Gözler vücudumuzun en hayati organlarından biridir ve görme yeteneğimizden sorumlu oldukları için çok fazla bakım ve şımartma gerektirir. Gözleri haricen rahatlatmak ve beslemek için en sık kullanılan doğal ürünlerden biri de salatalıktır. Aslında tamamen göze hizmet eden bir sebzedir. Yorgun gözlerdeki ışıltıyı geri getirmek ve ışıltı katmak istiyorsanız salatalığı bolca kullanın. Bu makale, gözler için salatalık kullanımı, faydaları, etkinliğinin arkasındaki neden ve gözler için salatalık kullanırken alınması gereken önlemler hakkında bir göz açıcıdır..

Salatalık hem harici hem de dahili olarak kullanılarak etkili bir tedavi olarak kullanılabilir. Dışarıdan gözlere sürülebilir, suyu içten gözleri güçlendirmek için tüketilebilir. İdeal olarak, çiğ salatalık dilimlenmelidir. İki kalın parça alın ve gözleri yaklaşık 15 dakika örtün. Dilimlerin yüzün tüm göz çevresini kaplayacak şekilde seçilmesine özen gösterilmelidir. Optimum sonuçlar için dilimlerin soğutulduğundan emin olun. 15 dakikalık salatalık uygulamasında yatar pozisyonda kalmak dilimlerin sürekli düşmesini engeller..

Salatalığın Göze Faydaları

Salatalığın Göze Faydaları:

Salatalığın gözlerdeki şişkinliği azaltmaya yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun dışında, gözlere salatalık kullanmanın başka avantajları da vardır..

Koyu Halkaları Azaltma:

Gözleri çevreleyen genişlemiş kan damarları, koyu halkaların arkasındaki ana nedendir. Soğutulmuş salatalık uygulandığında bu kan damarları daralır, böylece koyu halkalar ortadan kalkar ve cildin orijinal rengi korunur..

Fazla Su Giderimi:

Salatalık, antioksidan olduğu, su tutulmasını durdurduğu bilinen kafeik asit ve askorbik asit içerdiği için göz altındaki cilt hücrelerindeki fazla suyu çıkarabilir..

Enflamasyonu Önleyin:

Salatalık, yaralanma, yorgunluk ve gözlerin aşırı çalışmasından kaynaklanan iltihabı iyileştirmeye yardımcı olan beta karoten ve magnezyum gibi belirli bileşiklere sahiptir. Enflamasyon, bu soğutulmuş salatalıkların dilate kan damarları üzerinde çalışırken sağladığı soğuk kompres tedavisi ile önemli ölçüde azalır..

Kaz Ayaklarını Önler:

Gözleri çevreleyen cilt çok ince dokulara sahiptir ve düzgün bir şekilde nemlendirilmezse gerilme ve kırışma eğilimi gösterir. Salatalık uygulaması cildi nemlendirdiği ve kaz ayağı oluşumunu engellediği için nemlendirici görevi görür..

Nasıl Etkilidir??

Salatalık, göz çevresindeki cildi nemlendirdiği için etkinliğinin ana nedeni olan suyun yüzde 90’ını içerir. Su, doğal olarak serin olduğu için şişlik, kaşıntı ve iltihaplardan kurtulma özelliğine sahiptir. Salatalık doğada çok hafif olduğu için sıfır yan etkiye sahiptir ve bu da etkinliğini arttırır..

Önlemler:

Salatalığın gözler için çok güvenli olduğu bilinmesine rağmen, kullanmadan önce temel güvenlik sağlanmalıdır. Gözleri tahriş edebilecek salatalık suyunun göze kaçma olasılığı olduğundan, uygulama sırasında öncelikle gözler kapalı tutulmalıdır..

Salatalık dilimlerini uygularken, istenen sonuçları engelleyebilecek rahatsızlıklardan kaçınmak için nispeten güvenli ve rahat bir ortam seçilmelidir..

Optimum sonuçlar için salatalıkları soğutmaya da özen gösterilmelidir..

Gözler için salatalık, evlerimizin kutsallığında bile yapılabilme avantajı ile elde edilebilecek en uygun fiyatlı ve hazır göz tedavilerinden biridir. Bir dahaki sefere gece dışarı çıktıktan sonra başka bir partiye katılmak zorunda kaldığınızda ve göz çevresindeki siyah halkalardan ve şişliklerden kurtulmak istiyorsanız, buzdolabında duran salatalıklardan yararlanmayı deneyin. Emin ol hayal kırıklığına uğramayacaksın.