamunlar kalp için çok sağlıklıdır ve hamilelik sırasında kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur..

10. Böbrek Sağlığını Destekler:

Jamuns, böbreklerden toksinlerin atılmasına yardımcı olan ve böylece böbreklerin sağlığını sağlayan doğal bir idrar söktürücüdür ve antioksidanları yüksektir. Jamun meyveleri böbrek taşlarını parçalama gücüne sahiptir, bu da onları erken evre böbrek taşları için çok etkili bir çare haline getirir..

Ayrıca diyabet ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları nedeniyle zarar gören bir organdır. Jamunlar vücuttaki kan basıncını ve kan şekerini düzenlemede çok iyi oldukları için böbreklere aşırı yüklenmeyi önleyerek dolaylı olarak böbreklere yardımcı olurlar. Jamunlarda bulunan alkaloidler kandaki glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğundan, reçel yemek diyabetik böbrek hastaları için çok faydalıdır..

11. Astımı Tedavi Eder:

Jamuns, vücuda çeşitli şekillerde fayda sağlayan C vitamini bakımından yüksektir. C vitamini, astım gibi çoklu solunum rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olan bir antioksidandır..

Siyah erik, akciğerlerdeki ve solunum yollarındaki balgamı ve iltihabı azaltarak astım, solunum yolu alerjileri ve diğer solunum rahatsızlıkları gibi durumlara çok fazla rahatlama sağlar.4): Jamunların anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri, çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadelede yardımcı olur. C vitamini, solunum yollarındaki toksinleri temizlemede çok iyidir..

12. Ülserleri Giderir:

Mide duvarları, mide dokusunu mide asitlerinin ve farmasötik ilaçların zararlı etkilerinden koruyan bir mukus tabakası ile kaplanmıştır. Bu mukus tabakası hasar gördüğünde midede ülserlere neden olur. Jamuns, midenin bu mukoza zarını hasardan korumaya yardımcı olan tanen adı verilen büzücü bileşikler içerir..

Jamunlar, mide ülserlerini önleyen ve tedavi eden anti-inflamatuar ve anti-ülser özellikleri bakımından yüksektir. Siyah eriklerdeki antioksidanlar, midede biriken ve mide zarına zarar veren serbest radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olur..

13. Dayanıklılığı Artırır:

Jamuns, vücudun genel dayanıklılığını arttırmada çok iyidir. Oksidatif stresi ve iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar ve bu da vücudun enerjisini korumaya ve gücünü artırmaya yardımcı olur. Jamunlarda bulunan çeşitli vitamin ve mineraller, sinir sistemini güçlendirmeye ve vücudun dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur..

Jamun’un Cilt İçin Faydaları:

İşte cilt için en iyi 4 reçel meyvesi faydamız. Onlara bir göz atalım.

1. Akneyi Önler:

Jamunlar, kan temizleme ve vücut detoksifikasyon yoluyla akne tedavisinde çok etkilidir. Jamunların anti-bakteriyel özellikleri, akneye neden olan bakterilerin deriden yok edilmesine yardımcı olur. Jamun tohumu tozu ve sütten yapılmış bir yüz paketi akne, sivilce, siyah nokta vb. tedavisinde çok etkilidir.5). Jamun yaprağı macunu, akne ve diğer cilt rahatsızlıklarını temizlemek için yüz maskesi olarak kullanılır..

2. Yağlı Cildi Tedavi Eder:

Yağlı cilt çok can sıkıcı olabilir. Jamuns, ciltte bulunan fazla doğal yağları nötralize etmeye yardımcı olan büzücü özellikler içerir. Jamun meyve özü gül suyu ve pirinç unu ile yapılan bir yüz paketi yağlı ciltler için en iyi ilaçlardan biridir. Taze reçelin meyve püresini cildinize yüz peelingi olarak uygulayabilir veya maske olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz..

3. Yara ve Lekeleri Tedavi Eder:

Jamuns, besin maddeleri ve antioksidanlar açısından yüksektir. Yara izlerini, koyu lekeleri, lekeleri vb. tedavi etmek için mükemmel bir çaredir. Jamun’da bulunan C vitamini ve antioksidanlar, koyu lekelere ve diğer pigmentasyon sorunlarına neden olabilecek ölü hücrelerin ve toksinlerin cildini temizlemeye yardımcı olur..

Ayrıca yeni cilt hücrelerinin gelişimini teşvik etmede çok iyidirler. Jamun tohumu tozunu bir miktar taşıyıcı yağ veya bal ile karıştırabilir ve yara izlerini, lekeleri vb. tedavi etmek için cilde uygulayabilirsiniz..

4. Yaşlanmayı Önler:

Jamunlar cilt yaşlanmasını önlemede mükemmeldir. Reçellerdeki antioksidanlar, ciltte kırışıklıklara ve ince çizgilere neden olan serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur. Siyah erik, cilde yapı ve güç sağlamaya yardımcı olan bir protein olan kolajen üretimini teşvik eder. Cildin sıkı ve sıkı olmasına yardımcı olur. Bu, kırışıklıkların çok etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur.

Jamun’un Saç İçin Faydaları:

Burada, jamun meyvesinin saçlar için faydalarını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Saç Sağlığını İyileştirir:

Siyah eriğin antioksidan ve antibakteriyel özellikleri, kafa derisinin bakteriyel koşullarını tedavi etmeye ve kafa derisindeki toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Bu sağlıklı saçların gelişmesine yardımcı olur. Jamun’un büzücü özellikleri ayrıca doğal yağları dengelemeye ve yağlı saç derisi koşullarını kontrol etmeye yardımcı olur..

Jamun Meyvesinin Yan Etkileri:

Jamunlar çok faydalı olsa da tüketirken alınması gereken bazı önlemler vardır..

 •  Reçeller kan şekerini düşürdüğünden, diyabet ilacı kullanan kişiler, tehlikeli derecede düşük kan şekerine neden olabileceği veya diyabet ilacına müdahale edebileceği için çok fazla reçel tüketmekten kaçınmalıdır..
 • Jamunlar ayrıca kan pıhtılaşma ajanları içerir, bu nedenle ateroskleroz vb. gibi kan pıhtılaşmasına yatkın kişiler çok fazla jamun yemekten kaçınmalıdır..
 • Herhangi bir ameliyattan en az iki hafta önce ve sonra jamun tüketilmemesi tavsiye edilir çünkü jamunlar, ameliyat sırasında ve sonrasında yan etkilere neden olabilecek kan şekerini düşürme eğilimindedir.
 •  Jamunların sindirilmesi zaman alır. Bu nedenle aşırı tüketim mide astarını etkileyebilir ve akciğerlerde mukus oluşturabilir..
 • Yüksek dozlarda jamun bulantı, kabızlık ve mide ağrısına neden olabilir..

Hepimiz jamun meyveleri yemeyi severiz ve inanılmaz derecede sağlıklıdır. Ancak, jamun ağaçlarının veya bitkilerinin diğer çeşitli bileşenleri de tıbbi değerleri nedeniyle yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Jamun yaprakları, kabuğu ve tohumları, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için ticari olarak tozlar, kapsüller ve tabletler şeklinde satılmaktadır. Jamun suyu, jamun şurubu, jamunralar, jamunjam ve sirke de dünya çapında popüler hale geliyor. Patanjali, jamun suyu satan büyük markalardan biridir..

Lezzetli ve besleyici Jamun artık diyetinizin bir parçası olacak, değil mi? İyi! Bir daha Jamun meyvesi satın aldığınızda, organik olanları arayın. Jamun meyveleri ile başka jamun meyvesi faydaları veya sağlık ilaçları biliyorsanız, yorumlar bölümünde aşağıya yazarak bize bildirin..