Ev yapımı yemek yiyerek büyüdüyseniz, Taro köküne oldukça aşina olmalısınız. Çoğu evde temel bir sebze olan Hintçe Taro kökü “Arbi” olarak bilinir. Telugu’da “Chamagadda”, Tamil’de “Chepankizhangu”, Pencap’ta “Kacchalo” olarak da adlandırılır. Taro kökü Hindistan’da yaygın olarak yetiştirilmektedir, ancak kökenlerinin Malezya’da olduğu söylenmektedir. Fındık aroması ve hafif tatlı tadı ile bilinir. Karbonhidrat, folat, demir, vitamin ve minerallerle dolu Arbi sebzesi, doğanın insanlığa en güzel armağanlarından biridir. Sağlığımız için birçok taro kökü faydasına daha yakından bakalım..

Taro Kökü Faydaları

Taro Kökü Nedir??

Taro kökü, uzun ve geniş yaprakları olan Taro bitkisinin yumru sapıdır. “Fil Kulakları” olarak da adlandırılan bu yapraklar aynı zamanda oldukça yenilebilir ve besleyicidir. Taro Scientific adı “Colocasia esculenta”dır. Yumruların yüksek miktarda oksalat nedeniyle ham halde zehirli olduğuna inanılmaktadır. Indian Taro, kahverengi dış kabuğu ve içinde beyaz eti olan nişastalı bir kök sebzedir. Piştikten sonra tadı ve dokusu patatese benzer.

Taro Sağlıklı mı?

Taro, piyasada bulunan en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Yüksek miktarda diyet lifi nedeniyle bağırsak dostu olduğu bilinmektedir. Taro ayrıca düşük GI’ye sahiptir ve doktorlar tarafından diyabet hastaları için tavsiye edilir. Kansızlık ve enerji kaybını önlemeye yardımcı olan demir ve folat açısından zengindir. Taro kökünün ayrıca birçok ölümcül Kanser türünü önlediği bilinmektedir..

Taro Besin Değerleri:

Taro kökünün 132 gram porsiyon büyüklüğü için pişmiş formdaki besin değerini kontrol edin:

 • Toplam Kalori: 187
 • Diyet lifi: 6.7 gram
 • E vitamini: DV’nin %19’u
 • Potasyum: DV’nin %18’i
 • Bakır: DV’nin %13’ü
 • C vitamini: DV’nin %11’i
 • Fosfor: DV’nin %10’u
 • Magnezyum: DV’nin %10’u

Taro Kökü Nasıl Yenir?

Taro kökü her zaman uygun pişirmeden sonra kullanılmalıdır. Haşlanır, kavrulur veya buharda pişirilir. Taro pişirmek zaman alan bir süreçtir. Genellikle zamandan ve emekten tasarruf etmek için basınçla pişirilir. Taro ayrıca, çıtırlık için kısmen kaynatıldığı ve kızgın yağda kızartıldığı cips yapımında da kullanılır..

Sağlık, Saç İçin En İyi Taro Kökü Faydaları & Deri:

Burada cilt, saç ve sağlık için en iyi 16 taro kökü faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Büyük Enerji Besinleri:

Arbi size iyi enerji vermede fayda sağlar. Taro sebzesinde vücuda uzun süreli enerji vermeye yardımcı olan enzimler vardır ve bu da onu sporcular için mükemmel kılar. Sebzedeki düşük glisemik indeks vücudun yorgunluktan uzak durmasını sağlar. Birinci sınıf taro faydalarından biridir..

2. Daha İyi Sindirime Yardımcı Olur:

Taro sebzesinde, bağırsakların düzenlenmesi ve sindirime yardımcı olması için mükemmel kılan yüksek düzeyde lif vardır. Tüm süreç, her gün bu sebzenin küçük bir kısmı ile iyi çalışmaya başlar. Taro kökü, dışkıya hacim ekleyerek kabızlığı önlemek için midenizi de temizler..

3. Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Arbi sebzesinin en iyi faydalarından biri, kilo vermeyi teşvik etmesidir. Gün boyunca açlık sancılarını ve ekstra kalori tüketimini kontrol eden daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu, ağırlığı yönetir ve vücutta taro’nun bilindiği düşük kalorileri sağlar..

4. Kan Basıncını Düşürür:

Düşük sodyumlu gıdalar, yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyondan muzdarip olanlar için mükemmeldir. Taro sebzesi, yüksek tansiyon hastaları için mükemmel kılan bu mineralde kesinlikle düşüktür. Size böbreği temiz tutmak ve su tutulumunu temizlemek için önemli olan minimum miktarda sodyum verir..

5. Midenin Temizlenmesi:

Midedeki atıkları gidermek için yüksek lifli gıdalara ihtiyacınız olacak ve taro sebze yapmak için ideal bir seçimdir. Bununla birlikte, taro yemek, yaşamın ilerleyen dönemlerinde dışkı tutulması yaşayabileceğiniz bu tür durumları önleyecektir. Sistemi tamamen yeniler.

6. Kanseri Önler:

Taro sebzesindeki polifenoller burada size yardımcı olur. A vitamini kategorisine ait olan ve kanserin önlenmesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Taro sebzesi, vücudun A vitamini ihtiyacının yaklaşık %160’ına sahiptir. Bu, Taro’nun sağlık açısından en önemli faydalarından biridir..

7. Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir:

Taro sebzesindeki magnezyum ve E vitamini içeriği, kemik gücünü korumak için mükemmeldir. Bununla birlikte dişlerinizi güçlü ve sağlıklı tutarak ağız sağlığınızı geri kazanmanıza yardımcı olur. Taro kökünün düzenli tüketimi iskelet sisteminizi güçlendirebilir ve kırık riskinizi azaltabilir..

8. Mutfak Faydaları:

Taro sebzesinin kökleri ve yapraklarının bazı harika ve güçlü tatlara sahip olduğu bilinmektedir. Bu parçaların ceviz aroması, birçok yemeğin pişirilmesine ve tadın artmasına yardımcı olur. Köriler, cipsler ve püre haline getirilmiş taro yapılabilir ve bunlar kek yapımında kullanılabilir..

9. Amino Asitlerin Zengin Kaynağı:

Taro sebzesinde bulunan 17 farklı amino asit türü vardır. Bununla birlikte, genel sağlık için omega yağ 3 asitleri ve omega yağ 6 asitleri de mevcuttur. Ayrıca kanserin önlenmesine, kardiyovasküler sağlığın geri kazanılmasına ve diğer birçok hastalığın önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur. Taro yemeniz için iyi bir neden daha.

10. Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Eder:

Taro kökü yemenin en önemli faydalarından biri, diyabetik dostu özellikleridir. Taro kökünün Tip-2 diyabet hastaları için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Lif bakımından zengin posasıyla kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Taro kökü, düşük kalorili açlık seviyelerini doyurur ve ayrıca sistemdeki insülin üretimini kontrol edebilir..

11. İyileştirilmiş Kalp Sağlığı:

Kardiyovasküler rahatsızlıklardan muzdarip kişilerin düzenli olarak Taro kökü almaları tavsiye edilir. Vücuttaki tüm hayati besinleri birleştirmenin en sağlıklı yollarından biridir. Potasyum açısından zengin bu sebze, atardamar duvarlarını tıkayarak ve vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürerek kalbe çok iyi gelir..

12. Yaşlanmayı Önler:

Taro kökü, serbest radikallerin neden olduğu hücreler üzerindeki oksidatif stresi azaltabilen antioksidanlar açısından zengindir. Taro kökü, yeni hücre büyümesini teşvik ederek daha genç ve daha taze görünen bir cilt sağlar. Lekeler, koyu lekeler, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur..

13. Vizyonu İyileştirir:

Taro kökü, beta-karoten, kriptoksantin gibi güçlü antioksidanlarla optik sinirleri güçlendirebilir. Bu, daha iyi bir görüş ve azaltılmış maküler dejenerasyon riskleri ile sonuçlanır. Taro kökünün ayrıca katarakt ve diğer göz rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir. Sağlığın tadını çıkarmak için Taro kökünün sağlıklı bir kısmını yiyin.

14. Bağışıklığı Artırır:

Taro kökü harika bir bağışıklık güçlendiricidir. Enfeksiyona neden olan mikroplarla savaşma potansiyeline sahip olan Beta-Karoten gibi birçok antioksidanla yüklüdür. Taro kökü ayrıca antibiyotiklerden ve diğer ilaçlardan uzak durmanıza yardımcı olmak için birçok soğuk algınlığı ve öksürüğü önleyebilir..

15. Kan Dolaşımını İyileştirir:

Taro kökünde bulunan Demir ve Bakır, vücutta düzgün kan dolaşımı için gerekli olan en önemli iki bileşendir. Hayati organların oksijenlenmesi için gerekli olan RBC sayısını artırmaya yardımcı olurlar. Taro kökü anemi riskini azaltarak yorgunluk, konsantrasyon eksikliği ve baş ağrılarıyla da başa çıkmanıza yardımcı olur..

16. Saçı Kalınlaştırır:

Taro kökü, saç köklerinin gücü için gerekli olan Folat ve demir ile yüklüdür. Yeni saç filizlerini teşvik ederek saçınıza hacim kazandırmaya yardımcı olur. Kökte bulunan bakır, saçın beyazlamasını ve parlak ve siyah olmasını da önleyebilir. Ayrıca saç kırılmalarını azalttığına inanılmaktadır..

Taro Yan Etkileri:

Aşağıda yaygın olarak görülen arbi sebze yan etkilerinden bazıları listelenmiştir:

 • Taro kökleri, çıplak deri ile temas ettiğinde alerjik reaksiyonlara neden olabilen oksalatlar içerir..
 • Pişmemiş taro kökü ağızda ve boğazda yanma ve kaşıntı hissine neden olabilir..
 • Bazı durumlarda böbrek ve safra taşı oluşturduğu bilinmektedir..
 • Taro kökü ayrıca Gut problemlerini ağırlaştırabilir.

Artık taro kökünün harika faydalarını gördüğünüze göre, bunu ciddiye almanın zamanı geldi! Taro kökü, mükemmel şekilde pişirildiğinde, sadece harika bir doyurucu yemek yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi esenliğin desteklenmesine de yardımcı olur. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri içermesi için dengeli beslenmenizin bir parçası haline getirilmelidir. Ancak, kötü kolesterole yol açabileceğinden, derin yağda kızartılmış cips önermiyoruz..