Artan obezite, diyabet ve erken kalp krizi vakaları ile birlikte, insanlar arasında sağlık bilincinde ani bir artış var. Sağlıklı beslenme seçimleri yapmaya ihtiyaç var ve şunu söylemeliyiz ki Darı oldukça etki ediyor! Darı, bir zamanlar bu süper tahıllarla mükemmel sağlık ve uzun ömürlülüğün tadını çıkaran atalarımız için temel bir diyetti. Bir yerlerde köklerimizi kaybettik ve sağlıksız, fast food’a geçtik. Ünlüler, doktorlar ve beslenme uzmanları sosyal medyada Millets hakkında bir vızıltı yaratırken, hayranlık yeni bir zirveye tanık oldu! Darının vücudumuza sağladığı bazı heyecan verici faydaları öğrenelim.

Darının Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık

Darı Nedir??

Darı, çim ailesine ait bir tahıl ürünüdür. Bir zamanlar insan tüketimi için kullanıldılar, ancak ağırlıklı olarak hayvan yemi için kullanıldılar. Hindistan’da darı, tuzludan tatlıya kadar çeşitli tarifler yapmak için yaygın olarak kullanılır. Yüksek beslenmeleri ve düşük Glisemik indeksleri ile tanınırlar..

Darı Çeşitleri:

Hindistan’da yetiştirilen farklı darı türleri vardır. Popüler olanlardan bazıları:

 • Jowar veya Sorgum
 • Ragi veya Parmak Darı
 • Kangni veya Tilki Kuyruğu Darı
 • Bajra veya İnci Darı
 • Sanwa veya Barnyard Darı
 • Chena veya Broomcorn Darı
 • Sama veya Küçük Darı
 • Chola veya Amaranth
 • Kuttu veya Karabuğday
 • Kodon veya Millet Kodu

Darı Sağlıklı mı?

Darı, doğanın insanlığa en güzel armağanlarından biridir. Çeşitli rahatsızlıklarla başa çıkmasına yardımcı olarak vücudumuz için büyük bir nimettirler. Darı, başka bir dengeli diyetle birlikte alındığında tam beslenmenin en ekonomik yollarından biridir. Darı Faydalarının kilo kaybı için de obezite ve kalp problemleri olasılığını önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır..

Darı Besin Değerleri:

100 gram porsiyon başına darı besin değeri aşağıda listelenmiştir:

 • Toplam Kalori: 378 kkal
 • karbonhidratlar: 72.8 gram
 • Diyet lifi: 8.5 gram
 • Proteinler: 11 gram
 • Folat: %21
 • B6 Vitamini: %29
 • Niasin: %31
 • Demir: %23
 • Manganez: %76
 • Çinko: %18

Kanıta Dayalı Darı Faydaları:

Burada cilt, saç ve sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış 23 darı faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

Darının Cilde Faydaları:

İşte cilt için en önemli 3 darı unu faydamız. Onlara bir göz atalım.

1. UV Radyasyonundan Korur:

Darı, doğal güneş kremi görevi gören ve cildinizi hasara karşı koruyan C ve E Vitamini içerir. Yaz yaklaştığından, bu tahılı beslenmenize dahil edebilir ve kendinizi güneşin en sert ışınlarından koruyabilirsiniz. Güneş hasarı cildinizi donuk, karanlık ve cansız hale getirir ve kimse bunu istemez. Bu tür sorunları ve tehlikeleri önlemek için darılardan yararlanmanızı öneririz. Bu süreçte yeni hücreler güçlenecek ve cildiniz çok daha güzel ve parlak olacaktır..

2. Cildinizi Besler:

Darı da cildinizi nemlendirmek için iyidir. Cildinizin nemini korumaya yardımcı olurlar ve böylece çok mat, koyu veya cansız hale gelmesini önlerler. Cildiniz parlayacak ve yıl boyunca nemli kalacaktır. Sadece biraz darı kullandığınızdan emin olun, böylece tüm cilt problemlerinden kaçınılabilir ve cildiniz tüm yıl boyunca taze, güzel ve güzel kalabilir. Bu, güzellik uzmanlarının bize düzenli olarak darı yememizi tavsiye etmelerinin en önemli nedenlerinden biridir..

3. Yaşlanma Karşıtı Özellikler:

Darı ayrıca yaşlanma karşıtı da savaşabilir. Yaşlanma belirtileri ile koyu lekeler, donukluk, sivilce ve kırışıklıkları kastediyoruz. Otuzlu yaşların başındaysanız, bu tür sorunları yaşamaya başlamış olmalısınız. Bu muhtemelen cildinizdeki nem eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunla mücadele etmenin basit bir yolu, biraz sağlıklı darı kullanmaktır. Hepimizin arzu ettiği genç ve genç görünümü geri kazandırabilecek besinlerle doludur. Sadece bu değil, cildimiz bu faydalı tahıllar sayesinde pürüzsüz ve esnek olacaktır..

Darının Saç İçin Faydaları:

İşte saçlar için en iyi darı faydaları. Onlara bir göz atalım.

4. Saç Dökülmesi Riskini Düşürür:

Saç dökülmesinden kurtulmak istiyorsanız, darıları nihai çareniz olarak düşünün. Saç büyümesini artıracak ve kalın, uzun ve güçlü olmanızı sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken bu minik ve yuvarlak tanelerin günlük beslenmenizde tüketimini artırmak. Saç derinizdeki kan dolaşımını teşvik edecek ve saçınızın düşündüğünüzden daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Bu şekilde saç dökülmesi de engellenmiş olacaktır. Darıları düzenli olarak kullandığınızda hayatınızda saç dökülmesi gibi sorunlar bile ortaya çıkmaz..

Darı Sağlığa Faydaları:

Burada 17 şaşırtıcı darı sağlık yararını listeledik. Onlara bir göz atalım.

5. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Darı, kilo vermek için ihtiyacınız olan nihai besindir. Bunlardan bazılarına her gün sahip olmak, bu kiloyu yönetmenize ve sonunda birkaç kilo vermenize gerçekten yardımcı olacaktır. Bu birbirinden güzel ve lezzetli darıların yardımıyla daha sağlıklı ve zinde olacaksınız. Bunun temel nedeni, darıların iştahınızı azaltma eğiliminde olması ve bu ağır öğünler yerine yenilebilir olmasıdır..

6. İyi Kan Dolaşımını Destekler:

Darı kan dolaşımınız için de harikadır. Bu aynı zamanda kalp sağlığınızı koruyacak ve kalp krizi, felç veya diğer koroner hastalıkları önleyecektir. Nabız hızını artıracak ve vücudunuzun tüm organlarını oksijenlendirecektir. Sadece bu değil, vücudunuzdaki metabolizmayı artıracak ve yaşamı tehdit eden birçok hastalık ve durumu önleyecektir. Bu aynı zamanda diyabetik hastalarda glikoz seviyesi dengesizliklerinde komplikasyonları önlemek için kullanılır. Bu çok etkili olduğu için diyetinize biraz darı eklemelisiniz. Bu nedenle sağlık sorunlarının asla hayatınızın bir parçası olmayacağının garantisini verebiliriz..

7. Kanser Riskini Azaltır:

Darıların bize sağladığı bir diğer büyük fayda ise kanseri önlemesidir. Çok zengin bir antioksidan kaynağıdır ve vücudunuzda bulunabilecek tüm kanser hücrelerini kontrol eder. Darı sadece bunu kontrol etmekle kalmayacak, aynı zamanda vücudunuzdaki bu tür tehlikeli hücreleri ortadan kaldıracaktır. Ayrıca vücudumuzu güneş çarpmalarından ve diğer sağlık sorunlarından da koruyacaklar. Bu nedenle kanser giderici ajanlar olarak da kabul edilmiştir. Bu yüzden zararlı ve tehlikeli hastalıklardan uzak durmak için darıdan faydalanmamız en doğrusu olacaktır..

8. Kas Oluşturur:

Darıdan elde edebileceğiniz en iyi faydalardan biri, bu güzel ve lezzetli tahıl sayesinde daha ince ve güçlü kaslara sahip olmanızdır. Bunları günlük olarak sadece yulaf lapası şeklinde tüketin ve sizi temin ederim ki birkaç ay içinde kaslarınızın çok zayıf ve çekici hale geldiğini fark edeceksiniz. Bu, daha zayıf ve daha ince olmak isteyenler için kadınlar için en iyisidir..

9. İyi Alkali Diyet:

Darı kelimenin tam anlamıyla alkalidir ve bu nedenle sindirim için çok iyidir. Sindirim sorunları yaşıyorsanız, darı tüketmeyi kesinlikle düşünmelisiniz. İyi oranlarda lif içerir ve bu nedenle de iyi bir kilo azaltıcı diyettir. Oldukça uygun fiyatlı ve günün her saatinde tüketilebilecek en iyi yiyeceklerden birini arıyorsanız. Birkaç fiziksel sorunu iyileştirmenin yanı sıra tadı da oldukça güzel ve vücudu özünden de güçlü kılıyor..

10. Kalp Krizlerini Önler:

Darı kalp krizlerine yardımcı olabilir. Bu besinin içindeki magnezyum içeriği bu besinin en iyi özelliklerinden biridir ve bu besinin bazı ciddi kalp sorunlarıyla uğraşan insanlara nasıl baktığına şaşıracaksınız. Yemek o kadar iyidir ki, sık görülen migren ataklarına da yardımcı olabilir. Bu yemekle ilgili en güzel şeylerden biri. Köklerinden sağlıklı kalmaya ve sisteminizi saf tutmaya istekliyseniz, bu sizin için en iyi şeylerden biridir. Bu en iyi darı faydalarından biridir.

11. Zihni Rahatlatır:

Bu yemek bir ruh hali değiştiricidir. Bu yiyeceğin içeriği, kişiyi zihinsel olarak sakinleştirmeye ve zihnini rahatlatmaya oldukça yardımcı olur. Bu, bu yemeğin en iyi faydalarından biridir. Darı böylece birkaç iyi fiziksel etkiye de sahip olabilir ve bu nedenle bu gıdanın doğru tüketimi çok önemli hale geldi. Birden fazla fiziksel soruna yardımcı olabilecek en iyi yiyeceklerden birini arıyorsanız, darı sizin için doğru yiyecek olacaktır. Darı ile ilgili en iyi şey, doğrudan doğadan elde edilen temel vitaminlerin uygun şekilde sağlanmasıdır..

12. Kötü Kolesterolle Savaşır:

Darının günlük kolesterol sorununuza da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Gıda, B3 vitamini içeren niasin ile birlikte gelir ve kolesterol ile ilişkili farklı sorunların tedavisinde oldukça yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu en iyi darı faydalarından biridir. Kolesterol sorunlarınızı doğal olarak çözmeye istekliyseniz, darı sizin için en iyi besin olabilir ve günlük olarak tüketebilirsiniz. Vitamin B3, vücudumuz için en iyi şeylerden biridir ve vücudumuzdaki birçok şeyi de etkileyebilir ve farklı iltihaplanma sorunlarını da azaltabilir..

13. İyi Protein Kaynağı:

Eğer vejeteryansanız ve yeterli miktarda protein almıyorsanız, darı lifi tüketmeye başlayın. Bu, bol miktarda protein kaynağı ile gelen en iyi yiyeceklerden biridir. Gıda hepimiz için o kadar önemlidir ki, neredeyse herkes ve herkes bu meyveyi günlük olarak tüketmeye fazlasıyla istekli olacaktır. Vejetaryenler, et içermeyen yiyecekleri nedeniyle genellikle protein eksikliği yaşarlar ve bu nedenle, iyi oranlarda protein içeren vejeteryan yiyecekler, darı gibi vejetaryenler tarafından iyi yenilmelidir..

14. Kan Şekeri Düzeylerini Düzenler:

Darı düşük glisemik indekse sahiptir ve diyabet dostu özellikleri ile bilinir. Darı diyabeti önlemenin yanı sıra kan basıncı seviyelerini düşürmeye de yardımcı olur. Ayrıca glütensizdirler ve sindirimi kolaydır. Darı, şeker seviyenizi düşürmek için vücuttaki glikozun yavaş emilmesine yardımcı olur. Bu, Şeker Hastalığı İçin En İyi Darı Faydalarından biridir..

15. Detoksifikasyona Yardımcı Olur:

Diyetinize darı eklemek, vücuttaki toksinleri temizlemenize yardımcı olabilir. Bu harika tahıllar, daha iyi sindirim sağlayan diyet lifi ile yüklüdür. Artan metabolizma ve daha yumuşak bağırsak hareketleri ile vücuttaki istenmeyen toksinler ve kalıntılar da ortadan kalkar. Vücudunuzu temizlemenin besleyici bir yoludur.

16. Kan Basıncını Düşürür:

Darının birçok faydasından biri, kan basıncınızı düşürme yeteneğidir. Darı, kan akışınızı düzenlemede önemli bir rol oynayan önemli bir Magnezyum kaynağıdır. Düzenli darı tüketimi de kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir. Bununla birlikte darı, Hipertansiyonu önlemek için iyi bir Potasyum kaynağıdır..

17. Adet Kramplarını Giderir:

Araştırmalara göre, darı, adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilecek magnezyum açısından zengindir. Bu, özellikle adet sırasında şiddetli ruh hali değişimleri ve kramplardan muzdarip olanlar için iyi olabilir. Bununla birlikte, darılar vücudumuza enerji kaybı ve yorgunlukla başa çıkmak için iyi miktarda besin sunar..

18. Hamilelikte Darı:

Atalarımız, hamilelik sırasında darıların önemini uzun zamandır biliyorlar. Özellikle Ragi veya parmak darısının bu aşamada kabızlığı önlediği ve vücuttaki Kalsiyum ve demir seviyelerini iyileştirdiği bilinmektedir. Darı ayrıca hamile kadınlarda gestasyonel diyabet ve yüksek tansiyonu da önleyebilir. Mideye uygun doğru darıyı seçmek önemlidir..

19. Safra Taşlarının Önlenmesi:

Darı, safra kesesi taşlarından muzdarip olanlar için mucize bir besin olabilir. Vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürürler, bu da safrada taş oluşum şansını azaltmaya yardımcı olur. Darı ayrıca sınırlı miktarlarda alındığında bile açlığımızı giderir ve onları dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden biri yapar..

20. Astımı Önler:

Darı, Astım ve diğer solunum problemlerini kontrol etmek için şiddetle tavsiye edilen gıdalardan biridir. Darı özellikle çocuklarda, yolu alerjik enfeksiyonlardan koruyarak solunum problemlerini önlemek için bilinmektedir. Ragi, Sama veya Kodo gibi çeşitli darıları tüketmek sağlıklı refahı teşvik edebilir.

21. Darı Bebeklere Faydaları:

Birçok annenin ortak sorularından biri darı glütensiz midir? Darı %100 glütensizdir ve çocuklar için oldukça güvenlidir. Aslında Darı, küçük bebeklere verilen ilk yiyeceklerden biridir. Kolay sindirilebilir özellikleri ve asidik olmayan içeriği ile bilinirler. Ragi veya parmak darı, darılar arasında Kanji çorbası şeklinde verilebilecek en iyi yiyeceklerden biridir..

Darının Pişirmede Faydaları:

Burada yemek pişirmede en iyi 2 darı faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

22. Yemek Pişirmek İçin Harika:

Darı yemeklerinizi çok daha lezzetli ve sağlıklı hale getirebilir. Kahvaltıda sağlıklı bir yulaf lapası, atıştırmalıklar hazırlarken tatlı ve cevizli bir tat, Hindistan gibi ülkelerde biraz ekmek ve chapattis ve hatta dosa gibi lezzetli Güney Hindistan yemekleri yapmak için kullanılabilir. Bu, yemeğe lezzet katma eğilimindedir ve hayattan çok daha fazla zevk almanızı sağlar. Gerçekten de darı, mutfak dünyasında bir nimettir ve Hindistan’da bu kadar popüler olmasına şaşmamalı. Bunları size en yakın markette ve hatta süpermarkette kolayca bulabilirsiniz. Güven Bana; sahip olduklarına asla pişman olmayacaksın.

23. Yemeğinizi Sağlıklı ve Lezzetli Hale Getirir:

Hassas bireyler için iyidir. Yiyeceklere karşı oldukça hassas olan insanlar var. Bazılarının orada bulunan lezzetli şeylerin çoğuna alerjisi vardır ve bu nedenle Tanrı bu çaresiz insanlara darı gibi yiyecekler vermiştir. Piyasadaki en iyi yiyeceklerden biridir ve bu yiyeceğin müthiş faydaları için insanlar bu yiyeceği tüketmeye fazlasıyla istekli olacaklardır..

Darı Nasıl Pişirilir?

Darı pişirme, yiyeceğin türüne göre farklı bir prosedür içerir. Bunları diyetinize dahil etmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

 • Rotis yapmak için normal buğday ununuza Darı tozu ekleyin.
 • Darıyı 30 dakika önceden ıslattıktan sonra üzerine baskı uygulayabilirsiniz..
 • İdli, dosa yapımında pirinç yerine darı kullanılabilir.
 • Bol sebze ve dal ekleyerek Darı upma veya Khichdi yapmayı deneyebilirsiniz..

Darı Yan Etkileri:

Darıların sağlığınız üzerinde yan etkileri olduğunu duyduysanız, muhtemelen doğru! Aşağıda darı yemenin dezavantajlarından bazıları listelenmiştir:

 • Hazımsızlık, uygun şekilde pişirilmediğinde
 • Tiroid problemlerine müdahale
 • Guatr Olasılığı
 • Bazı darılara karşı alerjik reaksiyonlar

Bunlar cilt, saç ve sağlık için önemli darı faydalarından bazılarıdır. Darı kesinlikle sağlık oyununa geri döndü ve birçok evde pirinç ve buğdayın yerini aldı. Darıların mideniz için sert olduğuna dair yaygın yanlış anlayışın aksine, bu süper tahıllar aslında karnınız için naziktir. Birçok ünlü sosyal medya sayfalarında darı resimleri ve tarifleri yayınlarken, binlerce takipçi denemek için sıraya giriyor! Millet çetesine ne zaman katılıyorsunuz??