Böğürtlen meyvesinin kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, meyvenin ilk olarak Asya, Kuzey Amerika veya Avrupa’dan geldiği tahmin edilmektedir. Böğürtlen meyve ağacının önemi, meyvenin ilaçlama süreçlerinde kullanılması nedeniyle Yunanlılar ve Romalılar döneminde kısa sürede anlaşıldı. Böğürtlen, Rubus fruticosus olarak da bilinir ve bu meyvenin toplamda yaklaşık 40 türü vardır. Böğürtlen tarihinin bilinen bir gerçeği olarak, bunlar bitki yabani olarak kabul edildiğinden erken dönemlerde yetiştirilmemiştir. Böğürtlenin sayısız faydalarının bilinmesi daha sonra bitkinin yetiştirilmeye başlanmasıydı..

böğürtlen nedir?

Böğürtlenin Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık 1

Çoğu insan böğürtleni meyve olarak bilir ve bundan başka bir şey değildir. Bu nedenle öncelikle böğürtlenin ne olduğunu anlamak gerekir. Böğürtlen, Rosaceae familyasında, özellikle Rubus adlı alt cinste bulunan ünlü bir meyvedir. Bunlar iki yılda bir sapları olan çok yıllık bitkilerdir. Bu meyveler, Afrika ve Asya ile birlikte Avrupa bölgelerinde oldukça ünlüdür..

Böğürtlen Çeşitleri:

Farklı böğürtlen meyvesi türleri aşağıdaki gibidir:

 • böğürtlen – bunlar 1920’lerde ortaya çıkan büyük kırmızımsı-mor böğürtlenlerdir..
 • Loganberry – bu meyveler iri ve koyu kırmızı renktedir. Bu meyveler aynı zamanda 19. yüzyılda ortaya çıkan çok ekşi böğürtlenlerdir..
 • Marionberry – bu böğürtlenler yuvarlak, lezzetli ve iri.
 • böğürtlen – bunlar, loganberry’lere oldukça benzeyen ancak kendilerine özgü lezzetleri olan başka bir böğürtlen türüdür..

Böğürtlen Sağlığa İyi Gelir mi??

Evet, şüphesiz böğürtlen sağlık için iyidir. Böğürtlen, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve antioksidanlarla birlikte A, B, C ve E vitaminleri gibi birçok besin açısından zengin olduğundan, böğürtlen yemenin bazı şaşırtıcı sağlık yararları vardır..

Sağlığınız, saçınız ve cildiniz için faydaları ve sonuçları artırmak için diğer birçok doğal içerikle böğürtlene eşlik edin. Blackberry’den elde edilen sonuçlara pişman olmayacaksınız.

Böğürtlenin Önemi:

Böğürtlen meyvesi, vücut için önemi açısından şaşırtıcıdır. Böğürtlenin bir takım kullanımları ile bir takım problemlerin imdadına yetişen en popüler doğal maddelerden biridir..

Mevcut böğürtlen avantajlarından çoğu sağlık, saç ve cilt ihtiyaçlarını hedefler. Kullanıcının ihtiyaçları için sihir gibi çalışır ve istenen sonuçları verir. Ve kim onlara zorluk çekmeden sadece kolay faydalar sağlayan doğal bir maddeyi sevmez ki? Böğürtlende bulunan çeşitli mineraller ve vitaminler sayesinde vücudun tüm ihtiyaçları için eksiksiz bir çözümdür..

Böğürtlen Besin Değerleri:

Böğürtlenin besin değeri, kullanıcılarına gerekli faydaları sağlamak için artık yetersizdir. Böğürtlen meyvesinin çeşitli avantajlarının kapsamı, meyvenin sahip olduğu yüksek besin değeri ile analiz edilebilir. Böğürtlen, sağlık, saç ve cildin verimli ve hızlı büyümesi için gerekli tüm vitamin, mineral ve elektrolitlere sahiptir..

Böğürtlendeki şeker ve böğürtlendeki kaloriler de bu harika meyvede bulunan diğer mineraller ve vitaminler ile oldukça önemlidir. Mevcut böğürtlen karbonhidrat sayısı sadece vücudun doğru büyümesini hedefler ve doğru miktarlarda alınmadıkça vücut üzerinde herhangi bir kötü etki oluşturmaz..

İşte Böğürtlenin Mevcut Besin Değerleri:

 • Enerji: 43 Kkal
 • karbonhidratlar: 9.61 gr
 • Proteinler: 1.39 gr
 • A vitamini: 214 IU
 • Yağ: 0.49 gr
 • C vitamini: 21 mg
 • Kolesterol: 0 gr
 • E vitamini: 1.17 mg
 • lifler: 7.6 gr
 • K vitamini: 19,8 gr
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 162 mg

Böğürtlenin besin değeri bu kadar yüksek olduğundan, bu meyveyi düzenli olarak tüketmenin en iyisi olacağına şüphe yoktur..

Böğürtlenin Cilt ve Saç İçin İnanılmaz Faydaları & Sağlık:

Bu yazıda, böğürtlenin sağlık, cilt ve saç için en iyi faydalarından bazılarını listeledik. Onlara bir göz atalım.

Böğürtlenin 11 Sağlık Faydası:

Böğürtlen, bir dizi sağlık yararına sahip harika bir bileşendir. Böğürtlen ile sağlığınızdaki gelişmelere gerçekten şaşıracaksınız ve şaşıracaksınız. İşte alacağınız böğürtlen meyvesinin sağlık yararlarından bazıları:

1. Beyin İşlevini İyileştirin:

Böğürtlen meyvesinde bulunan antioksidanlar, beynin işleyişine gerekli stabiliteyi ve gücü sağlamaya yardımcı olur. Polifenoller gibi antioksidanlar böğürtlen kuru meyvelerinde yüksek miktarda bulunur ve bu nedenle yetişkin yetişkinlere gerekli faydaları sağlar..

Nasıl Tüketilir:

 • Faydalarını artırmak için kahvaltınızda veya günün herhangi bir saatinde bir doz böğürtlenin tadını çıkarın..
 • Ayrıca çiğ böğürtlen alabilir veya faydaları artırmak için zeytin veya fındık gibi diğer bazı ev malzemeleriyle karıştırabilirsiniz..

2. Sağlıklı Kalp:

Böğürtlen meyvesinin yararları ve zararları da sağlıklı bir kalbe sahip olduğunuzu gösterir. Böğürtlen, arterlerdeki tıkanıklıkları gidermek ve böylece kalbin normal işleyişini sağlamak için gerekli bir bileşen olan iyi bir antosiyanin kaynağıdır. Böğürtlenin yüksek lif içeriği ve magnezyum varlığı, kan basıncını uyarır ve ayrıca kalp krizi riskini azaltır..

Nasıl Tüketilir:

 • Bu meyveden maksimum faydayı elde etmek için düzenli olarak yaklaşık 2-3 böğürtlen tüketin..
 • Ancak vücuda uygun olmayabileceğinden aşırı doz almamayı unutmayın..

3. Bağışıklığı Güçlendirin:

Böğürtlende bulunan çeşitli vitamin ve mineraller, vücudunuzun bağışıklığını artırmak için yeterlidir. Bize inanmıyor musun? Meyve, vücudun çeşitli enfeksiyonlara ve ayrıca çeşitli patojenlere karşı savaşmasına yardımcı olan mükemmel bir fitoöstrojen kaynağıdır..

Nasıl Tüketilir:

 • Bağışıklığınızı güçlendirmek için böğürtleni diğer formlardan bazılarına diyetinize eklediğinizden emin olun..
 • Düzenli olarak yaklaşık 5-6 böğürtlen tüketimi ile birlikte gitmeniz önerilir..
 • Tadı ve faydaları arttırmak için her zaman en sevdiğiniz fındık veya diğer malzemelerle karıştırabilirsiniz..

4. Sindirimi İyileştirir:

Tek bir fincan böğürtlen, yaklaşık 7.6 g lif içerir ve bu, şüphesiz sindirim sorununa karşı savaşmak için harika bir bileşendir. Bu meyvelerdeki bol miktarda lif, sıkı ve yağlı yiyeceklere sindirim için yeterli zaman sağlar ve böylece vücudun sindirim sürecini iyileştirmeye yardımcı olur..

Ayrıca böğürtlendeki yüksek lif miktarı sizi uzun süre tok tutarak sağlıksız beslenmekten kaçınmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak, kilo da verebilirsiniz. Bu nedenle böğürtlen, kilo verme ve sindirim sürecinizi iyileştirme ihtiyaçlarınız için bir çözümdür..

Nasıl Tüketilir:

 • Önemli değil, aşırı derecede kabızlık ve sindirim probleminiz varsa, ihtiyacınız olan tek şey günde 5-6 adet böğürtlen..

5. Sağlıklı Kemikler:

Kemiklerinizi daha uzun süre sağlıklı ve formda tutmak istiyorsanız, diyetinize böğürtleni eklemelisiniz. Sağlıklı kemikleri korumak, meyveyi kullanıcılar arasında son derece popüler yapan böğürtlenin birçok faydasından biridir. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor, kemiklerin sağlıklı olmasına yardımcı olan ana maddelerdir..

Kalsiyum ve magnezyum, kemiklerde maksimum emilim ile birlikte kemiklerde gerekli gücü sağlar. Öte yandan, hücrelerin düzgün işleyişini düzenlemek için fosfor gereklidir..

Nasıl Tüketilir:

 • 4-5 adet böğürtlen alın ve kemiklerinizin daha sağlıklı hale geldiğini görün..

6. Kanseri Önleyin:

Böğürtlen, kanser sorunuyla mücadelede de oldukça faydalıdır. Öncelikle kansere neden olan hücrelerin önlenmesine yardımcı olur ve bununla birlikte vücuttaki kanser hücrelerinin iyileşme sürecine de yardımcı olur. Böğürtlen yapraklarında ve böğürtlen ağacında bulunan antioksidanlar vücudun kolon kanseri, akciğer kanseri ve yemek borusu kanserine karşı savaşmasına yardımcı olur..

Böğürtlen tarihi ayrıca bu meyvenin kansere neden olan hücrelerin vücuda yayılmasını önleyen bazı mikro besinlere sahip olduğunu ileri sürmüştür..

Nasıl Tüketilir:

 • Düzenli olarak 3-4 böğürtlen yiyin ve böğürtlenin kansere karşı faydalarından yararlanın.

7. Kontrol Diyabet:

Yüksek kan şekeri şeker hastalığına neden olan en önemli sebeplerden biridir. Bu nedenle şeker hastalığına karşı önlem olarak kan şekerini kontrol altında tutmaya özen gösterilmelidir. Böğürtlenlerin harekete geçebileceği yer burasıdır. Böğürtlende bulunan potasyum içeriği, kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasına yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Diyabet vakalarının çoğunda, kişinin kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için böğürtlen diyeti yapması önerilir..
 • Şeker hastalığını kontrol altına almak için böğürtlenli kaşık bal da ekleyebilirsiniz. Bir hafta böğürtlen alınması tavsiye edilir..

8. Adet Sağlığını Düzenleyin:

Böğürtlende bulunan çeşitli mineraller ve vitaminler adet sağlığını korumak için çok uygundur. Böğürtlen, böğürtlenin maksimum sağlık yararlarından yararlanmak için adet döngüsü sırasında alınır. Meyve, adet sırasında kan akışını stabilize etmeye yardımcı olan bir rahim toniği görevi görür..

Böğürtlendeki K vitamini, adet döngüsü sırasında kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye bile yardımcı olur. Böğürtlen çayı faydaları adet dönemlerinizde alabilir ve tüm adet problemlerinizin ortadan kalktığına veya azaldığına şahit olabilirsiniz. Bunun dışında regl dönemlerinde sorunsuz bir akış için böğürtlen kuru yemiş faydalarından da faydalanabilirsiniz..

9. Vizyonu İyileştirir:

Böğürtlen, kişinin görüşünü iyileştirmeye yardımcı olan iyi bir A vitamini kaynağıdır. Ayrıca böğürtlende bulunan antioksidanlar gözlere zarar verme riskini azaltır..

Böğürtlen, gözleri sağlıklı tutmak için gerekli tüm malzemeleri sağlar. Size keskin görüş sağlayan sadece havuç değil, bazen böğürtlen gibi küçük bir meyve bile sihri yapabilir..

Nasıl Tüketilir:

 • Her hafta yaklaşık üç porsiyon böğürtlen tüketmek, böğürtlenin gözleriniz için maksimum sağlık yararlarından yararlanmanızı sağlar..
 • Böğürtlen suyunun görme için herhangi bir güçlük çekmeden sağlığa faydalarını elde etmek için böğürtlen suyuna sahip olmayı da ekleyebilirsiniz..

10. Kilo Yönetimi:

Kilo vermek istiyor musun? Her şeyi denemekten sıkıldınız ve yine de istediğiniz sonuçları alamadınız mı? Bu durumda, düzenli diyetinizle bir kez böğürtlen yemeyi denemelisiniz. Düzenli egzersiz rutini ile böğürtlen tüketmenin vücut ağırlığının korunmasına gerçekten yardımcı olduğu gözlemlenmiştir..

Böğürtlen, vücudun maksimum süre tok kalmasına yardımcı olan lif içeriği bakımından zengindir. Bu, sık sık yemeye devam etme arzusunu azaltır..

Nasıl Tüketilir:

 • Bazı böğürtlenlerin düzenli olarak tüketilmesi sağlıksız yiyeceklerin yeme alışkanlıklarını engellediği için kilo yönetimine yardımcı olabilir..
 • Ayrıca yemeklerinizi pişirmek için böğürtlen yağını deneyebilir ve böğürtlen yağının faydalarından da yararlanabilirsiniz..

11. Enflamasyonu Azaltın:

Böğürtlenin ne olduğu hakkında biraz bilginiz varsa, meyvenin iltihap özellikleriyle harika olduğunu bilirsiniz. Meyvedeki yüksek antioksidan değeri, iltihaplanma sorununa karşı gerekli faydaları sağlamaya yardımcı olur..

Nasıl kullanılır:

 • Böğürtlenleri her zaman katı bir meyve olarak yiyebilirsiniz, ancak iltihap durumunda meyveyi ezebilir ve tozunu çıkarabilirsiniz..
 • Böğürtlen tozunu etkilenen bölgede kullanabilir ve iltihaplanma ile mücadeleye karşı böğürtlen tozu faydalarından yararlanabilirsiniz..

Böğürtlenin bu faydaları ile ilgili çoğu kişinin endişesi böğürtlenin sağlıklı olup olmadığıdır? Evet, kesinlikle öyleler! Ve sadece büyüyen bireyler için değil, tüm yaş gruplarından insanlar için harikalar..

Böğürtlenin Cilt İçin En İyi 5 Faydası:

Cilt için böğürtlen, cildin pürüzsüzlüğünü korumanın yanı sıra ışıltıyla parlamasına yardımcı olduğu için biraz sihirden başka bir şey değildir. Artık parlayan bir cilde sahip olmak için birden fazla ürüne ihtiyacınız yok. Tamamen böğürtlene güvenebilir ve cildinizin faydaları için gerekli tüm mineraller ve vitaminlerle cildinizi zenginleştirebilirsiniz. İşte böğürtlenden sağlayabileceğiniz böğürtlen meyvesinin yararları ve dezavantajlarından bazıları:

1. Yaşlanma karşıtı:

Böğürtlen, cilt için gerekli faydaları sağlayan temel bir bileşendir. Cilt için böğürtlen sihir gibi çalışır ve yalnızca en iyi sonuçları verir. Meyvedeki antioksidanların varlığı, cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan başlıca nedenlerdir..

Böğürtlen ayrıca cildi zararlı UV ışınlarına karşı koruyan ve böylece yaşlanma karşıtı semptomların önlenmesine yardımcı olan A ve C vitaminlerine sahiptir. Böğürtlenin düzenli kullanımları, cilt faydaları sürecini maksimuma çıkaracaktır. Cildin temizlenmesine yardımcı olduğu için cildin çekiciliğini ve ışıltısını koruyabilirsiniz..

Nasıl kullanılır:

 • Biraz bal ve az miktarda esansiyel yağı böğürtlen ile karıştırabilir ve cildiniz için faydalarını ikiye katlayabilirsiniz..

2. Yağlı Cildi Temizleyin:

Böğürtlen beslenmesi aynı zamanda ciltteki yağı tamamen temizlediği için doğal bir temizleyici görevi de görür. Böğürtlen, cildi temizlemenin yanı sıra ciltteki fazla yağı gideren cildin detoksifikasyonu için de çalışır. İster böğürtlen içerikli bir temizleyici alabilir, isterseniz kendi doğal temizleyicinizi yapabilirsiniz..

Nasıl Başvurulur:

 • Böğürtlen suyunu dolgunun toprağında karıştırın ve kalın bir macun yapın.
 • Yüzünüzü temizleyin ve ardından bu karışımı yüzünüze eşit şekilde uygulayın..
 • Sadece 2 dakika bekletin ve ardından tatlı su ile yıkayın..

Bu, gözenekleri küçültmek ve cildi arındırmak ile birlikte ciltteki tüm kir ve fazla yağı giderecektir..

3. Serbest Radikallerle Savaşır:

Antosiyanositler ve polifenoller, cildi daha güzel hale getirmek için serbest radikallere karşı savaşan iki ana antioksidandır. Bunun dışında böğürtlen meyve vitaminleri de serbest radikallere karşı savaşmak için cildi canlı hale getirmekten sorumludur. Böğürtlen ayrıca ciltteki renk bozulmalarını gideren kolajen içerir..

Nasıl Başvurulur:

 • Böğürtlenin özlerini limon suyu ve uçucu yağ ile karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz..
 • Bir süre kurumasını bekleyin ve ardından suyla yıkayın..
 • Böğürtlen suyunun faydalarından yararlanmak için çiğ böğürtlen suyunu yüzünüze de uygulayabilirsiniz..

4. Cildi Nemlendirir:

Böğürtlenin %85’inin sudan oluşması pek çok kişi için sürpriz olmayacaktır ve bu da cilt nemlendirmesi için harika bir kaynaktır. Böğürtlen meyvesinin en büyük avantajlarından biri de vücuda bol miktarda su vermesidir. Bunun dışında, daha genç görünen bir cilde katkıda bulunan iyi miktarda lif içerirler..

Nasıl Başvurulur:

 • Böğürtlenin ezilmiş suyuna biraz bal ekleyin ve her iki malzemeyi de iyice karıştırın..
 • Şimdi bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve kurumasını bekleyin..
 • Cildinizi yıkadıktan sonra cildinizin taze ve parlak olduğunu hissedeceksiniz..

5. Cildi Gençleştirin:

Böğürtlendeki bol miktarda vitamin, harika cilt gençleştiriciler olarak çalışır. A, C ve K gibi vitaminler, daha genç görünen bir cilt sağlamak için omega 3 ve omega 6 ile birleşir. Tüm bu bileşenler cilde de gerekli sağlığı sağlar..

Nasıl Başvurulur:

 • Biraz böğürtlen alın ve yoğurtla karıştırın..
 • Karışıma biraz limon suyu ve hindistan cevizi tozu karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yıkamadan önce 25-30 dakika bekletin..

Bu yüz maskesinin düzenli kullanımı daha genç, pürüzsüz ve parlak bir cilt verecektir. Böğürtlen meyvesinin faydalarına ek olarak, bu paket aynı zamanda cildi nemlendirecek ve nemlendirecektir..

Böğürtlenin Saç İçin Faydaları:

Böğürtlen’in Saç Uzaması İçin Bazı Şaşırtıcı Faydalarına bir göz atalım..

1. Sağlıklı Saç Büyümesini Teşvik Eder:

Böğürtlen meyvesinin en önemli faydalarından biri, sağlıklı saç oluşumuna yardımcı olma ve saç dökülmesini azaltma yeteneğidir. Böğürtlende bulunan C vitamini, daha sağlıklı saçlara sahip olmaya katkıda bulunan kolajen üretimine yardımcı olan ana bileşendir..

Böğürtlende bulunan antioksidanlar, çevrenin saç üzerindeki zararlı etkileri ile birlikte kafa derisi enfeksiyonları olasılığını azaltır. Ayrıca mantar enfeksiyonunu veya cilde veya saça verilen zararları en aza indirir..

Böğürtlen bitkisinden elde edilen özlerin düzenli kullanımının saça ihtiyaç duyulan canlılığı, parlaklığı ve pürüzsüzlüğü sağladığı iyi bilinmektedir. Saç hacminizdeki değişimlere de şahit olacaksınız. Sadece böğürtlen özünün faydaları değil, faydaları arttırmak için diğer birçok malzemeyi bununla karıştırabilirsiniz..

Böğürtlen Saç Maskesi:

Böğürtlen ve uçucu yağlar, badem yağı, aloe vera jeli vb. gibi diğer bazı temel bileşenleri kullanarak harika bir saç maskesi yapabilirsiniz. Bu süreçte gerçekten çok fazla zaman veya enerji harcamanıza gerek yok ve bunu çok kısa sürede yapabilirsiniz. kolay adımlar. İşte izleyebileceğiniz adımlar:

İşlem:

 • Böğürtlen özünü bir kaseye alın.
 • Ekstrakte birkaç damla uçucu yağ ve badem yağını karıştırın..
 • Karışıma ayrıca biraz aloe vera jeli ekleyin..
 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için tüm malzemeleri uygun şekilde karıştırın.

Nasıl Başvurulur:

 • Bu macunu saçınıza uygulayabilir ve yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra normal su ile durulayabilirsiniz..
 • Bu, saçınızın böğürtlen besinini maksimum düzeyde emmesini sağlayacaktır..
 • Saç kaliteniz için en iyi sonuçları almak için bu işlemi ayda bir tekrarlayın..

Böğürtlen Yan Etkileri:

Böğürtlen ile sadece sağlığınız, saçınız ve cildiniz için fayda ve avantajlar elde edersiniz. Ancak bu meyvelerin miktarını aşmayın, aksi takdirde böğürtlen yan etkileriyle yüzleşmek zorunda kalırsınız. Evet, her şey gibi böğürtlen de vücudunuzun normal işleyişine zarar verebilecek bazı yan etkilere sahiptir..

Bu meyvenin aşırı dozundan sonra karşılaşabileceğiniz çok yaygın böğürtlen yan etkileri, gıda zehirlenmesini takiben kusma, mide bulantısı ve ishaldir. Tüm bu sorunlar kolayca tedavi edilebilse de, daha güvenli olmak için çok yüksek miktarda böğürtlen tüketmekten kaçınmalısınız..

Böğürtlen sağlığa iyi gelir mi? Eh, şimdi kesinlikle bunun farkında olmalısınız. Bunlar, alabileceğiniz böğürtlen yemenin sağlığa faydalarından bazıları. Böğürtlen, sayısız faydaları ve avantajları ile sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak bir meyvedir. Peki bu harika meyveyi diyetinize ne zaman dahil ediyorsunuz??

Böğürtlen yeme veya böğürtlen meyvesinin kullanımları hakkında şüpheleriniz varsa aşağıya yorum yaparak bize yazabilirsiniz. Uzmanlarımız, ihtiyacınıza uygun olabilecek en iyi çözümleri size sunacaktır. Ayrıca böğürtlen ile ilgili başka bilgileriniz varsa paylaşın. katkınız için minnettar oluruz.