Bal, her evde kullanılan yaygın tatlandırıcılardan biridir. Ama balın gözleriniz için mükemmel bir çare olabileceğini biliyor muydunuz? Evet! Bal, yemeğinize tatlılık katan şeker yerine mükemmel bir alternatiftir ve iltihaplanma, görmenin iyileştirilmesi vb. gibi birçok göz sorununun tedavisinde faydalıdır. Bu makale, balın gözleriniz için nasıl yararlı olduğu hakkında ayrıntılı bilgi verir..

Balın Gözler İçin Kullanımı ve Faydaları

Balın Göze Faydaları:

Bal, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip yatıştırıcı bir yeteneğe sahip olduğundan, çeşitli göz rahatsızlıkları için olağanüstü bir tedavi işlevi görür. Özel dereceli balın topikal olarak gözlerinizin veya cildinizin içine ve çevresine uygulanması mükemmel bir ev ilacı olarak işe yarayabilir..

1. Göz Enfeksiyonunu Tedavi Eder:

Bakteriler, virüsler veya diğer mikroorganizmalardan kaynaklansınlar, bal her türlü göz enfeksiyonunu tedavi etmek için en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Ek olarak, araştırmalara göre balın antibakteriyel özellikleri onu göz enfeksiyonları için önemli bir tedavi haline getiriyor (1). Kaynar su ve balı eşit miktarda karıştırmanız ve bir pamuk yardımıyla bu solüsyonu gözünüze sürmeniz gerekir..

2. Göz İltihabının Azaltılması:

Topikal olarak bal uygulayarak tahrişi ve iltihabı azaltabileceksiniz. Ek olarak, iltihabı etkili bir şekilde azaltarak enfeksiyona neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ancak gözler gibi hassas bölgelere herhangi bir çare denemeden önce doktorunuza danışın..

3. Kuru ve Kaşıntılı Gözleri Azaltın:

Günümüzün elektronik çağında kuru gözler, hayal edebileceğimizden daha yaygındır. Gözleriniz yağlama için gereken miktarda gözyaşı üretemediğinde, kuru göz adı verilen yaygın bir duruma yol açar. Bulanık görme, kaşıntı, ağrı, gözde kızarıklık, kuru göz ile ilişkili semptomlardan bazılarıdır. Bal, kuru göz durumunu etkili bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olacaktır (2)(3).

 • Ilık su ve bal kullanarak bir göz yıkama hazırlayın.
 • Her gece uyumadan önce gözlerinizi iyice temizlemek için bu göz yıkamayı kullanın..
 • Gözlerinizdeki kuruluk ve kaşıntıyı doğal olarak azaltmaya yardımcı olacaktır..

4. Bal Gözlerin Aydınlanmasına Yardımcı Olabilir:

Birçoğunuz şaşırmış olabilir, ancak bal kullanarak göz renginizi doğal olarak açabilirsiniz. Gözlerinizi doğal olarak aydınlatmak için doğru malzemelere uygun oranlarda ve çok sabırlı olmanız gerekir..

İçindekiler:
 1. Ham bal-bir damla.
 2. Sıcak şişe su-beş damla.
Prosedür:
 • Bir damla balı beş damla suya koyun ve iyice karıştırın..
 • Depolama amacıyla 1:5 oranında malzeme kullanabilirsiniz..
 • Çözeltiyi saklamak için temiz bir şişe kullanın.
 • Göz renginizi açmak için her sabah ve akşam gözünüze bu solüsyondan üç damla damlatın..

NOT: Gözünüze bal damlası kullanma adımını atmadan önce doktorunuza danışın. Doktora danışmadan gözünüze herhangi bir şey sokarsanız görme kaybına neden olabilir..

5. Görüşün İyileştirilmesi:

Balın çeşitli temel vitamin ve mineralleri ve zengin bir antioksidan kaynağı vardır, bu da onu görme yeteneğinizi iyileştirmede etkili bir tedavi haline getirir (4)(5). Ayrıca optik sinirlerin düzgün çalışması için yeterli miktarda çinkoya ihtiyaç vardır. Bu nedenle düzenli olarak bal göz damlası kullanarak görüşünüzü koruyabilirsiniz..

6. Göz Kırışıklıklarını Azaltın:

Cinsiyetten bağımsız olarak hepimiz yaşlanmanın erken belirtilerinden korkarız. Bununla birlikte bal, yumuşatıcı ve nemlendirici özellikleri ile göz bozukluklarını tedavi etmenin yanı sıra göz çevresindeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmada harikadır.6).

 • Gözlerinizin altındaki etkilenen bölgelere biraz bal sürün..
 • Yaklaşık 15 dakika kalmasına izin verin.
 • Yıkamak için ılık su kullanın.

7. Koyu Halkalarınızı Aydınlatmaya Yardımcı Olun:

Bal, koyu halkalarınızı önemli ölçüde aydınlatan kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, kolajen üretimini artırarak yaşlanma ile ilişkili koyu halkaları azaltır (7).

 • Gece boyunca gözlerinizin altına az miktarda bal uygulayın..
 • Daha sonra sabah erkenden gözlerinizi yıkayın..

8. Konjonktivit için Çözüm (Pembe Göz):

Pembe göz veya konjonktivit, kabul etmek istediğimizden daha yaygın bir durumdur ve yayılmasını önlemek için birçoğu gözlük takmak zorunda kalır. Bu durum gözlerin sulanmasına ve kaşınmasına neden olur ve çocuklarda daha sık görülür ve onları tedirgin eder. Birkaç araştırmaya göre bal, konjonktivit için etkili bir tedavi olarak kabul edilir (8).

9. Keratokonjonktivit:

Keratokonjonktivit, kuruluğun kornea ve konjonktivada iltihaplanmaya neden olduğu bir durumdur. 60 katılımcıyı içeren bir araştırmaya göre, bal içeren yapay gözyaşları Keratokonjonktivit için etkili bir tedaviydi (9). Bu kronik durum, alerjilerin başlamasıyla ortaya çıkma eğilimindedir..

10. Blefarit:

Kirpik çizginizin çevresinde şişlik ve yanma olması durumuna Blefarit denir. Manuka balını Blefarit tedavisi olarak tanımlamak için tavşanlar üzerinde bir çalışma yapılmıştır (10). Manuka balı, Blefarit için ticari dereceli baldan daha etkili bir tedavi gibi göründü, ancak hala insan denemelerine ihtiyaç var (11).

11. Kornea Sorunları:

Gözünüzün dış tabakasının yüzeyindeki yaralar kornea ülserleridir. Balın antibakteriyel özellikleri, yaralara neden olan enfeksiyonlarla savaşırken ülserlerin iyileşmesini hızlandıracaktır. Bu nedenle bal, yara iyileştirici özellikleri ve antimikrobiyal etkileri ile bu tür ülserleri tedavi etmek için benzersiz bir şekilde uygundur (12).

Balın Yan Etkileri:

Balın sadece göz rahatsızlıkları ve sağlık sorunları için birçok potansiyel kullanımı olmasına rağmen. Ancak olası yan etkiler pek bilinmiyor. Bal doğal olarak kabul edilse de, kullanmanın iyi bir fikir olabileceği anlamına gelmez. İşte aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları.

 • Gözünüze doğrudan çiğ bal uygulaması büyük bir hayır. Bunun yerine manuka bal göz damlası kullanın veya evde sterilize edilmiş bal damlaları hazırlayın..
 • Sterilize su ve balı birleştirin ve oranları deneyebilirsiniz. Soğutma hissi için, uygulamadan önce karışımı soğutun.
 • Gözler hassas olduğundan, herhangi bir göz rahatsızlığını tedavi etmek için balı düşünmeden önce doktorunuzla konuşın..

Ballı Göz Damlası Yapma Adımları:

Bal göz damlası hazırlamak için izleyebileceğiniz bazı basit adımlar şunlardır:

 • Taze petek balı ve damıtılmış kaynar suyu orantılı miktarlarda alın ve iyice karıştırın..
 • Yoğunluğa bağlı olarak solüsyonu günde iki veya üç kez kullanın..
 • Çözümü uyguladıktan sonra bir kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz ve bu yavaş yavaş azalacaktır..

Hepimiz balı günlük hayatımızda pek çok şekilde kullanırız ama balın gözleriniz için ne kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bahsedilen balın gözler için faydalarının yararlı olduğunu ve günlük rutininize kolayca dahil edilmesini umuyoruz. Bu makalenin yardımcı olup olmadığını bize bildirmeyi unutmayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sunulan içerik araştırmaya dayalıdır ve bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Tıbbi tavsiye yerine geçmez ve tedaviyle ilgili olarak bu bilgiyi değerlendirmeden önce bir uzmana danışın..

SSS:

1. Balı Nasıl Saklamalıyız??

Cevap: Balı, kilerinizde veya mutfak rafınızda ılıman sıcaklıklarda tutmanız önerilir. Ancak balın buzdolabında saklanması tavsiye edilmez, yarı katı kütleye neden olabilir..

2. Kristalize Bal Kullanımı Güvenli midir??

Cevap: Balın kristalleştirilmesi, doğanın balı koruma yöntemidir ve balın atılmasına gerek yoktur. Tek yapmanız gereken kristalize bal şişesini ılık su dolu bir kaba koymak. Ardından bal sıvılaşana kadar karıştırmaya devam edin..

3. Balın Bozulma Şansı Var mı??

Cevap: Balınızı doğru saklamaya özen gösterirseniz balın bozulma veya bozulma gibi bir şansı yoktur..