Fındık, dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır. Bunlar arasında, Fındık krallığında oldukça ünlü olan Cevizler vardır. Akdeniz ve Orta Adalardan geldikleri, ancak Hindistan, Çin ve İran’da yaygın olarak yetiştirildikleri söyleniyor. Cevizin mutfak ve tıbbi amaçlardaki faydaları birçok ülkede uzun zamandır bilinmektedir. Salatalara, tatlılara ve hatta soslara eklenen en popüler malzemelerden biridir. Ceviz, bir gevreklik unsuru eklemenin yanı sıra, Omega-23 yağ asitleri, Kalsiyum, Magnezyum ve Çinko gibi yüksek miktarda besin sunar. Cevizlerin çeşitli sağlık yararları hakkında bilgi edinmek için biraz daha derine inelim..

En İyi Ceviz Faydaları

ceviz nedir?

Ceviz teknik olarak bir ceviz değildir. Sert, kahverengi bir dış kabuğa sahip bir drupe tohumudur. Kabuğun 2 segmenti vardır ve nadiren 3, açıldığında Kernels gibi beyni ortaya çıkarır. Acı bir alt tonla tadı hafif tatlıdırlar. Cevizin önemini tıp ve güzellik dünyası iyi biliyor ve bu da onu bu kadar popüler kılıyor..

Ceviz Çeşitleri:

Küresel pazarda bulunan 3 temel Ceviz türü vardır:

 • İngiliz Cevizleri: Ayrıca Farsça veya Juglans Regia olarak da adlandırılırlar. Bunlar en yaygın olarak bulunan Ceviz çeşitleridir..
 • Siyah Ceviz: Juglan Regia olarak da adlandırılan siyah cevizler daha koyu bir gölgeye sahiptir ve tadı daha keskindir..
 • Beyaz Ceviz: Bu Cevizlere Butternut veya JuglanCinerea da denir. Son derece nadirdirler ve yalnızca ABD ve Kanada’nın belirli bölgelerinde bulunurlar..

Ceviz Sağlığa İyi Gelir mi??

Ceviz, birçok önemli besin maddesinin en iyi kaynaklarından biridir. Bu fındıklar, sağlıklı bir kalbi teşvik etmek için gerekli olan iyi kolesterol ile yüklüdür. Araştırmalar, düzenli ceviz tüketiminin Kalp sorunları riskini önemli oranda azalttığını gösteriyor. Bunun yanı sıra, ceviz kilo vermeye yardımcı olmak ve bir dizi rahatsızlıkla baş etmek için de iyidir..

Ceviz Besin Değerleri:

100 gram porsiyon başına ceviz besin değeri aşağıda listelenmiştir:

 • Toplam Kalori: 654
 • karbonhidratlar: 13.71
 • yağlar: 65.21
 • Proteinler: 15.23
 • B6 Vitamini: DV’nin %41’i
 • Folat: DV’nin %25’i
 • Manganez: DV’nin % 163’ü
 • fosforlu: %49
 • Çinko: %33

Ceviz Nasıl Yenir?

Ceviz sağlığınıza fayda sağlamak için birçok şekilde kullanılabilir..

 • Yatmadan önce günde 1-2 ceviz tüketin. Ayrıca geceleri ıslatabilir ve sabah ilk iş olarak yiyebilirsiniz..
 • Onları sabah mısır gevreğinize doğrayın.
 • Bunları ayrıca birçok kuru meyve çeşidinin fındık karışımına da ekleyebilirsiniz. Yüksek dozda enerji için brunch olarak yiyebileceğiniz fındık kasenize bir veya iki ceviz ekleyin..
 • Daha gevrek hale getirmek için yulaf kasenize ekleyin.
 • Ceviz ezmesi de yapabilirsiniz. Tarçın ve bal ile birlikte biraz ceviz öğütün. Ekmeğinizin üzerine sürün ve keyfini çıkarın..
 • Bazılarını istediğiniz zaman salata kasenizde doğrayın..

Günde Kaç Ceviz Yenir?

Günde yedi ceviz tüketmek için iyi bir dozdur. Daha fazla tüketmek kilo alımına neden olabilir ve bu nedenle sayıyı 5-7 ile sınırlayabilir ve ceviz açısından zengin diyetinizde aynı miktarı kullanın. Bu 7 fındık hile yapacak!

Bunları diyetinize nasıl dahil edebileceğinizi ve neye hizmet ettiğini görün. En iyi tarifleriniz, tercihinize göre tatlandırılmış cevizlerin varlığı ile zengin bir dokunuşa sahip olacak. Çikolatalarda, pudinglerde, keklerde, dondurmalarda vb. çeşitli tarifler var..

Cilde ve Saça Muhteşem Ceviz Faydaları & Sağlık:

cevizin sağlığa faydaları

Burada akhrot’un en iyi 19 faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Cevizin kilo verme adayları için faydaları, onları en popüler yiyeceklerden biri haline getirir. Bu kuruyemişler, içindeki omega yağları iyi nedenlere yardımcı olduğu için kilo yönetimine yardımcı olur. Bununla birlikte, ceviz ölçülü olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan protein ve lif de var. Çoğu diyetisyen ve fitness eğitmeni, açlığı bastırmak için düzenli olarak sağlıklı bir ceviz porsiyonu almanızı önerir..

2. Uykusuzluğu Tedavi Eder:

Uykusuzluk tedavi edilebilir, evet doğru okudunuz. Ceviz, bir hormon olan melatonin içerdiğinden uyku bozukluklarına da yardımcı olabilir. Melatonin’in uyku düzenini düzenlediği ve eşit miktarda uyku getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle akşamları ceviz çiğnemek iyi gelecektir. Suçluluk duymadan gidin ve üzerine atıştırın.

3. Saçı Besler:

Güzel saçlar için cevizin saç gıdası olduğu bilinmektedir. Cevizin içinde B7 vardır, bu da saçların uzun ve güçlü olmasının nedenidir ve saç dökülmesi de azalacaktır. Kaynaklar, günlük yemeğe ceviz eklendiğinde saç uzamasının bile mümkün olduğunu söylüyor. Bu cevizlerin en iyi kullanımlarından biridir..

4. Sağlıklı Bir Kalbi Teşvik Eder:

Cevizin kalbe olan faydaları doktorlar tarafından oldukça iyi bilinmektedir. Bunun nedeni cevizde kalbi rahatsız eden sorunlarla savaşmaya yardımcı olan omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar olmasıdır. Omega yağlarının vücuttaki LDL ve kolesterol seviyeleriyle mücadeleye nasıl yardımcı olabileceğini ve HDL veya iyi kolesterolün varlığını da artırabileceğini hepimiz biliyoruz, bu nedenle cevizli atıştırmalıklar..

5. Diyabete Yardımcı Olur:

Akhrot diyabet hastaları için, özellikle tip 2 diyabet hastası olanlar için faydalıdır. Ceviz, kan şekeri seviyelerini düzenlemede ve ayrıca LDL yüzdesini kontrol altında tutmada iyi sonuçlar göstermiştir. Cevizin Kalorisi yüksek olsa da, onları önerilen miktarlarda almak diyabetle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır..

6. Sperm Kalitesini İyileştirir:

Erkekler için ceviz faydaları inanılmayacak kadar iyi! İyi sperm kalitesi bir avuç ceviz ile mümkündür. Bu nedenle ceviz, canlılığı, hareketliliği ve morfolojisine dikkat etmeyi içeren sperm kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur. Akhrot, spermlerin boyut ve şekillerinde önemli bir artış ile birlikte artan yüzme kabiliyetine yardımcı olur. Cevizlerin cinsel dürtüleri iyileştirdiği de bilinmektedir. Gerçekten de erkekler için doğurganlık açısından bir nimettirler. Erkekler için üreme sağlığının iyileştirilmesine neden olur. Günde 75 gram ceviz sihri yapacak.

7. Sağlıklı, Parlayan Bir Cilt Verir:

Nemli bir cilt için Ceviz kullanmak güzellik dünyasında bilinen bir sırdır. Bunun nedeni, içinde bol miktarda E vitamini, A ve antioksidanlar bulunmasıdır. Düzenli olarak ceviz tüketerek daha genç, daha taze görünen bir cilde kavuşabilirsiniz. Ceviz yüz maskesi yapmak veya ovma şeklinde kullanmak cildinizin ışıltıyla parlamasını sağlayabilir..

8. Alzheimer’ı önler:

Ceviz, işlevlerini uyararak beyniniz için harikadır. Son araştırmalara göre, cevizlerin Alzheimer ve bunamayı da önlediği söyleniyor. Ceviz, beyin hücrelerinizdeki oksidatif stresi azaltabilen ve onların arızalanmasına yol açan antioksidanlarla yüklüdür. Düzenli ceviz almak bu ölümcül hastalıkların belirtilerini geciktirebilir.

9. Sağlıklı Refah İçin:

Cevizin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Ceviz, uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olur ve vücudu kardiyovasküler hastalıklar, bunama ve Alzheimer, kansere ve tümörlere yol açan serbest radikal hasarlarından ve daha fazlasından uzak tutar. E vitamini, melatonin vb. gibi nöroprotektif bileşikler beyin sağlığı üzerinde etkilidir..

10. Kan Akışını Düzenler:

Cevizde bol miktarda bulunan Amino Asitler L-ARGININE yenildiğinde kan damarlarımıza akar. Daha sonra nitrik okside dönüştürülür. Nitrik oksit, kan damarlarını genişleten bir bileşiktir. Ve doğrudan kanınızın tüm kaslarımıza hızlı bir şekilde akmasını sağlar. Cevizdeki E vitamini, prostat hücrelerini kanserden korumaya yardımcı olan gama-tokoferol türüdür..

Cevizdeki doymuş yağlar, atardamarların esnek olmasına yardımcı olur ve iltihabı bastırmalarını sağlar. Daha az değil, ceviz ayrıca hücreleri parçalayan ve erken yaşlanmaya neden olan radikalleri yok etmeye yardımcı olan manganez ve bakır minerallerinin önemli bir bölümünü sağlar..

11. Anında Enerji Sunar:

Ceviz ayrıca yüksek enerjili fındık olarak kabul edilir. Ceviz enerji doludur. 100 gr ceviz yaklaşık 654 kcal enerji içerir ki bu oldukça yüksek bir enerji miktarıdır. Bu nedenle ceviz, sportmenlikte çok aktif olan çocuklara çok yardımcı olur. Çocukların cevizden aldıkları enerji, cevizden elde edilen mineraller nedeniyle kan molekülleri hızlı aktığı için sportif olmalarına çok yardımcı olur. Bir yaşın altındaki bebeklerin ceviz tüketmesi tavsiye edilmezken, zengin içeriği nedeniyle bebeğin sindirim sistemi için daha fazla olabilir..

12. Kemikleri Güçlendirir:

Ceviz demir, magnezyum, potasyum, Kalsiyum, fosfor, çinko gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Bu minerallerin zenginliği ile kemikler kalsiyum ve magnezyumdan yüksek destek alırken, hemoglobin demir mineralleri sayesinde her zaman en iyi durumda olacaktır. Potasyum her zaman sodyum ve Sindirim, protein oluşumu, hücrelerin onarımı ve insan vücudunda meydana gelen diğer çeşitli biyokimyasal reaksiyonlardan daha iyi bir elektrolitiktir. En iyi ceviz sağlığa faydalarından biridir..

13. Cevizin Bebeklere Faydaları:

Ceviz iyi bir vitamin kaynağı içerir. Ceviz tarafından sağlanan çeşitli vitaminlerin büyük kaynağı sayesinde çocukların enerji seviyesi artar. Ceviz iyi oranda Vitamin-C, E, A, K, Foliate, tiamin, niasin içerir. Tüm bu vitaminler, belirli özel uzmanlıklarında yardımcı olur. C vitamini, çocuğun bağışıklığını iyileştirmeye yardımcı olur. Tiamin, karbonhidratları enerjiye dönüştürmek için çok iyi kanıtlanmıştır. Ve niasin, insan vücudundaki diğer çeşitli metabolik aktivitelere yardımcı olur..

14. Kas Ağrılarını Hafifletir:

Ceviz yetişkinler için de çok iyidir. Yaşlı insanlar için bir nimet olduğunu kanıtlayabileceğini söyleyebilirsin. Birçok insan belirli bir yaştan sonra ağrıyan eklemlerden muzdariptir. Ceviz, aşırı kiloyu ve iltihaplanmayı azaltarak osteoartriti iyileştirmede çok yardımcı olan lif içerir. Sabahları ve aç karnına günlük bir ons ceviz tüketimi, obeziteyi azaltmaya yardımcı olur ve dolaylı olarak artrit rahatsızlıklarından muzdarip insanlar için bir tedavi haline gelir..

15. Kan Basıncını Düşürür:

Ceviz yemenin en önemli faydalarından biri yüksek tansiyonu düşürmesidir. Ceviz vücuda iyi kolesterol sağlar ve kötü kolesterol veya LDL seviyelerini düşürür. Bu, arter duvarlarının tıkanmasına ve geçidin genişlemesine neden olur. Kan akış hızı normale döner, bu da kalp rahatsızlıklarını önler.

16. Bazı Kanser Risklerini Azaltır:

Ceviz, kanser hücreleriyle savaştığı bilinen antioksidanlar açısından zengindir. Ceviz ayrıca Kanser büyümesini yavaşlatmak için üzerinde çok çalışılan kuruyemişlerden biridir. Anti-inflamatuar özelliklere sahip zengin bir fitokimyasal ve polifenol kaynağıdırlar. Bu ajanların birçok kanser türünü önlediği bilinmektedir..

17. Cevizin Beyne Faydaları:

Ceviz, doğal olarak bulunan en iyi beyin gıdalarından biridir. Bunlar, bir tür Omega yağ asidi olan konsantre bir DHA ile yüklüdür. Ceviz yetişkinlerin yanı sıra bebeklerde ve küçük çocuklarda bilişsel gelişime de fayda sağlar. Ceviz açısından zengin bir diyet, yaşlı insanlarda biliş kaybını geciktirmede yardımcı olabilir. Bu cevizlerin en büyük avantajlarından biridir..

18. Kepek Önleyici Özellikler:

Ceviz, kuru ve pul pul cildi önleyebilen doğal bir kepek önleyici maddedir. Maya enfeksiyonlarının saç deriniz üzerindeki etkisini azaltabilen Çinko bakımından yüksektir. Cevizde bulunan yağ asitleri saç derinizi nemlendirebilir ve yamaları azaltabilir. Ceviz ezmesi yapın ve saç maskesi olarak uygulamak için yoğurtla karıştırın. Bu, Cevizin saç için en iyi faydalarından biridir..

19. Kelliği Önler:

Ceviz, saç dökülmesinden kaynaklanan kelliği azalttığı bilinen Selenyum açısından zengindir. Cevizde bulunan bir diğer önemli ajan da saçlarınızı güçlendiren ve düşmelerini önleyen Biotin’dir. Düzenli ceviz tüketimi, hacimli, parlak bukleleri sergilemenize yardımcı olabilir..

Islatılmış Ceviz Faydaları:

Sadece cevizler değil, fındıkların çoğu, yemeden önce bir gece veya birkaç saat ıslatılır. Nedeni basit. Islatma, fitik asidi iyi emecek şekilde parçalar. Bu fındıkların ayrıca bol miktarda enzim inhibitörlerine sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kuru yemişlerin veya ıslatılmamış yemişlerin sindirimi daha zordur. Bununla birlikte, onları ıslattığınızda, uygun sindirimi sağlamak için enzimler nötralize edilir..

Islanmalarının bir diğer nedeni de kabuklarda bulunan ve vücuda ölümcül olabilecek zararlı kimyasallardan kurtulmaktır. Ancak kuruyemişler ıslatılsalar bile besin değerlerini kaybetmezler..

İşte Islatılmış Ceviz nasıl yenir.

 • Yaklaşık 5-7 adet cevizi bir gece önceden normal suda bekletin ve üzerini örtün..
 • Sabah süzün ve yiyin.

Ceviz Yağı Faydaları:

 • Ceviz yağı, ayak mantarı, kandida vb. mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Mantar enfeksiyonları ile savaşır ve rahatlama sağlar..
 • Ceviz yağı, göz çevresindeki siyah daireyi azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olur. Ceviz yağıyla ıslatılmış bir pamuğa basit bir şekilde hafifçe bastırın ve göz çevresine masaj yapın..
 • Ceviz yağı yüz paketlerine karıştırıldığında yaşlanma belirtilerini azalttığı bilinmektedir. Yaşlanmanın yaygın belirtileri olan kırışıklıkları ve ince çizgileri önler. Bu ceviz yağının büyük bir avantajıdır..
 • Sedef hastalığı için de idealdir. Sedef hastalığı yamalı anormal bir cilde neden olur ve genellikle soğuk algınlığı ve enfeksiyon, bazen de stres tarafından tetiklenir. Etkilenen bölgeye ceviz sürdüğünüzde iltihap büyük ölçüde azalır..
 • Artrit, egzama ve diğer iltihaplı hastalıklar, etkilenen bölgelere uygulanarak ceviz yağı ile tedavi edilebilir..

Ceviz Yan Etkileri:

Ceviz yemekten kaynaklanan bazı yan etkiler aşağıda listelenmiştir:

 • Fıstık alerjisi olan kişilerde döküntü, kurdeşen ve diğer reaksiyonlara neden olabilir..
 • Aşırı tüketim mide rahatsızlığına, mide bulantısına ve geğirmeye neden olabilir.
 • Fazla tüketildiğinde kilo alımına neden olabilir.
 • Büyük miktarlarda alındığında kan basıncını düşürme şansı.

Cevizlerin sağlığa olan faydalarını anladığınıza göre, şimdi onları kullanma zamanı. Ceviz, doğanın insanlığa en güzel armağanlarından biridir. Cevizin yağlı tadını sevmiyorsanız, öyle olsun! Lezzetini kamufle etmek için salatalarınızda veya çorbalarınızda ve hatta soslarınızda deneyin. Cevizleri yaratıcı bir şekilde kullanmak için internette sayısız tarif var. Yani, sağlıklı bir şeye geçme zamanı. Ceviz yeme zamanı.