Acı kabak, vücut için birçok sağlık hedefine ulaşmak için kullanılan sebzelerden biridir. Birçok insan, kan şekeri seviyelerinin uygun şekilde kontrol edilmesini ve diyabet tedavisini sağlamak için günlük diyetinde Karela olarak da bilinen acı kabak içerir. Acı su kabağının çok daha fazla faydası vardır. Ancak bu sebzenin bir de karanlık tarafı var. Vücuda çeşitli vitamin ve mineraller vermesinin yanı sıra bu sebzenin aşırı tüketimi, vücutta istemediğiniz birçok yan etkiye yol açabilir..

Hangi yan etkileri olabileceği hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bu kılavuzu kontrol edin. Kesinlikle bilmeniz gereken ideal bilgilerle size yardımcı olacaktır:Acı Kabak Yan Etkileri

1. Düşük Yapmayı Teşvik Eder:

Acı su kabağının en önemli yan etkilerinden biri, düşüklere yol açmasıdır ve bu nedenle hamile bayanlar için hiç önerilmez. Acı su kabağının emmenagog ve düşük yapma özelliği, onu anne adayları için oldukça verimsiz bir sebze haline getirir. Genellikle kadınlarda düzenli olarak almaları durumunda açıklanamayan düşüklere yol açar. Bu profesyoneller tarafından kanıtlanmıştır..

2. Erken Adet:

Acı su kabağının düzenli tüketimi ile ilişkili bir diğer yan etki, kadınlarda adetleri normal tarihlerinden çok daha erken getirmesi ve 28 günlük döngüyü engellemesidir. Bu, emziren kadınların da bu sebzeden kaçınmasını önemli kılar. Erken dönem istemiyorsanız bundan kaçındığınızdan emin olun..

3. Doğurganlık Düzeylerini Düşürür:

Bu, bir bebek planlıyorsanız hamilelik sonuçlarınızı engelleyebilecek bir sebzedir. Kadınların olduğu kadar erkeklerin de doğurganlık düzeyleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Vücut üzerinde toksik etkileri olan ve doğurganlıkla oynayabilen enzimler yaratır. Bu, aile planlaması aşamasındaysanız istemeyeceğiniz bir yan etkidir..

4. Karaciğer ve Böbrek Sorunları:

Basit bir ifadeyle, profesyoneller, böbrek sorunlarının yanı sıra karaciğer sorunları olan kişilerin acı kabaktan tamamen uzak durmasını tavsiye eder. Kolay sindirilemeyen bir sebzedir ve bu nedenle bu hastalar için uygun bir sebze değildir..

5. Aşırı Düşük Şeker Seviyelerine Yol Açar:

Düzenli olarak acı kabak alımı, şeker seviyelerini aşırı bir seviyeye düşürebilir ve kandaki glikozu dengesizleştirebilir. Şeker hastalığı için ilaç ve acı kabak kullanan kişiler bu sorunu yaşayabilir. Aşırı düşük şeker seviyeleri, başa çıkmanız gerekebilecek kendi komplikasyonlarına sahiptir..

6. Hemolitik Anemiye Neden Olur:

Aşırı acı kabak tüketimi, koma, ateş, karın ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtileri olan hemolitik anemiye kolayca yatkın olmanıza neden olabilir. Bu, her insanın iyi dengelenmiş ve uygun bir şekilde acı kabak yemesini önemli kılar..

7. İshal:

Acı su kabağının hafif yan etkilerinden biridir, ancak bu sebzenin aşırı tüketimi ile kolayca ortaya çıkabilir. İshal kesinlikle aranması gereken bir yan etkidir. Burada bahsedilmesi gereken yaygın yan etkilerden biridir..

8. Mide Ülserleri:

Acı kabak tüketiminin bir yan etkisi, mide ülseri adı verilen sağlık rahatsızlıklarından biri olarak ortaya çıkar. Bu sebzeyi tüketmeye başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var..

9. Çocuklarda Toksisiteye Neden Olur:

Acı kabak, çocuklarda toksik maddeler oluşturur ve bu nedenle onlar için kesinlikle önerilmez. Bu, burada bahsetmeye değer bir yan etkidir. Acı kabak olan çocuklarda kusma, ishal ve ölüm kadar aşırı bir şeye neden olabilir..

Görüntü Kaynağı: Deklanşör Stoku