Chirimoya veya şeker elma olarak da bilinen Cherimoya, Doğanın insanlığa doğal armağanlarından biridir. Çoğunlukla Orta ve Güney Amerika’da bulunur. “Dondurma ağacı” bu harika meyveye verilen popüler etiketlerden bir diğeri. Bunun nedeni, daha çok dondurmaya benzeyen kremsi hamurdur. Ancak meyvenin tadı muz, ananas, çilek, hindistancevizi, mango ve papayanın eşsiz bir karışımıdır. Çoğu insan bu meyveyi çeşitli lezzetli smoothielerde veya evde dondurma hazırlarken kullanır. Meyve salataları, tatlılar, turtalar ve muslar cherimoya kullanabileceğiniz diğer seçeneklerden bazılarıdır..

Cherimoya'nın Faydaları

Daha pürüzsüz bir cilt ve daha az tohum ile muhallebi elmaya benziyor ve aynı aileye ait olduğu biliniyor. Ancak diğer taraftan, tadın yanı sıra, vücuda ne gibi faydalar sağladığını da bilmek isteyecektir. En sağlıklı meyveler arasında yer alır ve bunu aşağıdaki rehberle nasıl anlayabilirsiniz:

Cherimoya’nın Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları:

1. Bağışıklığa Yardımcı Olur:

Cherimoya’daki iyi C vitamini seviyeleri, bağışıklığı çok fazla çaba harcamadan güçlendirmenize gerçekten yardımcı olabileceği anlamına gelir. Tek yapmanız gereken bu meyveyi günlük diyete dahil etmek. C vitamini, vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı uygun direncini sağlayan bir antioksidandır. Ayrıca bağışıklığı bozabilecek serbest radikalleri de ortadan kaldırır..

2. Kanserin Önlenmesi:

Aksi takdirde hücrelere zarar veren ve kanser gibi ciddi tehditlere yol açan serbest radikallerin giderilmesine yardımcı olan zengin antioksidan seviyeleri ile uygun bir önlem alacağınızdan emin olabilirsiniz. Meyvede bulunan diyet lifi ayrıca kolonun uygun şekilde temizlenmesini sağlar ve kolon kanserinden uzak tutar. Meme ve karaciğer kanserine karşı da koruma sağlanmaktadır..

3. Anti İnflamasyon Faydaları:

Vücutta dahili olarak çeşitli iltihaplanma türlerine neden olabilecek birçok serbest radikal vardır. C vitamini, cherimoya’daki bu radikalleri uzak tutmaya yardımcı olan ve böylece iltihaplanma için uygun bir tedavi ve önleme sağlayan güçlü antioksidanlardan biridir..

4. Kardiyovasküler Avantaj:

Sodyum ve potasyum, cherimoya’da dengeli bir biçimde bulunan iki mineraldir. Bu, kalp atış hızının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki LDL’nin azalmasına ve iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur. Bu, kalbe giden kan dolaşımını iyileştirir ve kalp krizi, kalp krizi ve tüm kardiyovasküler problemlerden uzak durmalarını sağlar..

5. Osteoporoz Önleme:

Cherimoya meyvesi söz konusu olduğunda kalsiyum seviyeleri oldukça yüksektir. Bu, dişlerin ve kemiklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve özellikle krize daha yatkın kadınlarda osteoporoz gibi sorunları önler..

6. Beyni Sağlıklı Tutar:

Yüksek B vitamini seviyeleri, özellikle B6 vitamini, beyindeki GABA nöro kimyasalları üzerinde iyi bir kontrole sahip olmaya yardımcı olur. Bu kimyasaldaki bir denge, sinirlilik, baş ağrısı ve hatta depresyon gibi beyin sorunlarının kontrol edilmesine yardımcı olur. Ayrıca beyindeki stresi azaltır ve Parkinson hastalığını önler..

7. Cilt Sağlığının Yönetimi:

Cherimoya’da iyi miktarlarda bulunan C vitamini burada da faydalıdır. Bu, cildin sağlığının iyi olmasına yardımcı olur ve aynı zamanda ona parlaklık katar. Aynı zamanda sıkı ve genç bir cilt için önemli olan kolajen üretimini de uyarır. Bu, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini uzak tutar. Ayrıca kalıcı cilt hasarından sorumlu olan serbest radikallerle de savaşır..

8. Saç Bitlerini Tedavi Eder:

Olgunlaşmamış cherimoya meyvesini kullanın ve güneşin altında iyice kurutun. Bu, iyice toz haline getirilebilir ve daha sonra saç bitlerinin tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmak üzere bir macun haline getirilebilir..

9. Sağlıklı Saçlar:

Vücuttaki serbest radikalleri yok etme özelliği de saç sağlığını olumlu yönde etkiler ve bu açıdan size maksimum fayda sağlamak için saç köklerinin fonksiyonlarını düzenler..