Lahanası, sağlığa olan faydaları nedeniyle son zamanlarda sağlık severler arasında popülerlik kazanmaktadır. Filizlenmiş gıdalar, kilo vermeye veya sağlıklı kalmaya çalışan bir kişinin onları ilk tercihi yapan besinlerle yüklüdür. Filizler birkaç mikro besin, protein, enzim, lif ve yetersiz kalori ile doldurulur ve onlara beslenme santrali adını verir..

Filizlerin çimlenme süreci onları besin açısından zengin yapar. Ayrıca, beslenmenize filizleri dahil etmek kolaydır, bu da tıkınırcasına yemenizi engellemenize yardımcı olur. Bu yazıda size filizin çeşitli faydalarını sunuyoruz..

Lahananın Cilt Ve Sağlık İçin Faydaları

Farklı Filiz Türleri:

Piyasada farklı filiz türleri mevcuttur ve yaygın olan türlerden bazıları şunlardır:

 • Bezelye ve fasulye filizi: Yeşil bezelye, nohut, maş fasulyesi, soya fasulyesi, siyah ve barbunya fasulyesi, mercimek.
 • Yapraklı ve sebze filizleri: Brokoli, çemen filizi, hardal yeşillikleri, turp filizi.
 • Filizlenmiş tahıllar: Kahverengi pirinç, kinoa, amaranth filizi, yulaf, karabuğday.
 • Tohum ve fındık filizi: Ayçiçeği tohumu filizi, kabak çekirdeği, badem, turp tohumu.

Filizlerin Besin Değerleri:

Pek çok çeşit filizin mevcudiyeti vardır. Hepsi hemen hemen benzer beslenme sunsa da, her birinin bize verdikleri kendine özgü besin maddeleri vardır. Genel olarak filizler mükemmel kaynaklardır:

 • Potasyum.
 • Kalsiyum.
 • folat.
 • Magnezyum.
 • Beta karoten.
 • K vitamini.

Her çeşit filizde bulunan besinlere gelince, işte bazı detaylar:

 • Maş fasulyesi: Protein, lif, A ve C vitaminleri.
 • Yonca Filizi: A, B, C, E ve K vitaminleri.
 • Mercimek Filizi: Protein.
 • Brüksel lahanası: En zengin K vitamini kaynakları, C, antioksidanlar, potasyum.

Günlük Filiz Yemenin Faydaları:

Filizlerin beslenme profili hakkındaki tüm bilgilerle birlikte, filizlerin beslenme santralleri olarak görülmesine şaşmamalı. Filiz yemenin faydalarını ve bunları günlük diyetinize nasıl dahil edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak aşağıdaki bölümü inceleyelim..

1. Kan Basıncını Düzenler:

Filizler besleyici bir gıda olarak kabul edilir ve size tonlarca fayda sağlayan en ekonomik seçenektir. En yüksek protein, mineral, enzim, antioksidan, anti kanserojen, vitamin ve mineral konsantrasyonu tohumların filizlenme aşamasında bulunur. Ek olarak, filizler, glukoraphanin adı verilen bir antioksidan yardımıyla kan basıncını düşürme yeteneklerini göstermiştir..

2. Hemoglobini Arttırmaya Yardımcı Olur:

Hemoglobin seviyesindeki düşüşün önde gelen nedenlerinden biri folik asit eksikliğidir. Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli bir rol oynar ve bir B kompleksi vitaminidir. Bu nedenle, düzenli olarak tüketilmesi, zengin folik asit kaynakları olduğundan vücudunuzun hemoglobin düzeylerini yükseltmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, vücudunuzdaki hemoglobini artırmanın uygun maliyetli, sağlıklı ve doğal bir yolunu arıyorsanız, mümkün olduğunca sık lahanası yemeye çalışın..

3. Kalp Sağlığına Faydalıdır:

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, nohut filizi daha düşük kötü kolesterol seviyelerine sahip olduğundan kalbinizi koruyor. Ayrıca nohut filizlerinde bulunan fitoöstrojenlerin yardımıyla aorttaki yağ değişikliklerini iyileştirerek kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunurlar..

Brokoli filizi, glukoraphanin adı verilen bir antioksidan bileşiğin yardımıyla kalp sağlığını iyileştirdiği bilinen başka bir alternatiftir.1).

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, filizler sülforafan adı verilen bir bileşik yardımıyla kan damarlarının sağlığını iyileştirerek ateroskleroz denilen bir durumun önlenmesine yardımcı olabilir (2).

4. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Kilo vermek istediğimizde önemli sayıda şey deniyoruz. Ancak filizler kilo kaybı için kolay, uygun maliyetli, yapımı kolay ve protein açısından zengin bir çözüm olabilir. Yüksek miktarda lif ve daha az kalori, onu her yaştan insan için uygun bir çözüm haline getirir. Ayrıca bir kase filiz tüketmek, uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak iştahınızı kesmeye yardımcı olur, bu kiloları hızlı bir şekilde vermenizi sağlar..

5. Anemi için Çözüm:

Anemik olmak, çoğumuzun karşılaştığı ortak sorunlardan biridir. Brüksel lahanası gibi bol miktarda C vitamini içeren filizler, demir emilimini artırarak vücudunuzun demiri daha iyi kullanmasını sağlar. Demir emilimindeki iyileşme, aneminizin tedavisine yardımcı olur (3). Bu nedenle anemisi olanlar için filiz tüketimi tavsiye edilir..

6. Sindirim Sağlığınızı İyileştirir:

Birçok araştırmaya göre, çimlenme süreci protein ve lif içeriğini artırarak onları sağlıklı sindirim için mükemmel bir seçenek haline getiriyor.4). Ayrıca brokoli filizi antioksidan özellikleri ile insan kolon mukozasını oksidatif stresin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur.5). Brokoli filizi ayrıca bir bileşik sülforafan yardımıyla gastrointestinal sistemi koruyan çeşitli antioksidan enzimleri indükler..

7. Gözler İçin Faydalı:

Filizler, zengin A vitamini kaynakları oldukları için görme ve sperm sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu vitamin aynı zamanda vücudunuzun bakımına ve beyin gelişimine de yardımcı olur. Ayrıca filiz tüketiminin katarakt oluşumunu ve kas yenilenmesini engellediği gösterilmiştir..

Lutein ve zeaksantin, görme sağlığını artırmaya yardımcı olan iki güçlü antioksidandır ve Brüksel lahanasında yüksek miktarlarda bulunurlar (6). Bu antioksidanlar ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltmaya yardımcı olur..

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir:

Brüksel lahanası, brokoli, antioksidanlar açısından zengin oldukları için daha iyi bağışıklık sistemi işleyişini destekleyen turpgil sebzeler kategorisine aittir. Bu filizler, zar hücre sinyalini teşvik eder ve hücrelerin düzgün çalışmasını sağlar çünkü bu filizler kolin içerir (7). Ek olarak, Brüksel lahanası yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden hastalıkların önlenmesine ve tedavisine de yardımcı olur (8).

9. Kas Kazancı:

Filizler küçük görünebilir, ancak etkileyici miktarda lif, folat, C vitamini ve potasyum, özellikle kas kütlesi kazanmak istiyorsanız, onları en iyi arkadaşınız yapar. Ek olarak, lahanası ve brassica sebzelerini tüketmek, glukosinolatlar açısından zengin oldukları için kas kütlesini artırmanıza yardımcı olur..

10. Asitliği Azaltın:

Filizler, oldukça alkali olduklarından ve bu nedenle sindirim sisteminizin işleyişi için iyi olduklarından, vücudunuzdaki asitliği azaltmak için mükemmel bir seçenek olabilir. Ek olarak, yağ ve şeker bakımından doğal olarak düşük olduklarından mide asidini azaltmaya yardımcı olurlar. Asitliği azaltan filizlenme için ekleyebileceğiniz tohumlardan bazıları fasulye, mercimek, kabak çekirdeği, keten tohumu, badem, ayçiçeği çekirdeği ve susamdır..

11. Saç Büyümesi:

Filizler, saç büyümesini destekleyen ve alopesi gibi birçok saç rahatsızlığını etkili bir şekilde önleyen makul miktarda C vitamini içerir. Silika, vitamin ve minerallerin yanı sıra filizlerde bol miktarda bulunan başka bir mineraldir. Yonca gibi silika içeriği nedeniyle saç dökülmesini yavaşlatan ve kelliği durduran kesin filizler vardır. Ek olarak, saçlarınızın yeniden çıkmasına katkıda bulunarak daha güçlü ve daha uzun olmasını sağlar..

12. Erken Yaşlanmayı Önleyebilir:

Filizler, retinole dönüştürülen yüksek miktarda beta-karoten içerir ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip kolajen üretimine yardımcı olur. Retinol’ü yaşlanma karşıtı cilt ürünlerinin ayrılmaz bir parçası olarak görmemizin nedeni budur. Bu nedenle brüksel lahanası gibi lahanaları ekleyerek daha uzun süre kırışıksız kalabilirsiniz..

13. Kepeği Uzak Tutar:

Sağlıksız bir kafa derisi, kepek, kaşıntı ve pullu kafa derisi ile sonuçlanabilecek mantar büyümesi için üreme alanı olabilir. Bu, sağlıklı saç köklerini ortadan kaldırdığı için saç dökülmesine neden olabilir. Filizlerde bulunan selenyumun mantar önleyici özellikleri, kaşıntılı saç derisini önler ve kepeği uzak tutar..

14. Saç Derisini ve Saçı Nemli Tutar:

Filizlerde bulunan mineraller, kafa derisinin doğal nem dengesinin korunmasına yardımcı olur ve birçok saç sorununun tedavisine yardımcı olur. Filizlerde bulunan demir sayesinde kan dolaşımınızdaki oksijenin saç köklerine ve saç derisine tam olarak taşınmasına yardımcı olur. Ayrıca, sebum ve hücre yenilenmesi üretmek için gerekli olan, saçınızı ve saç derinizi nemli tutan filizlerde yüksek çinko seviyeleri vardır..

15. Cilt Dokusunu Geliştirir:

Sindirim sistemimizin sağlığı cildimize de yansır. Bu nedenle cildinizi daha güzel ve parlak hale getirmek için sağlıklı yiyecekler yemeye başlamanız gerekir. Filiz tüketimi daha az kaloriye sahiptir ve vücudunuzu sağlıklı besleyen zengin bir besin kaynağıdır, etkisini yüzeyinizde görünür kılar..

16. Enflamasyonu Azaltır:

Maş fasulyesi filizi ve Brüksel lahanası, kronik hastalık riskini azaltan anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir. Ek olarak, düzenli olarak filiz tüketmek, izoflavon adı verilen hayati antioksidanlar ile vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, önemli miktarda biyolojik olarak kullanılabilir potasyum nedeniyle kas kramplarını azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar..

Filiz nasıl yenir:

Filizli bir yemek hazırlamak uygun maliyetli ve nispeten basittir. Hazırlık iki dakikadan fazla sürmese de, tohumları bir gün önceden ıslatmanız gerekecek..

Filizlenme Süreci:

 • Lütfen en sevdiğiniz tahılları veya baklagilleri seçin ve bir kaseye bir fincan koyun..
 • Tohumlar iyice ıslanana kadar kaseye su dökün..
 • Kaseyi örtün ve gece boyunca ıslatın.
 • Ertesi gün sabah suyu boşaltın ve kaseyi ince bir pamuklu bezle örtün..
 • Akşamları tekrar baklagillerin veya tahılların suyunu durulayın ve boşaltın..
 • Aynı işlemi başka bir gün için tekrarlayın.
 • Tohumlardan veya baklagillerden çıkan beyaz kuyrukları bulacaksınız. Bu, filizlerinizin hazır olduğu anlamına gelir..
 • Bu filizleri salatalarınızda, körilerinizde, çorbalarınızda, omletlerinizde vs. kullanabilirsiniz..

Filizlerin Yan Etkileri:

Yukarıdaki bölümde filiz tüketmenin tüm faydalarını inceledik. Ama yan etkileri ne olacak??

 • Gıda zehirlenmesi olasılığı, filizlerin bilinen tek yan etkisidir. Bu nedenle, onları yemeden önce filizlerinizi uygun şekilde pişirdiğinizden emin olun..
 • İnsanların çiğ filizi tükettikten sonra asitlik yaşama ihtimali vardır. Eğer öyleyse, kaynatın ve yemeğinize ekleyin..

Filizler, biraz sabır gerektiren faydalar sunan besleyici, güçlü ancak basit yiyeceklerdir. Faydaları oldukça yüksek olmasına rağmen, gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakteri üremesine dikkat edin. Uygun önlemleri alırken, kötü etkilerle uğraşmadan tüm faydaları elde edebilirsiniz. Makalenin yardımcı olup olmadığını bize bildirmeyi unutmayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler araştırmaya dayalıdır ve profesyonel tavsiye yerine geçmez. Diyetinizde değişiklik yapmaya başlamadan önce bir diyetisyene danışmanız tavsiye edilir..

SSS:

1. Çiğ filizi tüketmek güvenli midir??

Cevap: Filizler, herhangi bir çiğ veya hafif pişmiş gıdada bulunması muhtemel olan gıda kaynaklı hastalık riski taşıyabilir. Bunun nedeni, filizlerin nemli, sıcak büyüme koşullarının bakteri üremesi için bir yer olabilmesidir..

2. Filizleri diyetinize nasıl dahil edebilirsiniz??

Cevap: Diyetinize filiz eklemek çok basit ve hızlıdır. İlk olarak, kahvaltınız için omletinize biraz serpebilirsiniz. Ardından, biraz filizi karıştırarak besleyici bir smoothie hazırlayabilirsiniz..

3. Kaynar filizler gerekli midir ve bunları ne zaman yiyebilirsiniz??

Cevap: Kaynayan filizler zararlı bakterileri öldürerek gıda zehirlenmesi olasılığını önler. Lahanayı günün her saatinde kahvaltıda veya ara öğün olarak tüketebilirsiniz..