Annenin seni Barley Khanji içmeye ikna ettiği o eski güzel günleri hatırlıyor musun? Arpa, çeşitli unlu mamullerin, çorbaların ve salataların hazırlanmasında kullanılan en besleyici tahıllardan biridir. Arpa karbonhidratlar ve önemli vitaminler, mineraller açısından zengindir. Genellikle süper bir tahıl olarak kabul edilir ve sağlık düşkünleri arasında son derece popülerdir. Bu makalede, Arpanın sağlığa faydaları, yani arpa suyunun faydaları, hazırlanması, beslenme gerçekleri ve günlük dozajı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Arpa Suyunun Cilt, Saç ve Cilt İçin Faydaları; Sağlık

arpa nedir?

Arpa, çim ailesine ait bir tahıl tanesidir. Bütün arpa tanelerinin dış örtüsü olarak bir kabuğu vardır. Görünüşte içinde beyaz renkli bir tane bulunan pirinç tanelerini andırırlar, ancak daha yapışkan ve çiğnenir. Dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilir ve kullanımı son derece çok yönlüdür. Arpa, Hintçe’de “Jau”, Gujarati’de “Jav”, Marathi’de “Satu”, Tamil’de “Barliarisi” ve Telugu’da “BarliBiyyam” olarak da adlandırılır. Arpanın sağlık için pek çok Faydası (jau faydaları) vardır ve bunlar arasında kabızlığa yardımcı olmak, enfeksiyonları tedavi etmek ve hatta Kanserleri önlemek yer alır..

Arpa Çeşitleri:

Arpa taneleri, piyasada pek çok çeşitte bulunur ve yaygın şekli tam tahıllardır:

 • pullar: Flaked Arpa, yassılaştırılarak yapılan yulaf ezmesi gibidir. Unlu mamüllerde veya müslide kullanılırlar..
 • Un: Arpa unu, tanelerin ince bir toz haline getirilmesiyle yapılır. Unlu mamullerde diğer unlarla birlikte kullanılır..
 • irmik: Arpa irmik, önce kavrulup sonra kırılarak yapılan kırık tanelerdir. Görünüş olarak kırık mısıra benziyorlar.
 • Kabuklu: Kabuklu arpa, tüm kepeği sağlam tutarak sadece dış kabuğu çıkarılarak yapılır. Bu, diğer arpa çeşitlerine kıyasla diyet lifi açısından zengin ve besleyicidir..
 • İnci Arpa: Bunlar küçük incileri andıran beyaz renkli, düzgün şekilli tanelerdir. Kepek tabakası kaldırılarak yapılırlar ve çorbalarda ve salatalarda yaygın olarak kullanılırlar..
 • Kabuksuz Arpa: Bu arpa taneleri, dış kabuğu sağlam ve filiz yapmak için bir tatlandırıcıya sahiptir..

Arpa Besin Değerleri:

Arpa, önemli vitamin ve mineraller açısından yüksektir. 100 gramlık porsiyon boyutunun besin dağılımına göz atın:

 • Toplam Kalori: 354
 • Toplam yağ: 2.3 gram
 • Sodyum: %0
 • Potasyum: 452 mg
 • Toplam karbonhidrat: 73 gram
 • Diyet lifi: 17 gram
 • Protein: 12 gram
 • Demir: %19
 • B6 Vitamini: %15
 • Magnezyum: %33

Arpa tanelerini anladığınıza göre, şimdi Arpa Suyu hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim:

Arpa Suyu Nedir??

Arpa tohumlarının suda kaynatılmasıyla yapılan sütlü beyaz içeceğe Arpa Suyu denir ve bu arpanın en yaygın tüketilme şeklidir. Hintçe’de arpa suyuna “Jau Paani” denir ve birçok evde geleneksel bir ev ilacı olarak kullanılır ve besinsel faydaları ile bilinir. Arpa suyunun iyiliği öyle ki, birçok ülkede genellikle ilk bebek maması olarak verilir. Sindirimi oldukça kolaydır ve ayrıca birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olur. Arpa suyu içmenin en iyi faydalarını anlama ve hazırlama yöntemini öğrenme rehberiniz burada..

Günlük Arpa Suyu İçebilir miyiz?

Evet! Arpa suyu günlük tüketim için güvenlidir. Aslında, hamile ve emzikli kadınlar ve hatta yaşlılar için kabızlık ve diğer sindirim problemlerini uzak tutmaları oldukça tavsiye edilir! Yaz aylarında düzenli olarak Arpa suyu içmek serinletici bir etkiye neden olabilir..

Arpa Suyu Nasıl Saklanır?

Arpa suyundaki besin, taze renklendiğinde en iyi şekilde kullanılır. Ancak, ileride kullanmak üzere saklamak istiyorsanız, hava geçirmez contalı bir cam kap kullanın. Yaklaşık 2-3 gün buzdolabında tutmak en uygunudur ve bunun ötesinde su tüketim için uygun olmayabilir..

Arpa Suyu İçmek İçin En İyi Zaman Nedir??

Arpa suyunun en güzel yanı, herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadan her an içilebilir olmasıdır. Güne sağlıklı başlamak için kahvaltıda bir kase ılık Arpa suyu içilebilir. Öğle yemeği için çorba olarak veya ara öğün olarak da tüketebilirsiniz. Arpa tanelerini tutmak, tok hissetmenizi sağlamak için size çiğnenebilir bir doku verebilir..

Günde Ne Kadar Arpa Suyu İçebilirim?

Gluten alerjiniz yoksa günde yaklaşık 2-3 bardak Arpa suyu içebilirsiniz. Bu doz özellikle idrar yolu enfeksiyonu olan hastalar için önerilir. Arpa suyu toksinleri ve bakterileri temizleyerek anında rahatlama sağlar. Fazla Arpa suyu tüketmenin tek sorunu, idrar söktürücü özelliğinin size sık sık idrara çıkma dürtüsünü vermesidir..

Evde Arpa Suyu Nasıl Yapılır:

İçindekiler:

 • Pearl arpa – ¼ su bardağı.
 • Su (3 su bardağı.
 • Kristal tuz – tadı [Tatlı bir versiyon isteyenler şeker, esmer şeker, melas, jaggery veya bal ekleyebilir.]
 • limon suyu – 1 yemek kaşığı.

Hazırlık:

 • İyice temizlenmiş halde geceden 3 bardak suda bekletin.
 • Aynı suda 4 ıslık kadar basınçlı pişirin. Alevi kısın ve arpa lapa gibi olana kadar 10 dakika daha pişirin..
 • Basınç azaldıktan sonra pişmiş arpayı çıkarın.
 • Süzmeden ve tatlandırmadan önce karışımın iyice soğumasını bekleyin..
 • Limon dilimi ile süslenmiş serinletici içeceği servis edin.

Arpa Suyunun Sağlığa ve Saça Faydaları & Deri:

Arpa suyunun (jau ka pani faydaları) cilt, saç ve sağlık için en iyi kullanımlarından bazıları şunlardır:

arpa suyunun sağlığa faydaları

Arpa Suyunun Sağlığa Faydaları:

Burada arpa suyunun en iyi 13 sağlık faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Ağırlık Azaltma İçin Arpa Suyu:

Liflerle dolu bu içecek sizi daha uzun süre tok tutar ve iştahınızı bastırır. Ayrıca, lifler ayrıca toksinlerin sistemden atılmasını sağlar. Daha düşük bir iştah, toksin içermeyen bir vücutla birleştiğinde garantili kilo kaybı sağlar. Bu, Arpa suyunun en iyi faydalarından biridir..

2. Anti Kanserli Özellikler:

Bir antioksidan deposu olan bu içeceğin düzenli olarak beslenmenize dahil edilmesi, serbest radikalleri temizleyerek kanser riskini ortadan kaldırabilir. Lifin varlığı, bağırsağınızda iyi bakteri üretimini tetikler, böylece sizi kolon kanserine karşı korur..

3. Diyabet İçin Arpa Suyu:

Kandaki şeker seviyelerini korumanın yanı sıra, bu içecek vücudun karbonhidratları emme potansiyelini geciktirir. Böylece şeker hastaları, glikoz seviyelerini korumak için arpa suyuna güvenebilirler..

4. Kalbin Korunması:

Bu içecekte bol miktarda çözünen ve çözünmeyen liflerin varlığı, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. LDL seviyeleri ne kadar düşükse, kalbiniz o kadar güvende olur..

5. Daha Güçlü Bir Sindirim Sistemi İçin:

Her gün bir bardak arpa suyu tüketerek sindirim sisteminize iyi bir lif dozu verin. Sindirim ateşini iyileştirmenin yanı sıra, doğal bir gaz giderici ajan görevi görür. İyi miktarlarda lifin varlığı, bu içeceğe müshil bir güç verir ve onu kabızlık için ideal bir ev ilacı haline getirir..

6. Böbrekleriniz İçin İyi:

Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek taşlarından muzdarip insanlar, küçük kalsiyum birikintilerini temizlemek için bu içeceğin yardımını alabilirler. Ayrıca böbrekleri detoksifiye eder, böylece böbrek kanseri riskini engeller..

7. Anemi İçin Doğal Çözüm:

Bu içecekte bakır bulunması, hemoglobin üretimini iyileştirmeye yardımcı olur, böylece aneminin başlama şansını azaltır. Kansızlığı olanlar da kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırmak için bu demir açısından zengin içeceği tüketebilir..

8. Daha İyi Bir Bağışıklık Sistemi İçin:

Bu içecekte fazla miktarda C vitamini bulunması, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sık sık tekrarlayan soğuk algınlığı ve öksürüğü uzak tutar. Bir bardak arpa suyu ile bir doz demir vererek yorgunluğunuzu uzak tutun. Bağışıklık sisteminiz ne kadar iyiyse, hastalanma şansınız o kadar düşük olur..

9. Safra Taşlarına Karşı Kalkanlar:

Arpa suyunun çözünmeyen lifleri safra asitlerinin salgılanmasını azaltır. Safra asitlerinin seviyeleri ne kadar düşükse, insülin duyarlılığı o kadar iyi olacaktır. Bu da trigliserit seviyesini azaltarak safra taşı oluşumunu engeller..

10. Aterosklerozu Önler:

Bu enerji içeceğinde bulunan B vitamini kompleksi kolesterol seviyelerini düşürür. Bu da yağların arter duvarlarında birikmesini ve kalınlaşmasını engeller. Kısacası, düşük kolesterol ve LDL seviyeleri ateroskleroz gelişimini engeller..

11. Daha Güçlü Kemikler İçin:

Arpa suyunda bulunan kalsiyum, bakır ve fosfor kemikleri güçlendirir ve genel sağlıklarını iyileştirir. İçecek ayrıca kemik üretiminde önemli bir rol oynayan manganez içerir. Bu içeceğin bir bardağının bir bardak sütten on bir kat daha fazla kalsiyum içerdiği bilinmektedir. Bu içecek aynı zamanda demirle doludur, bu nedenle onu osteoporozu önlemek ve iyileştirmek için ideal bir içecek yapar..

12. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder:

Bu, Arpa suyunun en önemli kullanımlarından biridir. Vücudun normal seviyelerden daha fazla idrar yapmasını sağlayan bir idrar söktürücü olarak çalışır. Bu süreç, mikroplar da dahil olmak üzere toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. İYE’yi uzak tutmak için günde 2-3 bardak Arpa suyu alınması tavsiye edilir.!

13. Zehirlenme İçin Doğal Panzehir:

Araştırmalar, arpa suyunun, zehirlenme ile ilişkili riskleri ortadan kaldırabilecek potansiyel panzehir özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir..

Arpa Suyunun Cilt İçin Faydaları:

Burada arpa suyunun cilt için en önemli 2 faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

14. Yaşlanma Karşıtı Özellikleri Vardır:

Arpa Suyu cilde birçok yönden fayda sağlar. C vitamini ve diğer antioksidanlarla dolu bu süper sıvı, kırışıklıkların, ince tabakaların ve sarkık cildin erken başlangıcını tetikleyen serbest radikalleri temizler. Bu sıvıdaki selenyumun varlığı cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Bu nedenle, arpa suyunun düzenli kullanımı cildinizin iyi tonda, esnek, genç ve parlak kalmasına yardımcı olabilir..

15. Tıkanmış Gözenekleri Tedavi Eder:

Tıkanmış gözeneklerden ve sivilcelerden şikayetçiyseniz Arpa suyu en iyi doğal çözümdür. Azelaik asit adı verilen bir anti-inflamatuar bileşik, gözeneklerin açılmasına, cilt iltihabının azaltılmasına ve ayrıca aknenin önlenmesine yardımcı olabilir. Dahili tüketimin yanı sıra, suyu doğrudan cilde uygulamak cildi pürüzsüz ve cam gibi bir hale getirebilir..

Arpa Suyunun Saç İçin Faydaları:

Burada arpa suyunun saça faydalarından bahsettik. Onlara bir göz atalım.

16. Saç Dökülmesine Karşı Savaşır ve Saç Rengini Korur:

Niasin, tiamin ve Prosiyanidin B-3’ün varlığı, bu arpa suyunun saç büyümesini teşvik ederek kalın, gür bir saç oluşturmasını sağlar. Demir ve bakırla zenginleştirilmiş arpa suyu, kırmızı kan hücrelerinin üretimini iyileştirir, böylece anemiye bağlı saç dökülmesinde rahatlama sağlar. Bakırın varlığı, doğru miktarlarda melanin salgılanmasını tetikleyerek saçınızın renginin korunmasına da yardımcı olur..

Kadınlar İçin Arpa Suyu:

Arpa suyunun kadınlar için son derece faydalı olduğu bulunmuştur. Hamile ve emziren kadınlar, salgılanan anne sütünün kalitesini ve miktarını artırmak için düzenli olarak bu içeceğe güvenebilirler. İşte bu mütevazi içeceğin hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar için yapabilecekleri:

 • Bu içeceğin analjezik özellikleri, emzirmenin ilk günlerinde yaşanan ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olur..
 • Sindirim sularının üretimini uyarır, böylece annelerde ve bebeklerde hazımsızlık ve buna bağlı sorunları hafifletir..
 • Glisemik indeksinin düşük olması, yeni annelerin hamilelik kilolarını sağlıklı bir şekilde vermelerine yardımcı olabilir..
 • İlk üç aylık dönemde yaşanan sabah bulantısını hafifletmek için içeceği yudumlayın..
 • Kadınları hamilelik sırasında yaşanan idrar yolu ve maya enfeksiyonlarından korur..
 • Bu içeceğin düzenli kullanımı hamile kadınlarda gestasyonel diyabeti önleyebilir.
 • Bu harika içecekle hamileliğin tetiklediği ödem ve hipertansiyonu uzak tutun.
 • Arpa suyunun hamilelik sırasında burun tıkanıklığını da hafiflettiği bilinmektedir..
 • Hamilelik sırasında arpa suyu ile körfezde safra taşı oluşumunu önleyin.

Arpa Suyu Yan Etkileri:

Arpa suyu genellikle iç tüketim için güvenli kabul edilse de, bazı yan etkileri vardır. Arpa, yüksek miktarda Gluten içerdiğinden, Gluten alerjisi olanlar için uygun değildir. Yaşanan belirtiler şu şekildedir:

 • döküntüler.
 • Mide bulantısı.
 • Karın krampları.
 • Hazımsızlık.
 • baş ağrısı.
 • Kusma.
 • İshal.

Bunlardan herhangi birini yaşarsanız, kullanmayı bırakmanız ve bir doktora başvurmanız daha iyidir..

Arpa Suyunun Faydaları

Bu günlük içeceğin sağlığınız için nasıl bu kadar harika olabileceğini bilmek sizi şaşırtmadı mı? Annelerimizin ve büyükannelerimizin özellikle sert yaz aylarında neden her gün evde yaptıklarına şaşmamalı. Bu besleyici içecek, başta antibiyotikler olmak üzere birçok güçlü ilacın bağımlılığını azaltabilir. Bu nedenle doktorlar bile bağışıklık sisteminizi geliştirmek ve vücudunuzu dinç ve zinde tutmak için bu suyu her gün içmenizi önerir.!