Hindistan’daki Moringa oleifera ağacı, Himalaya bölgelerinde bulunur ve Moringaceae ailesine aittir. Bu moringa ağacının hemen hemen tüm parçaları, kullanıcılara sağlık yararları sağlamak için diğer bazı şekillerde kullanılmaktadır. Moringa’nın (Sahijan) ünlü olduğu bilimsel adı moringa oleifera olarak bilinir. Moringa tohumlarını en az çabayla bir dizi vücut problemine karşı savaşmak için de kullanabilirsiniz. Moringa’nın kökeninin MÖ 2000’de Afrika ve Asya ve yakın bölgelerde olduğuna inanılmaktadır..

Moringa Oleifera'nın Faydaları

Moringa oleifera’nın sadece sağlığa faydalarıyla değil, aynı zamanda farklı dillerdeki çeşitli isimleriyle de ünlü olduğunu biliyor musunuz? Moringa’nın (Sahijan) farklı dillerde ünlü olduğu bazı isimler:

 • Hintçe: Sahijan ve Munaga
 • Türkçe: mulaga
 • Tamilce: Murungai
 • Kannada: Nugge Mara
 • Malayalamca: Sigru
 • Marathi: sujna
 • Pencapça: Sanjina
 • Rajasthani: Lal Şahinjano

Moringa Nedir??

Moringa’nın ne olduğunun farkında değilseniz, yalnız değilsiniz. Moringa ağacının ne olduğunu ve ayrıca moringa oleifera beslenmesinin ne olduğunu hala bilmeyen çok sayıda insan var. Moringa oleifera, yeni olmasına rağmen kullanıcılar arasında seçkin bir yer edinmiştir..

Ayrıca, kullanıcılarına bir dizi fayda sağlayan baget ağacı veya mucize ağacı olarak da bilinir. Kuzey Hindistan’a özgü, ancak dünya çapında moringa faydaları ve yan etkileri ile ünlü oldukça büyük yeşil bir ağaçtır..

Moringa Sizin İçin İyi mi?

Hâlâ moringa’nın senin için iyi olduğunu mu düşünüyorsun? Eğer öyleyse, kafa karışıklığınızı gidermek için evet, moringa sizin için son derece faydalı ve iyidir. Faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için moringa dozundan emin olmalısınız..

Moringa, vücudun tüm problemlerini hedef aldığı birçok vitamin ve mineral içerir ve kullanıcılarına gerekli ve gerekli faydaları sağlar..

Moringa’nın Önemi:

Moringanın öneminden bahsetmişken, vücut için oldukça faydalı olduğu düşünülen antioksidanlarla birlikte birçok vitamin ve mineral içerir. Moringa yağı ve özünün düzenli tüketimi ve kullanımı ile vücudunuzu tüm bu faydalarla zenginleştirebilirsiniz..

Moringa sadece sorunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bu sorunların semptomlarının ve nedenlerinin çoğunu da önler. Bununla birlikte, moringa’nın sadece faydalarından kendiniz için yararlanmak için, moringa oleifera dozundan emin olmalısınız. Çeşitli moringa özellikleri, bu bileşenin kullanıcıların hayatında sahip olduğu önemi anlatacaktır..

Moringa Besin Değerleri:

Moringa vitaminlerinin veya ince doğranmış bir fincan moringa yaprağında bulunan moringa proteininin yüzdesinin farkında mısınız? Değilse, o zaman moringa beslenme gerçekleri hakkında biraz bilgi ve bilgiye sahip olmalısınız. İçerikle ilgili bu beslenme gerçekleri, herhangi bir mücadele olmadan moringa ağacı beslenmesinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır..

Moringa sağlık yararları beslenmesi ve ayrıca moringa beslenme gerçekleri hakkında bazı bilgiler:

 • Kalori: 13
 • Toplam yağ: 0,3 gr
 • Sodyum: 1.9 mg
 • Toplam karbonhidrat: 1.7 gr
 • Diyet lifi: 0,4 gr
 • Protein: 2 gr
 • A vitamini: %32
 • C vitamini: %18
 • Kalsiyum: %4
 • Demir: %5

Bu moringanın besin değeri hakkında doğru bilgilerle, bu bileşeni almanız gereken uygun miktar ve dozajdan emin olabilirsiniz. Bu şekilde, diyette moringa yağının aşırı tüketimi nedeniyle oluşabilecek olası moringa yağı yan etkilerinin bir kısmını da atlayabilirsiniz..

Sağlık ve Saç İçin Bilime Dayalı Moringa Faydaları & Deri:

Burada cilt, saç ve sağlık için kanıtlanmış 21 moringa faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

moringa sağlık yararları

Moringa Sağlık Faydaları:

Moringa’nın çeşitli sağlık yararlarını duydunuz mu? Evet, Moringa oleifera, dünya çapında inanılmaz sağlık yararları ile tanınır. Moringa ile ilgili ilginç bir şey, yalnızca bir parçasının değil, tüm parçalarının kullanıcılarına en iyi faydalarını sağlamak için faydalı olmasıdır. Tüm vücut sorunlarına karşı savaşabileceğiniz tek bir bileşen arıyorsanız, o zaman moringa oleifera sağlık yararlarını denemelisiniz..

Moringa, gerekli tüm vitaminleri ve mineralleri içerir ve bu nedenle çeşitli moringa kullanımları, kullanıcılarına birçok sağlık yararı sağlayabilir. İşte güvenebileceğiniz bazı moringa avantajları:

1. Moringa Oleifera Antioksidanlar Açısından Zengindir:

Moringa oleifera ile gelen en büyük avantajlardan biri, çeşitli antioksidanlarla zenginliğidir. Moringa tohumları içerdiği çeşitli antioksidanlar ile kullanıcılarına fayda sağlar. Bu antioksidanlar bir araya gelerek kullanıcının sağlığını mümkün olan en iyi şekilde etkiler. Moringa, çeşitli antioksidanların yanı sıra çeşitli anti-bakteriyel ve antiseptik özellikler açısından da zengindir ve bu da onu kullanıcının sağlığını iyileştirmek için eksiksiz bir paket haline getirir..

Nasıl Tüketilir:

 • Diyetinizde düzenli olarak bir miktar moringa özü tüketin ve antioksidanlarının sağlık üzerindeki çeşitli faydalarına kısa sürede tanık olun..

2. Düşük Kan Şekeri Seviyeleri:

Moringa’nın başlıca faydalarından biri, vücudun şeker seviyesini dengelemesi ve böylece diyabet sorunuyla baş etmede etkili olduğunu kanıtlamasıdır. Moringa ve diyabet, düzenli kullanımla bu vücut sorununa karşı etkili sonuçlar getirebileceği için bir süredir birlikte görülüyor..

Nasıl Tüketilir:

 • Yaklaşık 2-3 ay boyunca sabahları bir bardak moringa suyu için ve ardından bu bileşenin şeker hastalığına karşı etkisine tanık olun..
 • Uygun miktarda moringa tüketimi ile moringa ağacının yan etkilerini atlayabilir ve moringa diyabet faydalarına güvenebilirsiniz..

3. Enflamasyonu Azaltın:

Enflamasyonda etkili bir azalma sağlamak, moringa bitkisinin en iyi ve en popüler kullanımlarından biridir. Moringanın iltihap önleyici özellikleri sayesinde vücut iltihaplarına karşı istenilen faydanın sağlanmasında etkili bir şekilde kullanılabilir. İltihapları mümkün olan en iyi şekilde iyileştirebilen antioksidanların yanı sıra doğru miktarda vitamin ve mineral içerir..

Nasıl Tüketilir:

 • Diyetinize bir miktar organik moringa eklemeyi deneyin ve vücuttaki iltihaplanmaları azaltmak için organik moringa faydalarından yararlanın..
 • Ancak, en iyi sonuçları almak için kullanımında düzenli olmalısınız..

4. Düşük Kolesterol:

Yüksek kolesterol sorununuz varsa ve kolesterolünüzü kontrol altında tutabilecek bir bileşene ihtiyacınız varsa, moringa oleifera sağlık yararlarını denemelisiniz. Moringa’nın düzenli kullanımı, kullanıcılarının kolesterol seviyelerini kontrol etmede faydalı olarak görülüyor..

Nasıl Tüketilir:

 • Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmak için bir bardak moringa suyu için veya miktarlarının bir kısmını diyetinize ekleyin..
 • Bu moringa bitkisinin sağlık yararlarını kendiniz için almadan önce sağlık uzmanına danışmalısınız ve ayrıca moringa oleifera yan etkilerinden kaçınmalısınız..

5. Kardiyovasküler Sistemin Korunması:

Kardiyovasküler sisteminizin tüm fonksiyonlarını etkin ve kusursuz bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız, moringa ağacının faydalarını denemelisiniz. Bu, kullanıcılarının kardiyovasküler sistem açısından alabileceği moringa yağının en popüler kullanımlarından biridir. Tüm tıkanıklıkları giderir ve kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması için gerekli akışı sağlar..

Nasıl Tüketilir:

 • Moringa yağını yemek pişirmek için kullanarak ve düzenli olarak bir çay kaşığı içerek sağlığa faydalarından yararlanabilirsiniz..
 • Moringa yağı tüketimi ile düzenli olarak da moringa yağının bu avantajlarını elde edebilirsiniz..

6. Göz Sağlığını İyileştirme:

Moringa yağı, kullanıcıların göz sağlığını korumak için gerekli olduğu bilinen A ve C vitaminleri başta olmak üzere zengin bir vitamin kaynağıdır. Moringa’nın diyette düzenli kullanımı, kullanıcıların sabah bitkisinin sağlık yararlarını en iyi doğal biçimde almalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, moringa yağının antioksidanları ve anti-bakteriyel özellikleri, kullanıcının göz sağlığını korumak için gerekli faydaları sağlamaya yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Moringa suyunun yanı sıra diyetinizdeki bazı moringa özleri de dahil olmak üzere, moringanın göz sağlığınız için çeşitli avantajlarını elde etmek için.
 • En iyi sonuçları elde etmek için biraz ıspanakla birlikte moringa kökü faydaları da karıştırabilirsiniz..

7. Karaciğeri Korumak:

Moringa oleifera’nın başlıca faydalarından biri, kullanıcıların karaciğerine yeterli koruma sağlama yeteneğidir. Bununla birlikte, moringa oleifera yan etkilerinden kaçınmak için, bu bileşenin tüketilmesi gereken doğru miktar ve prosedürden emin olmalısınız. Bunun için sağlık uzmanınıza danışabilir ve uygun rehberlik alabilirsiniz. C vitaminindeki moringanın zenginliği ile birlikte antioksidanlar ve anti-bakteriyel özellikler, karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 •  Bazı moringa özlerini zeytinyağı ile karıştırın ve karaciğerin etkin işleyişi üzerindeki önemli etkiye tanık olun..

8. Kanseri Önleyin:

Düzenli moringa tüketiminin kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren birçok araştırma türü vardır. Moringa, yumurtalık kanserine karşı etkili bir tedavi sağlayabilecek doğru miktarda vitamin ve mineral içerir. Birçok sağlık uzmanının bile güvendiği en iyi moringa tıbbi faydalarından biridir..

Moringa’ya, kanser ve semptomları ve nedenleriyle uğraşırken, hızlı sonuçlar alabileceğiniz için saf moringa sağlık yararları elde etmeniz önerilir. Bunun dışında, çeşitli moringa, kullanıcılara sağlıklarını iyileştirmek için gerekli miktarda mineral sağlamak için kullanır..

9. Mide Şikayetlerini Tedavi Etmek:

Moringa özütü, kabızlık, gastrit vb. gibi çeşitli mide şikayetlerinin tedavisinde yardımcı olur. Moringa oleifera kullanımlarını düzenli olarak yaparak mide problemlerinden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Moringada bulunan antioksidanlar ve antibakteriyel özellikler, mide şikayetlerini tedavi etmek için yeterli yardım sağlar. Bununla birlikte, moringa, kullanıcılarına moringa bitkisi faydaları sağlayan B vitamini açısından zengindir..

Nasıl Tüketilir:

 • Mide rahatsızlıklarından kurtulmak için sabahları bir bardak moringa suyu tüketin..

10. Astım Tedavisi:

Klorofil, astım sorununa karşı savaşmak için gerekli olan etkili bir besindir. Moringa ağacının sağlığa faydalarından emin olmak için, moringa’nın gerekli besin açısından zengin olduğunu ve bu nedenle astımı mümkün olan en iyi şekilde tedavi edebileceğini bilmelisiniz. Ayrıca astımı oldukça hızlı ve etkili bir şekilde tedavi eden diğer vitamin ve minerallerle birlikte C vitamini içerir..

Nasıl Tüketilir:

 • Moringa meyvesini yiyebilir ve bu moringa meyvesinin sağlığa faydalarına güvenebilirsiniz..

11. Böbrek Bozukluklarından Korunma:

Böbreğinizin düzgün çalışmasını sağlayabilirseniz, bu kadar çok sorunun temel nedenini atlayabilirsiniz. Bu bizim söylediğimiz bir şey değil, sağlık uzmanlarının da inandığı bir şey. Moringa, anti-inflamatuar özelliklerle birlikte kalsiyum ve fosfor açısından zengin olduğundan, birçok böbrek rahatsızlığına karşı moringa bitkisi faydaları sağlamak için kullanılabilir..

Nasıl Tüketilir:

 • Moringa özlerinden bazılarını zeytinyağı ve uçucu yağlarla karıştırın ve ardından en iyi sonuçları elde etmek için aynısını diyetinize ekleyin..

12. İshal Tedavisi:

Moringada bulunan çeşitli diğer besinlerin yanı sıra çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde, ishal gibi sorunlara karşı moringa kullanımlarına ve sağlık yararlarına tamamen güvenilebilir. Diyette mümkün olan herhangi bir biçimde düzenli moringa tüketimi ile ishali hızlı ve etkili sonuçlarla tedavi edebilirsiniz..

Nasıl Tüketilir:

 • Moringa özlerinden bazılarını tarçın, zencefil, kekik ve zeytinyağı ile karıştırın ve ardından ishale karşı en iyi çareyi elde etmek için bu karışımı diyetinize ekleyin..
 • Bununla birlikte, uygun danışma ile moringa bitkilerinin yan etkilerinden kaçındığınızdan emin olun..

13. Kabızlığı Önleyin:

Erkekler için en iyi moringa faydalarını sağlamanın yanı sıra düzenli tüketiminin mide rahatsızlıklarının çoğunu tedavi edebileceği çeşitli araştırmalarla test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Savaştığı başlıca mide rahatsızlıklarından biri kabızlıktır. Ancak moringa bitkisinin yan etkilerinden kaçınmak için istediğiniz miktarda tüketmelisiniz..

Nasıl Tüketilir:

 • Sabahları bir bardak moringa suyu tüketin ve kabızlık probleminizi mümkün olan en iyi şekilde tedavi edin..
 • Bu aynı zamanda cildinize ışıltı katarak size bazı moringa güzellik faydaları sağlayabilir..

14. Artan Seks Sürüşü:

Cinsel yaşamınızda zorluklarla karşı karşıyaysanız ve onu iyileştirmek için doğal ve sağlıklı bir bileşen arıyorsanız, Moringa oleifera faydalarına güvenebilirsiniz. Moringa’nın düzenli tüketimi kan dolaşımını iyileştirdiğinden ve ayrıca bazı etkili iyileştirici antioksidanlar içerdiğinden, moringa cinsel dürtüyü iyileştirebilir. Bu, hem erkekler hem de kadınlar için en iyi moringa faydalarından biridir. Yine de, maksimum koruma ve en iyi sonuçları elde etmek için durumunuzu sağlık uzmanınıza danışmalısınız..

Nasıl Tüketilir:

 • Yaklaşık bir ay boyunca düzenli olarak moringa bitkisi tüketin ve cinsel aktivitelerde önemli bir iyileşmeye tanık olun..

15. Uyarıcı Bağışıklık:

Moringa oleifera ağacının özelliklerinin farkındaysanız, bağışıklık sorunlarına karşı gerekli faydaları sağlayacağından emin olabilirsiniz. Yani düzenli olarak moringa kullanımı, kullanıcıların bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır. İçeriğindeki C vitamini sayesinde, bağışıklığı uyarmak için moringa ağacının maksimum faydasını elde edebilirsiniz..

Nasıl Tüketilir:

 • Sabahları bir bardak moringa suyu içebilir veya bağışıklığınızı uyarmak için diyetinizde biraz moringa özü kullanabilirsiniz..
 • Her iki şekilde de, daha iyi bağışıklık için moringa bitkisinin sağlık yararlarını elde edeceksiniz..

Moringa’nın Cilt İçin Faydaları:

Moringanın sağlığa pek çok faydası olduğu gibi cilt için de birçok faydası vardır. Her zaman hayalini kurduğunuz gibi geliştirilmiş cilt dokusuna ve kalitesine sahip olabilirsiniz. Moringa’nın cilt için faydalarını bilmek ister misiniz? İşte kullanabileceğiniz bunlardan bazıları:

Moringa Oleifera'nın Faydaları

16. Kırışıklıkları Azaltın:

Kırışıklıklar esas olarak serbest radikallerin varlığından kaynaklanır. Bu serbest radikaller sadece kırışıklıklara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılara birçok yaşlanma belirtilerine de neden olur. Ancak moringanın temizleme özelliği sayesinde moringanın kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri üzerindeki etkisinin kontrol altına alınmasında etkin katkı sağlar. Moringada bulunan antioksidanlar ayrıca kırışıklık sorununu kontrol etmede önemli bir rol oynar..

Nasıl Başvurulur:

 • Moringa tozunun veya ekstraktının bir kısmını karıştırın ve aloe vera jeli ve bal ile karıştırın ve ardından aynısını yüzünüze uygulayın..
 • Bir süre bekletin ve ardından normal su ile durulayın..

17. Cilt Enfeksiyonlarını Tedavi Edin:

Moringa cilde birçok yönden fayda sağlar ve muhtemelen en iyi yollardan biri de çeşitli cilt enfeksiyonlarını nasıl tedavi ettiğidir. Evet, çeşitli yaşlanma karşıtı özellikleriyle birlikte moringa’nın olası cilt enfeksiyonlarına karşı da etkili sonuçlar verdiği bilinmektedir. Moringanın antibakteriyel özellikleri ve mevcut antioksidanlar sayesinde cilt enfeksiyonlarına karşı savaşmak, Moringa’nın cilt için popüler kullanımlarından biridir..

Nasıl Başvurulur:

 • Moringa özlerinden bazılarını badem yağı ve uçucu yağlar ile karıştırın ve ardından yüzünüze uygulayın..
 • En iyi sonuç veya cilt için moringa için, karışıma biraz bal ekleyebilir ve ardından cilt üzerinde kullanabilirsiniz..
 • Ilık suyla yıkayın ve kısa sürede pürüzsüz ve ipeksi bir cilde kavuşun.

18. Yara İyileşmesini Artırır:

Moringa’nın cilde fayda sağlamasının en büyük yollarından biri yara iyileştirici özelliğidir. Cildin tüm yaralarını doğal bir şekilde iyileştirmesini sağlayan çok sayıda antioksidan ve anti bakteriyel özellik içerir. Bu, insanların kullanabileceği cilt için en popüler Moringa kullanımlarından biridir..

Nasıl Başvurulur:

 • Cilt için doğal moringa oleifera’nın bir kısmını aloe vera jeli ile karıştırın ve ardından yaranın üzerine uygulayın..
 • Bir süre orada kalmasına izin verin ve ardından ılık suyla yıkayın..
 • Moringanın cilt için en iyi faydalarını elde etmek için bunu düzenli olarak uygulamayı tekrarlayın..

Moringa’nın Saç İçin Faydaları:

Saçınızla ilgili sorunlarınız varsa ve saç sorunları için size en iyi ve etkili sonuçları verebilecek bir bileşen arıyorsanız, bunun için moringayı denemelisiniz. Saçlar için deneyebileceğiniz ve alabileceğiniz bir dizi moringa faydası vardır. Moringa’yı saç için kullanarak elde edebileceğiniz bazı avantajlar:

moringa kullanır

19. Saç Büyümesini Teşvik Edin:

Moringa yağının saçlar için düzenli kullanımı, saç büyümesini teşvik etmenin yanı sıra saçınızı daha güçlü hale getirebilir. İstenilen tüm vitamin ve mineralleri saça ve saç derisine ulaştırarak saç büyümesini kolaylaştırır. Moringa yağı, saç büyümesini teşvik etmenin yanı sıra saçın kalitesini de artırır ve daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar..

Nasıl Başvurulur:

 • Moringa yağının bir kısmını ısıtabilir ve ardından aynısını saçınıza ve saç derinize uygulayarak saç büyümesi için faydalarını elde edebilirsiniz..
 • Yağı 30 dakika veya gece boyunca bırakın ve ardından en iyi sonuçları almak için ılık suyla yıkayın..

20. Kepeği Önleyin:

Moringanın saça bir diğer faydasından bahsetmişken, kepek sorununa karşı oldukça etkili bir şekilde savaşabilir. Kepek problemini kısa sürede iyileştirebilecek tüm doğru ve istenen vitamin ve mineralleri içerir. Ve sadece kepeği saçtan değil, aynı zamanda sorunu kökünden de yok ettiğinden emin olun..

Nasıl Başvurulur:

 • Moringa özlerinden bazılarını badem ve hindistancevizi yağı ile karıştırın ve ardından aynısını saç derisine ve saça yaklaşık 20-25 dakika masaj yapın..
 • Kepek sorununu kontrol altına almak için saçınızı her zamanki gibi suyla yıkayın..

21. Saç Derisindeki Kan Dolaşımını Uyarın:

Moringa yağının düzenli kullanımının saçınıza neler yapabileceğini biliyor musunuz? Saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirebilir ve saçınıza en iyi faydaları sağlayabilir. Genel olarak, saç probleminin çoğu, kafa derisi gerekli tüm işlevleri yerine getirmek için uygun kan dolaşımına sahip olmadığında ortaya çıkar..

Nasıl Başvurulur:

 • Saçlar için biraz moringa yağı ile hindistancevizi yağını karıştırın ve ardından aynı şeyi saç derinize yaklaşık 25-30 dakika masaj yapın..
 • Saçlarınızı normal günlerdeki gibi ılık suyla yıkayın ve saçınıza ve saç derinize olan faydalarına tanık olun..

Moringa Yan Etkileri:

Moringa beslenmesi sayesinde düzenli tüketimi kullanıcılara pek çok fayda sağlamaktadır. Ancak, çeşitli faydalarının yanı sıra, uygun miktarda tüketmezseniz bazı moringa yan etkileriyle de karşılaşmanız gerekebilir..

Moringa bitkisinin yan etkilerinden haberdar değilseniz, işte bilginiz için bunlardan bazıları:

 • Astım
 • Anne sütü üretiminin artması
 • Anemi
 • Artrit
 • Yengeç Burcu
 • Kabızlık
 • Şeker hastalığı
 • Gebe kalma sorunları

Bunlar, yüzleşmeniz gerekebilecek olası moringa yan etkilerinden bazılarıdır. Bu nedenle, moringa ağacının yan etkilerinden kaçınmak için bu bileşenin doğru tüketimi hakkında sağlık uzmanlarından uygun bir konsültasyon alınması önerilir..

Moringa oleifera, herhangi bir özel gereksinim veya ihtiyaç olmaksızın tüm vücuda gerekli faydaları sağlayan en faydalı bileşenlerden biridir. Moringa’nın ne olduğunun farkındaysanız, faydalarından yararlanmak için bu malzemeyi kullanmadan bir dakikanızı ayırmazsınız. Moringanın önemini anladığınızdan emin olun ve ardından kullanımında düzenli olun..

Moringa besin değeri veya moringa faydaları hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, aynısını aşağıda yorumlayabilirsiniz. Moringa’nın sizin için iyi olup olmadığına dair tüm şüphelerinizi ve kafa karışıklıklarınızı giderecek mümkün olan en iyi bilgi ve detaylarla size geri döneceğiz..